• <
siemens_gamesa_2022

Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim

gm

12.09.2022 12:11 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl
Minister obrony Danii Morten Bødskov Fot. domena publiczna

Konflikt w Ukrainie na pewno będzie trwał lata, a rosyjska aktywność w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy. Dlatego Polska i Dania muszą wzmocnić i zacieśnić swoją współpracę - powiedział w poniedziałek minister obrony Danii Morten Bodskov.

Wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek w Warszawie z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego, kontynuacji pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz o wzmocnieniu współpracy wojskowej obu państw.

"Niestety przed nami przyszłość, w której na pewno konflikt na Ukrainie będzie trwał lata, a aktywność rosyjska w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy. Tym bardziej musimy wzmocnić i zacieśnić naszą współpracę jako sojusznicy, ale także i przyjaciele" - powiedział po spotkaniu minister obrony Danii.

Bodskov podkreślił, że basen Morza Bałtyckiego jest dla Danii szczególnie istotnym regionem, a odpowiedzią na zwiększoną rosyjską aktywność musi być "bliższa współpraca i odstraszanie". Dodał, że współpraca z Polską jest "bardzo długa i jednocześnie bardzo dobra" zarówno w ramach przedsięwzięć NATO, takich jak Air Policing, jak i w udzielaniu wsparcia dla Ukrainy".

"Chciałem z całą mocą podkreślić ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywała na barkach Polski, ponieważ to Polska, odpowiedzialna za koordynacje działań, koordynację donacji (dla Ukrainy) i nie tylko z duńskiego punktu widzenia, ale też i dla całego Zachodu, Polska jest bardzo silnym sojusznikiem" - podkreślił.

Minister obrony Danii podziękował Błaszczakowi za spotkanie i dodał, że omówiona została m.in. współpraca pomiędzy polskimi a duńskimi siłami zbrojnymi w zakresie sektora badań i rozwoju, współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów, a także wspólnych szkoleń.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.