• <
smartre_2023

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

gm

12.09.2022 12:05 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Partnerzy portalu

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Mariusz Błaszczak. Fot. domena publiczna

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.

Jak mówił Błaszczak po spotkaniu z Bodskovem w poniedziałek w Warszawie, doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. "Tam jesteśmy państwami ramowymi, Polska Dania i Niemcy, a więc współpracujemy w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oświadczył szef MON.

Jak zapewnił, oceniając inne aspekty współpracy z Danią, "jesteśmy też bardzo wdzięczni za możliwość współpracy, jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw źródeł energetycznych".

"To z Norwegii przez Danię do Polski prowadzi rurociąg, dzięki któremu już bardzo niedługo Polska będzie mogła otrzymywać gaz. A więc ta współpraca dotycząca bezpieczeństwa ma bardzo szeroki wymiar" - podkreślił.

Minister wskazał także na inne aspekty kontaktów między obywatelami obu państw. "Ważne są kontakty między Polakami i Duńczykami, wyjazdy turystyczne, spotkania. Jesteśmy państwami, które sąsiadują ze sobą. Historycznie rzecz biorąc, relacje sięgają bardzo długiego czasu i to jest ważne, żebyśmy właśnie będąc wspólnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, będąc w Unii Europejskiej, zacieśniali te relacje, również relacje personalne. Ale najważniejsze jest to, że wspólnie budujemy bezpieczeństwo w Europie" - powiedział Błaszczak.Szef MON ponownie podziękował gościowi z Danii - jak mówił - "Mortenowi, mojemu przyjacielowi, za właśnie takie bliskie relacje polsko-duńskie, za to, że możemy wspierać się wzajemnie, za to, że jesteśmy sprawdzonymi sojusznikami". "I jestem o tym przekonany, że tak będzie w przyszłości" - oświadczył Błaszczak.

Jak wcześniej poinformowało MON, "tematem rozmów ministrów było bezpieczeństwo w obszarze Morza Bałtyckiego, kontynuacja pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienie współpracy wojskowej obu państw". Resort obrony przypomniał tam ponadto, że "Dania jest członkiem Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie" i sprecyzował, że w Korpusie służy niemal 400 oficerów i podoficerów NATO. Dowództwo pełni w strukturze sił NATO funkcję Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego i odpowiada za wschodnią flankę NATO.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.