Portal Axios poinformował w sobotę, że przedstawiciele władz Danii kontaktują się z zespołem Donalda Trumpa w sprawie wspólnych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Grenlandii. Prezydent elekt USA sugerował ostatnio, że będzie podejmować kroki zmierzające do przejęcia wyspy.
Według portalu członkowie duńskiego rządu mieli w ostatnich dniach prywatnie kontaktować się z zespołem Trumpa w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa Grenlandii. Axios wymienia w tym kontekście dwa rozwiązania: wspólne, duńsko-amerykańskie przedsięwzięcia albo zwiększenie obecności wojskowej USA na wyspie. Informując o tym, portal powołuje się na dwa źródła, których nie ujawnia.
Trump, który obejmie urząd 20 stycznia, w ostatnim czasie niejednokrotnie sugerował, że jego administracja może podjąć działania, mające na celu przejęcie wyspy. Prezydent elekt USA nie wykluczył użycia środków wojskowych lub ekonomicznych w celu przejęcia kontroli nad tym autonomicznym terytorium Danii.
Grenlandia budzi międzynarodowe zainteresowanie z racji strategicznego położenia w Arktyce. Jej obszar może być wykorzystywany do śledzenia rakiet wystrzeliwanych w kierunku USA, np. przez Rosję. W północno-zachodniej części wyspy Stany Zjednoczone mają bazę kosmiczną Pituffik. Wraz ze zmianami klimatycznymi i topnieniem lodowców rośnie gospodarcze znaczenie Grenlandii z uwagi na pokłady ropy naftowej, gazu ziemnego i metali ziem rzadkich.
piu/ mal/
arch.
fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty