• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Umorzono śledztwo w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Umorzono śledztwo w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream

Partnerzy portalu

Duńska policja oraz duńskie służby specjalne PET poinformowały w poniedziałek o umorzeniu śledztwa w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream w 2022 roku. Jako powód podano brak istnienia podstaw prawnych do wszczęcia postępowania karnego w Danii.

"Na podstawie przeprowadzonego dochodzenia można stwierdzić, że doszło do celowego sabotażu" - podkreślono w komunikacie.

Wstępne śledztwo określono jako "skomplikowane" oraz "szeroko zakrojone", przy którym współpracowano z zagranicznymi partnerami.

"PET w dalszym ciągu monitoruje rozwój zagrożenia i wraz z innymi właściwymi organami podejmuje działania uważane za niezbędne w celu ochrony infrastruktury krytycznej w Danii" - zaznaczono.

Do eksplozji na biegnących po dnie Morza Bałtyckiego gazociągach Nord Stream 1 i 2 doszło we wrześniu 2022 roku m.in. w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na wodach międzynarodowych.

Swoje śledztwo na początku lutego umorzyła również szwedzka prokuratura, powołując się na brak szwedzkiej legislacji. Część wybuchów miała miejsce w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Równoległe dochodzenia w sprawie sabotażu na Nord Stream prowadzą władze Niemiec oraz Polski.

zys/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.