Rząd Danii zapowiedział w poniedziałek wzmożone kontrole rosyjskiej floty cieni na kotwicowisku w pobliżu przylądka Skagen. W tym miejscu, między Morzem Północnym a Bałtykiem, statki oczekują na poprawę pogody lub uzupełniają zapasy.
– Wprowadzamy podstawowe regulacje środowiskowe, aby móc podejmować skuteczniejsze i bardziej konsekwentne działania przeciwko tankowcom i rosyjskiej flocie cieni – oświadczył duński minister środowiska Magnus Heunicke.
Według rządu w Kopenhadze Urząd Morski we współpracy z Agencją Ochrony Środowiska będzie przeprowadzać więcej kontroli środowiskowych statków. Jak wymieniono sprawdzane ma być, czy jednostki przestrzegają przepisów dotyczących m.in. gospodarki odpadami, wód balastowych, czy paliwa żeglugowego.
Do końca br. na moście nad cieśniną Wielki Bełt, gdzie przepływają statki o dużym zanurzeniu, zamontowany zostanie analizator związków siarki. Detektor pomoże oszacować, czy spalane paliwo przekracza dozwolone normy.
Wraz z przyjęciem w lipcu 18. pakietu UE na liście sankcji znajdują się obecnie 444 statki. Flota cieni to często wyeksploatowane, zagrażające środowisku morskiemu tankowce, pływające pod banderami egzotycznych krajów. Ich celem jest transport rosyjskiej ropy w celu sfinansowania wojny przeciwko Ukrainie.
Daniel Zyśk
zys/ mal/
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty