• <

Wynik wyszukiwania - "morze śródziemne" - Wiadomości

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie.
14.06.2024

Wznowienie dostaw pomocy dla Gazy przy pomocy tymczasowej rampy zbudowanej przez Amerykanów

Krytycznie potrzebne dostawy pomocy humanitarnej dla ludności Strefy Gazy zostały wznowione przy wykorzystaniu tymczasowej rampy towarowej zbudowanej na morzu przez Amerykanów - poinformował w sobotę rzecznik armii USA.
09.06.2024

Imigrant z Pakistanu 12 razy przeprawił się nielegalnie do Włoch drogą morską

12 razy obywatel Pakistanu dostał się nielegalnie do Włoch i za każdym razem był deportowany. O rekordzie tym poinformował dziennik „Il Giornale”. W marcu mężczyzna przypłynął statkiem organizacji pozarządowej jako rozbitek uratowany na Morzu Śródziemnym. Sędzia podpisał kolejny dekret nakazujący jego wydalenie.
07.06.2024

Od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol

Od 2016 r. morze wdarło się do 45 metrów w głąb Costa del Sol, popularnego wśród turystów południowego wybrzeża Hiszpanii - wynika z szacunków ministerstwa transformacji ekologicznej, cytowanych w czwartek przez lokalne media.
07.06.2024

Włochy wysyłają lotniskowiec w związku z budowaniem bezpieczeństwa w rejonie Indo-Pacyfiku

Od czerwca przez kolejne pięć miesięcy włoski lotniskowiec ITS Cavour (CVH 550) będzie brał udział w działaniach morskich na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Ma to związek z umacnianiem obecności Włoch także na tych akwenach, budowanie systemu bezpieczeństwa, a także zacieśnianie relacji z państwami partnerskimi.
05.06.2024

Duże zgrupowanie rosyjskich okrętów przemieszcza się z Morza Śródziemnego na Bałtyk

Siły Morskie Portugalii śledziły na swoich wodach rosyjskie okręty, które opuściły Morze Śródziemne i zdaniem specjalistów kierują się na Bałtyckie. Aktywność floty Federacji Rosyjskiej budzi wiele emocji i kontrowersji z racji na napięcia międzynarodowe, w tym trwającą od lutego 2022 roku wojnę na Ukrainie.
20.05.2024

Pierwsze ciężarówki z pomocą zaczęły zjeżdżać na ląd z tymczasowego portu w Strefie Gazy

Pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną zaczęły w piątek rano zjeżdżać na ląd ze zbudowanego przez amerykańską armię tymczasowego pływającego portu w Strefie Gazy - powiadomiło Centralne Dowództwo USA (Centcom).
17.05.2024

Bojownicy Huti zapowiedzieli, że będą atakować statki również na Morzu Śródziemnym

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy z ruchu Huti zapowiedzieli w czwartek, że będą atakować wszystkie statki zmierzające do izraelskich portów; oznacza to, że ich celem staną się jednostki handlowe nie tylko na Morzu Czerwonym, ale również na Morzu Śródziemnym - przekazała agencja Reutera.
16.05.2024

U wybrzeży Krety uratowano ponad 40 migrantów, los trzech nieznany

Grecka straż przybrzeżna uratowała 42 migrantów u wybrzeży Krety - poinformowała w czwartek agencja AMNA. Los trzech osób pozostaje nieznany, trwa operacja poszukiwawcza.
16.05.2024

Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Stany Zjednoczone zakotwiczyły w czwartek tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy w ramach misji dostarczania pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom – poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
16.05.2024

Chorwacja. W okolicy Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata

W okolicach położonego nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą (łac. lagocephalus sceleratus) - poinformował we wtorek dziennik "Politika".
14.05.2024

Orki staranowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Nieznana liczba orek zatopiła jacht taranując go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej – poinformowała w poniedziałek hiszpańska służba ratownictwa morskiego.
14.05.2024

Turcja ogłasza blokadę handlową z Izraelem

Turcja ogłasza zawieszenie handlu z Izraelem do czasu osiągnięcia trwałego rozejmu w Strefie Gazy i zapewnienia swobodnego przepływu pomocy humanitarnej, jak poinformował minister handlu Omer Bolat. Decyzja ta, podjęta w odpowiedzi na "nieprzejednane stanowisko" Izraela, obejmuje zarówno import, jak i eksport wszystkich produktów, które jeszcze w ubiegłym roku osiągnęły łączną wartość obrotu 6,8 mld USD.
03.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Państwa basenu Morza Śródziemnego wezwały UE do walki z nielegalną imigracją

Ministrowie spraw wewnętrznych Hiszpanii, Włoch, Grecji, Malty i Cypru, którzy spotkali się w sobotę w hiszpańskim mieście Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, wezwali UE do zwiększenia nakładów finansowych na walkę z nasilającym się napływem nielegalnych imigrantów do państw basenu Morza Śródziemnego.
20.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Finlandia. W obawie przed nielegalną migracją zamknięto morskie przejścia graniczne z Rosją

Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały w poniedziałek zamknięte do odwołania. Wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne – przestrzegają fińskie władze.
15.04.2024

Rosyjski okręt ćwiczy na Morzu Śródziemnym

Rosyjski niszczyciel rakietowy Marszał Szaposznikow wypłynął na Morze Śródziemne przez Kanał Sueski w ramach zaplanowanych ćwiczeń - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
14.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Zaawansowana żegluga sprzed siedmiu tys. lat

Ponad siedem tys. lat temu na Morzu Śródziemnym rozwinięta była zaawansowana żegluga – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
25.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

Tunezja. 13 sudańskich migrantów zginęło w katastrofie łodzi; 27 osób zaginionych

Co najmniej 13 sudańskich migrantów nie żyje, a 27 zaginęło w katastrofie łodzi, do której doszło w środę na Morzu Śródziemnym - poinformował w czwartek rzecznik sądu w tunezyjskim mieście Monastyr.
08.02.2024

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

Jan Śniadecki sprzedany. Nowy operator i nowa nazwa

Prom Jan Śniadecki, przez ostatnie 35 lat łączący Świnoujście z Ystad, zakończył swoją służbę na Bałtyku i rozpoczyna nowy etap działalności na Morzu Śródziemnym. Ta zmiana następuje po sprzedaży statku przez Euroafrica Shipping Lines greckiemu operatorowi Ainaftis, który przemianował go na Thalassitis.
29.01.2024

Turystyka morska na Morzu Śródziemnym. Rekordowa Valletta, Barcelona i Pireus

Pireus odwiedziło około 1,5 mln pasażerów. Terminal pasażerski Valletta na Malcie obsłużył prawie 900 tys. pasażerów. Przy nabrzeżach pasażerskich w Barcelonie statki cumowały ponad 770 razy. Dotarło na nich do stolicy Katalonii prawie 3,5 mln pasażerów. Skorzystały porty i działający w nich agenci morscy, miasta i regiony. Euro szerokim strumieniem popłynęło do tour operatorów, handlarzy pamiątkami, budżetów miast nadmorskich.
26.01.2024

PIE: Przełowione łowiska stanowią 36 proc. światowego zasobu

Przełowionych jest 36 proc. światowych łowisk – poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Podkreślono, że najmocniej przełowiony jest południowo – wschodni region Pacyfiku oraz Morze Śródziemne wraz z Morzem Czarnym.
25.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Uczniowie wezmą udział w rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Stopy wody pod kilem! – tego najczęściej życzy się żeglarzom wyruszającym w daleki rejs. Trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, weźmie udział w ufundowanym przez samorząd województwa rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. 10 stycznia spotkał się z nimi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
11.01.2024

Stena RoRo zamówiła pierwszego E-Flexera na Morze Śródziemne

Stena RoRo zamówiła pierwszy ro-pax E-Flexer na Morze Śródziemne. Budową ma zająć się chińska stocznia CMI Jinling, a statek ma pływać docelowo w barwach Corsica Linea.
09.01.2024

Turcja. Rozpoczęły się manewry morskie z udziałem około 17 tys. żołnierzy

Rozpoczęte w niedzielę ćwiczenia Wilk Morski - 1/2024 obejmują trzy otaczające Turcję morza - Czarne, Egejskie i Śródziemne; w manewrach weźmie udział ok. 17 tys. żołnierzy, 110 okrętów, siedem łodzi podwodnych i 22 drony - podały tureckie media. Manewry potrwają do 16 stycznia.
08.01.2024

Hiszpańska żandarmeria rozbiła gang przerzucający narkotyki z Afryki Płn.

Funkcjonariusze żandarmerii Hiszpanii (Guardia Civil) rozbili grupę przestępczą przerzucającą narkotyki z Afryki Północnej do Andaluzji, na południu kraju. Do sobotniego wieczora aresztowano 18 członków gangu.
07.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Do Włoch przypłynęło w tym roku 155 tysięcy migrantów. To wzrost o 50%

O 50 procent wzrosła w tym roku w porównaniu z poprzednim liczba migrantów, którzy dotarli drogą morską do Włoch - wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych w Rzymie, podanych w sobotę. Od stycznia przypłynęło ponad 155 tysięcy osób, podczas gdy w 2022 roku było ich 103 tysiące.
30.12.2023

Maersk ruszył z serwisem kontenerowym Ro-Ro przez Morze Śródziemne

Transport kontenerowy za pomocą Ro-Ro zdobywa popularność na Morzu Śródziemnym. Z nową usługą tego typu wystartował Maersk.
22.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Premier Wielkiej Brytanii: trzeba rozbić model biznesowy przemytników migrantów

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oświadczył w sobotę, że należy położyć kres procederowi przemytu migrantów. Tak podczas wydarzenia zorganizowanego w Rzymie przez partię premier Giorgii Meloni - Bracia Włosi wyjaśnił cele umów zawieranych przez jego gabinet i jej rząd.
17.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Izrael rozpoczął pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy

Izrael rozpoczął w grudniu pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy. Zalanie sieci podziemnych korytarzy prawdopodobnie zajmie wiele tygodni – przekazał we wtorek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz.
12.12.2023

Szef Frontexu: nie ma dowodów na to, że statki NGO zachęcają migrantów do wyruszenia w drogę

Nie ma dowodów na to, że obecność statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym zachęca migrantów do wyruszenia w drogę - oświadczył dyrektor wykonawczy agencji UE do spraw granic Frontex - Hans Leijtens w środę w wystąpieniu w komisji włoskiego parlamentu ds. układu z Schengen. Zastrzegł, że jednostki te nie mogą działać jako „niezależne podmioty”.
06.12.2023

Izrael ma plan zalania wodą morską tuneli Hamasu

Izrael przygotował plany zalania systemu tuneli Hamasu pod Strefą Gazy wodą pompowaną z Morza Śródziemnego - donosi w poniedziałek "The Wall Street Journal".
05.12.2023

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

Ponownie nasila się napływ migrantów na Lampedusę. We wtorek było to 17 łodzi z ponad 800 osobami

17 łodzi z ponad 800 migrantami dotarło we wtorek na włoską wyspę Lampedusa, co oznacza wyraźne nasilenie się ich napływu z brzegów Afryki. Łodzie wypłynęły z Tunezji i Libii, gdzie działają gangi przemytników ludzi.
15.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Wśród głównych środków UE i kraje sąsiadujące uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Amerykański samolot wojskowy rozbił się we wschodniej części Morza Śródziemnego

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Nie podało, co się stało z załogą.
12.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Elektryczny jacht Sunreef 80 Eco Otoctone zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno jacht Sunreef 80 Eco Otoctone. Jacht zamówiony został przez stałego klienta, który wcześniej zbudował już dwa katamarany motorowe Sunreef. Jego nowy elektryczny jacht żaglowy zaoferuje cichą i wolną od spalin żeglugę.
09.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Hezbollah ma rosyjskie pociski przeciwokrętowe, mogące zagrozić okrętom wojennym USA

Libański Hezbollah dysponuje pociskami przeciwokrętowymi, w tym rosyjskimi pociskami Jachont o zasięgu 300 km - podała agencja Reutera. Zwraca ona uwagę, że lider Hezbollahu Hasan Nasrallah sugerował, że jego ugrupowanie może zagrozić okrętom wojennym USA.
09.11.2023

Rekordowa liczba okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym

Rekordowa liczba okrętów wojennych znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym - informuje w poniedziałek włoski dziennik „La Repubblica”. To, wyjaśnia, rezultat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na morzu między Sardynią i Cyprem jest ponad 50 jednostek - dodaje gazeta.
06.11.2023

Cenne znalezisko archeologiczne w wodach Sardynii

Na dnie morza blisko brzegów Sardynii odnaleziono olbrzymi zbiór doskonale zachowanych monet z IV wieku naszej ery - poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury. Na podstawie wagi znaleziska szacuje się, że jest ich od 30 do 50 tysięcy.
05.11.2023

Włochy mają plan na powstrzymanie nielegalnej imigracji

Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów – podały włoskie media.
04.11.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

Kuter z prawie 350 migrantami przypłynął na Lampedusę

Kuter z 347 migrantami na pokładzie przypłynął w nocy ze środy na czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa za miejscowymi służbami. Wszyscy migranci twierdzą, że zapłacili przemytnikom od 4 do 8 tysięcy euro za przeprawę przez Morze Śródziemne.
26.10.2023

Cypr ćwiczy na morzu z Turcją. "Wzmocnienie niezależności"

Władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego rozpoczęły we wtorek wspólnie z armią Turcji ćwiczenia wojskowe mające "wzmocnić niezależność Cypru Północnego" - poinformowała agencja Anatolia.
25.10.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty zdolne do oddania salwy Kalibrami. Wśród nich był jeden podwodny

Służby prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy regularnie donoszą o aktywności rosyjskich okrętów na morskich akwenach. Po niedawnych atakach z użyciem dronów na Flotę Czarnomorską ponownie ukraińskiemu terytorium zagrażają jednostki zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr.
24.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

Do Hiszpanii w ciągu tygodnia dostało się morzem 5 tys. nielegalnych migrantów

W ciągu ostatnich siedmiu dni do Hiszpanii dotarło w sposób nielegalny ponad 5 tys. imigrantów - podał w poniedziałek rząd Pedro Sancheza. To największa w tym roku w ciągu jednego tygodnia tak duża grupa afrykańskich przybyszów.
16.10.2023

Od piątku do Hiszpanii przybyło blisko 2 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia do wybrzeży Hiszpanii dotarło prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów - podały w niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego, wskazując na szybko rosnącą liczbę przybyszów z Afryki.
15.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Specjaliści izraelskich sił morskich w akcji. Uratowali znaczną grupę zakładników

Siły Zbrojne Izraela podały informację, że elitarna jednostka Shayetet 13 została wysłana 7 października w rejonie bliskim Strefy Gazy celem odzyskania placówki wojskowej Sufa i uratowaniu przetrzymywanych tam osób. Komandosi w brawurowy sposób zrealizowani powierzone im cele.
13.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Siły obronne Izraela uderzyły w cele morskie Hamasu

Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały, że uderzyły w szereg celów morskich Hamasu w Strefie Gazy. Zginął przy tym członek Hamasu próbujący przedostać się do Izraela przez morze, podał w środę rano portal Times of Israel.
11.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w 2023 r. blisko 15 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia do września 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łodziami prawie 15 tys. imigrantów z Afryki, podało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, wskazując, że archipelag to główny kierunek nielegalnych wypraw imigrantów.
02.10.2023

Ponad milion migrantów dotarło przez morze do Włoch w ciągu dekady

Ponad milion migrantów przypłynęło do Włoch w ciągu ostatnich dziesięciu lat - te dane MSW ogłoszone w niedzielę obejmują okres począwszy od katastrofy kutra rybackiego koło wyspy Lampedusa 3 października 2013 roku, w której zginęło 368 migrantów. Łączna liczba ofiar na Morzu Śródziemnym od tamtego momentu to 28 tysięcy; wśród nich 1140 dzieci.
01.10.2023

Musk krytykuje finansowanie statków NGO na Morzu Śródziemnym przez Niemcy

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.
30.09.2023

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

UNHCR: w 2023 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło już ponad 2500 migrantów

Od początku roku ponad 2500 migrantów zginęło lub zaginęło podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy – poinformowała w czwartek w Nowym Jorku Ruven Menikdiwela, dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
29.09.2023

Kryzys migrancki się nasila. Na Lampedusę dotarło kolejnych 13 łodzi

13 łodzi z ponad 140 migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny wieczorem we wtorek na włoską wyspę Lampedusa- podała Ansa. Jak informuje agencja, po chaosie, jaki zapanował tam po przypłynięciu tak wielu łodzi jednocześnie, opanowano sytuację.
20.09.2023

Frontex: liczba migrantów przybywających centralnym szlakiem Morza Śródziemnego wzrosła o 96 proc.

Liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła w tym roku o 18 proc., a centralnym szlakiem Morza Śródziemnego przybyło ich o 96 proc. więcej – ogłosiła w czwartek unijna agencja ds. granic Frontex, oceniając, że presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.
14.09.2023

Wiceszef MSWiA: Dzisiaj największy ruch migracyjny to jest Morze Śródziemne.

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil, ocenił w Kwadransie Politycznym w TVP1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
12.09.2023

Włochy. Ponad 100 tys. migrantów od początku roku, nasila się polemika wokół ich przyjmowania

We Włoszech w momencie, w którym liczba migrantów przybyłych od początku roku przekroczyła już 100 tysięcy, nasila się polemika między lokalnymi władzami a MSW na temat systemu ich przyjmowania. Burmistrzowie wielu miast, zwłaszcza na północy, alarmują, że nakładany na nich obowiązek przyjmowania coraz większej liczby osób rujnuje lokalne budżety.
21.08.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

11 migrantów utonęło a 7 uznaje się za zaginionych po zatonięciu łodzi na Morzu Śródziemnym nieopodal Tunezji

11 migrantów utonęło, 7 uznaje się za zaginionych po tym, jak zmierzająca do Europy łódź zatonęła w poniedziałek na Morzu Śródziemnym w pobliżu miasta portowego Sfaks - poinformowała agencja Reutera. Wśród ofiar jest co najmniej jedno dziecko i dwie kobiety.
14.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

W Egipcie odkryto pozostałości zatopionego starożytnego statku handlowego

Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.
14.08.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

Kolejnych 500 migrantów przybyło na Lampedusę

Około 500 migrantów na pokładzie 18 łodzi przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa. Tamtejszy ośrodek, prowadzony przez Czerwony Krzyż, jest przepełniony; przebywa tam ponad 2500 osób.
12.08.2023

"Morze Śródziemne to cmentarz". Papież chce się spotkać z migrantami w Marsylii

We wspaniałej atmosferze papież Franciszek zamknął dni młodzieży w Lizbonie, które były świętem katolicyzmu i młodości, i zapowiedział przyjazd do Marsylii na spotkanie z migrantami – pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
07.08.2023

Zatonął statek z migrantami, co najmniej 4 ofiary śmiertelne

Co najmniej 4 migrantów poniosło śmierć a 51 zaginęło kiedy przewożący ich statek zatonął w pobliżu tunezyjskiej wyspy Kerkennah, na Morzu Śródziemnym - poinformowały w niedzielę lokalne władze cytowane przez Reutera. Wszyscy migranci pochodzili z Afryki subsaharyjskiej.
07.08.2023

Nielegalna migracja do Unii Europejskiej wzrosła o 10% w I poł. 2023 roku. Połowa przypada na drogę morską.

Liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się do Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2023 roku, wzrosła o jedną dziesiątą w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformowała w poniedziałek unijna agencja ds. granic Frontex.
31.07.2023

Tunezyjscy rybacy-piraci zostali aresztowani za okradanie imigrantów na Morzu Śródziemnym

Kapitan tunezyjskiego statku rybackiego i trzej członkowie jego załogi trafili do włoskiego więzienia. Grozili imigrantom nożami, blokowali łodzie swoimi kutrami, żądali oddania pieniędzy i telefonów komórkowych – podają niedzielne włoskie media, m.in. "Gezzetta del Sud online".
30.07.2023

Od początku roku tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów

Od początku roku do 20 lipca krajowa straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów, poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Tunezji Kamel Feki.
26.07.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Włochy. Kolejnych 800 migrantów przypłynęło na Lampedusę

Ponad 800 migrantów na pokładzie 19 łodzi przypłynęło we wtorek od północy na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Coraz trudniejsza sytuacja panuje w tamtejszym ośrodku rejestracji; gdzie przebywa około 2200 osób, pięć razy więcej niż jest miejsc.
11.07.2023

Szefowie MSZ Włoch, Słowenii i Chorwacji zobowiązali się do walki z przemytnikami migrantów

Wspólne zobowiązanie do walki z przemytnikami migrantów, by nie dopuścić do następnych tragedii na morzu i ograniczyć nielegalną imigrację – to rezultat poniedziałkowego spotkania szefów MSZ Włoch Antonio Tajaniego, Słowenii Tanji Fajon i Chorwacji Gordana Grlicia Radmana w Ankonie.
10.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Włochy. Prasa: 70 tysięcy migrantów przypłynęło od początku roku, to najwięcej od sześciu lat

70 tysięcy migrantów przypłynęło od początku tego roku na wybrzeża Włoch; to rekordowa liczba, nienotowana w ostatnich siedmiu latach - podkreśla w sobotę dziennik "La Repubblica". Niemal codziennie na wyspę Lampedusa przybywa od kilkunastu do nawet trzydziestu łodzi, odpływających głównie z Tunezji, ale także z Libii.
08.07.2023

Włochy. Ponad tysiąc migrantów przypłynęło na wyspę Lampedusa

Ponad tysiąc migrantów na pokładzie 25 łodzi dotarło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe służby. Łodzie wysyłane przez przemytników odpłynęły z rejonu miast Teboulba i Safakis w Tunezji. W tym roku na włoskie wybrzeża przypłynęło już ponad 60 tysięcy migrantów.
06.07.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Grecja. Aresztowano dziewięciu Egipcjan w związku z wypadkiem łodzi z migrantami, w którym mogły zginąć setki ludzi

Dziewięć osób narodowości egipskiej, podejrzanych o zajmowanie się przemytem ludzi, zostało aresztowanych w czwartek w Grecji w związku z zatonięciem łodzi migrantów u greckich wybrzeży. W wypadku, który miał miejsce w środę, utonęło co najmniej 78 osób.
15.06.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

CMA CGM przejmuje udziały w hiszpańskich terminalach w celu rozszerzenia działalności regionalnej

Grupa CMA CGM ogłosiła, że przejmie udziały w dwóch terminalach w Hiszpanii, kontynuując deklarowaną strategię zwiększania inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia wzrostu swojej działalności w zakresie żeglugi i intermodalności. Dzięki inwestycjom w terminale znajdujące się w Walencji i Bilbao, grupa informuje, że będzie miała prawie 10,7 mln TEU pojemności w swoich operacjach terminalowych na obszarze Morza Śródziemnego.
09.06.2023

Pięć osób zginęło w katastrofach łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym

Pięć osób, w tym jedno dziecko, zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt zaginęło po zatonięciu trzech łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, u wybrzeża Tunezji, poinformowały w czwartek władze tego kraju.
09.06.2023

Prawie 1500 migrantów przybyło minionej doby na Lampedusę

Agencja Ansa podała za lokalnymi władzami, że prawie 1500 migrantów przybyło ostatniej doby na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów jest ponad cztery razy więcej osób niż miejsc.
07.05.2023

Rosyjska fregata uzbrojona w rakiety przeciwokrętowe kieruje się na Baltyk

Rosyjska fregata projektu 11356 Admirał Grigorowicz zakończyła wykonywanie zadań w ramach stałego zgrupowania rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym i wyruszyła w kierunku Bałtyku. Miejscem przeznaczenia okrętu jest bałtycka stocznia Jantar.
25.04.2023

Włochy. 1200 migrantów na pokładzie 35 łodzi dotarło na Lampedusę

W ciągu ostatniej doby włoska straż przybrzeżna udzieliła pomocy 1200 migrantom znajdującym się na 35 łodziach; wszyscy dotarli na wyspę Lampedusa - poinformowano w komunikacie tej formacji, wydanym w poniedziałek. W ostatnich dniach notuje się nasilenie fali migracyjnej.
24.04.2023

Tunezja: Znaleziono ciała 31 migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym

Władze Tunezji znalazły ciała 31 afrykańskich migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym, próbując przedostać się do Włoch - poinformowała w poniedziałek tunezyjska straż przybrzeżna. Wśród zwłok znalezionych u wybrzeży miast Safakis i Al-Mahdijja na wschodzie Tunezji oraz Wysp Dżuzur Karkana były ciała dwóch kobiet i dwójki dzieci.
24.04.2023

Tunezja. Do 25 wzrosła liczba migrantów, którzy zginęli w wyniku zatonięcia łodzi

Liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku zatonięcia w środę u wybrzeży Tunezji łodzi z migrantami wzrosła do 25; wcześniej informowano o 10 ofiarach śmiertelnych. Jak dotąd, udało się uratować 76 osób - poinformowały w czwartek tunezyjskie władze.
13.04.2023

ONZ: znaczny wzrost liczby migrantów, którzy zginęli podczas przeprawy przez Morze Śródziemne

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy zginęło 441 migrantów - podała w środę w Genewie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), podkreślając, że tak wiele przypadków śmiertelnych w tym okresie nie było od 2017 roku.
13.04.2023

Statek Banksy'ego zatrzymany na Lampedusie. Ratował migrantów

Finansowany przez anonimowego artystę Banksy’ego statek organizacji humanitarnej ratującej migrantów na morzu został zablokowany w porcie na włoskiej wyspie Lampedusa w związku z zarzutem łamania nowych przepisów dotyczących takich operacji - podały w niedzielę media. Załoga jednostki uznała tę decyzję za niedopuszczalną.
26.03.2023

Tragedia u wybrzeży Tunezji

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała agencja Reutera.
26.03.2023

Włochy. Straż Przybrzeżna uratowała ponad 750 migrantów

Włoska Straż Przybrzeżna uratowała w czwartek około 750 migrantów płynących w stronę wybrzeży Sycylii i Kalabrii - podała Ansa. Od początku roku przybyło do Włoch już ponad 20 tysięcy migrantów.
23.03.2023

Tunezja. Cztery łodzie z migrantami zatonęły u wybrzeży kraju; 5 osób zginęło, 33 poszukiwane

Cztery łodzie, na pokładzie których znajdowali się afrykańscy migranci próbujący dostać się przez Morze Śródziemne do Włoch, zatonęły w środę i czwartek u wybrzeży Tunezji. 5 osób zginęło, trwa poszukiwanie co najmniej 33 - podała agencja Reutera za tunezyjskimi władzami.
23.03.2023

Włoski senator o migrantach: winna Rosja

"Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji" - stwierdził senator współrządzącej we Włoszech Ligi Massimiliano Romeo w wywiadzie dla dziennika "Libero" w poniedziałek. Tak odniósł się do nasilającego się napływu migrantów na włoskie wybrzeża.
13.03.2023

Hiszpania. Marynarka wojenna monitoruje dwa rosyjskie okręty wojenne w zachodniej części M. Śródziemnego

Hiszpański okręt patrolowy monitoruje dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej, które pojawiły się w zachodniej części Morza Śródziemnego - podała w czwartkowym komunikacie hiszpańska marynarka wojenna.
10.03.2023

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 migrantów

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 osób, a 54 uratowano po zatonięciu łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała w czwartek tunezyjska straż przybrzeżna.
09.03.2023

Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym

W Cieśninie Sycylijskiej i na Morzu Jońskim obserwuje się intensywną aktywność rosyjskiej floty - odnotował portal ItaMilRadar, prezentujący dane z monitoringu obecności jednostek wojskowych na Morzu Śródziemnym i w powietrzu w tym rejonie. Ruch rosyjskich okrętów obserwowany jest przez włoską marynarkę wojenną i NATO- zaznaczono.
07.03.2023

Zwiększa się agresywna obecność Rosjan na Morzu Śródziemnym

Zwiększa się obecność floty rosyjskiej na Morzu Śródziemnym, istnieje wysokie ryzyko incydentów - oświadczył w czwartek szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino. Odnotował, że postawa Rosjan jest "agresywna".
23.02.2023

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

W ramach utrzymywania wieloletniej współpracy marynarki wojenne obu krajów poprzez wspólne manewry prezentowały także gotowość do wzajemnego wsparcia oraz znaczenie politycznych relacji.
13.02.2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ traderzy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.
08.02.2023

Włochy. Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy 500 migrantom na dryfującym kutrze

Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy około pięciuset migrantom na dryfującym kutrze w Cieśninie Sycylijskiej - podała w poniedziałek wieczorem Ansa. Migranci zostali wzięci na pokład statku i czterech motorówek Straży oraz Gwardii Finansowej.
07.02.2023

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.
29.12.2022

Tunezyjskie władze wyłowiły z morza ciała czterech afrykańskich migrantów

Prokuratura poinformowała, że u wybrzeży wyspy Kerkennah na Morzu Śródziemnym odnaleziono ciała czterech osób uważanych za afrykańskich migrantów, w tym kobiety w ciąży.
26.12.2022

Morze Śródziemne będzie kontrolowane pod względem emisji tlenków siarki

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia ochrony Morza Śródziemnego poprzez znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących spalin pochodzących ze statków. Nowe normy dotyczące paliw żeglugowych mają zmniejszyć emisję tlenków siarki na Morzu Śródziemnym o 80 proc.
23.12.2022

Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków

Kilkuset migrantów zeszło w niedzielę na ląd we włoskich portach z trzech statków, które otrzymały zgodę rządu na zawinięcie do nich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zapowiedziało wcześniej zaostrzenie polityki migracyjnej, zastrzegło, że wpuszczenie tych jednostek z powodów humanitarnych nie oznacza zmiany kursu władz Włoch.
12.12.2022

Hiszpania. Media: Rosjanie omijają sankcje, sprzedając na M. Śródziemnym paliwo z tankowców

Rosjanie poprzez pływające pod banderami innych państw tankowce sprzedają na Morzu Śródziemnym ropę naftową, co służy omijaniu unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - napisały we wtorek hiszpańskie media.
25.10.2022

Ekspert: przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecj sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi państwami NATO

Przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecji sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi dwoma państwami NATO - ocenia na portalu Conversation Yasar Bukan z Uniwersytetu Ryersona w Toronto.
19.10.2022

Rekordowy napływ migrantów na Lampedusę: 11 łodzi w ciągu godziny

Nasila się napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W nocy z soboty na niedzielę w ciągu godziny przypłynęło tam 11 łodzi z 200 osobami, co uznano za rekord. W ciągu doby na wyspę dotarło łącznie 46 łodzi; było na nich ponad tysiąc migrantów.
28.08.2022

Włochy. Ponad 700 migrantów na 30 łodziach przypłynęło na Lampedusę

Ponad 700 migrantów na 30 łodziach przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja ANSA. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów przebywa 930 osób, podczas gdy miejsc jest tam 350.
27.08.2022

268 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Ocean Viking, statek pozarządowej organizacji humanitarnej SOS Mediterranee, uratował 268 migrantów na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Libią i Maltą - poinformowała w piątek ta organizacja. Większość z nich znajdowała się na przepełnionych łodziach.
27.08.2022

Media: rosyjski krążownik pod obserwacją sił USA u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego

Płynący z misji na Morzu Śródziemnym rosyjski krążownik rakietowy Marszałek Ustinow jest pod obserwacją amerykańskiej marynarki wojennej. Jej dwa niszczyciele zbliżyły się do rosyjskiego okrętu w pobliżu Gibraltaru - podał w piątek hiszpański dziennik “La Razon”.
26.08.2022

Wideo: superjacht zatonął na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Śródziemnym zatonął 40-metrowy luksusowy jacht. Załoga i pasażerowie jednostki zostali bezpiecznie ewakuowani przez służby. Zatonięcie jednostki zostało sfilmowane.
25.08.2022

Dwa rosyjskie okręty płyną na Morze Śródziemne przez wody Portugalii

Marynarka wojenna Portugalii zaobserwowała dwa rosyjskie okręty na wodach należących do wyłącznej strefy ekonomicznej tego kraju - podało we wtorek lizbońskie radio Observador w oparciu o informację Sztabu Generalnego portugalskich sił zbrojnych. Według portugalskiego dowództwa rosyjskie jednostki płyną z Zatoki Biskajskiej w kierunku Morza Śródziemnego.
23.08.2022

Hiszpania. Media: azjatyckie algi inwazyjne kolonizują Morze Śródziemne wpływając na turystykę i rybołówstwo

Azjatyckie algi inwazyjnego gatunku Rugulopteryx okamurae kolonizują Morze Śródziemne i negatywnie wpływają na turystykę i rybołówstwo w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Burmistrz miasta Estepona (prowincja Malaga) Jose Maria Garcia Urbano zwrócił się do rządu o pomoc finansową na walkę z tą plagą - podał w piątek dziennik „El Mundo”.
19.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Sześciu migrantów zginęło. Ich łódź zatonęła na Morzu Śródziemnym

U wybrzeży Algierii zatonęła w poniedziałek łódź z migrantami. Sześć osób zginęło, kolejne sześć uratowano, a pozostałe uznano za zaginione - poinformowała algierska telewizja Ennahar. Przez Morze Śródziemne próbowało się przeprawić około 20 osób w wieku od 20 do 30 lat.
08.08.2022

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym w Hiszpanii wzrosła do rekordowego poziomu 30 st. C

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym u wschodnich brzegów Hiszpanii wzrosła w sierpniu do rekordowego poziomu 30 st. C - podała w piątek państwowa agencja meteorologiczna Aemet w Madrycie.
05.08.2022

Tankowiec uratował syryjskich uchodźców

Pływający pod banderą Grecji tankowiec Antigone przyjął na pokład grupę uchodźców z Syrii, którzy utknęli na Morzu Śródziemnym bez wody pitnej, jedzenia i paliwa.
04.08.2022

Pomysł gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego powróci?

Algieria, Nigeria i Niger podpisały w czwartek protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - poinformowało algierskie ministerstwo energetyki. Według agencji Reutera projekt jest kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa.
28.07.2022

Włochy. Media: rosyjski krążownik przepłynął 150 mil morskich od Apulii

Chwilowy niepokój we Włoszech wywołała informacja o tym, że rosyjski krążownik rakietowy Wariag przepłynął w odległości 150 mil morskich od brzegów Apulii na południu kraju. Przedstawiciele Marynarki Wojennej, która obserwuje wszystkie rosyjskie jednostki na Morzu Śródziemnym, wyjaśnili, że ich obecność jest coraz częstsza i ma charakter "pokazowy".
13.06.2022

Niemcy pomogą Ukrainie w transporcie zboża? Chcą połączeń z Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. "Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego" - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.
26.05.2022

Włosi liczą na LNG ze złóż na Morzu Śródziemnym, Delcie Nilu i Pustyni Zachodniej

Włoski koncern energetyczny Eni i państwowy egipski holding gazowy EGAS podpisały umowę o zwiększeniu wydobycia gazu z egipskich złóż i eksportu LNG przez Egipt. Jak poinformowało Eni, liczy na dodatkowe 3 mld m sześc. gazu w formie LNG z Egiptu w tym roku.
14.04.2022

Syria. Minister obrony Rosji nadzorował rosyjskie ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu udał się we wtorek do Syrii, aby nadzorować rosyjskie ćwiczenia morskie z udziałem 15 okrętów wojennych i 30 samolotów we wschodniej części Morza Śródziemnego - podała agencja informacyjna RIA.
15.02.2022

Ekspert: Morze Śródziemne najbardziej niebezpiecznym rejonem w obecnej eskalacji

Podczas obecnej eskalacji między Rosją a Zachodem, gdy siły rosyjskie prowadzą ćwiczenia na Białorusi i Morzu Czarnym, najbardziej niebezpiecznym rejonem stało się Morze Śródziemne, miejsce manewrów Rosji i USA - uważa rosyjski ekspert Paweł Felgenhauer.
13.02.2022

Ponad 500 nielegalnych imigrantów w pobliżu Wysp Kanaryjskich w ostatni weekend

Ponad 500 nielegalnych imigrantów zostało uratowanych u wybrzeży Wysp Kanaryjskich przez służby ratownictwa morskiego Hiszpanii podczas minionego weekendu. Wszyscy zmierzali na ten atlantycki archipelag z marokańskiego wybrzeża.
24.01.2022

Rosja zapowiada manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych

Ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało w czwartek manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych. Zostaną one przeprowadzone w styczniu i lutym na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.
20.01.2022

Izrael. Śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu Śródziemnym

Izraelski śmigłowiec wojskowy rozbił się w poniedziałek wieczorem na Morzu Śródziemnym u północnego wybrzeża Izraela podczas lotu szkoleniowego. Jak podała armia, w wypadku zginęło dwóch pilotów.
04.01.2022

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

Turcja i państwa sąsiednie zobowiązały się do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z zagrożeniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska dla zdrowia ludzi i naturalnych siedlisk Morza Śródziemnego. W planie jest ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym.
26.12.2021

Mniej siarki w paliwach żeglugowych? Kraje Morza Śródziemnego wprowadzają zmiany

21 krajów basenu Morza Śródziemnego zobowiązało się w piątek w Antalyi w Turcji do zmniejszenia zawartości siarki w paliwach, wykorzystywanych przez statki na Morzu Śródziemnym, których zrzuty mają niszczycielski wpływ na środowisko morskie - poinformowała agencja AFP.
10.12.2021

Włochy. 420 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

420 migrantów uratowała w sobotę włoska Straż Przybrzeżna z dwóch łodzi na Morzu Śródziemnym. W operacjach w trudnych warunkach atmosferycznych wsparcia udzieliły załogi samolotu unijnej agencji Frontex oraz czterech statków handlowych, które były w pobliżu.
21.11.2021

Do portu na Sycylii wpłynął statek z ponad 800 uratowanymi na morzu migrantami

Do portu w Trapani na Sycylii wpłynął w niedzielę należący do organizacji humanitarnej statek Sea Eye 4 z ponad 800 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym między włoską wyspą a brzegami Libii. Władze Włoch zgodziły się na przyjęcie jednostki.
07.11.2021

Grecy przechwycili uszkodzony statek z 400 imigrantami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grecka straż przybrzeżna odholowała uszkodzony statek towarowy przewożący około 400 nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Organizacja Aegean Boat Report twierdzi, że pierwotnie Grecy chcieli odholować statek na wody tureckie.
02.11.2021

UE wesprze rozwój OZE i niebieskiej gospodarki na Atlantyku, Morzu Czarnym i Śródziemnomorskim

W ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA) zostanie przeznaczona kwota w wysokości 3,9 mln euro na innowacyjne projekty łączące morską energetyką odnawialną z działaniami na rzecz rozwoju niebieskiej gospodarki (blue economy).
08.10.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu

Co najmniej 40 nielegalnych emigrantów z Afryki zmarło z głodu i pragnienia podczas próby przedostania się drogą morską z wybrzeży Maroka na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Ocalało 7 osób.
18.08.2021

Lekarze bez Granic: zatrzymanie naszego statku we Włoszech było motywowane politycznie

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w poniedziałek, że jej statek ratujący migrantów na Morzu Śródziemnym został w piątek przejęty na Sycylii z pobudek politycznych.
06.07.2021

Rosja. Ćwiczenia wojskowe na Morzu Śródziemnym

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w piątek zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia na Morzu Śródziemnym z udziałem samolotów bojowych zdolnych do przenoszenia pocisków naddźwiękowych. Jak piszą agencje, jest to pokaz siły po incydencie z brytyjskim niszczycielem na Morzu Czarnym.
25.06.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Hiszpania: Katalońskie plaże co roku węższe o 6-10 metrów

Popularne wśród turystów plaże w Katalonii co roku zwężają się o 6 do 10 metrów m.in. z powodu nasilających się prądów w Morzu Śródziemnym, które wymywają piasek, oraz gwałtownych zjawisk pogodowych. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w stolicy regionu, Barcelonie.
16.06.2021

Tunezja: 23 migrantów utonęło, próbując przedostać się morzem do Włoch

Co najmniej 23 migrantów z Afryki utonęło we wraku łodzi w pobliżu Tunezji, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne z Libii do Włoch. 70 osób zostało uratowanych - poinformował we wtorek tunezyjski oddział Czerwonego Półksiężyca.
02.06.2021

Niemcy: około 300 imigrantów uratowanych przez statek na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Śródziemnym niemiecki statek ratowniczy "Sea-Eye 4" w krótkim czasie zabrał na pokład około 300 imigrantów. Wielu z nich płynęło w nienadających się do użytku drewnianych łodziach - informuje w poniedziałek publiczna telewizja ARD.
17.05.2021

Costa Cruises zainaugurowała rejsem sezon na Morzu Śródziemnym

Costa Smeralda, flagowy statek Costa Cruises, 1 maja wypłynął z portu w Savonie na tygodniowy rejs po Włoszech. Jest to pierwszy rejs włoskiego armatora w 2021 roku. Tym samym Costa Crusises oficjalnie rozpoczęła sezon letnich rejsów, w czasie którego na Morze Śródziemne wypłyną cztery statki Costa.
05.05.2021

Izrael i Liban wznowiły negocjacje na temat morskiej granicy

Izrael i Liban wznowiły we wtorek, po kilku miesiącach, pośrednie rozmowy na temat spornej granicy między tymi państwami na Morzu Śródziemnym - poinformowała libańska agencja informacyjna ANI. Negocjacje odbywają się pod auspicjami Stanów Zjednoczonych i ONZ.
04.05.2021

Ponad 100 migrantów prawdopodobnie zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Około 130 osób mogło zginąć w wypadku łodzi z migrantami u wybrzeży Libii - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Dotychczas znaleziono 10 ciał rozbitków.
23.04.2021

Tunezja: Co najmniej 21 afrykańskich migrantów zginęło podczas przeprawy przez Morze Śródziemne

Co najmniej 21 migrantów zginęło po tym, jak łódź, którą płynęli zatonęła w czwartkową noc nieopodal wybrzeży Tunezji - podała agencja Reutera. Migranci próbowali przedostać się na włoską wyspę Lampedusa.
16.04.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Spotkanie GFCM: Tworzenie nowej strategii dla rybołówstwa i akwakultury na Morzu Śródziemnym i Czarnym

Pod patronatem Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) odbyło się dzisiaj spotkanie wysokiego szczebla w sprawie przyszłej strategii dla Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W spotkaniu uczestniczył Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, a także ministrowie rybołówstwa umawiających się stron GFCM.
03.11.2020

ISR: Morze Śródziemne – polityczny wzorzec dla regionu Bałtyku

Budowanie strefy wspólnego dobrobytu wokół obszaru eurośródziemnomorskiego, określane dziś mianem procesu barcelońskiego, rozpoczęto 25 lat temu. To bogaty bagaż doświadczeń do wykorzystania przez Europę bałtycką.
16.10.2020

Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp

Turcja poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej część Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na spornych wodach, w pobliżu greckich wysp, mają także pojawić się dwa inne tureckie statki Ataman i Czyngis Chan.
12.10.2020

Pompeo wzywa Ateny i Ankarę do zażegnania konfliktu na Morzu Śródziemnym

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w poniedziałek Grecję i Turcję do znalezienia "dobrych rozwiązań" w celu zażegnania konfliktu we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego. Ateny i Ankara niedawno zdecydowały się wznowić rozmowy po wielu tygodniach napięć i wzajemnych oskarżeń.
28.09.2020

Turcja liczy na reset w stosunkach z UE

Turcja liczy na to, że szczyt unijny przyniesie reset w jej stosunkach z UE, jednak by tak się stało UE musi przedstawić konkretne propozycje rozwiązania sporu dotyczącego wschodniej części Morza Śródziemnego - oświadczył dzisiaj rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.
28.09.2020

Nie ma jeszcze daty rozmów w sprawie napięć na Morzu Śródziemnym

Rzecznik greckiego rządu powiedział w czwartek, że nie ustalono jeszcze daty wstępnych rozmów z Turcją na temat spornych roszczeń obu krajów do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. "Na ten moment nie mamy daty" - powiedział dziennikarzom Stelios Pecas.
24.09.2020

Spadek napięcia na Morzu Śródziemnym, ale spory francusko-tureckie trwają

Francuskie media z pewną ulgą odnotowują spadek napięcia między Turcją a Grecją, ale zauważają, że uspokojenie sytuacji na wschodzie Morza Śródziemnego nie załatwia innych sporów między Francją a Turcją.
24.09.2020

Turcja wycofała statek z Morza Śródziemnego dla dobra dyplomacji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziś, że Turcja wycofała statek badawczy, będący źródłem sporu z Grecją na Morzu Śródziemnym, aby umożliwić rozwiązanie dyplomatyczne. Erdogan wyraził gotowość do rozmów z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
18.09.2020

Premier Grecji zaniepokojony kolejnymi działaniami Turcji na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział wczoraj, że jest zaniepokojony decyzją Turcji o przedłużeniu prac statku wiertniczego Yavuz na spornych wodach Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp.
17.09.2020

Znaczenie umowy egipsko-greckiej o delimitacji obszarów morskich dla Egiptu

W sierpniu br. Egipt i Grecja podpisały porozumienie o delimitacji obszarów morskich. Wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) pozwoli obu państwom zacieśnić współpracę w branży gazu. Jednocześnie umowa wpisuje się w postrzeganie Wschodniośródziemnomorskiego Forum Gazowego jako narzędzia służącego osłabianiu Turcji. Potencjalna eskalacja konfliktu w regionie utrudni dalszy rozwój współpracy gazowej między UE a Egiptem.
16.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

ISR: Bałtyk czyli nordycki region Morza Śródziemnego

Region Morza Bałtyckiego jako sfera niemiecko – rosyjskiej gry o wpływy i dominację. Tak przed 80 laty widziano ten obszar z perspektywy włoskiego czasopisma o profilu geostrategicznym.
12.09.2020

Grecja rozbuduje siły zbrojne

W związku z narastającym konfliktem z Turcją, Grecja rozbuduje swoje siły zbrojne, zainwestuje w programy obronne, sprzęt i personel wojskowy - poinformował dziś rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
07.09.2020

Turcja planuje ćwiczenia wojskowe u wybrzeża Cypru

Turcja zapowiedziała dzisiaj, że przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzać będzie ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To skutek wzrostu napięcia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja toczy spór z Grecją.
29.08.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid. 
24.04.2024

Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Ambasador Republiki Greckiej, Pani Niki Kamba. Spotkanie zgromadziło profesorów z renomowanych uczelni zarówno z Grecji, jak i z Polski.
15.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.