O 50 procent wzrosła w tym roku w porównaniu z poprzednim liczba migrantów, którzy dotarli drogą morską do Włoch - wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych w Rzymie, podanych w sobotę. Od stycznia przypłynęło ponad 155 tysięcy osób, podczas gdy w 2022 roku było ich 103 tysiące.
Rok 2023 przejdzie do historii jako jeden z rekordowych pod względem napływu migrantów na włoskie wybrzeża. Największą liczbę, ponad 180 tysięcy, zanotowano w 2016 roku.
Migranci wyruszają przede wszystkim z Tunezji i Libii, wysyłani przez działające tam bandy przemytników ludzi.
Szczyt fali migracyjnej nastąpił w sierpniu, gdy przez Morze Śródziemne dotarło prawie 26 tysięcy osób. We wrześniu padł inny rekord: w ciągu dwóch dni na wyspę Lampedusa przypłynęło około 7 tysięcy migrantów.
Wśród przybyłych w tym roku jest ponad 17 tysięcy nieletnich bez opieki.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ zm/
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty