Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.
Naukowcy połączyli dane z mierników pływów i satelitów z pomiarami topnienia lodu, aby stworzyć model zmiany poziomu wody w basenie Morza Śródziemnego od 1960 r. Ku swojemu zaskoczeniu odkryli, że poziom morza obniżył się o około 9 mm w latach 1960-1989 z powodu występowania nad jego powierzchnią zwiększonego ciśnienia atmosferycznego.
Od 1989 r. zaś ocieplenie oceanów i topnienie lodowców doprowadziły do alarmująco prędkiego wzrostu poziomu mórz, osiągając średnią 3,6 mm rocznie w basenie Morza Śródziemnego w ciągu ostatnich 20 lat. Proces ten nie przebiega jednak równomiernie.
Opracowanie, opublikowane w Journal of Geophysical Research, pokazuje, że morza Adriatyckie, Egejskie i Lewantyńskie podniosły się o 8 cm w ciągu minionych dwóch dekad, podczas gdy poziom wody w okolicach Krety we wschodniej części Morza Śródziemnego wzrósł o połowę tej wartości.
Podejrzewa się, że ten nierówny wzór wynika ze zmian w gęstości wody i schematów cyrkulacji w Morzu Śródziemnym. Ma to znaczące implikacje dla inżynierii brzegowej.
– Konstrukcje takie jak opaski brzegowe są skuteczne, lecz drogie. Wiarygodne szacunki lokalnego wzrostu poziomu mórz pomogą planistom w podejmowaniu opłacalnych decyzji - stwierdza Francisco Mir Calafat z Narodowego Centrum Oceanografii w Liverpoolu.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami