• <
escort_980x120_gif_2020

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

jb

29.12.2022 16:05 Źródło: Journal of Geophysical Research
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

Partnerzy portalu

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.

Naukowcy połączyli dane z mierników pływów i satelitów z pomiarami topnienia lodu, aby stworzyć model zmiany poziomu wody w basenie Morza Śródziemnego od 1960 r. Ku swojemu zaskoczeniu odkryli, że poziom morza obniżył się o około 9 mm w latach 1960-1989 z powodu występowania nad jego powierzchnią zwiększonego ciśnienia atmosferycznego.

Od 1989 r. zaś ocieplenie oceanów i topnienie lodowców doprowadziły do ​​alarmująco prędkiego wzrostu poziomu mórz, osiągając średnią 3,6 mm rocznie w basenie Morza Śródziemnego w ciągu ostatnich 20 lat. Proces ten nie przebiega jednak równomiernie.

Opracowanie, opublikowane w Journal of Geophysical Research, pokazuje, że morza Adriatyckie, Egejskie i Lewantyńskie podniosły się o 8 cm w ciągu minionych dwóch dekad, podczas gdy poziom wody w okolicach Krety we wschodniej części Morza Śródziemnego wzrósł o połowę tej wartości.

Podejrzewa się, że ten nierówny wzór wynika ze zmian w gęstości wody i schematów cyrkulacji w Morzu Śródziemnym. Ma to znaczące implikacje dla inżynierii brzegowej.

– Konstrukcje takie jak opaski brzegowe są skuteczne, lecz drogie. Wiarygodne szacunki lokalnego wzrostu poziomu mórz pomogą planistom w podejmowaniu opłacalnych decyzji - stwierdza Francisco Mir Calafat z Narodowego Centrum Oceanografii w Liverpoolu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.