• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bojownicy Huti zapowiedzieli, że będą atakować statki również na Morzu Śródziemnym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Bojownicy Huti zapowiedzieli, że będą atakować statki również na Morzu Śródziemnym

Partnerzy portalu

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy z ruchu Huti zapowiedzieli w czwartek, że będą atakować wszystkie statki zmierzające do izraelskich portów; oznacza to, że ich celem staną się jednostki handlowe nie tylko na Morzu Czerwonym, ale również na Morzu Śródziemnym - przekazała agencja Reutera.

Jak poinformowano, taką deklarację złożył na antenie jemeńskiej telewizji przywódca ruchu Huti Abdulmalik al-Huti. Lider proirańskich bojowników zaapelował do Chin, Rosji, krajów europejskich i azjatyckich, by powstrzymały się od transportu towarów do portów w Izraelu, które określił mianem "okupowanych portów palestyńskich".

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej od listopada 2023 roku w ramach kampanii solidarności z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, prowadzącą wojnę z Izraelem w Strefie Gazy.

Naloty Huti doprowadziły do wzrostu kosztów transportu drogą morską i jego ubezpieczeń na kluczowych szlakach handlowych wiodących z Europy do Azji. Zmusiło to firmy żeglugowe do rezygnacji z tras wiodących przez Morze Czerwone na rzecz dłuższych i bardziej kosztownych rejsów wzdłuż południowych wybrzeży Afryki - zauważył Reuters.

szm/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.