• <
Baltexpo2023_duży

Tragedia u wybrzeży Tunezji

Partnerzy portalu

uchodźcy
Fot. Pixabay

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała agencja Reutera.

Reuters przypomina, że w ciągu ostatnich czterech dni u wybrzeża miasta Safakis zatonęło pięć łodzi z migrantami, przy czym 9 osób straciło życie, a 67 nadal uznaje się za zaginione.

Według danych ONZ co najmniej 12 tys. uchodźców i migrantów, którzy dotarli do Włoch w tym roku, wyruszyło z Tunezji, w porównaniu z 1300 w tym samym okresie 2022 roku.

Reuters zauważa, że najnowsza katastrofa następuje w środku zorganizowanej przez tunezyjskie władze fali aresztowań nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej .

Wielu z nich stara się obecnie opuścić Tunezję po wypowiedziach prezydenta tego państwa Kaisa Saieda, skierowanych przeciwko nielegalnej migracji - zauważa agencja AFP.

W lutym prezydent Saied nakazał powzięcie "pilnych środków", mających na celu ograniczenie migracji, twierdząc, że obecność w Tunezji nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej jest źródłem "przemocy i zbrodni" i częścią "przestępczego przedsięwzięcia" mającego na celu "zmianę struktury demograficznej" kraju.

Później, po oburzeniu, jakie wywołały wypowiedzi prezydenta oraz skargach migrantów, że spowodowały one wzrost ataków przeciwko nim, Saied tłumaczył, że został źle zrozumiany i nazwał migrantów z Afryki Subsaharyjskiej "braćmi" Tunezyjczyków.

Unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson określiła w marcu wcześniejsze komentarze Saieda, dotyczące migrantów za "niepokojące", ale dodała, że Unia Europejska będzie dalej współpracowała z tym "kluczowym krajem" w celu zapobiegania nielegalnej migracji do Europy.

Według oficjalnych danych w 11-milionowej Tunezji żyje ponad 21 tys. osób pochodzących z krajów Afryki Subsaharyjskiej, a pobyt w tym kraju większości z nich nie jest uregulowany. Zgodnie z włoskimi statystykami, w 2022 r. ponad 32 tys. migrantów, w tym 18 tys. Tunezyjczyków, przybyło do Włoch nielegalnie z Tunezji. 

mma/

Dziękujemy za wysłane grafiki.