Azjatyckie algi inwazyjnego gatunku Rugulopteryx okamurae kolonizują Morze Śródziemne i negatywnie wpływają na turystykę i rybołówstwo w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Burmistrz miasta Estepona (prowincja Malaga) Jose Maria Garcia Urbano zwrócił się do rządu o pomoc finansową na walkę z tą plagą - podał w piątek dziennik „El Mundo”.
Potrzebny jest zakup specjalnych maszyn do usuwania alg z turystycznego wybrzeża Costa del Sol. Tylko między marcem a lipcem usunięto tam ponad 3 tys. ton inwazyjnych glonów, podczas gdy w całym 2021 roku było to ponad 3,5 tys. ton. „Usuwasz algi i następnego dnia jest to samo, jakby nic się nie zrobiło” - skarżyły się władze Estepony.
W ciągu roku algi rozrosły się na przestrzeni 400 km; przebyły z Cieśniny Gibraltarskiej 200 km w kierunku Malagi i 200 km w kierunku Portugalii, a nawet dotarły do Wysp Kanaryjskich - alarmowali na początku sierpnia badacze z Uniwersytetu w Las Palmas (ULPGC).
W Andaluzji już ucierpiały turystyka i rybołówstwo. „Turyści denerwują się, bo kąpiel w morzu nie jest przyjemna, a rybacy zamiast ryb często przywożą do domu same algi” - powiedział burmistrz Garcia Urbano. Walka z inwazyjnym gatunkiem jest obecnie priorytetem dla mieszkańców wybrzeża - dodał.
Rugulopteryx okamurae to gatunek alg brunatnych pochodzący z Oceanu Spokojnego; zamieszkuje m.in. wybrzeża Japonii i Chin. Od 2015 roku zadomowił się w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej zachowując się jak gatunek inwazyjny i powodując poważne szkody w naturalnych ekosystemach.
Do rozwoju potrzebuje ciepłych wód, a zmiany klimatyczne doprowadziły do wzrostu temperatury morza. W Morzu Śródziemnym, zwłaszcza w części zachodniej, woda osiągnęła w sierpniu temperaturę 30 stopni C czyli 3-5 stopni więcej niż zwykle - twierdzi krajowa agencja meteorologiczna AEMET.
Dodatkowo administracje publiczne nie podjęły na czas działań w celu zwalczania alg i uniemożliwienia ich dalszego rozprzestrzeniania się.
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami
Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem