• <
escort_980x120_gif_2020

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

gm

18.08.2022 15:13 Źródło: PAP, gm
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Partnerzy portalu

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Facebook / OSP Gostchorze

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"IRŚ z Olsztyna po dodatkowych badaniach znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne - ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka" - powiedziała minister Moskwa.

Jak zaznaczyła, dodatkowe badania potwierdziły też, że w Odrze rzeczywiście doszło do zakwitu "złotych alg". "To jest bardzo rzadko występujący i mało znany gatunek, jednak zespół Instytutu sporo wie na ich temat. Potwierdzamy jeszcze te wyniki dodatkowymi badaniami" - podkreśliła.

"Prowadzimy teraz badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w rybach i małżach" - dodała minister Moskwa. "Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu, która może być różna i okoliczności pojawienia się zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody" - dodała.

Teoria o wystąpieniu toksycznych alg nieokreślonego jeszcze gatunku pojawiała się już wcześniej w niemieckich mediach. Dziś o odnalezieniu w próbach złotych alg czyli alg gatunku Prymnesium parvum, poinformowali także niemieccy naukowcy z Berlina. Opisywany gatunek alg występuje w lekko zasolonych wodach o wysokim pH. Według Niemieckich badaczy nagły wzrost zasolenia i odczynu w Odrze spowodował masowe rozmnożenie się alg, które podczas kwitnienia wydzielają toksyny śmiercionośne dla ryb, mięczaków i młodych żab. Nie są zaś szkodliwe dla ludzi i ptaków.

Nie wiadomo natomiast co spowodowało zmianę warunków w Odrze na takie, które umożliwiły rozmnożenie się tego gatunku alg, który występuje w słonych akwenach, m.in. w Bałtyku.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.