• <

Wynik wyszukiwania - "projekt" - Wiadomości

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
23.04.2024

MI przygotuje projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Dziwnowie

Ministerstwo Infrastruktury przygotuje projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Dziwnowie - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
23.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
19.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Meyer Turku rozwija swoją strategię działania na rzecz ograniczenia emisji CO2

Jedna z najważniejszych fińskich stoczni, należąca do grupy Meyer, rozpoczyna program NEcOLEAP. Jego celem jest opracowanie neutralnego dla klimatu statku wycieczkowego, a także zdekarbonizowanie zakładu stoczniowego przy użyciu innowacyjnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
10.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Holandia wymieni okręty przeznaczone do transportu techniki wojskowej i działań patrolowych

Ministerstwo Obrony Holandii planuje zastąpić swoje dwa okręty desantowe-doki i cztery patrolowce sześcioma nowymi jednostkami, określanymi jako Amfibious Transport Vessel. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2032 roku. To element działań na rzecz modernizacji Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii, na co ministerstwo obrony planuje przeznaczyć miliardy euro.
08.03.2024

Historyczne falochrony w Ustce zostaną wyremontowane. Są na to środki

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie Falochron Zachodni, Wschodni oraz Nabrzeże Pilotowe. Zostanie odtworzona również ostroga przy Falochronie Zachodnim.
04.03.2024

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać rozwój największej na świecie morskiej elektrowni słonecznej

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać największą na świecie morską pływającą instalację fotowoltaiczną. Projekt o wartości 8,4 mln EUR, wspierany kwotą 6,8 mln EUR z programu „Horyzont Europa”, rozpoczął się w grudniu 2023 roku i ma na celu przeprowadzenie badań i rozwoju w zakresie morskich pływających systemów fotowoltaicznych (Offshore Floating Solar, OFS) i ich komponentów. Wyniki projektu umożliwią w przyszłości wdrożenie na dużą skalę i komercjalizację systemów OFS, zarówno jako samodzielnych, jak i zintegrowanych z morskimi
04.03.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap" poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.
21.02.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

Deltamarin podpisało umowę na projekt nowego statku typu RoPax

Deltamarin podpisał umowę projektową z chińską stocznią China Merchants Jinling (Weihai) na kompletny projekt nowego statku typu RoPax.
13.02.2024

Rusza projekt MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu MUNIMAP, które ma przyczynić się do dyskusji i rozpowszechnienia wiedzy na temat istotnej kwestii broni chemicznej i amunicji zatopionej w Bałtyku. Projekt jest finansowany ze środków programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
12.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Port Gdynia kończy innowacyjny projekt służący ochronie środowiska morskiego

Celem realizowanego w gdyńskim porcie projektu pn. “System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych” było zbadanie możliwości i efektywności wykorzystywania nawodnych platform bezzałogowych w codziennej pracy portów morskich.
08.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Terminal intermodalny w Gdyni i inne inwestycje infrastrukturalne z 550 mln zł dofinansowania z CEF

Polska uzyskała największe ze wszystkich unijnych krajów dofinansowanie dla projektów realizowanych przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Na wsparcie czterech inwestycji – drogowych, kolejowych oraz terminala intermodalnego, Komisja Europejska przyznała Polsce 129,4 mln euro, tj. ok. 550 mln zł. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, a więc całkowita wartość inwestycji to ok. 1,1 mld zł.
24.01.2024

Jest umowa na dokumentację projektową dróg łączących Port Zewnętrzny z Drogą Czerwoną

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej połączenia drogowego między projektowanymi Portem Zewnętrznym i Drogą Czerwoną.
23.01.2024

Pracowity początek 2024 roku dla firmy Thesta

I oraz II kwartał nowego roku wiąże się z realizacją kontynuowanych zleceń, a także rozpoczęciem nowych przedsięwzięć. Dla firmy Thesta ze Szczecina oznacza to realizację projektów dla wielu klientów, w tym instytucji morskich.
09.01.2024

Remontowa Marine Design & Consulting prezentuje nowoczesny projekt patrolowca dla służb morskich

Biuro projektowe z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją wizję jednostki patrolowej oznaczonej jako projekt 3982 OPV CG. Koncepcja wiąże się z dostarczeniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie respektowania bezpieczeństwa morskiego przez służby morskie, w tym straże wybrzeża.
08.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
04.01.2024

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Hapag-Lloyd bada możliwość napędzania swoich kontenerowców siłą wiatru

Jedna z czołowych firm z branży transportowej przekazała, że rozpoczyna prace koncepcyjne kontenerowca o wyporności 4 500 TEU, wyposażonego w układ napędowy wspomagany wiatrem. Inwestując w odnawialne źródła energii Hapag-Lloyd w ten sposób chce zbliżyć się do celu, jakim jest dekarbonizacja żeglugi i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
28.12.2023

Deep Wind wnioskuje o zgodę na budowę farmy Olof Skötkonung

W najnowszym ruchu na rzecz czystej energii, firma Deep Wind Offshore złożyła wniosek o budowę morskiej farmy wiatrowej Olof Skötkonung na południowym wybrzeżu Szwecji. Potężny projekt, umiejscowiony w Zatoce Botnickiej, na północny wschód od hrabstw Gävleborg i Uppsala, zakłada instalację 70 turbin wiatrowych.
27.12.2023

Unijne wsparcie finansowe projektu Baltic Pipe ostatecznie rozliczone przez CINEA

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.
21.12.2023

Industria Project przygotuje projekt fabryki Windar Renovables w Szczecinie

Industria Project ogłosiła podpisanie umowy z Windar Renovables na prace projektowe i nadzór inwestorski nad budową nowoczesnej fabryki wież wiatrowych i masztów w Szczecinie, co stanowi strategiczny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim.
19.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Zatwierdzenie AiP dla innowacyjnego projektu statku ekspedycyjnego

Nowy projekt statku ekspedycyjnego, opracowany przez EWE Cruises, Deltamarin i Tillberg Design of Sweden, otrzymał zatwierdzenie AiP od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV. Projekt został przedstawiony na targach Marintec Shanghai 7 grudnia 2023 roku, równocześnie z wręczeniem certyfikatów AiP zaangażowanym stroną.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy [wideo]

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Chiny chcą atomowego kontenerowca

China State Shipbuilding Corporation (CSSC) planują wybudowanie dużego kontenerowca o napędzie atomowym.
06.12.2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji rewolucyjnej koncepcji statku bez łożyska sterowego.
04.12.2023

Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Na opublikowanej 28 listopada br. liście projektów PCI (ang. Projects of Common Interest - PCI) po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej.
01.12.2023

Kontrowersje wokół ustawy dot. wsparcia energetycznego. Obajtek: "15 mld zł to koszt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power"

Prezes Orlenu Daniel Obajtek skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską oraz Polskę 2050. W razie wejścia w życie ma stanowić obciążenie finansowe dla koncernu.
30.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Porażka rumuńskiego programu budowy korwet. Miał być "Miecznik", a jest "Gawron". Ratunkiem europejski program budowy okrętów?

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o planach unieważnienia przedsięwzięcia, mającego wzmocnić morski potencjał kraju. Jest to pokłosie anulowania kontraktu z koncernem Naval Group na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe".
13.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
31.10.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

StoGda zaprojektuje pływającą willę z oknami Proteh Glassdeep

Firma Proteh Glassdeep poinformowała o podpisaniu umowy z biurem projektowym StoGda Ship Design & Engineering. Na jej mocy firmy będą współpracować przy projekcie pierwszej pływającej willi z podwodnym apartamentem.
20.10.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
19.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

SLB, Aker Solutions i Subsea7 ogłaszają zamknięcie spółki oraz ruszenie z nowym projektem

Subsea7 ogłosiła dziś ostateczne zamknięcie wcześniej ogłoszonej spółki joint venture z SLB1 i Aker Solutions2. Nowe przedsięwzięcie, które przyjmie nazwę OneSubsea, ma napędzać innowacje i wydajność w prowadzonych pracach pod wodą w związku z eksploatacją złóż. Jednocześnie pomoże klientom lepiej dysponować zasobami i wyposażeniem w związku z przedsięwzięciami wydobywczymi.
03.10.2023

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Ulstein Verft podpisuje nowy kontrakt na budowę statku do układania kabli dla firmy Nexans

Spółki Nexans Marine Operations AS i Ulstein Verft zawarły 19 września 2023 roku umowę na budowę dużego statku do układania kabli DP3.
22.09.2023

Port Gdynia. Inwestycje w kolej zwiększają wydajność transportu towarowego

Rozwój infrastruktury kolejowej gdyńskiego portu ma wpłynąć na wydajność transportu oraz poprawić bezpieczeństwo na jego obszarze. W obliczu rosnących przeładunków Portu Gdynia kluczowe dla gospodarki państwa stało się zapewnienie mu również właściwej przepustowości poprzez zwiększony udział kolei w transporcie lądowym.
21.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

CNK bierze udział w projekcie "Kwalifikacje portowe dla szkół średnich"

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport oraz fundacja Inspirujące Przykłady zrealizowały projekt mający na celu przygotowanie uczniów szkół średnich do zawodów portowych. W projekcie aktywny udział brało Centrum Nowych Kompetencji.
20.09.2023

Saab podpisuje umowę o strategicznej współpracy z firmą Babcock w zakresie budowy korwet

Celem umowy jest umożliwienie dostarczania klientom zwiększonych możliwości poprzez wykorzystanie wspólnych, unikalnych atutów spółek poprzez oferowanie szerszej gamy produktów, usług i zintegrowanych rozwiązań.
15.09.2023

Port w Ustce ma być bezpieczniejszy. Zarząd Portu kończy realizację projektu

Zarząd Portu Morskiego w Ustce kończy projekt, który znacznie poprawi funkcjonowanie portu, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Przedmiotem przedsięwzięcia było doposażenie oraz poprawa infrastruktury.
12.09.2023

MBDA i PGZ łączą siły w celu opracowania pocisku, który znajdzie się w wyposażeniu m.in. okrętów programu "Miecznik"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach MBDA i PGZ zawarły porozumienie o współpracy na rzecz opracowania nowej, nisko kosztowej rakiety średniego zasięgu bazującej na rodzinie CAMM, które mają znaleźć się w wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Polski. Rakieta CAMM-MR zostanie zaprojektowana z myślą o zaawansowanych lądowych i morskich systemach obrony powietrznej, zwalczających zagrożenia na średnich dystansach.
07.09.2023

Svitzer projektuje pierwszy na świecie holownik z hybrydowym ogniwem paliwowym na metanol

Będąca dostawcą usług holowniczych i częścią A.P. Moller-Maersk firma Svitzer ogłasza dziś rozpoczęcie drugiej fazy projektu mającego na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie holownika z hybrydowym ogniwem paliwowym zasilanym metanolem (MHFC). Wiąże się to z pionierskim przedsięwzięciem budowy jednostek pomocniczych przyjaznych środowisku, w związku z programem dekarbonizacji żeglugi.
17.08.2023

Rozpoczyna się budowa pierwszego statku do transportu załogi dla morskiej energetyki wiatrowej w USA

Amerykański operator statków offshore Edison Chouest Offshore (ECO) rozpoczął budowę pierwszego w historii amerykańskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w postaci małego statku przeznaczonego do transportu załogi (CTV), zaprojektowanego przez Chartwell Marine (Chartwell). Działalność ma rozpocząć latem 2024 roku dla lidera morskiej energetyki wiatrowej Ørsted i ich partnera joint venture z siedzibą w USA, Eversource Energy.
08.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie

Polenergia poinformowała o zakończeniu prac nad przygotowaniem do aukcji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej. Decyzja została podjęta po dogłębnej analizie opłacalności ekonomicznej oraz w porozumieniu z lokalnym partnerem, spółką Modus Energy AB (Green Genius).
29.07.2023

"Zielono mi". Zrównoważona strategia Portu Gdańsk dla środowiska i społeczności lokalnej

Port Gdańsk od lat dąży do zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z przejawów tej strategii jest realizowana przez port inicjatywa "Zielono mi". Program ma na celu nasadzenie drzew w Gdańsku, przyczyniając się do stworzenia bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska dla lokalnej społeczności.
24.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie opublikowała obwieszczenie dt. przebudowy falochronów w Darłowie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu przebudowy falochronów w Porcie Darłowo. Inwestycja ma na celu poprawą warunków bezpieczeństwa i funkcjonowania na obszarze portu poprzez budowę nowych obiektów hydrotechnicznych.
22.07.2023

Ørsted wspiera szybsze przejście na ekologiczne paliwo dzięki kolejnemu statkowi SOV zasilanemu metanolem

Ørsted i ESVAGT podpisały umowę na budowę pierwszego na świecie statku serwisowego (SOV) napędzanego metanolem, pogłębiając zaangażowanie firm w redukcję emisji dwutlenku węgla z morskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej. SOV będzie gotowy do startu w 2026 roku, gdzie będzie operował z East Coast Hub w Wielkiej Brytanii na podstawie 10-letniego kontraktu.
06.07.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”

Urząd Morski finiszuje projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego" został pomyślnie zakończony.
26.05.2023

Port Gdynia: nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla wód wewnętrznych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Gdyni.
25.05.2023

Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata

W sądzie w Turku rozpoczął się proces w sprawie o szpiegostwo przemysłowe. Doświadczony projektant okrętów tuż przed odejściem z pracy skopiował cenne pliki z planami największego wycieczkowca świata. Następnie nawiązał współpracę ze stocznią w Chinach.
18.05.2023

Projekt dot. podziału środków finansowych na realizację programu "Fundusze Europejskie dla Rybactwa"

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 12 maja projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.
12.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Port morski w Policach z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w środę opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Policach (woj. zachodniopomorskie). Aktualnie taki plan nie obowiązuje.
26.04.2023

Zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy wraku bombowca B-17G

Pola szczątków, na które składa się kilkadziesiąt fragmentów amerykańskiego bombowca B-17G, odkryto podczas badań prowadzonych na Zalewie Szczecińskim w 2022 roku. W ramach projektu m.in. zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy samolotu, zrobiono pomiary magnetometryczne miejsca katastrofy oraz film 3D obszaru zalegania wraku.
25.04.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego dla wód w porcie morskim w Świnoujściu

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla części morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Świnoujściu. Powstał w związku z przesłankami przemawiającymi za koniecznością kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym tamtejszej infrastruktury portowej.
18.04.2023

Turecka "Orka" wchodzi w kolejny etap rozwoju programu budowy okrętów podwodnych

Turecki odpowiednik Ministerstwa Obrony Narodowej (Milli Savunma Bakanlığı) przekazał informację o oficjalnym rozpoczęciu prac nad pierwszymi, testowymi blokami nowych okrętów podwodnych powstających w ramach programu Milden, rozwijanego od 2019 roku.
18.04.2023

Już jutro startuje Gdynia I-Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
12.04.2023

Zaprojektuj wnętrze jachtu „Panorama”. Konkurs dla studentów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zaprasza studentów i studentki do udziału w konkursie na wykonanie projektu aranżacji wnętrza jachtu morskiego „Panorama”. Patronat nad konkursem objął rektor uczelni prof. dr hab inż. Krzysztof Wilde
12.04.2023

Choren Design and Consulting zaprojektował jacht szkoleniowy

Biuro Projektowe Choren Design and Consulting wykonało wstępny projekt żaglowca szkoleniowego na potrzeby Yacht Clubu „Rewa”.
05.04.2023

Rina zatwierdza pierwszy tankowiec, który przekroczy IMO 2050 spalając paliwa kopalne

Rina ogłosiła zatwierdzenie (Approval in Principle) pierwszego projektu tankowca wykorzystującego paliwa kopalne, ale wypełniającego cele IMO 2050. Projekt został wykonany przez szwedzką FKAB Marine Design.
27.03.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
24.03.2023

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
23.03.2023

Projekt z udziałem Deltamarin otrzymał zgodę ABS na badania w zakresie metody dekarbonizacji żeglugi

Konsorcjum globalnych organizacji żeglugowych oraz Inicjatywa Klimatyczna na Rzecz Ropy i Gazu (Oil and Gas Climate Initiative, OGCI) otrzymały 22 marca br. zgodę od amerykańskiej agencji certyfikacji statków (American Bureau of Shipping, ABS) na zastosowanie systemu wychwytywania dwutlenku węgla na pokładzie tankowca.
22.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Rusza projekt grantowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Trwa nabór wniosków o udzielenie grantu w ramach projektu grantowego „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim."
15.03.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

Uniwersytet Morski organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich - Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz organizatorzy I edukacyjnych targów kariery Edu Offshore Wind zapraszają uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie pt. „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości”.
01.03.2023

Sunref Yachts otwiera nowe biuro w Dubaju

Stocznia Sunreef Yachts oficjalnie otworzyła swoje nowe biuro w Dubaju. Uroczyste wydarzenie zorganizowane tuż przed rozpoczęciem 2023 Dubai International Boat Show zgromadziło liczne grono gości specjalnych, w tym profesjonalistów z branży, klientów i partnerów firmy.
01.03.2023

PKN Orlen i Saudi Aramco analizują wspólne projekty petrochemiczne. Jeden powstanie w Gdańsku

PKN Orlen i Saudi Aramco przyśpieszą prace w ramach działalności badawczo - rozwojowej i rozpoczęły analizę wspólnych projektów petrochemicznych poza granicami kraju - poinformował PAP dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Dodał, że plany firm dotyczą też Polski.
01.03.2023

Podpisano umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
21.02.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
15.02.2023

Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

Czasopismo Offshore Support Journal ogłosiło 8 lutego zwycięzców nagród podczas dorocznej konferencji OSJ i pokazu nagród w Londynie. Wśród zwycięzców znalazł się projekt statku Elevation Series, opracowany przez firmy Damen i Windcat.
11.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore

Przewidując zbliżające się inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi, Damen opracował koncepcję statku FLOW-SV, która może przyspieszyć rozwój tego nowego segmentu morskiego. Projekt powstał z myślą o instalacji uchwytów naziemnych dla pływających turbin morskich.
06.02.2023

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.
02.02.2023

Podkomitet IMO ds. projektowania i budowy statków (SDC 9) uzgodnił projekt wytycznych dotyczących redukcji podwodnego hałasu

Spotkanie, mające rozwiązać problem wpływu jednostek nawodnych na faunę i florę mórz, odbyło się 23-27 stycznia tego roku. W jego trakcie zrewidowano wytyczne dotyczące redukcji hałasu powodowanego przez działalność człowieka, w celu uwzględnienia jego negatywnego wpływu na życie morskie i tym samym redukcji.
30.01.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

Trawler Ecofive doceniony za innowacje

Będący w budowie trawler fabryczny Ecofive, nad którym pracują wspólnie inżynierowie z Bluewild i Ulstein, został nagrodzony podczas tegorocznego Nor-Fishing jako najbardziej innowacyjny projekt.
14.12.2022

PGZ: Wstępny projekt fregat Miecznik przekazany MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Agencji Uzbrojenia MON zaktualizowane przemysłowe studium wykonalności oraz projekt wstępny fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.
01.12.2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.
23.11.2022

Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem

Norweska firma z siedzibą w Oslo i jej partnerzy zawarli umowę na budowę specjalistycznej jednostki do układania podwodnych kabli, wyposażony w system podwójnego paliwa na metanol i pakiet akumulatorów.
18.11.2022

Projekt rozporządzenia zwiększający środki na obrót i przetwarzanie w programie PO RYBY

Zwiększenie alokacji środków z programu Rybactwo i Morze na wsparcie obrotu i przetwarzania, aby złagodzić skutki wojny na Ukrainie - zakłada opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt noweli rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
18.11.2022

Wuprohyd zaprojektował pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia

Rozpoczęło się zaprojektowane przez biuro projektowe Wuprohyd pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 metrów.
03.11.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
14.09.2022

W przyszłym roku 210 mln zł na drogę wodną przez mierzeję

Na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w przyszłym roku zostanie przekazane z budżetu państwa 210 mln zł - poinformowano w opublikowanym we wtorek uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2023.
31.08.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.
23.08.2022

Media: USA przedstawią dużą inicjatywę dla Pacyfiku, by przeciwstawić się wpływom Chin

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi w środę największą inicjatywę Stanów Zjednoczonych wobec państw Oceanu Spokojnego od czasu II wojny światowej, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w tym regionie – podał we wtorek australijski portal The Age.
12.07.2022

Wydrukowane w 3D rafy mają zwiększyć bioróżnorodność na terenie farmy wiatrowej

Ørsted i WWF prowadzą pilotażowy projekt implementacji sztucznych, wydrukowanych w 3D raf w rejonie farmy wiatrowej Anholt w cieśninie Kattegat. Rafy mają poprawić bioróżnorodność w akwenie.
07.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

PGNiG ma 8 projektów badawczych dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł

PGNiG ma 8 projektów dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł. Gotowość infrastruktury PGNiG na przyjęcie wodoru to jeszcze lata prac badawczych. Są miejsca o ogromnym ryzyku technologicznym - stwierdziła dyrektor Oddziału, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG Agata Urbaniak.
25.06.2022

Umowa o budowę statku – „ship design”

Zgodnie z Sec. 1 (a), ,,BIMCO NEW BUILDCON form’’ – „The Builder shall design, construct (…) sell and deliver the vessel to the Buyer”. Podobny zapis znajduje się w ,,Norwegian 2000 form” (w preambule) oraz w tzw. ,,SHANGHAI form” – ,,CMAC standard new building contract” (również w preambule). Ale już, i to jest zadziwiające, w dwóch bardzo powszechnie stosowanych formularzach, to jest SAJ form i AWES form, nie ma żadnego wyraźnego postanowienia, które by określało, która ze stron umowy – stocznia („Builder”/,,Seller”) czy armat
15.06.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
19.05.2022

Chińczycy budują port w Kambodży

Kambodża wzbogaci się o trzeci duży głębokowodny port. Prywatni chińscy inwestorzy budują go w pobliżu miasta Kâmpôt nieopodal granicy z Wietnamem.
10.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Media: Rozpoczęły się rozmowy dotyczące wykupienia udziałów Sachalin-2 od Shell

Rozpoczęły się wstępne rozmowy chińskich gigantów energetycznych na temat wykupienia udziałów Shell w projekcie gazowym Sachalin-2 - przekazał w czwartek Bloomberg powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
21.04.2022

Opublikowano projekty ws. zmian granic portów w Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich

Na stronach RCL opublikowano w czwartek dwa projekty rozporządzeń ws. zmian granic portów morskich w Krynicy Morskiej oraz w Kątach Rybackich. Nowe przepisy - według autorów rozwiązań - mają przyczynić się do rozwoju Krynicy Morskiej oraz gminy Sztutowo.
07.04.2022

"Rz": Zakaz LPG z Rosji? Są prace

Szef rządu nie zapowiedział co prawda zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LGP, jednak prace ustawowe mają objąć także paliwa z tego kierunku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek - dodaje.
05.04.2022

Embargo na rosyjski węgiel ze względu na bezpieczeństwo narodowe - projekt już w Sejmie

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, który w środę rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego.
30.03.2022

Morawiecki: W przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii

W przyszłym tygodniu Polska przedstawi swój plan odejścia od rosyjskich źródeł energii - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
25.03.2022

Wodorowy zbiornikowiec na LNG. Przełom w wykorzystaniu wodoru do napędu statków

RINA zatwierdziła założenia projektowe zbiornikowca zaprojektowanego przez FKAB Marine Design. Ma to być zbiornikowiec MR wykorzystujący LNG do produkcji wodoru, który użyty będzie do napędu statku.
21.02.2022

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.
21.02.2022

[WIDEO] Powstaje projekt bezemisyjnego statku cargo

Energy Observer zaprezentuje projekt wielozadaniowego statku cargo napędzanego wodorem.
07.02.2022

PGE i Ørsted poszukują wykonawcy projektu budowlanego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica tj. Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW.
17.01.2022

Oceanbird – bezemisyjny statek z żaglami nowej generacji

Oceanbird to koncepcja tradycyjnych statków napędzanych wiatrem, które są w stanie zredukować emisję zanieczyszczeń jednostek pływających nawet o 90 proc.
14.12.2021

Trzy projekty fregat Miecznik już w MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że do Inspektoratu Uzbrojenia trafiło Przemysłowe Studium Wykonalności zawierające m.in. trzy projekty koncepcyjne platform okrętowych wraz z propozycjami dotyczącymi zintegrowanych systemów walki.
13.12.2021

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
13.12.2021

Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO]

Maersk zaprezentował projekt serii kontenerowców zasilanych metanolem. Osiem takich neutralnych węglowo statków zostało już zamówionych.
12.12.2021

Samochodowiec na amoniak z akceptacją klasową

Japoński projekt statku do przewożenia samochodów napędzanego amoniakiem otrzymał aprobatę ze strony towarzystwa klasyfikacyjnego ClassNK.
11.12.2021

Arabia Saudyjska zbuduje olbrzymie miasto na morzu

Projekt budowy, będący częścią planu Neom, ma na celu "urbanizację morza". Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman ogłaszając budowę miasta Oxagon oznajmił, że będzie to katalizatorem gospodarczego rozwoju kraju - podał w środę portal The National News.
17.11.2021

Na Śląsku powstaje prototyp elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

Uniwersytet Morski w Gdyni gościł w tym tygodniu delegację z Angoli. Rozmawiano o kontynuacji projektu, który UMG prowadziło w latach 2008-2010 oraz 2013-2019.
21.10.2021

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.
24.08.2021

Projmors wykona dokumentację przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia

Port Gdynia podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego. Projekt wykona Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.
17.08.2021

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy jednostce Sea Cloud Spirit

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy takielunku jednostki Sea Cloud Spirit. Prace powoli zmierzają ku końcowi.
21.03.2021

Nowy projekt ma poprawić bezpieczeństwo prac podwodnych

Poprawa bezpieczeństwa pracy nurków to cel przygotowanej w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej noweli ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.
08.10.2020

Energomontaż Północ Gdynia SA

offshoreshipbuildingshiprepairpower energypiping and piperackssteel structuresdry dockbiuro projektówobróbka maszynowamachiningzwijanie blachepg,energomontaż

ELEKTRO-PLUS Sp. z o.o.

instalacje elektryczne,automatyka,elektronika,energetyka,sterowanie,generatory,kotły,serwis,wyłączniki zwarciowe,zabezpieczenia generatorów,systemy wykrywania pożarów,sygnalizacja,pomiary,kalibracja,monitoring siłowni okrętowych,pneumatyka,projekty,dynamiczne pozycjonowanie,napędy AC/DC,GTR,rozdzielnica,jacht,silniki elektryczne,przezwajanie,instalacje elektryczne na statkach,okrętowe instalacje elektryczne. elektro plus,elektro-plus,elektro - plus

PROMECO S.A.

PRZEYSŁ MORSKI I PROJEKTY PRZYBRZEŻNE
szafy sterownicze,szafy elektryczne,przetwornice,przemysł morski,układy sterowania,główne rozdzielnice energii elektrycznej,układy zasilające,układy zasilające niskiego napięcia,centra sterowania układami rozdzielczymi,układy wydechowe do siników wysokoprężnych,zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem,spawanie stali i aluminium metodą MIG/ TIG,spawanie stali i aluminium przy użyciu robota,cięcie laserowe,cięcie laserowe za pomocą narzędzi skrawających,gięcie,szycie izolacji miękkiej,projekty przybrzeżne

Baltic Diving Solutions Sp. z o.o.

Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP. Odbiory i konsultacje prac podwodnych. Nadzór projektory w pracach podwodnych. Ekipa nurkowa posiada certyfikaty polskie Ministerstwa Infrastruktury oraz certyfikaty międzynarodowe IMCA. Na wyposażeniu firmy znajduje się innowacyjny mobilny system nurkowy MDS-1 pozwalający prowadzić prace podwodne w każdym miejscu Europy (zgodność z wymogami HSE i IMCA). Firma posiada certyfikaty ISO 9001 oraz PN-EN 18001 w wykonywaniu prac podwodnych,nadzorze projektowym i doradztwie,spawanie podwodne,prace podwodne na śródlądziu,prace podwodne dla sektora offshore,podwodne napinanie trzonów śrub,powierzchniowe napinanie trzonów śrub,podwodne badania nieniszczące NDT,powierzchniowe badania nieniszczące NDT,prace hydrotechniczne,betonowanie podwodne,cięcie ultratermiczne,prace w oczyszczalni ścieków,montaż rurociągów podwodnych,Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP,Odbiory i konsultacje prac podwo

Centrum Techniki Okrętowej S.A.

cto,centrum techniki okretowej,badania konstrukcji pływających,projektowanie,

ULSTEIN POLAND LTD Sp. z o.o.

Usługi projektowe dla przemysłu stoczniowego
biuro projektowe,biura projektowe,projektowanie statków,projekt statku,przygotowanie dokumentacji kadłuba,przygotowanie dokumentacji wyposażenia okrętowego,okrętownictwo kadłuby

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie,nadzór autorski, nadzór inwestorski,generalny realizator inwestycji, odbiór robót,porty, stocznia, stocznia remontowa,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa,przeładunek materiałów masowych,przeładunek materiałów drobnicowych,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

Sealab Sp. z o.o.

Instalacje systemów automatyki w przemyśle stoczniowym i offshore.
Zintegrowany System Detekcji Gazu i Pożaru,Interaktywny System Detekcji Pożaru,Autroprime Przeciwpożarowy System Alarmowy,Sygnalizatory optyczne i akustyczne WERSJI EX,Gaszenie pomieszczeń gazem FM-200,system detekcji,urządzenia gaśnicze,przeciwpożarowy system alarmowy,system detekcji gazu,systemy detekcji gazu,sygnalizatory optyczne morskie,sygnalizatry optyczne w wersji morskiej,sygnalizatory akustyczne,sygnalizatory akustyczne morskie,sygnalizatory akustyczne w wersji morskiej,sygnalizatory optyczne,sealab,sealab gdynia,projektowanie systemów automatyki w przemyśle stoczniowym,projektowanie systemów automatyki w przemyśle offshore,projektowanie systemów automatyki w budownictwie,montaż systemów autmatyki w przemyśle stoczniowym,montaż systemów automatyki w przemyśle offshore,montaż systemów automatyki w budownictwie,IFG Autrosafe,Autrosafe,KD-200,Stałe Urządzenie Gaśnicze z zastosowaniem gazu FM-200,Alarmowe instalacje do stref zagrożonych wybuchem

Electro Croon Polska

usługi projektowe,usługi wykonawcze,instalacje elektryczne,projektowanie instalacji elektrycznych,automatyka

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Jesteśmy brokerem ubezpieczeniowym, który specjalizuje się w ochronie organizacji z sektora gospodarki morskiej.
broker ubezpieczeniowy,programy ubezpieczeniowe,audyt ryzyka,ubezpieczenia morskie,ubezpieczenia stoczniowe,ubezpieczenia jednostek pływających,ubezpieczenia transportowe,ubezpieczenia CARGO,ubezpieczenia jachtów,ubezpieczenia platform wiertniczych,ubezpieczenia farm wiatrowych,ubezpieczenie OC Armatora,ubezpieczenie OC Projektanta Statków

Damen Engineering Gdańsk sp.z o.o.

.
biuro projektowe,statki,offshore,projekt,branża morska,biura projektowe,projektanci okrętowi,projektowanie jednostek pływających,projektowanie okrętów,projektowanie statków,projektowanie jachtów,budownictwo statków,projekty,przemysł stoczniowy,budowa statków,okręty,inżynieria morska,damen,damen engineering,projektowanie specjalistycznych jednostek pływających

Seatech Engineering Ltd.

katamaran,statki,projektowanie statków,projektowanie jednostek specjalnych,oprogramowanie do projektowania,catia,jachty,3dexpierence,biuro projektowe,biura projektowe,biuro projektów

Hav Design Poland

Usługi projektowe dla przemysłu stoczniowego
biuro projektowe,biura projektowe,projektowanie statków,projektowanie instalacji okrętowych,hav design,havyard,Usługi projektowe dla przemysłu stoczniowego,Przygotowanie dokumentacji technicznej, Opracowania technologiczne,projektowanie okrętowych konstrukcji stalowych i aluminiowych,Projektowanie siłowni i instalacji okrętowych

ZS MARINE SERVICE SP. Z O.O.

wózki widłowe - widlaki,giętarki do rur,wciągi linowe,wciągi łańcuchowe,wciągi pneumatyczne,podesty ruchome,bellownice,zgniatarki,prasy,silniki hydrauliczne,pompa śrubowa agregat rura zasilacz instalacja remont naprawa rur projekt zębata silnik hydraulika hydrauliczny siłowa spawanie zbiornik wciągarka wciągarki siłownik serwis service regeneracja pump power pack HPP settima dinamic oil żurawik davit dźwig tocznie frezowanie obróbka metali enerpac holmatro pompy podajnik ściągacz,ZS Marine,naprawa maszyn i urządzeń,obsługa serwisowa firm,konstrukcje stalowe małe i średnie,produkcja chwytaków do przenoszenia stali śrubowych - 3t,produkcja wakumetrów do sprawdzania szczelności spawów,produkcja łap chwytakowych do przenoszenia płyt - blach stalowych,produkcja trawersów,ZS MARINE,odzież robocza,odzież BHP,nowa i używana,obuwie,rękawice,kombinezony,bluzy i spodnie spawalnicze ,kombinezony spawalnicze

AN-ELEC Sp. z o.o.

rozdzielnice elektryczne, instalacje okrętowe, automatyka okrętowa
rozdzielnice zasilające,rozdzielnice zasilająco-sterujące,skrzynki sterujące i łączeniowe,instalacje elektryczne,instalacje na statkach,suwnice,instalacje okrętowe,instalacje przemysłowe,automatyka okrętowa,automatyka przemysłowa,projektowanie instalacji elektrycznych,automatyki i zasilania dla jednostek pływających

Kadam sp. z o.o.

Projektowanie i wyposażanie jednostek pływających.
projektowanie wnętrz,wyposażenie wnętrz okrętowych,pomiary drgań,pomiary hałasu,pomiary oświetlenia,próby prędkości statku,próby manewrowości statku,materace,wykładziny,meble okrętowe,zasłony okienne,zasłony kojowe,ręczniki,pościel,wyposażenie elektryczne

ELESHIP Electrical Design & Engineering Sp. z o.o.

Projekty koncepcyjne instalacji na statkach i przebiegi kablowe
elroute,elroute 2.0,projektowanie systemów i urządzeń elektrycznych dla branży morskiej,projektowanie systemów i urządzeń dla jednostek morskiech,usługi projektowe w branży elektryczno-radiowej,projektowanie systemów automatyki dla jednostek morskich,projektowanie systemów alarmowych dla jednostek morskich,wstępny bilans elektryczny,Wizualizacja 3D pulpitów sterówki i CMK,Wstępny schemat zasadniczy rozdziału energii elektrycznej,Opis techniczny statku w zakresie elektryki,Opis techniczny statku w zakresie automatyki,Opis techniczny statku w zakresie radio-nawigacji i łączności,Bilans elektryczny statków i okrętów,Schematy systemów alarmowych i pożarowych,Schematy oświetleniowe na statkach,Schematy automatyki okrętowej,Wykaz punktów alarmowych i monitoringu,Rozmieszczenie świateł nawigacyjnych,Aranżacja pulpitów na statkach,Tory kablowe na statkach,Elektryczne instalacje okrętowe,Przebiegi kablowe,Zarządzanie systemem kablowym

Global Maritime Sp. z o.o.

Global Maritime jest niezależną firmą konsultingową, która oferuje szeroki zakres usług doradczych i inżynieryjnych dla przemysłu morskiego i offshorowego.
biuro projektowe ,FMEA ,FMECA ,projektowanie instalacji elektrycznych ,instalacje morskie ,instalacje offshore ,dynamiczne pozycjonowanie ,SRtP ,IHM ,HAZOP ,HAZID ,THD ,Inventory of Hazardous Materials ,energetyka wiatrowa ,energetyka ,offshore wind ,platformy wiertnicze ,platformy wydobywcze

HYDROSHIP

hydraulika siłowa, pneumatyka, mechanika precyzyjna
instalacje hydrauliczne,hydraulika siłowa,remonty dzwigów hydraulicznych,prefabrykacja rur,obróbkę metali,toczenie,frezowanie,szlifowanie płaszczyzn,remonty maszyn i urządzeń hydraulicznych,pneumatyka,mechanika precyzyjna,automatyka,projektowanie i modernizacja układów napędu sterowania hydraulicznego,hydraulika okrętowa,hydraulika morska,hydrobalasting,

Altum Sp. z o.o.

Zajmujemy się projektowaniem i produkcją urządzeń i konstrukcji dla przemysłu offshore (Oil&Gas, Wind farms) & marine oraz dostarczamy różnego rodzaju rozdzielnice elektryczne (zwykłe i ATEX).
Offshore,Wind Farms,Winches,Cranes,Farmy wiatrowe,Wciągarki,Żurawie,Dźwigi,Szafy elektryczne,Rozdzielnice elektryczne,Skrzynki elektryczne,ATEX,Ex,Inspekcje,Projektowanie,Hydraulika,PLC,Automatyka,FEM,Obliczenia wytrzymałościowe,Ansys,3D

AMEK Offshore Sp. z o.o.

Projektowanie i produkcja wciągarek wielozadaniowych
wciągarki wielozadaniowe,Elektro-hydrauliczne zespoły napędowe,Projektowanie i produkcja wciągarek wielozadaniowych,Hydrauliczne Zespoły Napędowe,kontenery typu offshore,osprzęt pomocniczy dźwignicowy,Wciągarki,obróbka mechaniczna,obróbka spawaniem,frezowanie,toczenie, wytaczanie,dłutowanie,szlifowanie,cięcie mechaniczne i gazowe,spawanie MIG/MAG/TIG,wciągarki o udźwigu do 120 ton,kontenery specjalistyczne,wciągarki hydrauliczne,wciągarki elektryczne,wciągarki offshore,wciągarki kotwiczne,wciągarki holownicze,wciągarki pomocnicze,wciągarki cumownicze,wciągarki oceanograficzne,wciągarki specjalistyczne,żurawie przeładunkowe,zurawiki przeładunkowe,żurawie i żurawiki przeładunkowe,bębny magazynujące,zasilacze hydrauliczne,ATEX,EX,urządzenia do eksploatacji miejsc zagrożonych wybuczem

NED-PROJECT Sp. z o.o.

biuro projektowe,projekty statków,projektowanie jednostek pływających,zarządzanie projektami,zarządzanie przepływem dokumentacji,nadzór,inspekcje,skanowanie laserowe,ned project,ned

Wuprohyd Biuro Projektów

biuro projektów hydrotechnicznych Gdynia,biuro projektów hydrotechnicznych,biuro projektów Gdynia,biuro projektów Trójmiasto,biuro projektów budowlanych,hydrotechnika,budownictwo hydrotechniczne,projekty hydrotechniczne,hydrotechniczne,projektowanie nabrzeży portowych,projektowanie hydrotechniczne,projekty portów jachtowych,ekspertyzy z zakresu geotechniki,geotechnika,ekspertyzy z zakresu hydrotechniki,ekspertyzy hydrotechniczne,ekspertyzy geotechniczne,projektowanie geotechniczne

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO TECHNICZNE SUPON S.A.

SERWIS SPRZĘTU P.POŻ
projektowanie,montaż i konserwacja urządzeń pożarniczych,pełna gama towarów z branży p.poż. i BHP,serwis sprzętu przeciwpożarowego,handel towarami branży BHP i p.poż.,konserwacja,przeglądy,remonty sprzętu gaśniczego na obiektach lądowych,remonty sprzętu gaśniczego na statkach,budowa,konserwacja systemów sygnalizacji pożaru,przegląd systemów proszkowych,przegląd systemów pianowych,przegląd systemów CO2,przegląd aparatów ucieczkowych,przegląd aparatów oddechowych,analiza powietrza,analiza wody,przegląd ubrań chemicznych,przegląd ubrań p.poż.,przegląd kamizelek ratunkowych,przegląd gaśnic,przegląd agregatów

Port Consultants sp.j.

Przemieszczanie, podnoszenie, fundamentowanie, ważenie oraz transportładunków
Przemieszczanie,podnoszenie,fundamentowanie,ważenie oraz transport,spedycja,przemieszczanie hydrauliczne,transport ponadgabarytowy,podnoszenie hydrauliczne,skidding,ważenie ładunków,transport ciężkich elementów przemysłowych,załadunki i wyładunki z pontonów,montaż wiaduktów drogowych,specjalistyczny transport śródlądowy,transport specjalistyczny,projektowanie transportu i ekspertyzy,spedycja portowa,obsługa ładunków ciężkich,obsługa ładunków ponadgabarytowych,magazynowanie ładunków,mobilna suwnica hydrauliczna,cyfrowa waga tensometryczna,pontony specjalistyczne,pontony do transportu na wodach śródlądowych,przemieszczanie hydrauliczne metodą ślizgową,spedycja ładunków ciężkich,spedycja ładunków ponadgabarytowych,mobilna suwnica hydrauliczna 4Lift System

FEM4CAD Sp. z o.o.

analiza hydrodynamiczna, określenie obciążeń środowiskowych wywołanych wiatrem, falami i prądem, wytrzymałości konstrukcji kadłuba, offshore, offshore wind, wspomaganie biur konstrukcyjnych w zakresie projektowania konstrukcji, wyboczenia konstrukcji, ocena wytrzymałości konstrukcji kadłubów i obiektów offshorowych, szacowania wytrzymałości zmęczeniowej, wyznaczania obciążeń środowiskowych i odpowiedzi układu na falowanie morskiej, analizy dynamiczne, analizy akustyczne, analiza drgań własnych, analiza drgań wymuszonych, analiza z zakresu elektromagnetyzmu, analiza z zakresu termiki, badania laboratoryjne materiałów, analiza wytrzymałości nóg i systemów podnoszenia, szczegółowa analiza zmęczeniowa, analiza hydrodynamiczna, globalna analiza wytrzymałości konstrukcji w pozycji podniesionej, seakeeping w warunkach pływania, site specific assessment, analiza obciążeń udarowych

StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o.

TAKE A SAFE COURSE!
biuro projektowe,projektowanie statków,projektowanie okrętów,biuro konstrukcyjne,projekty statków,projekty okrętów

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

ShipCon Sp. z o.o.

Projektowanie statków.
Konstrukcje okrętowe,projektowanie statków,projektowanie statków rybackich,biuro konstruktorskie,projekty statków,ship design,statki towarowestatki rybackiestatki dostawczeRampy lądowe Konstrukcje pełnomorskieplatformy wiertniczeplatformy

G- Solutions Sp. z o.o.

farmy wiatrowe,morskie farmy wiatrowe,offshore,usługi consultingowe offshore,usługi konsultingowe offshore,ekspertyzy offshore,opracowania offshore,analiza rynku offshore wind,wsparcie projektu inwestycyjnego offshore wind,ochrona środowiska,pracownia ochrony środowiska

Polonus Energy

Polonus Energy to marka własna HG Solutions Sp. z o.o.
fotowoltaika,maty grzewcze,panele grzewcze na podczerwień,ogrzewanie podłogowe,projekty instalacji fotowoltaicznych,dobór paneli fotowoltaicznych,pomiary instalacji fotowoltaicznych,Produkcja dobranych do instalacji rozdzielnic AC i DC,instalacje fotowoltaiczne,instalacja fotowoltaiczna,instalacja fotowoltaiczna na hali produkcyjnej,instalacja fotowoltaiczna na myjni bezdotykowej,rozwiązania fotowoltaiczne

ENMARO

Energetyka wiatrowa, gazowa i wodorowa
morska energetyka odnawialna,offshore wind,zieloy wodór,transport zielonego wodoru,magazynowanie zielonego wodoru,budowa i nadzór nad budową jednostek offshorowych,analizy związane z zielonym wodorem,projekty morskiej energetyki wiatrowej,nadzór nad pracami inżynieryjnymi,zielony wodór-studium wykonalności,Opracowanie koncepcji i projektu FEED ,zarządzanie projektami stoczniowymi,operacje z wykorzystaniem dronów

Costa Project Sp. z o.o.

Jesteśmy grupą architektów i inżynierów skupionych wokół idei „Enjoy your projects”.
zarządzanie projektami ,inwestorstwo zastępcze ,kontrola kosztów ,zarządzanie kosztami ,zarządzanie dokumentacją ,przygotowanie inwestycji ,studia wykonalności ,raporty due dilligence ,analiz ryzyk ,weryfikacja dokumentacji projektowej ,projekty koncepcyne ,projekty budowlane ,projekty przetargowe ,projekty wykonawcze ,dokumentacje powykonawcze ,nadzór autorski ,koordynacja budowy ,nadzór budowlany ,certyfikacja LEED ,certyfikacja BREEAM ,certyfikacja WELL ,certyfikacja Zielony Dom ,audyty energetyczne budynków ,certyfikaty energetyczne budynków ,badania termowizyjne

Dival Łukasz Gienieczko

Firma Dival świadczy usługi z zakresu wykonywania prac podwodnych oraz usługi jednostką pływającą Neptun W.
prace podwodne,inspekcje podwodnej części jednostek pływających,przeglądy podwodne,atesty czystości dna,oceny stanu technicznego budowli hydrotechnicznych,spawanie i cięcie podwodne,wiercenie i cięcie betonu technika diamentową,iniekcje uszczelniające konstrukcje hydrotechniczne,inspekcje pojazdem ROV,inwentaryzacje wykonanych prac podwodnych,nadzór inwestorski i projektowy nad prowadzonymi pracami podwodnymi,wynajem jednostki pływającej - bazy nurkowej,usługi holowania,wymiana załóg,transport zaopatrzenia na statki

Unitest Marine Simulators Ltd.

Symulatory siłowni okrętowych.
The Low Speed Engine Room Simulator,symulatory morskie,syhmulatory siłowni okrętowych,indykatory elektrycznych silników wysokoprężnych,informatyka,projektowanie oprogramowania,symulatory siłowni okrętowych,tworzenie oprogramowania,symulatory morskie,

ENDEGO Oddział Gdynia

Specjalizujemy się w usługach inżynierskich i pracach badawczo-rozwojowych
MES,CAE,CAD,CATIA,Hyper Works,HyperWorks,analza,analizy,zmęczeniowa,wytrzymałościowa,elektromagnetyczna,modalna,dynamiczna,termicza,przepływu płynów,wytrzymałości doraźnej,FEM,metoda,elementów skończonych,final elements,projektowanie,numeryczne,ANSYS,ANSYS AQWA,NX NASTRAN,ABAQUS,NX UG,NX IDEAS,AutoCAD,FEMAP,ANSA,endego,endego engineering

NAVINORD Piotr Cywiński

Elektronika morska,Elektronika okrętowa,Elektronika jachtowa,Nawigacja morska,Urządzenia nawigacyjne,Integracja elektroniki morskiej projektowanie elektroniki morskiej NMEA0183 NMEA2000 projektowanie CAD 3D modelowanie CAD 3D plan aranżacji anten aranżacja mostka plan rozmieszczenia przetworników bezzałogowe jednostki pływające hydrografia automatyczna hydrografia bezzałogowa naprawy jednostek bezzałogowych morskie prace wysokościowe wymiana anten morska antena ukf vhf antena iridium VDO Actisense promarine scan antennas

Galliot Marine Design

projektowanie statków,marine design,biura projektowe,

Nelton Sp. z o.o.

M e m b e r o f G S M D e s I g n G r o u p
biuro projektowe,projektowe biura,projektowanie statków,napęd elektryczny,

STAUFF Polska

Hydraulika siłowa,złącza hydrauliczne,przewody hydrauliczne,rury precyzyjne,rury hydrauliczne,agregaty hydrauliczne,uchwyty do rur,połączenia kołnierzowe,zasilacze hydrauliczne,zawory,manometry,kołnierze,rozdzielacze,pompy hydrauliczne,złącza rurowe,rury nierdzewne,złącza nierdzewne,złącza kołnierzowe,projektowanie układów hydraulicznych,

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Dźwignic i Urządzeń Transportowych Detrans

projektowanie dźwignic,między innymi suwnice kontenerowe,projektowanie urządzeń transportowych i przeładunkowych jak przenosniki,ładowarki,zwałowarki,wywrotnice,wygarniacze itp.

WIWRA P.U.H. W.Pilawa

DŹWIGI OKRĘTOWE
dźwig,dźwignik,dźwig okrętowy,dźwigi okrętowe,dźwigowe urządzenia,windy,konserwacja wind,montaż wind,naprawa wind,platforma dla niepełnosprawnych,podzespoły dźwigowe,projektowanie wind,remont wind,schody ruchome,winda hydrauliczna,winda,winda linowa,winda panoramiczna,winda towarowa,winda szpitalna

Logipoint Polska Sp. z o.o.

technologie światłowodowe,rozwiązania sieciowe,systemy rozproszone,światłowody,spawanie światłowodów,złącza burtowe,kable podmorskie,kable taktyczne,kable militarne,włókno optyczne,patchcord,pigtail,kabel morski,okrętowy,naprawa,światłowodowe,okablowanie,strukturalne,konsultacje,porady,serwis,teletechnika,niskie prądy,projekt,dokumentacja,audyt,SMA,LC,SC,MTRJ,MPO,HFBR,TOCP155,TOCP151,szkolenie,kurs,kurs gdańsk,szkolenie światłowody

Cold World

Projekt,montaż,serwis chłodni prowiantowychProjekt,serwis klimatyzacjiProjekt,serwis układów chilerówProjekt,serwis układów automatykiCzęści do urządzeń chłodniczychCzynniki chłodnicze

DENKHO sp. z o.o.

MARINE &
konstrukcje offshore,fundamenty i wyposażenie okrętowe,nadbudówki i sekcje kadłubów,urządzenia i konstrukcje specjalne,systemy rurarskie i hvac,projektowanie,inżynieria,fea,mes

Cador Consulting sp. z o.o.

NX,CAM,CAD,CAE,Solid Edge,CAM Express,Femap,2D Drafting,Moldex 3D,Fibersim,Teamcenter,Lantek,cador,cador consulting,projektowanie,modelowanie,symulacje,3D,2D,analiza,analizy,numeryczne,MES,FEM,metoda,elementów,skończonych,finite,element,method,rendering

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Groot Ship Design Poland Sp. z o.o.

projektowanie statków,ship design,biuro projektów,

Techno Marine Sp. z o.o.

PROFESJONALNE ŁODZIE HYBRYDOWE
produkcja laminatów poliestrowo szklanych,łodzie produkcja,profesjonalne łodzie hybrydowe,konstrukcja jednostek pływających,tuby pneumatyczne,montaż elementów tapicerskich,montaż systemów napędowych,instalacja systemów radiowo-nawigacyjnych,projektowanie,regeneracja łodzi,montaż i serwis silników motorowych,łodzie patrolowe,łodzie turystyczne,łodzie dla ratownictwa brzegowego,łodzie do zadań specjalnych,łodzie robocze,łodzie na indywidualne zamówienia,

Marco Techiq Biuro Projektowo-Konstrukcyjne

Biuro projektowe
biuro projektowe,

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o.

transfer technologii,komercjalizacja,innowacje,wdrożenia,licencji,spin-off,konsorcja,projekty,pośrednictwo

MAREL Serwis Mariusz Samborski

Specjalizujemy się w serwisowaniu automatyki przemysłowej.
automatyka okrętowa,automatyka morska,automatyka przemysłowa,elektronika morska,elektronika przemysłowa,systemy kontroli,systemy sterowania,automatyczne regulatory napięcia,prądnice,generatory,projekty systemów automatyki,przebudowy systemów automatyki,remont siłowni okrętowej,remonty statków,naprawy statków,mierniki zaolejenia,15 ppm,Decca Isis,Autronica,Norcontrol,Sorren T. Lyngso

Choreń Design & Consulting

Biuro Projektowania Statków.
Dysponujemy doświadczeniem z budowy i przebudowy kilkudziesięciu statków,w tym pasażerskich,żaglowców i jachtów. Dysponujemy doświadczeniem z budowy i przebudowy kilkudziesięciu statków,w tym pasażerskich,żaglowców i jachtów. projektowanie statków,projektowanie jachtów,biuro konstruktorskie,budowa statków,przebudowa statków,biuro projektów,biuro projektowe,Zygmunt Choreń,

FAGIOLI POLSKA SP. Z O.O.

> Heavy Lifting,Heavy Transport,SPMT,Skidding,systemy ślizgowe,podnoszenie ciężkich ładunków,transport ciężkich ładunków,załadunki z nabrzeża,rozładunki ze statków,transport morski,transport śródlądowy,transport rzeczny,transport drogowy,inżynieria,projektowanie,ekspertyzy,żurawie gąsienicowe,systemy wieżowe,bramownice hydrauliczne

Marine Teknik

biuro projektowe

Wartsila Ship Design Poland Sp. z o.o.

Okrętowe biuro projektowe.
biuro projektowe,projektowanie statków,projektowanie kadłuba,okrętowe biuro projektowe,ship design,projektowanie siłowni okrętowych,projekty dla przemysłu okrętowego

Navalconsulting Piotr Chmielewski

Projektanci branzy morskiej
Biuro projektowe,biura projektów,projekty statków,morskie biuro projektowe,projekty barek,projekty kutrów,biuro projektowe,biura projektowe,projektowanie statków,projektanci morscy

Yachtfinishing&Repairs

Remonty i wyposażenie jachtów żaglowych i motorowych.
zimowanie łodzi,renowacja,jachty,jacht,łodzie,łódka,żaglowe,motorówka,motorowe,motor,żagiel,remonty,remont,dokumentacja,projekt,projekty,naprawy,budowa łodzi,budowa jachtów,wyposażenie jachtów

Navishipproject S.C.

Biuro projektowe.
projektowanie statków,biuro projektów,statki pasażerskie,biura projektowe,projektowe biura,•promy samochodowo-pasażerskie •kontenerowce •masowce •zbiornikowce •pchacze •barki pchane •statki rybackie •pogłębiarki •plywające hotele i domy mieszkalne •pilotówki •łodzie ratownicze •statki pożarnicze •pontony rozmaitego przeznaczenia

Unterschuetz Firma Inżynierska

Wykonanie projektów urządzeń w/g zamówień,Budowa i uruchomienie urządzeń w/g własnych projektów,Regeneracja istniejących rolek formujących w/g dostarczonej dokumentacji,Budowa urządzeń w/g powierzonych projektów,Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,Regeneracja części,Szkolenia obsługi maszyn,Obróbka skrawaniem,Wycinanie kształtów w aluminium do gr.20 mm,Spawanie,Linie technologiczne do produkcji rur od fi 6mm do fi220mm ze stali węglowej zgrzewane indukcyjnie oraz ze stali nierdzewnej spawane metodą TIG lub laserem,Linie technologiczne do zwijania i spawania płaszczy stożkowych do wymienników ciepła wykonywane w cyklu automatycznym,Manipulatory do współpracy z robotami przemysłowymi,Projekty rolek formujących w/g zamówień przy wykorzystaniu oprogramowania COPRA,Rolki formujące rury i profile w/g własnych projektów i powierzonych,Walcarki do taśm i prętów,Stanowiska kontroli sprężarek samochodowych z wykorzystaniem kamer przemysłowych,Stanowiska kontroli poprawności montażu montażu sprzęg

Zespół Rzeczoznawców Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych

hydrotechnika,karta informacyjna przedsięwzięcia,raport oddziaływania na środowisko,hydrotechnika morska,budownictwo,konstrukcje morskie,umocnienia brzegu,zamówienia publiczne,projektowanie,zbiorniki retencyjne,konstrukcje śródlądowe,geotechnika,sitwm

NAVICENTRUM

PPU NAVICENTRUM zajmuje się projektowaniem statków śródlądowych oraz małych stat
biuro projektowe,projekty statków,projektowanie statków

Marine Design Sp.z o.o.

biuro projektowe,konstrukcje offshore

MH Automatyka Sp. z o.o.

dystrybutor automatyki przemysłowej
automatyka przemysłowa,kompletacja dostaw aparatury elektrycznej,systemy monitorowania i nadzoru,rozdzielnice inteligentne,kompletacja dostaw w zakresie elementów wyposażenia szaf sterowniczych i automatyki,projekt,montaż i uruchamianie układów automatyki przemysłowej,montaż rozdzielnic nn,montaż wyłączników Compact NS,klimatyzatory komfortu,doradztwo techniczne i usługi serwisowe,Schneider Electric,Moeller Electric,Wieland Electric,Siemens,Noark Electric,Fuji Electric,

Akademia Sztuk Pięknych Pracownia Projektowania Architektury Okrętów

szkoły morskie,projektowanie okrętów,architektura okrętów

Hydrotechnika Sp. z o.o.

Projektowanie i wykonastwo robót hydrotechnicznych.
ścianki szczelne budowle wodne pale wciskane pale CFA hydrauliczne odwodnienia gwoździowanie umocnienia wykopów fundamenty pale budownictwo hydrotechniczne melioracje projektowe biura roboty ziemne hydrotechnika

Kappa Projekt

Pracownia projektowa budownictwa hydrotechnicznego.
pirsy,pomosty,przystanie jachtowe,bulwary,konstrukcjr oporowe,umocnienia brzegów,zabezpieczenia głębokich wykopów,pracownia projektowa,biuro projektów,śluzy,jazy,pochylnie,biuro projektowe,

Aquaprojekt Sp. z o.o. Pracownia projektowa budownictwa hydrotechnicznego

projekty hydrotechniczne

Sinus Ltd

projektowe,biuro projektowe,projekty okrętów,projekty statków,biuro konstrukcyjne

Yacht Studio Strawinski s.c.

biuro projektowe,projektowanie statków,projektowanie jachtów,projektowanie jednostek pływających,yacht design,sailing yachts,motor yachts,luxury superyachts,classic yachts,new designs

MTE-DESIGN

projektowe biuro,biuro konstrukcyjne,projekty statków,projekty okrętów,

Deship-Naval Services

projektowe biuro,biuro konstrukcyjne,projekty statków

NAVIMOR INTERNATIONAL Ltd.

biura projektowe,biura konstrukcyjne,konstrukcje okrętowe,projektowanie statków,projektowanie okrętów

UNI-MEBEL S.C.

meble okrętowe,projektowanie okrętowe,meble,wyposażenie statków

UNIWENT Patryk Borowski

wentylatory,wentylatory okrętowe,żaluzje pogodowe,tłumiki,głowice wentylacyjne,projektowanie,doradztwo,nadzór

NAVIKON SRY LTD

POLISH SHIP REPAIR YARD
offshore,stocznie budowa statków,remonty statków,projektowanie statków,projektowanie okrętów,biura projektowe,biura konstrukcyjne

Inspectors.pl

Hydraulika siłowa Nadzory i inspekcje Projektowanie Kompletne dostawy Spawanie konstrukcji stalowych

WDX

Projekty logistyczne Regały magazynowe Transport przenośnikowy i automatyka Wózki widłowe

DOZAMET

maszyny i urządzenia odlewnicze urządzenia i usługi dla przemysłu stoczniowego elewatory,przenośniki konstrukcje stalowe spawane odlewy żeliwne z żeliwa sferoidalnego i szarego od 1kg do 8 ton cięcie plazmowe obróbkę skrawaniem usługi projektowe doradztwo techniczne sporządzanie dokumentacji technicznej remonty maszyn i urządzeń

SKY-YACHT

jachty,biuro projektowe,projekty jachtów,biuro konstrukcyjne,projektowanie jednostek pływających

MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd.

Ship design and engineering
biuro projektowe,projektowanie statków,Ship design,mmc,biura projektowe,projektowanie statków,

NAVAL-TEC

biuro projektowe

Inocean Poland

Projektowanie obiektów pływających
biuro projektowe,biura projektowe,biura konstrukcyjne,projekty statków,projekty okrętów,konstrukcje okrętowe,projektoanie jednostek pływających,przebudowy statków,przebudowy okrętów,offshore,projektowanie doków pływających,system obróbki balastów,systemy obróbki balastów

Katedra Konstrukcji, Mechaniki i Technologii Okrętów Wydział Techniki Morskiej

szkoła morska,szkoły morskie,Katedra Konstrukcji,Mechaniki i Technologii Okrętów Wydział Techniki Morskiej,projektowanie statków,projektowanie okrętów

MIDCON-DESIGNER Ltd.

PROJEKTOWANIE JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH
biuro projektowe,biuro konstrukcyjne,biura projektowe,projektownie statków,projektowanie okrętów,projektowanie konstrukcji okrętowych,projekty,projektowanie jednostek pływających

MAK-PROJEKT

Mak-Projekt - Biuro Usług Technicznych
Projektant,Projektowa,Projektowanie,rysunek,techniczny,AutCad,makprojekt,projekt,plan,instrukcja,pomiar,pomiary,design,Lechler,Hennlich,rely,spraying,dysza,dysze,dysz,nozzle,spryskiwanie,spryskiwacze,zraszacz,zraszacze,zraszanie,tryskacz,tryskacze,tryskać,polewanie,woda,wodą,przemysł,przemysłu,przemyśle,odpylanie,odpylania,zwilżanie,zwilżania,nawilżanie,nawilżania,absorpcja,absorpcji,chłodzenie,chłodzenia,krople,kropla,wtrysk,tryskaczowe,pożarowe,instalacje,gaśnicze,sug,stałe,urządzenia,FM,VdS,PN-EN12845,zasuwa,zawór,zawory,pneumatyczne,stożkowe,pustostożkowe,pełnostożkowe,strumieniowe,strumień,płaskostrumieniowe,powietrzne,hydrauliczne,obrotowe,filtry,filtr,spożywczy,maszynowy,motoryzacyjny,stoczniowy,środowisko,budownictwo,budownictwie

Eksploatacja Dźwignic Sp.j. Czubiński Wojtuszek

Projektowanie urządzeń dźwigowych : suwnice, podnośniki, wciągniki, dźwigniki, p
Projektowanie urządzeń dźwigowych,suwnice,podnośniki,wciągniki,dźwigniki,platformy,wózki,Wciągniki :hakowe,specjalistyczne,stacjonarne i przejezdne,wciągarka,,

MES Sp. z o.o.

okrętowe instalacje elektryczne,remonty,konserwacja,przeglądy maszyn elektrycznych,projektowanie instalacji elektrycznych,projektowanie systemów automatyki,prace ślusarskie i montaż osprzętu elektrycznego,produkcja rozdzielni głównych,dystrybucyjnych,zasilających,sterowniczych,serwis morski

Elektromontaż Gdańsk S.A.

projektowanie systemów elektrycznych,systemy elektryczne silnoprądowe,systemy elektryczne słaboprądowe,systemy energetyczne,systemy przemysłowe,systemy elektryczne dla statków,

SALT SHIP DESIGN POLAND SP. Z O. O.

biuro projektowe,projektowanie statków,projektowanie jednostek pływających,projekty statków

Project Żegluga Sp. z o.o.

holowania,holowanie portowe,holowania morskie,holownik,holowanie statków,usługi holownicze,ratowanie mienia na morzu,ratownictwo morskie,lodołamanie,lodołamacze,transport zaopatrzenia na statki,cumowanie,usługi cumownicze,odbiór wód zaolejonych,wuz gdynia,wuż gdynia,port-hol,fairplay towage,projekt zegluga,projekt żegluga,project zegluga

FORKOS Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne

Konfiguracja urządzeń pomiarowych,Tworznei nietypowych urządzeń do prac podwodnych,Projektowanie i budowa urządzeń pomiarowych,Naprawa,remonty,integracja pojazdów głębinowych typu ROV,Instalacja,kalibracja,naprawa urządzeń pomiarowych stosowanych w hydrografii oraz oceanotechnice,Projektowanie i budowa podwodnych systemów wizyjnych,Implementacja urządzeń OVERLAY dla podwonych systemów video,Naprawa i remonty podwodnych systemów telewizyjnych,Konfiguracja i implementacja oprogramowania wspomagającego pracę hydrografa,

Riko Bobnar Pearl

systemy oczyszczania spalin,systemy oczyszczania wody balastowej,systemy chłodzenia wody morskiej,zarządzanie projektami i skanowanie 3D,izolacja termiczna,izolacja akustyczna,izolacja przeciwpożarowa,izolacja ciekłym poliuretanem,system płuczący - EGCS,system balastowy - BWMS

SOILTECH Sp. z o.o.

Specjalistyczne Roboty Geotechniczne
projektowanie geotechniczne,projektowanie hydrotechniczne

AWA EKO Sp. z o.o.

usługi projektowo-wdrożeniowe,zapory przeciwolejowe,produkty sorbentowe,środki dyspergująco-myjące,urządzenia do ochrony przeciwolejowej,zbiorniki cieczy,plandeki,pokrowce,sorbenty,awaeko,awa eko

KADA Pracownia Projektowa

Pracownia wnętrz okrętowych.
izolacja,kada,projekt wnętrz,wyposażenie,jachty,meble,wnętrza statków,projektowanie,wnętrza

KADOR Sp. z o.o. Sp.k.

pakowanie przemysłowe,produkcja drewnianych opakowań transportowych,zabezpieczenie towaru na czas transportu,przeładunki,załadunki,rozładunki,sztauowanie,rozsztauowanie,logistyka przemysłowa,obsługa celna,VGM,konsolidacja przesyłek,magazynowanie,obsługa importu towarów z dostawą do miejsca docelowego w Europie,montaże ponadgabarytowych przesyłek,transport,relokacje przemysłowe,montaż przemysłowy,Zarejestrowany Agent,międzynarodowe standardy fitosanitarne dla drewnianych opakowań eksportowych - ISPM 15,podstawą projektów są uznawane na całym świecie wytyczne HPE,gwarancja bezpieczeństwa ładunku – ubezpieczenie obejmujące cały świat

ODYS Stocznia & Co.

Your best choice in building advanced steel construction.
budownictwo okrętowe,naprawy statków,konstrukcje stalowe,stocznia,budowa statków,instalacje biogazu,konstrukcje stalowe,rampy,platformy wiertnicze,stalowe konstrukcje lądowe,mosty,barki,pontony,statki rybackie,promy,rzeczne/morskie kontenerowców wielozadaniowych,jednostki obsługujących platformy wiertnicze,stocznie,statki budowa,wyposażenie,biuro projektowe,projektowanie jednostek pływających

Navipres Co. Ltd

pompa śrubowa agregat rura zasilacz instalacja remont naprawa rur projekt zębata silnik hydraulika hydrauliczny siłowa spawanie zbiornik wciągarka wciągarki siłownik serwis service regeneracja pump power pack HPP settima dinamic oil żurawik davit dźwig

MERAMONT WRZEŚNIA Zakłady Kompleksowej Automatyzacji SA

projektowanie,kompletowanie,montaż i serwis układów sterowniczych,produkcja obudów metalowych,obróbka metalu

CAD-MECH Sp. z o.o.

Projekty,Projektowanie,Mechanika,Automatuka,Sterowanie,Drukarki 3D,Skanery 3D,Modernizacje linii,Zgrzewarki,Walcarki

Baobab Naval Consultancy

BAOBAB NAVAL CONSULTANCY – BIURO OKRĘTOWE BAOBAB
biuro projektowe,biuro okrętowe,projektowanie statków,projektowanie jachtów,projektowanie jednostek pływających,

Zakład Metalowy ALEM

obróbka skrawaniem,spawanie,obróbka stali,obróbka aluminium,projektowanie,kontrola jakości

COMATEC POLAND Sp. z o.o.

biuro projektowe,konstrukcje statków,konstrukcja obiektów pływających,projektowanie statków

asmultiprojects.eu

projekty

CZYZEWSKI DESIGN

projektowanie,design,wizualizacje 3D,rendering,prototypowanie,industrial design,transportation design

PRT YACHT

elektrotechnika jachtowa,projektowanie,serwis,obsługa dostaw,instalacje elektryczne,lowrance,simrad,B&G,fusion,vetus,votronic,nawigacja,palagi,marinelec,naprawa jachtów,modernizacja,doradztwo,nawigacja,echosondy,żeglarstwo,wędkarstwo,rybołówstwo

ELESHIP Electrical Design & Engineering Sp. z o.o.

biuro projektowe

ŻEGLUGA MAZURSKA Spółka z o.o.

Największy armator na szlaku wielkich jezior.
remonty statków,remonty obiektów pływających,wymiany poszycia,wymiana zewnętrznej i wewnętrznej konserwacji kadłuba,przebudowy kadłuba statku według dostarczonej dokumentacji,obróbka skrawaniem,toczenie ( max.średnica toczenia 1000mm; max.długość toczenia 5000mm ),frezowanie płaszczyzn ( max.2000mm x 2000mm ),szlifowanie płaszczyzn ( max.1000mm x 400mm),szlifowanie wałków ( max.średnica 200mm; max.długość 1000mm ),wykonanie walcowych kół zębatych ( max.średnica 1000mm ; max.moduł 14),prace ślusarsko spawalnicze,cięcie blach ( max.grubość 13mm ; max.długość 3000mm),zwijanie walców i rur z blachy ( max.grubość 12mm; minimalna średnica 150 mm; max.długość 2000mm),prace kowalskie,prace konserwacyjne,piaskowanie i malowanie powierzchni metalowych,remonty oraz konserwacja jachtów i silników do sprzętu pływającego,projekty techniczne,wciągarka kotwiczno – cumiownicza WKC – IV – RA,wciągarka kotwiczno – cumownicza WKC – IR – B 2 łańcuchowa,wciągarka kotwiczno – cumownicza ręczna IA – KK13,wcia

Hamworthy Baltic Design Centre

Projektowanie specjalistycznych jednostek pływających.
projektowe biuro,projektowanie statków,projektowanie specjalistycznych jednostek pływających,biura projektów,

Capricorn International Ltd Sp. z o.o.

projekty linii żeglugowych,projekty budowy,przebudowy i remontu statków,biznes plany wraz z analizą kosztów,przychodów,finansowania i efektywności inwestycji,aplikacje do europejskich programów wspierających przedsięwzięcia w zakresie przemysłów morskich,projekty inwestycji tonażowych,zarządzanie projektami i prowadzenie inwestycji,pośrednictwo w kupnie,sprzedaży i czarterowaniu statków,zarządzanie statkami obejmujące zarząd handlowy,techniczny,finansowy,księgowy,obsadzanie statków załogami,doradztwo w zakresie żeglugi i budowy statków

BIURO INŻYNIERSKIE AUTOMATYKI

automatyka,budowa systemów automatyki,systemy zabezpieczeń biuro inżynierskie,czujniki,łączniki,przekaźniki,projektowanie systemów zabezpieczeń,systemy mikroprocesorowe,

Zamet Industry S.A.

urządzenia na platformy wiertnicze,urządzenia do podwodnego wydobycia ropy i gazu,urządzenia dźwigowe i przeładunkowe,maszyny i urządzenia dla przemysłu,projekty wielkogabarytowe,urządzenia dla górnictwa

GS-Hydro Sp. z.o.o.

Hydraulika siłowa,złącza hydrauliczne,przewody hydrauliczne,rury precyzyjne,rury hydrauliczne,agregaty hydrauliczne,instalacje hydrauliczne,uchwyty do rur,połączenia kołnierzowe,zasilacze hydrauliczne,zawory,manometry,kołnierze,rurociągi,olej hydrauliczny,szybkozłącza,zakuwanie węży,kielichowanie,gięcie rur,płukanie systemów,węże hydrauliczne,prefabrykaty,systemy rurowe,prasy hydrauliczne,żurawie,zakuwarki,rozdzielacze,pompy hydrauliczne,Walform,JIC,instalacje elektryczne,złącza rurowe,ERMETO,rury nierdzewne,złącza nierdzewne,montaż instalacji,próby ciśnienia,złącza kołnierzowe,grooving,prefabrykacja,usługi remontowe,serwis,projektowanie systemów hydraulicznych,maszyny,projektowanie 3D,budowa urządzeń hydraulicznych,projektowanie układów hydraulicznych,Vertex G4,remonty,projektowanie instalacji elektrycznych.

MECHANICAL-PROJECT

Biuro projektowe
biuro projektowe,mechanika maszyn,

KMA Service s.c.

kma,przemysł stoczniowy,prace projektowe,prace produkcyjne,prace remontowe i modernizacyjne,dostawy części zapasowych na statki,wykonawstwo urządzeń rozdzielczych i układów automatyki,kompletowanie dostaw,serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,usługi przedstawicielskie,engineering,projektowanie,remonty statków,części zapasowe do statków i okrętów,projektowanie rozdzielnic elektrycznych,produkcja rozdzielnic elektrycznych,rozdzielnice dla przemysłu,materiały elektryczne i hydrauliczne

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

Biuro Projektowo Inwestycyjne CORNTECH Janusz Laudański

projektowanie terminali morskich do przeładunku zbóż i pochodnych w tym towarów sypkich,transport mechaniczny,transport pneumatyczny,odpylanie magazyny komorowe i podlogowe,inne instalacje technologiczne

BW ENGINEERING SHIP DESIGNERS

bw engineering,projektowanie statków

PPHU PRO-MARIS S.C.

Produkcja i modernizacją jednostek z laminatów poliestrowo-szklanych łodzi i kut
projektowanie statków,projektowanie kutrów,modernizacja kutrów rybackich,jednostki z laminatu,łodziez laminatu,przebudowykutrów,oblaminowywanie kadłubów drewnianych,modernizacja kadłubów,lamminaty poliestrowo-szklane,promaris,jachty,kutry,łodzie,kutry trałowe,kutry netowe,kuter rybacki,

CIBA Design Dorota Ciborowska

dokumentacje konstrukcji okrętowych
biuro projektowe,projektowanie konstrukcji okrętowych,dokumentacje konstrukcji okrętowych,projektowanie statków,projektowanie jachtów

INGEO Sp. z o.o.

Badania geologiczne,badania geotechniczne,wiercenia geologiczne,wiercenia geotechniczne,geologia,geotechnika,wiercenie badawcze,sondowanie CPT,CPT,CPTU,SCPTU,badania pod wiatraki,geologia inżynierska,projekty prac geologicznych,projekty posadowień,fundamentowanie,wzmacnianie gruntów,badanie osuwisk

Inżynieria, Doradztwo, Ekologia Idek Sp. z o.o.

PROJEKTOWANIE - OKRĘTOWNICTWO I OFFSHORE
projektowanie,okrętownictwo,offshore,usługi inżynieryjne,projektowanie statków,projektowanie konstrukcji offshore,projektowanie instalacji okrętowych,projektowanie instalacji offshore,modele 3D,analizy wytrzymałościowe,konsulting

KD Consulting Krzysztof Dobiszewski

Projekty, ekspertyzy, nadzory techniczne, szkolenia.
projekty,ekspertyzy,nadzory techniczne,szkolenia,projektowe biura,technologia montażu,maszty,wieże,kominy,elektrownie wiatrowe,przemysł stoczniowy

Pałasz Marine Projekt

pałasz,palasz,palasz marine,pałasz marine,biuro projektowe,biura projektowe,biura konstrukcyjne,projektowanie statków,projektowanie okrętów,projektowanie jednostek pływających,konstrukcje okrętowe,projekty przebudów,kadłuby,kadłub,projektowanie kadłubów,offshore

KIL Sp. z o.o.

kil,technika okrętowa,Kil,stocznie,biuro projektowe,przebudowa statków,remonty statków,modernizacje statków,kil,hydraulika siłowa

Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o.

rmdc,rmdc remontowa,biuro projektowe,biura projektowe,biura konstrukcyjne,projektowanie statków,projektowanie okrętów,projektowanie jednostek pływających,konstrukcje okrętowe,projekty przebudów,ship design,remontowa design,remontowa,remontowa design

MARS SHIPYARDS & OFFSHORE

stocznia,offshore,oil & gas,wind power,remonty statków,budowa statków,petrochemia,msr gryfia,morska stocznia remontowa gryfia,konstrukcje stalowe,rurociągi przesyłowe,wyposażenie offshore,górnictwo morskie,obróbka maszynowa,zwijanie blach,biuro projektowe,nauta,epg,energomontaż-północ,

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
28.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.
31.01.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Suwnica Goliath powstała w Trójmieście. Konstrukcja dźwigu w drodze do klienta [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ubiegłą sobotę na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył załadunek olbrzymiej suwnicy bramowej wraz z częścią pozostałych elementów na poton. Dźwigar główny belki, czyli największa część dźwigu, ma blisko 140 m długości.
02.11.2021

Stocznia CRIST kończy 30 lat!

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.
09.10.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku?

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Nowoczesny dział automatyki okrętowej w Bota Technik

Doświadczenie w zakresie napędów morskich, nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta i praca wykonywana z pasją. Tak w kilku słowach można opisać dział automatyki okrętowej firmy Bota Technik. Powstał w celu poszerzenia oferty spółki z Gdańska.
02.07.2019

Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia

Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.
02.07.2019

Niewielkie statki wycieczkowe szansą dla rozwoju turystyki w małych portach południowego Bałtyku. Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN

Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca na seminarium. Jednym z partnerów projektu JOHANN jest Uniwersytet Morski w Gdyni.
01.07.2019

Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia. Zobacz wizualizację

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia 5 kwietnia odbyła się informacyjna konferencja otwierająca dla projektu „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia" (nr projektu POIS.03.02.00-00-0015/17), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w nowej perspektywie 2014-2020, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele armatorów, administracji krajowej i lokalnej oraz głównego wykonawcy - Korporacji Budowlanej DORACO sp. z o.o. Projekt obejmuje wybudowanie nowego publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia wraz z infrastrukturą towarzyszącą, umożliwiającą sprawną obsługę ładunków i pasażerów oraz poprawę dostępności transportowej portu.
16.04.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Gdynia zmienia się z TENTacle. Konferencja podsumowująca projekt

Rozwój gdyńskiego portu, ważne inwestycje drogowe i kolejowe na terenie miasta, a także integracja państw nadbałtyckich oraz powiązanie regionu z siecią korytarzy transportowych w głąb Unii Europejskiej – to założenia, które w najbliższych latach chce realizować Gdynia w ramach zakonczonego właśnie projektu TENTacle. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja podsumowująca program.
12.04.2019

Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni

W Porcie Gdynia trwa budowa publicznego terminalu promowego. Będzie nowoczesny, poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. W piątek w Gdyni odbyła się konferencja, której uczestnicy mogli m.in. szczegółowo poznać zakres planowanej inwestycji.
08.04.2019

Olbrzymia suwnica wypłynęła z Gdyni na pokładzie jednego z najsilniejszych statków świata

Fairmaster w drodze do Algierii. Jeden z najsilniejszych statków świata wypłynął we wtorek z Portu Gdynia z olbrzymią suwnicą na pokładzie. Konstrukcja ma prawie 60 m wysokości i waży około 1 400 t.
27.11.2018

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. W jego ramach wykonane zostaną prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle. Ich zakończenie planowane jest w 2020 r. Szczegóły realizacji inwestycji zostały zaprezentowane w środę w Gdańsku.
11.10.2018

W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies”

Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.
21.06.2018

Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service

Port Service stawia na eko-edukację. W środę grupa studentów Politechniki Gdańskiej po raz drugi odwiedziła spółkę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. – Doprowadziliśmy do sytuacji, w której chcemy regularnie pokazywać, jak działa przemysł i namawiać do tego inne firmy – powiedział Paweł Król, prezes zarządu Grupy Blum, do której należy Port Service.
08.06.2018

Port Gdańsk podpisał umowę na opracowanie koncepcji Portu Centralnego

Port Centralny coraz bliżej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk we wtorek podpisał umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji tej inwestycji. – Chcemy, żeby to był, jak nasz cały port, port uniwersalny – powiedział Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
23.05.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatku dochodowego będą realizowane w świetle projektu ustawy o wspieraniu inwestycji, który trafił do Sejmu, rozmawiali uczestnicy konferencji „Strefa w każdej Gminie”, która w środę odbyła się w Gdyni.
29.03.2018

Projekty tej gdańskiej firmy są znane na całym świecie. Będzie ich jeszcze więcej

Doświadczenie, wysoka jakość i terminowość niezwykłych projektów. Właśnie na te cechy stawia gdańska spółka Prąd Engineering – jedna z wiodących firm elektrycznych na Wybrzeżu. Proponowane przez nią rozwiązania od 1993 r. są znane na całym świecie. I będzie ich jeszcze więcej.
01.10.2017

Stocznia CRIST zaskakuje innowacyjnymi pomysłami

Innowacyjny dok do zwiększenia powierzchni Monako, barka, która wybuduje najdroższy francuski wiadukt morski czy nowoczesny hybrydowy prom dla Finlandii. To tylko niektóre innowacyjne projekty autorstwa CRIST. Stocznia bije rekord za rekordem w budowaniu specjalistycznych jednostek. I zapowiada kolejne.
26.09.2017

BOTA Technik stawia na nowe możliwości

BOTA Technik stawia na nowe możliwości. Firma zajmująca się m.in. serwisem układów napędowych, automatyki okrętowej oraz sprzedażą urządzeń autoryzowanych partnerów otworzyła w Gdańsku nową siedzibę. Ta infrastruktura to szansa na kolejne ciekawe projekty.
19.09.2017

Kolejny moduł jednej z największych na Morzu Północnym platform powstał w Gdyni

Drugi moduł platformy Johan Sverdrup gotowy. Konstrukcja wykonana przez Energomontaż-Północ Gdynia dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root) waży prawie 800 t. We wtorek została nasunięta na statek.
15.03.2017

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.
01.03.2017

Do LOTOS-u dotarły kolejne urządzenia projektu EFRA

EFRA nabiera tempa. Do Gdańska dotarły kolejne elementy instalacji HVDU, czyli destylacji hydrokwasu, budowanej obecnie przez LOTOS. Tym razem na statku Traveller przypłynęły trzy zbiorniki: 2 o wadze 270 t każdy i jeden 140-tonowy.
04.02.2017

Stocznia Szkuner – największa stocznia rybacka w Polsce

Rozwój, inwestycje, profesjonalna kadra. Tak można opisać stocznię „Szkuner” z Władysławowa. To od ponad 60 lat największa stocznia rybacka w Polsce.
24.11.2016

Nyborg-Mawent – firma z Malborka podbija światowe rynki

Doświadczenie, innowacyjne rozwiązania i pasja. To Nyborg- Mawent. Firma od 60 lat produkuje i projektuje wentylatory przemysłowe na rynek lądowy, morski i offshore.
22.11.2016

Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.
17.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.