• <

Wynik wyszukiwania - "Grecja" - Wiadomości

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Zatonął statek towarowy z 14 osobami na pokładzie, trwa akcja ratunkowa

Statek towarowy pod banderą Komorów zatonął w niedzielę rano u wybrzeży Grecji - powiadomiła agencja AFP. Trwa akcja ratunkowa, uratowano pierwszą osobę. W skład 14-osobowej załogi wchodzili obywatele Egiptu, Indii i Syrii.
26.11.2023

Greckie firmy żeglugowe wycofują się z handlu rosyjską ropą w obawie przed amerykańskimi sankcjami

W ostatnich tygodniach trzy duże greckie firmy żeglugowe zaprzestały transportu rosyjskiej ropy w obawie przed amerykańskimi sankcjami – poinformowała agencja Reutera.
24.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
27.10.2023

Nagrodzono dziennikarzy, którzy badali sprawę zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Grecko-niemiecko-brytyjskie konsorcjum dziennikarzy zdobyło tegoroczną Nagrodę im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia w czerwcu u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski.
18.10.2023

Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa [wideo]

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza.
15.10.2023

Premierzy Bułgarii, Grecji i Rumunii omawiali rozszerzenie regionalnych połączeń transportowych i sieci energetycznych

Premierzy Bułgarii Nikołaj Denkow, Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Marcel Ciolacu omawiali w poniedziałek w Ewksinogradzie koło Warny rozszerzenie połączeń transportowych oraz sieci energetycznych w regionie; podkreślono konieczność objęcia tą siecią Mołdawii.
09.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Grecja chce eksportować ukraińskie zboże przez swoje porty

Grecja chce udostępnić alternatywne trasy eksportu ukraińskiego zboża przez swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis – poinformował w środę grecki portal Kathimerini. Problemem pozostaje jednak słabo rozwinięta sieć kolejowa na północy kraju, która miałaby dostarczać zboże do greckich portów.
04.10.2023

Greckie stosunki z Ankarą uległy poprawie, migracja może stać się jednak dla nich wyzwaniem

W ostatnim czasie stosunki pomiędzy Grecją a Turcją uległy polepszeniu, jednak wyzwaniem może stać się ponowny wzrost napływu migrantów do Unii Europejskiej, ponieważ - zdaniem greckich urzędników - Turcja rozluźniła kontrole graniczne – napisał w poniedziałek grecki portal Kathimerini.
02.10.2023

Po tragicznej śmierci pasażera wypchniętego za burtę promu grecki minister żeglugi podał się do dymisji

Minister żeglugi Grecji Miltiadis Warwitsiotis podał się w poniedziałek do dymisji, kilka dni po tragicznej śmierci pasażera promu, wypływającego z Pireusu w aglomeracji ateńskiej. Załoga wypchnęła mężczyznę za burtę. Minister Warwitsiotis skomentował to wydarzenie w sposób, który opinia publiczna uznała za niewłaściwy. Teraz poinformował w mediach społecznościowych o rezygnacji z pełnionego dotychczas stanowiska.
11.09.2023

Grecka straż wybrzeża uratowała 55 uchodźców dryfujących na morzu

Funkcjonariusze Greckiej Straży Wybrzeża (Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή) wykryli nawodną jednostkę, na której dryfowało kilkadziesiąt osób. Jednostka morska formacji przeprowadziła w godzinach porannych akcję uratowania w sumie 55 cudzoziemców na obszarze morskim na północ od Sykamni na Lesbos.
09.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Tragiczne zajście w Grecji. Chciał wrócić na prom, został zepchnięty do wody

W Grecji doszło do tragicznego wypadku z udziałem promu. 36-letni mężczyzna próbował wskoczyć do jednostki, która odbijała już od nabrzeża. Doszło do kłótni z członkami załogi, w szamotaninie pasażer został zepchnięty z rampy i wpadł do wody. Zginął.
06.09.2023

Grecja. Utonęło czterech migrantów próbujących dostać się na wyspę Lesbos

U wybrzeży Lesbos utonęło w poniedziałek czterech migrantów próbujących przepłynąć łodzią na tę grecką wyspę z Turcji - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Uratowano 18 migrantów, którzy zostali przewiezieni do portu w Mitylenie. Nie podano dalszych szczegółów.
28.08.2023

W ewakuacji greckiego szpitala pomógł prom

Grecja walczy z dziesiątkami równoczesnych pożarów w całym kraju, w tym z pożarem o powierzchni 280 mil kwadratowych w pobliżu Alexandroupolis, który stał się największym w historii w Unii Europejskiej. Pożary pochłonęły 20 ofiar śmiertelnych, większość w regionie Alexandroupolis. Ostatnio, przy akcji ewakuowania szpitala ogromną pomocą okazał się... prom. Adamantios Korais uratował dziesiątki pacjentów i pracowników.
25.08.2023

Zełenski liczy na wsparcie Grecji w ochronie bezpieczeństwa Morza Czarnego

Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
21.08.2023

Pożary lasu zbliżają się do greckiego portu Aleksandropolis

Władze ewakuowały w niedzielę z powodu pożaru lasów kolejnych pięć wiosek położonych w okolicy greckiego miasta portowego Aleksandropolis, przy granicy z Turcją. Grecki minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias powiedział, że służby i wolontariusze prowadzą "intensywną walkę" z ogniem - podała agencja AP.
20.08.2023

Grecja. Straż przybrzeżna uratowała na Morzu Egejskim około 60 migrantów

Grecka straż przybrzeżna w dwóch oddzielnych incydentach uratowała w sobotę około 60 migrantów, którzy na małych łodziach usiłowali przedostać się z Turcji przez Morze Egejskie na teren Unii Europejskiej - poinformowały władze.
19.08.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

"Ręcznikowy protest" w Grecji elementem walki o dostęp do plaż

Mieszkańcy stworzyli "Ruch Ręcznikowy" walczący o darmowy dostęp do plaż masowo zawłaszczanych przez firmy wynajmujące leżaki. Grecy protestują przeciwko zawłaszczaniu plaż przez prywatne firmy wynajmujące leżaki i parasole za grube pieniądze. Protestujących nazwano "Ruchem Ręcznikowym" - informuje w sobotę portal gazety "The National Herald".
12.08.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Grecja. Pożary lasów w okolicach Aten, ewakuowano nadmorskie miejscowości

Płoną lasy na południe i zachód od Aten. Ewakuowano nadmorskie miejscowości Lagonisi, Saronida i Anawysos, położone około 15 km na południe od stolicy Grecji. Sytuację utrudnia silny wiatr; straż pożarna poinformowała, że ogień potrzebował zaledwie dwóch godzin, by pokonać dystans 12 km - podał we wtorek portal Yeni Safak.
18.07.2023

Katastrofa Adriany z uchodźcami. Czy straż przybrzeżna spowodowała zatonięcie statku?

Agencja Reuters poinformowała o zeznaniach uchodźców, którzy uratowali się z katastrofy statku Adriana w połowie czerwca. Według części z nich, do przewrócenia się jednostki przyczyniła się grecka straż przybrzeżna.
04.07.2023

Pożar drewnianego statku wycieczkowego w Grecji. Na pokładzie byli polscy turyści

Jak donoszą media, w czwartek o godzinie 16 na drewnianym statku wycieczkowym podróżującym po Morzu Egejskim doszło do wybuchu pożaru. Na pokładzie znajdowało się 60 pasażerów, w tym polscy turyści. Wszyscy uczestnicy rejsu dostali polecenia założenia kapoków i wyskoczenia do wody.
30.06.2023

Grecja. Rośnie liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Do 81 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi przewożącej migrantów, która zatonęła u południowo-zachodniego wybrzeża Grecji w zeszłą środę. W związku ze sprawą zatrzymano kolejnych podejrzanych - podał Reuters.
20.06.2023

Aresztowano handlarzy ludźmi powiązanych z wypadkiem łodzi u wybrzeży Grecji, w którym zginęły setki osób

W Pakistanie aresztowano 10 osób podejrzanych o handel ludźmi, mogących uczestniczyć w przemycie migrantów, którzy zginęli w środowej tragedii łodzi u wybrzeży Grecji - poinformowała w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
18.06.2023

Nowe informacje na temat katastrofy łodzi migrantów przeczą wersji greckiej straży przybrzeżnej

Nowe dowody podają w wątpliwość relacje greckiej straży przybrzeżnej dotyczące katastrofy statku migrantów, w którym zginęły prawdopodobnie setki osób. Analiza ruchu innych statków w okolicy sugeruje, że statek nie poruszał się przez co najmniej siedem godzin, zanim się wywrócił. Straż twierdzi natomiast, że w tych godzinach łódź była na kursie do Włoch i nie potrzebowała ratunku - podała w niedzielę BBC.
18.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu śmierci migrantów, w tym wielu dzieci, na Morzu Egejskim

Na oficjalnych profilach głowy Kościoła Katolickiego na portalu Twitter opublikowano jego przekaz w dziewięciu językach, w tym po polsku, dotyczący niedawnej katastrofy w pobliżu greckiego wybrzeża, w której mogły zginąć setki osób. Do tej pory potwierdzono śmierć 78 a uratowano 104.
16.06.2023

Grecja. Aresztowano dziewięciu Egipcjan w związku z wypadkiem łodzi z migrantami, w którym mogły zginąć setki ludzi

Dziewięć osób narodowości egipskiej, podejrzanych o zajmowanie się przemytem ludzi, zostało aresztowanych w czwartek w Grecji w związku z zatonięciem łodzi migrantów u greckich wybrzeży. W wypadku, który miał miejsce w środę, utonęło co najmniej 78 osób.
15.06.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Grecki premier Kyriakos Micotakis powiedział w niedzielę, dzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji, że kraj ten może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem. Ateny obserwują bacznie to głosowanie ze względu na poważne napięcia w relacjach z Ankarą – podaje AFP.
14.05.2023

Ukraina chce objęcia sankcjami pięciu firm transportowych z Grecji

Władze Ukrainy stworzyły raport, w którym wymieniają firmy określane jako "międzynarodowych sponsorów wojny". Wśród nich znajduje się pięć najbardziej znanych greckich firm świadczących morskie usługi transportowe.
10.03.2023

Katastrofa myśliwca na Morzu Jońskim. Dwóch pilotów zaginionych

Grecki dwumiejscowy myśliwiec F-4 Phantom w poniedziałek w trakcie ćwiczeń rozbił się w Morzu Jońskim; los dwóch pilotów jest nieznany - poinformował Sztab Generalny Greckich Sił Powietrznych w oświadczeniu cytowanym przez portal Kathimerini.
30.01.2023

Bułgaria. Rząd będzie negocjował z Grecją budowę ropociągu umożliwiającego uniezależnienie się od dostaw z Rosji

Bułgarski rząd upoważnił w środę ministerstwo energetyki do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia budowy ropociągu, łączącego port Burgas z greckim Aleksandrupoli. Rozmowy ze stroną grecką będą dotyczyć m.in. źródła finansowania projektu w celu jego zrealizowania do końca 2024 r. Rurociąg ma pozwolić na zastąpienie dostaw surowca z Rosji.
04.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Trzęsienie ziemi na greckiej wyspie Morza Egejskiego. Wstrząsy odnotowano też w Atenach

W środę na położonej na Morzu Egejskim greckiej wyspie Eubea - po grecku Evia - odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,9. Wstrząsy były też odczuwalne w Atenach - poinformowała agencja Reutera.
28.12.2022

Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO

Szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias skrytykował w poniedziałek Ankarę za groźbę ataku rakietowego na Ateny i powiedział, że Turcja zachowuje się jak Korea Północna, co jest niedopuszczalne w przypadku kraju należącego do NATO.
12.12.2022

Francuskie korwety dla Grecji

Ważny gracz na rynku okrętowym Naval Group proponuje greckiemu odpowiednikowi znaczny udział przy budowie korwet proj. Gowind (typu Kimon), które mają wzmocnić potencjał marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko).
12.12.2022

Leonardo da Vinci rozpoczął kładzenie kabli na greckich wodach

Statek należący do firmy Prysmian przystąpił do podwodnych prac mających na celu instalację łącznika między Kretą a Grecją kontynentalną.
07.12.2022

Turcja. MSZ ostrzega Grecję w związku z ćwiczeniami wojskowymi na wyspach Rodos i Lesbos

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu we wtorek ponownie zagroził "podjęciem działań" przeciwko Grecji, jeśli Ateny nadal będą uzbrajać swoje wyspy na Morzu Egejskim, które według Ankary powinny pozostać zdemilitaryzowane zgodnie z międzynarodowymi traktatami.
06.12.2022

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

Załadowany ropą statek Lana, pływający pod banderą Iranu, dostarczył w piątek do Syrii ładunek, który Stany Zjednoczone skonfiskowały wcześniej w okolicach Grecji, kończąc tym samym trwającą miesiącami epopeję niepewności co do załadowanych zapasów surowca.
05.12.2022

Statek zbudowany w Polsce szuka złóż gazu w pobliżu Grecji

Sanco Swift prowadzi badania sejsmiczne w celu zlokalizowania rezerw gazu ziemnego, które pozwoliłyby rządowi w Atenach na większą niezależność względem surowca z Rosji. Grecja aspiruje do stania się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania i przesyłu do reszty Europy.
15.11.2022

Statek Sanco Swift przeprowadzi badania sejsmiczne na morzu w Grecji, celem zlokalizowania rezerw gazu ziemnego

Grecja aspiruje do tego, aby stać się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania oraz przesyłu do reszty Europy. Ma dzięki temu pomóc kontynentowi zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii. Gromadzenie danych sejsmicznych za pomocą statków badawczych jest kluczowym krokiem w eksploracji gazu w celu zidentyfikowania potencjalnych rezerw tego surowca.
08.11.2022

Scholz w Atenach: niemieckie terminale LNG rozpoczną zaopatrywanie europejskich sąsiadów w 2023 roku

Działające w Niemczech terminale LNG rozpoczną zaopatrywanie europejskich sąsiadów w 2023 roku - zapowiedział w czwartek podczas wizyty w Atenach kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
27.10.2022

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica.
24.10.2022

Ekspert: przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecj sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi państwami NATO

Przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecji sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi dwoma państwami NATO - ocenia na portalu Conversation Yasar Bukan z Uniwersytetu Ryersona w Toronto.
19.10.2022

Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies

Największy dostawca gazu w Grecji, firma DEPA, podpisała kontrakt na 10 TWh LNG z francuskim koncercem TotalEnergies. Skroplony gaz ma zabezpieczyć krajowe dostawy na okres zimowy. Decyzję ogłosił dziś grecki minister energii.
29.09.2022

Turcja oskarża Grecję o ostrzelanie statku ro-ro

Turecka straż przybrzeżna podała w sobotę, że u wybrzeży tureckiej wyspy Bozca na Morzu Egejskim dwie greckie łodzie patrolowe ostrzelały statek ro-ro.
12.09.2022

"NYT": powiązane z Rosją firmy starają się o zakup kluczowego dla NATO portu w Grecji

Firmy powiązane z Rosją i spółki ze Stanów Zjednoczonych rywalizują ze sobą o kontrolę nad portem w Aleksandropolis we wschodniej Grecji, który stał się kluczowym punktem przerzutu sprzętu USA na wschodnią flankę NATO - podaje w czwartek "New York Times". Aktywność w porcie ma też budzić sprzeciw Turcji.
18.08.2022

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

Pod koniec lipca 2022 roku grecki parlament zatwierdził pierwszą grecką specustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej celem jest rozpoczęcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Większość instalacji będą stanowiły pływające farmy morskie.
12.08.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Bułgaria z LNG ze Stanów. Pomoże Grecja

W piątek ustępujący premier Bułgarii Kirił Petkow poinformował, że jego rząd zawarł porozumienie w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dostawy ma zrealizować siedem tankowców w okresie od października 2022 do marca 2023 roku. Rosyjska ambasadorka w Sofii powiedziała, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu do Bułgarii, jeśli strona bułgarska zgodzi się na rozwiązanie pozwalające jej płacić za surowiec w rublach.
29.07.2022

Śmigłowiec spadł do morza w Grecji

Dwie osoby zginęły w środę po tym, jak helikopter walczący z pożarem lasu na greckiej wyspie Samos wpadł do morza, dwie inne znajdujące się na jego pokładzie zostały uratowane, poinformowała grecka straż przybrzeżna.
14.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Turcja. Władze: Grecja powinna zdemilitaryzować wyspy na Morzu Egejskim

Turcja wezwała we wtorek Grecję do wycofania swoich sił zbrojnych z wysp Morza Egejskiego, ostrzegając, że władze w Ankarze zakwestionują status wysp, jeśli rząd w Atenach nie dokona ich demilitaryzacji.
08.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

Iran. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej dwa greckie tankowce

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w piątek w Zatoce Perskiej dwa greckie tankowce za "nieokreślone naruszenia" - podała agencja IRNA.
27.05.2022

Turcja zakwestionuje suwerenność wysp na Morzu Egejskim, jeśli Grecja nie wycofa z nich swoich sił

Grecja musi wycofać swoje wojsko z wysp Morza Egejskiego, inaczej Turcja może zacząć kwestionować ich suwerenność - ostrzegł w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. To najnowsza odsłona coraz bardziej agresywnych zachowań Turcji wobec Grecji - komentują greckie media.
26.05.2022

W. Brytania. Greenpeace zablokował tankowiec z rosyjską ropą

Aktywiści Greenpeace zablokowali grecki tankowiec z rosyjską ropą w porcie w Essex w niedzielę wieczorem. Policja zatrzymała 15 osób, rzecznik brytyjskiego rządu uznał postępowanie członków organizacji za "nie do zaakceptowania" - podaje w poniedziałek Sky News.
16.05.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

LNG szansą dla Grecji. U wybrzeży Aleksandropolis pojawi się terminal FSRU

Grecja tak jak inne kraje Unii Europejskiej przyspieszyła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W tym celu na wodach w pobliżu miasta Aleksandropolis pojawi się pływający terminal FSRU. Jest to strategiczny projekt dla Grecji, Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Terminal rozpocznie pracę w grudniu 2023 roku.
08.05.2022

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.
05.05.2022

Grecja potęgą żeglugową. Armatorzy chcą wesprzeć marynarzy na morzach Czarnym i Azowskim

Grecja jest czołowym morskim krajem. Z flotą ponad 4900 statków, greccy armatorzy kontrolują 19,42% światowej floty pod względem nośności. W 2020 r. flota należąca do Grecji wzrosła o ponad 4% do około 364 mln dwt.
24.04.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

Grecja. Zatrzymany rosyjski tankowiec przewoził irańską ropę

Grecja zatrzymała rosyjski tankowiec u wybrzeży wyspy Eubea w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę - poinformowała we wtorek grecka straż przybrzeżna. Statek przewoził ropę z Iranu, która - jak podają miejscowe służby - nie jest przedmiotem konfiskaty.
19.04.2022

Władze Grecji zajęły rosyjski tankowiec w ramach sankcji nałożonych na Moskwę

Greckie władze zajęły we wtorek pływający pod rosyjską banderą tankowiec Pegasus - poinformowała agencja Reutera, powołująca się na urzędnika ministerstwa żeglugi Grecji. Dodano, że statek został zajęty w ramach unijnych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.
19.04.2022

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.
08.04.2022

Greckie porty zamkną się dla rosyjskich statków?

Ambasador Ukrainy w Atenach Serhij Szutenko wezwał w środę władze Grecji do zamknięcia portów w kraju dla rosyjskich statków. "Przestańcie robić (z Rosjanami) interesy i przestańcie wysyłać statki do Rosji" - powiedział dyplomata, cytowany przez agencję Reutera.
16.03.2022

[WIDEO] Euroferry Olympia w Grecji. Trwają poszukiwania

Prom Euroferry Olympia, na którym w piątek wybuchł pożar, w którym zginęła przynajmniej jedna osoba, został odholowany do Astakos w Grecji. Trwają poszukiwania 10 osób.
23.02.2022

Kierowca uratowany po dwóch dniach na płonącym promie

21-letni kierowca ciężarówki z Białorusi został ewakuowany z płonącego na Morzu Śródziemnym promu Euroferry Olimpia. Mężczyzna przez dwa dni był uwięziony na jednym z pokładów. Służby odnalazły także ciało innego kierowcy.
21.02.2022

[WIDEO] Grecja. Pożar na statku ro/ro z 288 osobami na pokładzie

Podczas rejsu z greckiego portu Igumenitsa w regionie Epir-Macedonia Zachodnia nad Morzem Jońskim, do Brindisi we Włoszech na statku Euroferry Olimpia wiozącym 288 osób (w tym 51 załogi) wybuchł pożar - poinformowała w piątek grecka policja portowa.
18.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
03.02.2022

[WIDEO] Libański frachtowiec na mieliźnie w Grecji, wycieka paliwo

Płynący do Libii frachtowiec napotkał na greckich wodach ciężkie warunki, w wyniku czego osiadł na mieliźnie. Ze statku wycieka paliwo. Jednostka została uznana za straconą.
29.01.2022

Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych po zatonięciu łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zatonięcia w piątek łodzi z około 80 migrantami na pokładzie w pobliżu wyspy Paros na Morzu Egejskim - poinformowała w sobotę rano grecka straż przybrzeżna. Do późnych godzin wieczornych uratowano 63 rozbitków.
25.12.2021

Grecja. Łódź z migrantami wpadła na skały, zginęły cztery osoby

Co najmniej cztery osoby poniosły śmierć, gdy łódź z kilkudziesięcioma migrantami wpadła na skały w południowej Grecji i zatonęła - poinformowały w czwartek miejscowe władze. To drugi śmiertelny wypadek z udziałem migrantów w tym regionie w ciągu dwóch dni.
23.12.2021

Grecja: zatonął statek z imigrantami, są ofiary

Straż przybrzeżna Grecji potwierdziła śmierć jednej osoby ze statku, który zatonął w środę u wybrzeża wyspy Folegandros na Morzu Egejskim. Łącznie było na nim od 32 do 50 osób; 12 osób uratowano.
22.12.2021

Francja potwierdza sprzedaż trzech fregat Grecji

USA przedstawiły propozycję na sprzedaż Grecji czterech fregat, podczas gdy podobną umowę z tym krajem finalizuje Francja. W sobotę Paryż, informując o propozycji Waszyngtonu, ujawnił, że definitywną umowę z Atenami już podpisał.
12.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Chińczyk trzyma Greka w garści? Krótka opowieść o porcie w Pireusie

Grecy w zeszłym miesiącu zwiększyli do 67 proc. udział w pireuskim porcie chińskiego giganta morskiego COSCO. Najnowsza umowa chińskiej dzierżawy wzmogła niepokój w związku z rosnącym zaangażowaniem Państwa Środka w europejską infrastrukturę oraz niespełnionymi obietnicami inwestycyjnymi Chińczyków.
14.11.2021

W Grecji strajkują marynarze, promy nie wypływają

Od godziny 6 w środę promy i inne statki stoją w greckich portach z powodu rozpoczętego tego dnia ogólnokrajowego strajku marynarzy. Dla mieszkańców wysp, na których brak lotnisk, obecna sytuacja oznacza odcięcie od świata – poinformowała agencja dpa. Strajk ma potrwać 48 godzin.
10.11.2021

Grecja oskarża Turcję o próbę eskortowania motorówki z migrantami na greckie wody

Minister żeglugi Grecji Jannis Plakiotakis oskarżył we wtorek Turcję o łamanie zobowiązań wobec UE w związku z opublikowanym wcześniej nagraniem greckiej straży przybrzeżnej, na którym widać motorówkę wypełnioną migrantami eskortowaną przez dwie tureckie łodzie.
09.11.2021

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
03.11.2021

Grecy przechwycili uszkodzony statek z 400 imigrantami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grecka straż przybrzeżna odholowała uszkodzony statek towarowy przewożący około 400 nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Organizacja Aegean Boat Report twierdzi, że pierwotnie Grecy chcieli odholować statek na wody tureckie.
02.11.2021

Grecja wzywa do realistycznej unijnej polityki emisyjnej dla żeglugi

Grecja, czołowy kraj żeglugowy Unii Europejskiej, zwrócił uwagę Komisji Europejskiej, że dodanie tej branży do systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla powinno być proporcjonalne i ściśle egzekwowane, aby zapewnić równe szanse dla floty europejskiej na rynkach światowych.
25.10.2021

Grecki rząd zaprzecza doniesieniom o przymusowym odsyłaniu migrantów

Grecki minister ds. migracji Notis Mitarachi odparł w czwartek zarzuty wobec straży przybrzeżnej Grecji o wydalanie migrantów poza granice kraju. Minister podkreślił, że służby działają zgodnie z międzynarodowymi standardami.
07.10.2021

Grecja kupuje trzy francuskie fregaty

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Grecji Kyriakos Micotakis podpisali we wtorek kontrakt, w ramach którego Ateny zakupią od Francji trzy fregaty klasy „Belharra”. Okręty wyprodukuje Naval Group.
28.09.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Nielegalne złomowanie statków w południowej Azji trwa w najlepsze

Grecja i Bangladesz znalazły się na celowniku organizacji ekologicznych, które wezwały te kraje do zaprzestania nielegalnego umieszczania na mieliźnie przeznaczonych do rozbiórki statków. Jednostki zawierają azbest i inne toksyczne materiały.
05.09.2021

Grecja. Zatonął jacht, pasażerowie odnalezieni

Jacht pod brytyjską banderą zatonął u wybrzeży Milos w Grecji. Na pokładzie było 17 osób. Trwa akcja poszukiwawcza.
12.08.2021

Grecja oskarżona przed ETPCz o "szokujące" bezprawne porzucenie uchodźców na morzu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wpłynęła skarga przeciwko Grecji mówiąca o tym, że grupy uchodźców zostały porzucone przez greckie służby w tratwach ratunkowych po tym, jak niektórzy z nich zostali pobici – podaje w poniedziałek "The Guardian".
26.04.2021

Podatki marynarskie: od 01.01.2022 roku Grecja z ulgą abolicyjną

Jak sygnalizowano w wielu wcześniejszych publikacjach, dnia 7 czerwca 2017 roku 68 Państw złożyło podpisy pod Konwencją MLI, której regulacje wpłyną również na status marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową, którzy wykonują pracę najemną na statkach zarządzanych przez greckich armatorów.
09.04.2021

Grecja oskarża Turcję o eskortowanie łodzi z nielegalnymi migrantami

Grecka straż przybrzeżna poinformowała o serii incydentów ze swoją odpowiedniczką z Turcji na wąskim odcinku między grecką wyspą Lesbos a wybrzeżem Turcji w sytuacji, gdy między tymi dwiema sąsiadkami i sojuszniczkami z NATO panują napięte stosunki.
02.04.2021

Turcja: Władze oskarżają grecką straż przybrzeżną o zabicie trzech migrantów

Władze Turcji oskarżyły w piątek grecką straż przybrzeżną o zabicie na Morzu Egejskim co najmniej trzech migrantów, których wrzucono do wody ze skutymi rękoma. Turcy twierdzą, że uratowali na morzu trzy inne osoby. Władze Grecji kategorycznie odrzucają te oskarżenia.
20.03.2021

Flota grecka liderem na świecie i w UE

Grecy zarządzają flotą ponad 5600 statków o nośności 427 mln t. Jej wartość to ponad 100 mld dol. Średni wiek statku to około 9,17 lat. Średnia nośność prawie 76 tys. t. Nawiązanie współpracy polskich zarządców statków z operatorami tak dużej floty może być szansą dla rozwinięcia aktywności polskich absolwentów uczelni morskich i ekonomicznych.
19.03.2021

Pożar na statku wycieczkowym

Na statku wycieczkowym MSC MSC Lirica, zacumowanym przy greckiej wyspie Korfu, wybuchł pożar.
13.03.2021

Grecja: Strajk marynarzy sparaliżował połączenia między greckimi wyspami

We wtorek statki zarzuciły kotwice w portach kontynentalnej Grecji, co doprowadziło do paraliżu połączeń z wyspami. Strajk marynarzy, jak podaje AFP, ma trwać 48 godz., do środy. W Grecji strajkują też lekarze zatrudnieni w szpitalach. Obie grupy żądają podwyżki płac i zabezpieczenia miejsc pracy.
23.02.2021

Port Pireus przygotowuje się do 48-godzinnego strajku

Grecki związek zawodowy, Panhellenic Crew Union of Towage & Salvage, planuje w przyszłym tygodniu rozpoczęcie 48-godzinnego strajku w Porcie Pireus.
21.02.2021

Turcja i Grecja po pięciu latach wznowiły negocjacje dot. wieloletnich sporów morskich

Turcja i Grecja wznowiły w poniedziałek w Stambule rozmowy, mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między obydwoma krajami. Nieoficjalne źródła podają, że pierwszym etapem są "dyskusje rozpoznawcze", a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje.
25.01.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.
08.11.2020

Polski kapitan kontenerowca, który zderzył się z greckim okrętem wojennym, wypuszczony z aresztu

Polski kapitan kontenerowca Maersk Launceston, który w ostatni wtorek zderzył się z okrętem greckiej marynarki wojennej w pobliżu Pireusu, został wypuszczony z aresztu - poinformował Cor Radings, rzecznik właściciela statku, niemieckiego armatora JT Essberger.
30.10.2020

Grecja: powrót tureckiego statku badawczego to zagrożenie dla pokoju

Szef MSZ Grecji Nikos Dendias potępił w poniedziałek zapowiedź tureckiej marynarki wojennej o powrocie na wody wschodniej części Morza Śródziemnego statków badawczych Turcji. Ich rozmieszczenie na spornych wodach w pobliży greckich wysp nazwał zagrożeniem dla pokoju.
12.10.2020

Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp

Turcja poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej część Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na spornych wodach, w pobliżu greckich wysp, mają także pojawić się dwa inne tureckie statki Ataman i Czyngis Chan.
12.10.2020

Turcja i Grecja zgodziły się na rozmowy o roszczeniach terytorialnych na Morzu Śródziemnym

Turcja i Grecja zgodziły się na przyjęcie środków budowy wzajemnego zaufania oraz prowadzenie rozmów o roszczeniach terytorialnych na wschodzie Morza Śródziemnego - oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mavlut Cavusoglu.
08.10.2020

Grecja wzywa Turcję do wycofania się z decyzji o otwarciu kurortu na Cyprze Płn.

Grecja wezwała Turcję do wycofania się z decyzji o ponownym otwarciu opuszczonego kurortu Warosia na Cyprze Północnym, ostrzegając, że Ateny i Nikozja są gotowe do poruszenia tej kwestii na spotkaniu przywódców Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
08.10.2020

Turcja liczy na reset w stosunkach z UE

Turcja liczy na to, że szczyt unijny przyniesie reset w jej stosunkach z UE, jednak by tak się stało UE musi przedstawić konkretne propozycje rozwiązania sporu dotyczącego wschodniej części Morza Śródziemnego - oświadczył dzisiaj rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.
28.09.2020

Turcja wycofała statek z Morza Śródziemnego dla dobra dyplomacji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziś, że Turcja wycofała statek badawczy, będący źródłem sporu z Grecją na Morzu Śródziemnym, aby umożliwić rozwiązanie dyplomatyczne. Erdogan wyraził gotowość do rozmów z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
18.09.2020

Premier Grecji zaniepokojony kolejnymi działaniami Turcji na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział wczoraj, że jest zaniepokojony decyzją Turcji o przedłużeniu prac statku wiertniczego Yavuz na spornych wodach Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp.
17.09.2020

Znaczenie umowy egipsko-greckiej o delimitacji obszarów morskich dla Egiptu

W sierpniu br. Egipt i Grecja podpisały porozumienie o delimitacji obszarów morskich. Wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) pozwoli obu państwom zacieśnić współpracę w branży gazu. Jednocześnie umowa wpisuje się w postrzeganie Wschodniośródziemnomorskiego Forum Gazowego jako narzędzia służącego osłabianiu Turcji. Potencjalna eskalacja konfliktu w regionie utrudni dalszy rozwój współpracy gazowej między UE a Egiptem.
16.09.2020

Eskalacja czy uspokojenie napięć między Ankarą i Atenami?

Po groźbach prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana pod adresem Emmanuela Macrona, komentatorzy nie wróżą końca „pojedynkowi” między Paryżem i Ankarą. Uważają, że prezydent Francji chce całkowitego zaprzestania tureckiej polityki śródziemnomorskiej, którą określa jako „ekspansywną”.
14.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

Premier Grecji zapowiedział zakup fregat i śmigłowców morskich

Premier Grecji Kyriakos Micotakis, w obliczu sporu z Turcją o praw a do zasobów we wschodniej części Morza Śródziemnego, przedstawił wczoraj plany modernizacji sił zbrojnych, obejmujące zakup nowych myśliwców, fregat, śmigłowców i systemów uzbrojenia.
13.09.2020

Ponad 150 migrantów uratowano na Morzu Egejskim

W nocy z wtorku na środę na Morzu Egejskim podjęto akcję ratowania łodzi przewożącej ponad 150 migrantów. Jednostka znalazła się w niebezpieczeństwie podczas złej pogody na północny wschód od wyspy Amorgos – poinformowała grecka straż przybrzeżna.
09.09.2020

Grecja rozbuduje siły zbrojne

W związku z narastającym konfliktem z Turcją, Grecja rozbuduje swoje siły zbrojne, zainwestuje w programy obronne, sprzęt i personel wojskowy - poinformował dziś rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
07.09.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]

Około 4-letnia dziewczynka pływająca na dmuchanym jednorożcu wybrzeży greckiej wyspy Antirio, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Gdy się zorientowali, było już za późno - dziecko dryfowało po pełnym morzu.
26.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Grecja: Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
01.08.2020

Hiszpania apeluje do Turcji o podjęcie dialogu z Grecją

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya, która przebywa w Atenach, zaapelowała we wtorek do Turcji o realne podjęcie obiecanego dialogu w sprawie sporu z Grecją o eksploatację złóż ropy i gazu we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.
28.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Wkrótce ruszy budowa pływającej bariery przy wyspie Lesbos

Greckie ministerstwo obrony podało we wtorek, że w ostatni etap wkroczyły przygotowania do budowy pływającej bariery o długości prawie 3 km i wysokości ponad metra u wybrzeży Lesbos, która ma chronić tę wyspę przed uchodźcami.
30.06.2020

Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Ambasador Republiki Greckiej, Pani Niki Kamba. Spotkanie zgromadziło profesorów z renomowanych uczelni zarówno z Grecji, jak i z Polski.
15.10.2023

Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

Polska i Grecja wspólnie na rzecz rozwoju przemysłu stoczniowego

Nie wyobrażam sobie rozwoju polskiej gospodarki morskiej bez udziału i zaangażowania w ten obszar geograficzny – powiedziała o polsko-greckiej współpracy Anna Barbarzak, ambasador Polski w Atenach. O wyzwaniach, zagrożeniach i wymianie wzajemnych doświadczeń w przemyśle stoczniowym Polski i Europy rozmawiali eksperci podczas drugiej edycji Mare Forum, które odbyło się we wtorek w Sopocie.
17.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.