• <

Grecja. Służby wykorzystują drony, by pilnować swobodnego dostępu do plaż

Strona główna Grecja. Służby wykorzystują drony, by pilnować swobodnego dostępu do plaż

Greckie służby zaczęły wykorzystywać drony, by pilnować swobodnego dostępu mieszkańców do plaż, który bywa ograniczany przez prywatne podmioty. W Grecji powstała specjalna aplikacja, przez którą można zgłaszać takie przypadki - pisze we wtorek Balkan Insight.

Pierwsze inspekcje z wykorzystaniem dronów przeprowadzono w piątek na Półwyspie Chalcydyckim na północy kraju, gdzie pojawia się wiele skarg w sprawie ograniczania dostępu do plaż i wybrzeża - powiadomiło ministerstwo finansów.

Zażalenia można składać przez specjalną darmową aplikację MyCoast. Do analizy potencjalnych naruszeń mają być też wykorzystywane zdjęcia satelitarne.

Na podmioty ograniczające dostęp do plaż mogą być nakładane wielotysięczne grzywny, a w poważniejszych przypadkach firmy mogą otrzymać nakaz zawieszenia działalności.

W ubiegłym roku Grecy wyszli na ulice, domagając się wolnego dostępu do plaż. Duże odcinki wybrzeża zostały przejęte przez prywatne firmy, które nielegalnie ograniczają mieszkańcom dostęp do plaż i często żądają dużych opłat za wypożyczanie leżaków - podkreśla portal.

Z Aten Natalia Dziurdzińska
ndz/ mms/
fot. DepositphotosDziękujemy za wysłane grafiki.