• <

Ankara utworzy parki morskie w odpowiedzi na działania Grecji

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ankara utworzy parki morskie w odpowiedzi na działania Grecji

Partnerzy portalu

W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między krajami.

Tureckie ministerstwo transportu i infrastruktury planuje utworzenie dwóch parków morskich w regionie - przekazał przedstawiciel władz, który poprosił o anonimowość.

W kwietniu greckie władze oficjalnie ogłosiły utworzenie parków morskich na Morzu Egejskim i Morzu Jońskim. Plan utworzenia parku na Morzu Egejskim zirytował sąsiednią Turcję, która oskarżyła Ateny o próbę wykorzystania ochrony środowiska w celach geopolitycznych.

Źródło w tureckiej dyplomacji poinformowało, że Ankara nie była wcześniej poinformowana o decyzji Grecji, ani nie otrzymała od niej żadnej propozycji w sprawie konsultacji czy współpracy. Turcję postawiono przed faktem dokonanym - podkreślono.

Władze oświadczyły, że nie pozwolą Grecji na utworzenie parku na terytorium Morza Egejskiego. Wezwano Grecję do porzucenia planów, które "zaszkodzą" staraniom na rzecz poprawy stosunków. Plan grecki uznano za krok, "który sabotuje proces normalizacji".

MSZ Grecji oskarżyło z kolei Turcję o próbę upolitycznienia kwestii środowiskowych i zaznaczyło, że rząd grecki będzie kierował się suwerennymi prawami.

Grecja i Turcja, kraje sąsiedzkie i należące do NATO, od lat spierają się m.in. o suwerenność i prawa morskie w akwenie Morza Egejskiego.

Natalia Dziurdzińska
ndz/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.