• <
siemens_gamesa_2022

Grecki rząd zaprzecza doniesieniom o przymusowym odsyłaniu migrantów

jm

07.10.2021 21:20 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Grecki rząd zaprzecza doniesieniom o przymusowym odsyłaniu migrantów

Partnerzy portalu

Grecki rząd zaprzecza doniesieniom o przymusowym odsyłaniu migrantów - GospodarkaMorska.pl

Grecki minister ds. migracji Notis Mitarachi odparł w czwartek zarzuty wobec straży przybrzeżnej Grecji o wydalanie migrantów poza granice kraju. Minister podkreślił, że służby działają zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Według opublikowanego w środę raportu międzynarodowej grupy dziennikarzy śledczych Lighthouse Reports Chorwacja, Rumunia oraz Grecja od początku 2020 roku były zaangażowane w "brutalną kampanię" mającą uniemożliwić migrantom ubieganie się o status uchodźcy w krajach Unii Europejskiej.

– Stanowczo sprzeciwiamy się tym doniesieniom. Granice Grecji są granicami Unii Europejskiej, które chronimy zgodnie z prawem unijnym i międzynarodowym – przekazał w czwartkowym oświadczeniu Mitarachi.

Jak podkreślił, UE pozostaje celem licznych grup przemytników ludzi, którzy chcą nielegalnie dostać się do krajów unijnych. – Nie będziemy przepraszać za nasze nieprzerwane próby zatrzymania tych nielegalnych aktywności i ochronę europejskich granic – dodał.

Zdaniem Lighthouse Reports od marca 2020 roku doszło w Grecji do 635 push-backów, czyli odesłania migrantów do państwa, z którego przedostali się przez granicę, bez dania im możliwości ubiegania się o status uchodźcy czy azyl. Podczas jednej z tych sytuacji grupa 25 migrantów została zatrzymana przed wybrzeżem Morza Egejskiego i zawrócona w kierunku Turcji. Byli oraz obecni pracownicy greckiej straży przybrzeżnej zidentyfikowali widocznych na nagraniach mężczyzn jako członków elitarnej jednostki odpowiadającej za ochronę morskich granic kraju.

Odnosząc się do śledztwa dziennikarzy, przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że "KE stanowczo sprzeciwia się praktykom wypychania migrantów i wielokrotnie już powtarzała, że są one nielegalne". – Władze państwowe mają obowiązek zbadać wszelkie doniesienia dotyczące nadużyć – dodał.

Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym ludzie mają prawo ubiegać się o azyl i zabrania się odsyłania potencjalnych azylantów tam, gdzie ich życie może być zagrożone.

Źródło: PAPPartnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.