• <

Wynik wyszukiwania - "zboże" - Wiadomości

Prezydent Ukrainy wizytował obwód odeski. Sprawdzał funkcjonowanie obrony powietrznej i morskiego korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w obwodzie odeskim na południu kraju, gdzie zapoznał się m.in. ze stanem i sposobem funkcjonowania obrony powietrznej, chroniącej przed rosyjskimi atakami oraz wysłuchał raportów na temat działalności korytarza transportu zbóż przez Morze Czarne.
29.11.2023

Sekretarz generalny NATO chwali Ukrainę za walkę na Morzu Czarnym i stworzenie szlaków eksportu zboża

Atak na Ukrainę osłabił Rosję politycznie, wojskowo i gospodarczo, ale nie wolno jej lekceważyć - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
29.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowa na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Nowy port nad Morzem Czarnym odciąży Konstancę

W ramach rozbudowy rumuńskiej infrastruktury portowej i transportowej nad Morzem Czarnym powstanie nowy port – informuje telewizja Digi24. Rozwój infrastruktury ma zwiększyć przepustowość rumuńskiego tranzytu i odciążyć port w Konstancy, przez który transportowane jest m.in. ukraińskie zboże.
23.11.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Statek ze zbożem uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, najpewniej wybuchła mina morska

Statek transportujący zboże został nieznacznie uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku wybuchu miny morskiej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ekspertów i źródło w ukraińskim rządzie.
18.11.2023

Już 151 statków skorzystało z tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym

Już 151 statków skorzystało z nowego tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym stworzonego przez marynarkę Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował w piątek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
17.11.2023

Speed otwiera magazyn do przeładunku zboża w Porcie Gdańsk

W dniu 16 listopada firma Speed, operator realizujący przeładunki w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oficjalne otworzył magazyn o powierzchni 4.000 m2 dedykowany do przeładunku zbóż wraz z otaczającymi go placami składowymi i manewrowymi w Porcie Gdańsk.
16.11.2023

Izba Zbożowo-Paszowa: w październiku br. drogą morską wyeksportowano 851 tys. ton zbóż

W październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z Polski wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. W skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału – oszacowano.
13.11.2023

Monika Piątkowska: jeśli Polska posiadałaby zbożowy terminal głębokowodny, zwiększyłby on możliwość wywozu produktów rolno-spożywczych

Musimy wykorzystać swoje pięć minut, żeby odbudować polskie przetwórstwo, rozbudować infrastrukturę i budować polskie marki eksportowe w sektorze rolno-spożywczym – przekazała w rozmowie z PAP prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zauważyła, że eksport produktów rolno-spożywczych z Polski rośnie z roku na rok. Wskazała, że w 2022 r. wyniósł on ponad 47 mld euro. W jej ocenie jedną z barier rozwoju dla eksportu tego sektora jest infrastruktura.
13.11.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Do Portu Kołobrzeg wróciło zboże, i to w rekordowych ilościach

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poinformował, że w trzecim kwartale 2023 przeładowano w porcie ponad 73 tysiące ton ładunków, czyli o około 1/3 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
20.10.2023

W dziewięć miesięcy przez port w Konstancy wyeksportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym przetransportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża – poinformowała we wtorek agencja Reutera. Szlak przez Rumunię jest kluczowy dla ukraińskiego eksportu produkcji rolnej w związku z rosyjską blokadą.
17.10.2023

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością - pisze we wtorek Interfax-Ukraina. W porcie rozładowano prawie 1,5 tys. ton rzepaku, przywiezionych na Łotwę w 54 kontenerach.
17.10.2023

Dynamiczny eksport konkurencyjnego cenowo zboża z basenu Morza Czarnego przeciwdziała większym wzrostom cen

Cena polskiej pszenicy jest skorelowana z giełdą MATIF; na rynku krajowym obserwujemy dalsze spadki cen zbóż, szczególnie ziarna o niższej jakości – oceniła Weronika Szymańska z BNP Paribas dla PAP. Dodała, że wzrost popytu na unijne ziarno ograniczył korektę notowań na MATIF.
16.10.2023

W Świnoujściu powstanie nowoczesny agroterminal

W Porcie Szczecin-Świnoujście podpisano list intencyjny na powstanie drugiego agroportu w Polsce. Podpisanie odbyło się w czwartek z udziałem przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Rolno-Spożywczej Spółki Inwestycyjnej (utworzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa). W wydarzeniu wziął również udział minister Marek Gróbarczyk.
13.10.2023

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy, poinformował rzecznik ONZ. W grę wchodzi ich transport także drogą morską (dop. red.).
10.10.2023

Grecja chce eksportować ukraińskie zboże przez swoje porty

Grecja chce udostępnić alternatywne trasy eksportu ukraińskiego zboża przez swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis – poinformował w środę grecki portal Kathimerini. Problemem pozostaje jednak słabo rozwinięta sieć kolejowa na północy kraju, która miałaby dostarczać zboże do greckich portów.
04.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Amerykański eksport ma kłopoty przez ogromny spadek głębokości rzeki Missisipi

Według analityków, najważniejszy odcinek dolnej rzeki Missisipi spadł w zeszłym tygodniu o kilka cali i wynosi obecnie nieco powyżej najniższego w historii poziomu, który został zanotowany w październiku ubiegłego roku. Szacuje się, że pozostanie na tym niżu w chwili rozpoczęcia najbardziej pracowitego sezonu eksportu zboża w USA.
02.10.2023

Minister Telus spotka się we wtorek z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża

We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.10.2023

Kolejne statki z rudą i zbożem wyruszyły z Ukrainy

Trzy statki ze zbożem i rudą żelaza wypłynęły z portu w Czarnomorsku i portu Piwdennyj, a kolejnych pięć jednostek czeka na zacumowanie w celu załadunku - poinformował w niedzielę ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
01.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Nowa ochrona ubezpieczeniowa dla ukraińskiego korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

Broker ubezpieczeń morskich Miller przedstawił nową ofertę ubezpieczenia dla ukraińskiego eksportu zboża na Morzu Czarnym. Po tym, jak w lipcu Rosja zrezygnowała z porozumienia w sprawie zboża na Morzu Czarnym, Ukraina utworzyła tymczasowy szlak żeglugowy, aby wznowić dostawy zboża do swoich portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.
29.09.2023

Szef MSZ Ukrainy: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce

Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
28.09.2023

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża

Komisja Europejska nie przedstawiła w środę informacji w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża, ale zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
27.09.2023

Robert Telus: rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak usprawnić transfer zboża

Rozmawiamy z Ukrainą o tym, jak jeszcze usprawnić transfer zboża przez Polskę - wskazał w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią jest to, by ukraińskie zboże nie wpływało na nasz rynek.
27.09.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja – powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
27.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna, oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
25.09.2023

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.
24.09.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Pierwszy statek, który popłynął korytarzem humanitarnym z ukraińskim zbożem, dotarł do Turcji

Statek Resilient Africa, który dotarł do portu ukraińskiego tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne i załadował tam zboże, przybył do Turcji - podał w piątek portal Suspilne. Jest to pierwszy statek, który przepłynął w obie strony utworzonym przez Ukrainę korytarzem.
22.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

W. Buda: polskie rozporządzenie ws. ukraińskiego zboża będzie bezterminowe

Gdyby Komisja Europejska nie wydała swojego rozporządzenia, Polska o północy opublikuje swoje. Będzie bezterminowe - zapowiedział w piątek w Studio PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
15.09.2023

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować KE

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
15.09.2023

Telus: przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni tranzyt przez Polskę

Przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni i przyśpieszy tranzyt przez Polskę - mówił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
13.09.2023

Wiceszef KOWR: dalszy zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski - to dobra decyzja

Zapowiedź wprowadzenie przez polski rząd zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski po 15 września br. to bardzo dobra i jedyna słuszna decyzja. Nie będzie on destabilizował rynku zbóż - ocenił wiceszef KOWR Marcin Wroński.
13.09.2023

KE dementuje: nie ma wniosku o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy

Informacja o tym, że Michael Hager - szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa - złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, jest nieprawdziwa - powiadomiła PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu Miriam Garcia Ferrer.
13.09.2023

Po 15 września na teren Polski nie będzie wjeżdżało ukraińskie zboże, nie licząc tranzytu do portów

O decyzji Rady Ministrów mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w gospodarstwie rolnym w Korczówce-Kolonii. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył minister Robert Telus. Premier Morawiecki podkreślił, że polski rząd nie może zgodzić się na to, aby poprzez gwałtowny i niekontrolowany wwóz zboża ukraińskiego dochodziło do destabilizacji polskiego rynku rolnego.
13.09.2023

Port Gdynia notuje rekordowe przeładunki zbóż na poziomie 3,3 mln ton w I półroczu 2023

W Porcie Gdynia w I półroczu 2023 r. rekordowe okazały się przeładunku zbóż, które wyniosły 3,3 mln ton, przekazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk we wtorek.
12.09.2023

Komisarz Wojciechowski: pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne

Pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
12.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.
11.09.2023

Statki komercyjne przewożące ukraińskie zboże ze wsparciem brytyjskiego RAF-u

Wielka Brytania podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia żeglugi handlowej na Morzu Czarnym, przewożącej zboże z Ukrainy i powstrzymującej rosyjskie ataki na statki towarowe. To odpowiedź na nocne rosyjskie ataki na ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Dunaju, kontynuowane pomimo ciągłych wezwań do wznowienia porozumienia zbożowego.
11.09.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Ukraina eksportuje zboże, ale nowe szlaki mają mniejszą przepustowość

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie poprzemy złagodzenia stanowiska wobec Rosji, by odblokować umowę zbożową

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył we wtorek w rozmowie z agencją Reutera, że pomimo sugestii prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ukraińskie władze nie poprą złagodzenia stanowiska wobec Rosji w celu odblokowania umowy zbożowej.
05.09.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem MSZ Turcji o wznowieniu umowy zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w piątek w Kijowie szefa MSZ Turcji Hakana Fidana, z którym omówił wznowienia umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowała turecka agencja Anatolia.
25.08.2023

Rosyjskie ostrzały zniszczyły 270 tys. ton zboża w ukraińskich portach

W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża; tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
23.08.2023

Prezydent Zełenski: zabiegamy o ochronę tras eksportu zboża przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że podczas spotkań z przywódcami zagranicznymi rozmawiał o ochronie tras eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Zełenski wziął udział w Atenach w szczycie przywódców państw bałkańskich i Ukrainy.
22.08.2023

Władze obwodu odeskiego: magazyny zbożowe uszkodzone w rosyjskim nalocie dronów

W ataku rosyjskim na port ukraiński na Dunaju uszkodzone zostały magazyny zbożowe - poinformował w środę szef obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Ołeh Kiper. Przekazał on, że Rosjanie przypuścili w nocy dwa ataki na obwód odeski z użyciem dronów.
16.08.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji tylko Erdogan może przekonać Putina do powrotu do umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest prawdopodobnie jedyną na świecie osobą, zdolną przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do umowy zbożowej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform.
12.08.2023

Ogromny pożar silosów zbożowych we francuskim porcie La Rochelle

Ponad 100 strażaków walczyło w czwartek z ogromnym pożarem silosów zbożowych we francuskim porcie atlantyckim La Rochelle, który zakłócił działalność żeglugową w jednym z największych francuskich terminali eksportowych zboża.
11.08.2023

Ukraina. Marynarka wojenna: uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne

W czwartek uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać nasze statki handlowe oczekujące dotychczas w portach; celem tej inicjatywy będzie też odblokowanie transportu zboża i produktów rolnych - oznajmił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Czałyk.
10.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.
01.08.2023

W trakcie dziewięciu dni ostrzałów nad Morzem Czarnym Rosja zniszczyła 180 tys. ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu dni po wyjściu z umowy zbożowej Rosja zniszczyła 180 000 ton ukraińskiego zboża w wyniku ostrzału, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w mediach społecznościowych
01.08.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: blokada zboża z Ukrainy będzie wpływać na Afrykę przez dwa lata

Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą niemal na pewno spotęguje brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Afryce przez co najmniej kolejne dwa lata - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2023

W środę pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. W planie rozmowy o sytuacji na Morzu Czarnym

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
26.07.2023

Brytyjski resort obrony: po wyjściu z umowy zbożowej Rosja atakuje ukraińskie porty

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.07.2023

Ukraińskie zboże może przez Bułgarię trafić do greckich portów

Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po poniedziałkowej wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów.
25.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

Gubernator obwodu odeskiego: Rosja chce zablokować eksport zboża i doprowadzić do głodu na świecie

Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział w poniedziałek szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.
24.07.2023

W kwestii ukraińskiego zboża wiceszef MSZ zapowiedział, że nie będzie zgody na próby wywierania na Polskę nacisku

Polska pomagała i będzie pomagać Ukrainie, ale nie będzie zgody na jakiekolwiek próby wywierania na nas nacisku; my musimy chronić naszych obywateli, naszych rolników, naszych producentów żywności, podkreślał w piątek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o kwestii ukraińskiego zboża. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował w piątek na posiedzeniu ukraińskiego rządu o "dialog ekspercki".
21.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

John Kirby: sojusznicy pomogą Ukrainie wywieźć zboże mimo rosyjskiej blokady

Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukrainą oraz sojusznikami i partnerami, aby pomóc jej w wywiezieniu zboża mimo rosyjskiej blokady, powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.
21.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Kolejny atak na infrastrukturę zbożową na Ukrainie. Dwie rakiety Kalibr uderzyły w magazyn

W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem, powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.
21.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Premier: nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy, umożliwiamy tranzyt

Polska nie otworzy 15 września br. granicy z Ukrainą na produkty zbożowe - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas umożliwiamy tranzyt ukraińskiego zboża.
19.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Rosjanie atakują Odessę, bo chcą zatrzymać eksport naszego zboża

Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża; pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
19.07.2023

Premier: wypracowanie mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE

Wypracowanie odpowiednich mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE i administracji amerykańskiej. Nie będziemy na pewno zmuszeni do tego, żeby otworzyć nasz rynek wbrew interesom polskiego rolnika - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
18.07.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem ONZ na temat eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.
18.07.2023

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.
17.07.2023

Kreml oznajmił, że umowa zbożowa przestała obowiązywać

Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu - podała agencja Reutera.
17.07.2023

Pierwsze pół roku porty Szczecin i Świnoujście zamykają na plusie

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumowuje wyniki przeładunków za pierwsze pół roku. Te są o blisko trzy i pół proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 18,1 mln ton ładunków.
13.07.2023

Szefowa KE wzywa Putina do przedłużenia umowy zbożowej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała w czwartek prezydenta Rosji Władimira Putina do przedłużenia umowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
13.07.2023

KOWR: eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł o 70%

W całym sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej r/r, poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.
13.07.2023

Nowe rakorafy J.S. Hamilton w Porcie Gdynia. Usprawnią badania zbóż

J.S. Hamilton uruchomił dwa dodatkowe rakorafy. Pozwolą na zwiększenie przepustowości badań zbóż w eksporcie.
10.07.2023

Turcja. Prezydent Zełenski: Funkcjonowanie korytarza zbożowego nie może zależeć od jednego państwa

Funkcjonowaniem korytarza zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża, jest zainteresowany cały świat - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Stambule w prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. "To nie powinno zależeć od Rosji" - podkreślił.
08.07.2023

Prezes Portu Gdańsk: Zdolności przeładunkowe terminali zbożowych wzrosną nawet do 5,8 mln ton rocznie

Dzięki postawieniu kolejnych namiotów i silosów możliwości przeładunkowe zbóż w porcie wzrosną do 0,5 mln ton miesięcznie, a rocznie nawet do 5,8 mln ton – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską" Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk. Dodał, że w praktyce zboże jest głównie eksportowane.
05.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Port Gdańsk: rekordowy statek przeładowany przez Magrol Przeładunek

Na Nabrzeżu Oliwskim w Gdańsku zacumowała Amanda C. To największy statek jaki dotychczas obsługiwała spółka Magrol Przeładunek, właściciel jednego z terminali zbożowych zlokalizowanych w Porcie Gdańsk. Masowiec przypłynął do Portu Gdańsk z Pori (Finlandia) po kukurydzę. Załadunek odbywa się w relacji bezpośredniej z samochodów, wagonów i magazynu.
11.06.2023

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja nadal utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
09.06.2023

Telus: zboże z kontraktów sprzed 2 maja nie będzie rozładowywane w Polsce

Zboże z kontraktów zawartych przed 2 maja br. na mocy unijnego rozporządzenia, od wtorku nie jest już rozładowywane w Polsce - zapewnił minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu na przejściu kolejowym w Dorohusku (Lubelskie).
06.06.2023

KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.
05.06.2023

Minister rolnictwa liczy na przedłużenie zakazu wwozu zboża z Ukrainy poza 15 września

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozmowy i negocjacje z Komisją Europejską ws. dalszego przedłużenia - po 15 września - zakazu wwozu zboża z Ukrainy do 5 krajów UE, w tym Polski.
05.06.2023

Min. Telus: w marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża

W marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że w kwietniu import z Ukrainy wyniósł 49 tys. ton.
05.06.2023

Minister Rolnictwa Ukrainy: mamy plan B dotyczący eksportu zboża

Ukraina jest gotowa kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne w ramach "planu B" bez udziału Rosji, jeśli Moskwa zerwie obecną umowę zbożową - powiedział w piątek minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski agencji Reutera.
02.06.2023

R.Telus: jeśli UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, musimy wprowadzić środki zaradcze

Jeśli się okaże, że UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, to będziemy musieli wprowadzić jakieś środki zaradcze, żeby pomóc polskiemu rolnikowi - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

Ukraina chce gwarancji dla umowy zbożowej za zgodę na tranzyt rosyjskiego amoniaku

Ukraina chciałaby otrzymać gwarancje od Rosji i ONZ, że tzw. umowa zbożowa będzie funkcjonować bez zakłóceń, jeżeli Kijów zgodzi się na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow.
31.05.2023

Gróbarczyk: polskie porty mogą miesięcznie przeładować ok. 1 mln ton zboża i innych produktów rolnych

Zdolności przeładunkowe polskich portów dot. zboża i innych produktów rolnych to około 1 mln ton miesięcznie - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Port Gdańsk przygotowuje się do wzmożonych przeładunków zbóż

Port Gdańsk przygotowuje się do zwiększonej obsługi ciężarówek ze zbożem. Powstają dodatkowe miejsca postojowe, trwają także rozmowy na temat zmiany organizacji ruchu w okolicy portu.
18.05.2023

Zdaniem eksperta przepustowość polskich portów ogranicza możliwości opróżnienia silosów

Realne możliwości w zakresie przepustowości polskich portów szacujemy na ok. 750 tys. ton miesięcznie, co istotnie ogranicza możliwości opróżnienia silosów, oceniła prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Jej zdaniem do wyeksportowania jest co najmniej 4 mln ton zbóż.
18.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Minister rolnictwa: coraz głośniej mówi się, że dużo zboża rosyjskiego płynie od południa Europy

W gronie polityków z różnych krajów coraz głośniej mówi się, że bardzo dużo zboża rosyjskiego płynie od południa Europy np. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, przez co zaburza się cena zboża w Europie – mówił w czwartek minister rolnictwa Robert Telus.
11.05.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Port w Kołobrzegu elementem łańcucha transportowego w tranzycie zbóż

Od dzisiaj, tj. 28 kwietnia do portów państwowych dołączony został pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu towarów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023r. zatwierdzające tę decyzję jest wynikiem determinacji oraz zaangażowania zarówno Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, jak i licznemu gronu osób przychylnych funkcjonowaniu Portu na wszystkich szczeblach administracji państwowej.
28.04.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

Czechy. Przedstawiciele izb rolniczych krajów V4 chcą powrotu do cła na ukraińskie zboże

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli.
25.04.2023

Prezes kołobrzeskiego portu: możemy rocznie przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy

Rocznie możemy przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy, w 2022 r. przyjęliśmy ich 80 tys. ton, a w br. ok. 25 tys. ton. Teraz musieliśmy wstrzymać przeładunki – powiedział PAP prezes zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski. Prezes liczy na to, że tranzyt przez port będzie wznowiony.
24.04.2023

Lewica chce budowy agroportu w Gdańsku

Podczas konwencji partyjnej liderzy Lewicy przedstawili m.in. swoje propozycje dotyczące problemów z ukraińskim zbożem w Polsce i ze sprzedażą produktów rolnych. Jednym z ich postulatów jest budowa agroportu w Gdańsku.
22.04.2023

Przejścia graniczne gotowe na konwoje z Ukrainy. Żaden jeszcze nie wyruszył

Rzeczniczka KAS w Rzeszowie Edyta Chabowska przekazała o gotowości do bieżącej obsługi procedur tranzytowych i konwojów przewożących produkty rolne z Ukrainy. Jak dotąd w piątek przed południem żaden taki transport nie przekroczył granicy na Podkarpaciu. Docelowo będą trafiać m.in. do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
21.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

Trójmiejskie porty pracują nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża

Przedstawiciele portów informują, że infrastruktura w Gdyni i w Gdańsku pracuje nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża. W 2022 roku w obu portach przeładowano go łącznie 6,6 mln ton.
20.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

Zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować zboże przywożone z Ukrainy - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
19.04.2023

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Dodał, w poniedziałek zostaną ogłoszone szczegóły.
16.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Minister rolnictwa: mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża

Mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża; tu są duże magazyny, które nie są do końca obciążone - mówił w czwartek w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zadeklarował wyeksportowanie 4 mln ton zboża z Polski.
13.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Premier Estonii: Nie powinniśmy osłabiać sankcji przeciwko Rosji

Przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Brukseli premier Estonii Kaja Kallas powiedziała, że państwa wspólnoty nie powinny osłabiać sankcji przeciwko Rosji w ramach umowy dotyczącej eksportu zboża przez Morze Czarne.
23.03.2023

Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia nadzieją na trudną sytuację rynku eksportu w Polsce

Port Gdynia to handlowy port przeładunkowy zbóż na Bałtyku i jedno z najważniejszych centrów przeładunkowych w naszym kraju. W najbliższych miesiącach port czekają duże zmiany związane ze zbliżającym się rozstrzygnięciem przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego, który ogłoszony został w czwartym kwartale 2022 roku.
20.03.2023

Korytarz zbożowy jednak jeszcze 120 dni

Agencja Reutera zaktualizowała swoje doniesienia dotyczące przedłużenia tzw. umowy zbożowej na Morzu Czarnym - finalnie została ona przedłużona o 120 dni pomimo oporu Rosji.
18.03.2023

Korytarz zbożowy na Morzu Czarnym obowiązuje dalej. Umowa przedłużona, nie wiadomo o ile

Jak poinformował Reuters, w piątek Kreml potwierdził, że Rosja przedłuży umowę zbożową dotyczącą Morza Czarnego o kolejne 60 dni. Ukraina, Turcja i ONZ twierdzą, że powinno to być dwa razy tyle.
18.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej zagrożone. Co z transportem żywności z Ukrainy?

Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
14.03.2023

W przyszłym tygodniu w Genewie rozmowy o przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy

W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
08.03.2023

Rumunia chce wybudować most pontonowy na granicy z Mołdawią by transportować zboże z Ukrainy

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.
27.02.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

W lutym eksport zbóż drogą morską będzie większy niż w styczniu

Zapowiedź rządu o dopłatach do sprzedaży pszenicy i kukurydzy zachęca część rolników do sprzedaży zgromadzonego ziarna. Dodatkowo do ożywienia handlu zbożem przyczynia się spadek cen nawozów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
21.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Coraz mniej zboża opuszcza ukraińskie porty

Eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym spadł z 3,7 mln ton w grudniu do 3 mln ton w styczniu. Powodem są opóźnienia ze strony Rosji w inspekcji statków eksportujących zboża, uważa rząd Ukrainy i analitycy z USA - poinformowała w niedzielę stacja ABC News.
20.02.2023

Port Gdynia. Rozmowy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw żywności

Światowy Dzień Roślin Strączkowych stał się w Porcie Gdynia okazją do rozmów o problemach, z jakimi boryka się ukraińskie rolnictwo i roli, jaką odgrywają polskie porty w zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw żywności.
14.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności [WIDEO]

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
12.02.2023

[WIDEO] Morze Czarne. Masowiec z ukraińskim zbożem na mieliźnie

Kolejne problemy mają masowce korzystające z tzw. korytarza zbożowego i transportujące zboże z Ukrainy do Afryki. Tym razem przeszkadzają trudne zimowe warunki. Statek TQ Ordu wylądował przez nie na mieliźnie.
08.02.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

Ceny zboża pozostają niskie, eksport drogą morską nie będzie duży

Ceny pszenicy na krajowym rynku pozostają niskie. To konsekwencja m.in. małego popytu na pasze wskutek spadku pogłowia świń i redukcji stad drobiu ze względu na ptasią grypę, a także spadków cen ziarna na giełdach światowych - poinformowała we wtorek Izba Zbożowo-Paszowa.
31.01.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Rosjanie nadal wywożą zboże z Ukrainy

Plądrowanie Ukrainy trwa. Masowiec "Matros Pożynicz" nadal wywozi do syryjskiego Tartusu zboże skradzione na Ukrainie. Poinformował o tym Yoruk Isik, szef Bosphorus Observer, stambulskiej firmy badającej ruch statków w cieśninach czarnomorskich, cytowany we wtorek przez agencję "Ukrinform".
17.01.2023

Izba Zbożowo-Paszowa przewiduje słabe tempo eksportu ziarna drogą morską

Firmy paszowe i młyny nie są zainteresowane w najbliższym czasie zakupem zbóż od polskich rolników, gdyż zaopatrzyły się już w ziarno. Rolnicy nie są zaś skłonni do jego sprzedaży ze względu na niskie ceny - informuje Izba Zbożowo-Paszowa
17.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Blinken podziękował Turcji za pracę na rzecz przedłużenia umowy zbożowej

Sekretarz stanu Antony Blinken podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu podziękował Ankarze za wysiłki zmierzające do zapewnienia kontynuacji umowy zbożowej - poinformował Departament Stanu.
23.12.2022

Prezydent Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".
11.12.2022

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Kenia. 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy"

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.
05.12.2022

Ukraina. Doradca prezydenta: Pierwszy statek z programu "Grain from Ukraine" dotarł do Etiopii

Pierwszy statek z pszenicą, który Ukraina wysłała w ramach humanitarnego programu żywnościowego "Grain from Ukraine", dotarł w sobotę do Etiopii - poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
04.12.2022

Bloomberg: Rosja wywiozła z okupowanych terenów Ukrainy prawie 6 mln ton pszenicy, wartych co najmniej 1 mld USD

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała w sobotę agencja Bloomberga.
04.12.2022

Kiedyś ruda żelaza, dziś zboże do Azji. Masowce zmieniają ładunki

Masowce, które jeszcze niedawno przewoziły rudy żelaza czy węgiel, są myte, by móc załadować zboże przeznaczone na rynek azjatycki. Zmianę spowodowało pogorszenie się koniunktury na chińskim rynku budowlanym.
03.12.2022

Rosja eksportuje zboże ukradzione Ukrainie

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
01.12.2022

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Zełenski: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.11.2022

Zełenski: gdy Rosja zablokowała eksport zboża przez Morze Czarne, państwa Afryki zaczęły opowiadać się za Ukrainą

Punkt widzenia państw Afryki w odniesieniu do wojny na Ukrainie zaczął się zmieniać na korzyść Kijowa, gdy Rosja zablokowała możliwość eksportu zboża przez Morze Czarne - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania online ze studentami z Irlandii. Słowa polityka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
18.11.2022

Rozbudowa magazynów Elewarr w północnej Polsce przełoży się na transport zbóż

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
18.11.2022

Przedłużenie umowy na eksport zbóż na Morzu Czarnym

Moskwa i Kijów przedłużyły o 120 dni porozumienie mające na celu złagodzenie światowych niedoborów żywności poprzez ułatwienie Ukrainie eksportu produktów rolnych z południowych portów Morza Czarnego. Rząd rosyjski zapowiedział że jego własne żądania nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione.
17.11.2022

Szefowie instytucji unijnych zadowoleni z przedłużenia inicjatywy zbożowej Morza Czarnego

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel wyrazili w czwartek zadowolenie w związku z przedłużeniem inicjatywy zbożowej, która umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne.
17.11.2022

Inicjatywa zbożowa przedłużona o kolejne 120 dni

Inicjatywa umożliwiająca Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne została przedłużona o kolejne 120 dni, a decyzja w tej sprawie zapadła właśnie w Stambule - poinformował w czwartek minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow.
17.11.2022

Prezydent Turcji przekonany co do przyszłości umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że jest "przekonany", iż wygasająca w piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostanie przedłużona. Podkreślił, że czynione są starania o kontynuowanie porozumienia co najmniej przez rok.
16.11.2022

Czas dla statków przewożących surowce energetyczne i zboże ciąg dalszy. Analiza rynku tonażowego (tydzień 40-43/2022)

Ze względu na sytuację rynkową na rynku konsumpcyjnym armatorzy coraz bardziej sceptycznie podchodzą do nowych inicjatyw w zakresie budowy nowego tonażu. Dotyczy to jednak tylko niektórych segmentów żeglugi. Inaczej ma się obecnie sytuacja dla rynku zbiornikowców a także gazowców dedykowanych przewozom LNG. Wiele nowych zamówień na ten typ statków zostało właśnie ostatnio ulokowanych w Chinach. Dla masowców, ale również tankowców ostatnie tygodnie to również czas intensywnych transakcji na rynku jednostek używanych.
12.11.2022

Ukraina. Władze: Rosja spowalnia inicjatywę zbożową, znacząco spadła liczba przepuszczanych statków

Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej - powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow, cytowany we wtorek przez portal Liga.net. Jak dodał, z uwagi na działania rosyjskich inspektorów znacząco spadła liczba przepuszczanych w ciągu dnia statków.
08.11.2022

Ukraina. Prezydent Zełenski: dwa rosyjskie pociski rakietowe przeleciały nad korytarzem zbożowym

Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem w nagraniu wideo, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym. Każdy z tych ataków Rosjan zagraża eksportowi żywności - oświadczył prezydent Ukrainy.
03.11.2022

Prezydent Zełenski podziękował prezydentowi Turcji za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.
02.11.2022

Prezydent Turcji zapewnia, że inicjatywa zbożowa zostanie wznowiona w środę

- Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.
02.11.2022

ONZ. Koordynator ds. umowy zbożowej: Eksport zboża i żywności z Ukrainy musi być kontynuowany

Koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla powiedział we wtorek, że spodziewa się, iż załadowane zbożem statki opuszczą ukraińskie porty w czwartek.
02.11.2022

Ukraina. Minister infrastruktury: "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada

ONZ potwierdziła, że "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada - poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
02.11.2022

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.
01.11.2022

Czy wycofanie się Rosji z "umowy zbożowej" wywoła światowy głód?

Wycofanie się Rosji z porozumienia w sprawie eksportu zboża z Ukrainy wywołało natychmiastowe szkody dla bezpieczeństwa żywnościowego, wprowadzając niepewność i windując ceny żywności - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak dodał, decyzja Rosji nie ma żadnego uzasadnienia.
31.10.2022

Erdogan: będziemy dalej pomagać w eksporcie zboża z Ukrainy, mimo wahań Rosji

Turcja będzie kontynuować wysiłki w ramach tzw. inicjatywy zbożowej, mającej na celu eksport zboża z Ukrainy przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym, pomimo wahań Rosji - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
31.10.2022

Koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy: statki towarowe nie mogą być celem działań wojennych

Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem działań wojennych, ani być porywane - oświadczył w poniedziałek Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, po tym, gdy Rosja w sobotę wycofała się z umowy, dotyczącej bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
31.10.2022

ONZ uzgodniła z Turcją i Ukrainą plan odblokowania 14 statków na Morzu Czarnym w ramach inicjatywy zbożowej

ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
31.10.2022

Morski eksport zbóż z Ukrainy znów zablokowany

Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
30.10.2022

Rosja ogłosiła wyjście z inicjatywy zbożowej; ukraińskie władze: to agonia zbrodniarzy

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, skomentował, że na Kremlu trwa "agonia zbrodniarzy".
30.10.2022

Ukraina. Ministerstwo infrastruktury: zablokowanych 218 statków uczestniczących w transporcie zboża

Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.
30.10.2022

Turcja. Ministerstwo obrony: rozmawiamy z Moskwą i Kijowem, by przywrócić inicjatywę zbożową

Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
30.10.2022

Ambasador Ukrainy w Polsce: Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego

Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego, aby zapobiec destabilizacji i niekontrolowanej migracji - uważa ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Podkreślił, że blokowanie przez Rosję inicjatywy zbożowej ma na celu zaostrzenie kryzysu żywnościowego w krajach Afryki i Azji.
30.10.2022

Żaryn: decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" ma na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie

Decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" to celowe działanie, mające na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie. Oznacza to zwiększenie ryzyka głodu i ubóstwa, ale także uderzenie w gospodarkę Ukrainy - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
30.10.2022

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji ws. zawieszenia udziału w umowie zbożowej

Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej; postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy - napisał w niedzielę na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
30.10.2022

Ukraina. Prezydent apeluje o stanowczą reakcję międzynarodową na zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.
29.10.2022

Ukraina. Rzecznik prezydenta: czekamy na reakcję Turcji i ONZ ws. zawieszenia udziału Rosji w inicjatywie zbożowej

Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
29.10.2022

ONZ: odblokowanie eksportu ukraińskich zbóż uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem

Odblokowanie w lipcu eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne przyczyniło się do obniżenia cen podstawowych produktów żywnościowych w skali świata i pośrednio uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem - oznajmił w piątek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.10.2022

Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża: będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę

Będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę, by wspomóc Ukrainę, ale też, żeby zboże dotarło do krajów arabskich i Afryki Północnej - zadeklarował w piątek wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o eksport ukraińskich towarów rolnych przez Polskę.
28.10.2022

Szef NATO: wzywamy Rosję do odnowienia umowy zbożowej

NATO wzywa Rosję do odnowienia "umowy zbożowej" ONZ, która wygasa w listopadzie, oraz do powstrzymania agresji, która zamienia dużą część Morza Czarnego w strefę wojny - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
27.10.2022

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Węgrzy otworzyli we wtorek w Fenyeslitke przy granicy z Ukrainą największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie, który ma pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem. W wydarzeniu wziął udział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
19.10.2022

Ukraina. Eksport zboża niemal porównywalny z poziomem sprzed rosyjskiej inwazji

Październikowy eksport zboża z Ukrainy niemal wyrównał się z poziomem odnotowywanym przed rosyjską inwazją z lutego bieżącego roku - poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa Ukrainy.
17.10.2022

Ukraiński szef MSZ: nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy przed szantażem Moskwy

Nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy – zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy, wzywając „wszystkie państwa, by pokazały Rosji, że szantaż powinien się skończyć”. Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosja jest gotowa wycofać się z „inicjatywy zbożowej”.
13.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

UOKiK wszczął postępowanie ws. przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni. W związku z tą sprawą pracownicy urzędu, przy wsparciu Policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek - podał w piątek UOKiK.
30.09.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Z Ukrainy odpłynęło w ramach korytarza 129 statków ze zbożem

Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 mln ton zboża - poinformował we wtorek koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah.
13.09.2022

„De Volkskrant”: holenderska firma czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji

Pomimo licznych sankcji, nałożonych na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla - napisał w weekend dziennik „De Volkskrant”.
11.09.2022

Minister rolnictwa: trudny rok dla rolnictwa, konieczna dalsza pomoc

To był trudny rok dla rolnictwa z powodu pandemii i wojny, która spowodowała wzrost cen i uratę wschodnich rynków zbytu - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
11.09.2022

Kowalczyk: trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy, alternatywne wobec rosyjskich

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy – podkreślił we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc techniczna w tej sprawie nie została zaproponowana.
06.09.2022

Biały Dom: uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić umowie w sprawie eksportu z Odessy

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.
06.09.2022

Statek z ukraińskim zbożem osiadł na mieliźnie w Bosforze

Przewożący 3 tys. ton kukurydzy z Ukrainy statek towarowy "Lady Zehma" z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu.
01.09.2022

Pierwszy milion ton zboża wyeksportowany z Ukrainy

Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża od czasu zawarcia prawie miesiąc temu porozumienia umożliwiającego wznowienie tego eksportu - poinformował w piątek wieczorem prezydent Włodymyr Zełenski.
27.08.2022

Kowalczyk: niecały milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy

Niespełna milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia wojny w tym kraju - szacuje wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, głównym produktem importowym jest kukurydza. Zapewnił, że eksport zbóż z Polski przekracza ilości zbóż napływających z Ukrainy.
23.08.2022

Rumunia. Od czasu wybuchu wojny wyeksportowano ponad 1 mln ton zboża z Ukrainy

Rumunia pomogła wyeksportować z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy ponad 1 mln ton zbóż i nasion - podał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston cytowany przez tygodnik Newsweek Romania.
22.08.2022

Ukraina. 27 statków korytarzem zbożowym wywiozło już 670 tys. ton produkcji rolnej [WIDEO]

Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku.
20.08.2022

Kolejne okręty ze zbożem wypłynęły z portu w obwodzie odeskim

Dwa okręty ze zbożem z Ukrainy wypłynęły w sobotę z portu Czornomorsk w obwodzie odeskim. Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża.
20.08.2022

Mołdawia. Wraz z wojną na Ukrainie eksport zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
17.08.2022

Pierwszy statek z ukraińską żywnością dla Afryki wyszedł z portu

Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie; wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
16.08.2022

Wojsko: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają

Sytuacja na Morzu Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.
15.08.2022

Ukraina. Minister: do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii

Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera.
12.08.2022

Ukraina. Kolejne dwa statki z ukraińskim ziarnem wypłynęły z portów

Kolejne dwa statki płyną „korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy. W piątek rano jednostki wiozące ukraińskie ziarna do Turcji i Iranu wyszły z portów nad Morzem Czarnym - podała agencja Ukrinform, cytując tureckie ministerstwo obrony
12.08.2022

Pierwszy pociąg z ukraińskim zbożem oczekiwany w Niemczech w najbliższych dniach

Pierwszy pociąg z kukurydzą z Ukrainy powinien przyjechać do Rostoku na północy Niemiec pod koniec bieżącego tygodnia, a najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Ładunek ma być następnie wywożony statkami, prawdopodobnie do Afryki Północnej - informuje we wtorek portal stacji NDR.
09.08.2022

Dwa kolejne statki płyną „korytarzem zbożowym”

„Korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy wypłynęły we wtorek dwa kolejne statki z ładunkiem ziarna i produktów rolnych – poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy. Rano jednostki opuściły port w Czarnomorsku.
09.08.2022

Statki M/V Riva Wind i M/V Arizona wypłynęły z Ukrainy, transportując 105 tys. ton zboża

Ziarno w Rosji odbierają dwa kolejne statki.
08.08.2022

Kolejne dwa statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.
08.08.2022

Z portów Ukrainy wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
07.08.2022

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.
07.08.2022

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy statek od początku wojny

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.
06.08.2022

Ukraina zapowiada, że we wrześniu będzie mogła eksportować tegoroczną pszenicę morzem

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.
05.08.2022

Ukraina wzywa do rozszerzenia umowy o transporcie zboża na inne produkty

Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - informuje w piątek "Financial Times".
05.08.2022

Kolejny transport zboża ukraińskiego wypłynął z Czarnomorska

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.
05.08.2022

Pierwszy statek przypłynie po ukraińskie ziarno jutro

Po tym, jak w poniedziałek z portu w Odessie z ładunkiem ziarna odpłynął masowiec Razoni, Ukraińcy spodziewają się dalszego ruchu. Tym razem oczekują na pierwszy od wybuchu wojny statek, który przypłynie po towar.
04.08.2022

Rumuni inwestują by pomóc w eksporcie ukraińskich towarów

Rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym od czasu wybuchu wojny w Ukrainie stał się głównym hubem dla ukraińskich produktów. Rumuni planują kolejne inwestycje, by ułatwić ich eksport.
04.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynie do portu w Stambule we wtorek w nocy

Płynący z Odessy pierwszy od najazdu Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem przybędzie do Stambułu we wtorek w nocy - podało tureckie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
02.08.2022

Zełenski: statek z ładunkiem wypłynął z Odessy, ale nie możemy się łudzić

Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
01.08.2022

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem ma dziś wypłynąć z Ukrainy

Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyjdzie z jednego z portów Ukrainy w poniedziałek – ogłosił rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin. Jego wypowiedź przytacza w poniedziałek agencja Ukrinform.
01.08.2022

Sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku, który stoi w porcie Libanie

Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała w piątek ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan na Ukrainie.
29.07.2022

ONZ. Amb. Szczerski: Nie możemy ufać Rosji w sprawie porozumienia o morskim eksporcie zboża z Ukrainy

Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
29.07.2022

Premier: możemy w niewielkim wymiarze pomóc w tranzycie zboża z Ukrainy

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Ambasadorowie państw G7 w Odessie: Rosja musi przestrzegać porozumienia dotyczącego eksportu zboża

Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.
29.07.2022

Syryjski statek przywiózł do portu w Trypolisie zboże skradzione przez Rosjan

Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu z ładunkiem jęczmienia i pszenicy - poinformowała w czwartek ukraińska ambasada w Bejrucie. Według niej zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy.
28.07.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

Premier: jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy

Jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy; zrobimy wszystko, aby przynajmniej część przewieźć tranzytem do naszych portów i stamtąd do krajów, które kontraktowały zboże od Ukrainy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
27.07.2022

Biały Dom: ataki na ukraińskie porty przypominają wcześniejsze działania Rosjan w Syrii

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.
26.07.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

W porcie w Mariupolu Rosjanie przygotowują się do wywozu kradzionego zboża

Do portu w okupowanym Mariupolu przywrócono dostawy prądu, Rosjanie przygotowują się do wznowienia wywozu kradzionego zboża - pisze w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.
25.07.2022

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów to blef Rosji - powiedział Ardanowski

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów nad Morzem Czarnym to blef ze strony Rosji, która chce pokazać, że problem głodu na świecie to nie jest jej wina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
25.07.2022

Zełenski o porozumieniu ws. zboża: możemy wznowić pracę portów

Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.
22.07.2022

Kubrakow: podpisanie umowy o odblokowaniu portów było możliwe dzięki odbiciu Wyspy Węży

Zawarte w piątek między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe tylko dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży - podkreślił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
22.07.2022

Odblokowanie portów przyniesie Ukrainie miliard dolarów miesięcznie

Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie – oświadczył w piątek ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem na Telegramie.
22.07.2022

Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy: bezpieczne korytarze do portów i praktyczne zawieszenie broni wokół ich wód

Ustalenia podpisanego w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.
22.07.2022

Von der Leyen: miliony ton zboża, zablokowanego przez Rosję, w końcu zostaną wysłane przez Morze Czarne

Miliony ton rozpaczliwie potrzebnego zboża, zablokowanego przez wojnę z Rosją, w końcu zostaną wysłane przez Morze Czarne, aby pomóc wyżywić ludzi na całym świecie - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
22.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

USA. Władze: będziemy rozliczać Rosję z wywiązywania się z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Cieszymy się z zapowiedzi podpisania umowy dotyczącej odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale będziemy rozliczać Rosję z tego, jak wywiązuje się z zapisów tego porozumienia - przekazał w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
22.07.2022

Biuro Erdogana: w piątek umowa z Ukrainą, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
21.07.2022

Ukraińskie zboże. Erdogan liczy na porozumienie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że chciałby doprowadzić do podpisania oficjalnego porozumienia w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne w ramach planu ONZ, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.
20.07.2022

Jak będzie wyglądał polski transport zboża z Ukrainy?

Po to, by usprawnić transport zboża z Ukrainy, potrzebujemy pomocy technicznej, czyli kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych - poinformował w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
20.07.2022

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.
18.07.2022

Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem"

Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" przez negocjatorów podczas tego tygodniowych rozmów w Stambule. Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" a porozumienie jest coraz bliżej, oznajmiło w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.
16.07.2022

Ukraina. Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
12.07.2022

Ukraina. Pierwszy raz od wybuchu wojny zagraniczne statki handlowe przybyły po zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
12.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Prezes PKP Cargo: "brakuje wagonów do transportu ziarna do portów"

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewozy kukurydzy czy pszenicy z Ukrainy pojawił się w ostatnich miesiącach – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
08.07.2022

Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów

Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
06.07.2022

Minister rolnictwa: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy

Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
06.07.2022

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.
05.07.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
04.07.2022

Reuters: Ukraina prosi Turcję o zatrzymanie rosyjskiego statku z ukraińskim zbożem

Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą, wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - wynika z dokumentu, który widziała agencja Reutera.
01.07.2022

Ukraiński deputowany: Rosja dopuszcza się piractwa na wodach Morza Czarnego

Rosja zachowuje się nie tylko jak państwo-terrorysta, ale też jak kraj-pirat; działania Kremla na Morzu Czarnym, czyli siłowe zatrzymywanie statków, w tym ze zbożem i blokowanie dostępu na ukraińskie wody wyczerpują znamiona piractwa - ocenił w czwartek deputowany do parlamentu Ukrainy Rustem Umerow.
30.06.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

Ukraina. Media: rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża

Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla - poinformował we wtorek na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.
28.06.2022

Prasa: osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego" w Stambule, zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".
28.06.2022

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
27.06.2022

Ukraina. Władze: rosyjski statek zabiera z Berdiańska ostatnie zapasy zboża

Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali w sobotę, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.
25.06.2022

Morawiecki: KE będzie pracowała nad wsparciem Polski i Rumunii w transporcie ukraińskiego zboża

KE będzie pracowała nad mechanizmami, które mają wesprzeć Polskę i Rumunię w transporcie ukraińskiego zboża do Afryki Północnej i na Bliski Wschód - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie.
24.06.2022

Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

Jak donosi portal Trójmiasto.pl, Bałtycki Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia od 1 lipca zostanie wydzierżawiony przez gdańską spółkę Mondry.
23.06.2022

Brytyjska szefowa MSZ: kryzys wokół blokowanego zboża trzeba rozwiązać w ciągu miesiąca

Kryzys wokół ukraińskiego zboża zablokowanego przez rosyjskie okręty musi zostać rozwiązany w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podczas wizyty w Ankarze.
23.06.2022

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.
17.06.2022

Ukraina. Resort rolnictwa: szykujemy plan B, jeśli nie uda się odblokować eksportu morskiego

Ukraina szykuje plan B na wypadek niemożności odblokowania eksportu zboża drogą morską; w przygotowaniu są dodatkowe magazyny, by pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory – ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform.
15.06.2022

Biden zapowiedział budowę tymczasowych silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
14.06.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

Blokada ukraińskich portów. Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.
12.06.2022

Blokada portów nad Morzem Czarnym. Kowalczyk: będziemy nadal obserwować efekt cenowy zbóż

Efekt cenowy zbóż będziemy nadal obserwować; przez blokowanie ukraińskich portów Morza Czarnego i brak eksportu do krajów, które go potrzebują, sytuacja może się jeszcze pogarszać, jak tylko zapasy będą się kończyły - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
10.06.2022

Prezydent Zełenski domaga się wykluczenia Rosji z FAO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał w czwartek wykluczenia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w związku z blokowaniem i kradzieżą przez Rosję ukraińskiego zboża.
09.06.2022

Ukraina. Związek handlarzy produktami rolnymi: Turcja jest za słaba, by zagwarantować eksport zboża z kraju

Turcja jest zbyt słaba, by zagwarantować bezpieczny eksport ukraińskiego zboża - powiedział w środę Serhij Iwaszczenko, szef ukraińskiego związku zawodowego handlarzy zbożem (UGA). Tego dnia w Ankarze odbyło się spotkanie szefów dyplomacji Turcji i Rosji, a jednym z jego tematów była blokada eksportu ukraińskich produktów rolnych.
08.06.2022

Kowalczyk: polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża

Rolnicy polscy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża; to jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że Polska w najbliższych dwóch miesiącach jest w stanie wspomóc Ukrainę w transporcie zboża maksymalnie do 1,5 mln ton miesięcznie.
08.06.2022

Dworczyk: w środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę

W środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę. Na jednym z przejść granicznych z partnerami ukraińskimi będziemy na miejscu starali się doszlifować decyzje i nową organizację związaną z przepustowością tego przejścia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2022

Brytyjski minister rolnictwa: konieczne śledztwo w sprawie kradzieży ukraińskiego zboża przez Rosję

Konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w związku z bardzo poważnymi doniesieniami, że Rosja kradnie ukraińskie zboże - powiedziała we wtorek minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Victoria Prentis.
07.06.2022

Horała zarzuca Tuskowi wspieranie Rosji w sprawie ukraińskiego zboża

Polska chce pomóc Ukrainie w eksporcie jej zboża na zachód; Donald Tusk, mówiąc o ewentualnych stratach polskich rolników, "w sposób inteligentny wpisuje się w interes Federacji Rosyjskiej" - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W poniedziałek szef PO wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj tańszego ukraińskiego zboża. Tusk zastrzegł, że sprawa pomocy Ukrainie jest bezdyskusyjna.
07.06.2022

USA ostrzegły 14 krajów o rosyjskich dostawach zboża skradzionego Ukrainie

Departament Stanu USA wysłał w maju alert do 14 krajów, głównie z Afryki, ostrzegając je o rosyjskich dostawach zboża skradzionego Ukrainie - podał w poniedziałek "New York Times". Według rozmówców dziennika państwa afrykańskie nie zrezygnują z dostaw w obliczu kryzysu żywnościowego.
06.06.2022

Zełenski: do jesieni na Ukrainie może utknąć 75 milionów ton zboża, potrzebne są dostawy broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że bezpieczny eksport zboża blokowanego przez Rosję mogą zapewnić dostawy broni - poinformowała agencja Reutera.
06.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Międzynarodowa misja pomoże w odblokowaniu ukraińskiego eksportu morskiego?

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
06.06.2022

Zełenski: „Wspólnie z Wielką Brytanią poszukujemy sposobów zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu i odblokowania portów”

Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.
06.06.2022

Wojna o chleb i sytuacja w ukraińskich portach niesie groźbę terroryzmu

"Światowa wojna o chleb już trwa i musimy ją zatrzymać" - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Ostrzegł, że brak chleba niesie ze sobą ryzyko "niestabilności w Afryce, szerzenia się organizacji terrorystycznych i zamachów stanu".
04.06.2022

Kuleba: Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zboża, ale jest jedno „ale”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził w piątek na Twitterze, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.
04.06.2022

Premier Ukrainy: międzynarodowe instytucje powinny naciskać na Rosję, by odblokowała porty

ONZ, Światowa Organizacja Handlu i inne instytucje międzynarodowe powinny wywierać nacisk na Rosję, by odblokowała porty i pozwoliła utworzyć drogę dla okrętów z ukraińskim zbożem – powiedział w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.
01.06.2022

Główny port morski w Rumunii uzależniony od dostaw paliw z Rosji

Czarnomorski port w Konstancy, główny ośrodek transportu morskiego w Rumunii, jest uzależniony od dostaw paliw z Rosji - ogłosił we wtorek minister obrony tego kraju Vasile Dincu. Zapewnił, że w najbliższym czasie rząd podejmie działania, służące likwidacji tej zależności od Moskwy.
31.05.2022

Morawiecki: Polska gotowa zrobić wszystko, by zwiększyć transport zboża z Ukrainy

Jako Polska jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by poszerzyć możliwości transportu zboża z Ukrainy - oświadczył we wtorek w Brukseli po szczycie UE, premier Mateusz Morawiecki.
31.05.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że eksport ukraińskiego zboża można by najlepiej odblokować poprzez międzynarodową operację na Morzu Czarnym z udziałem okrętów, które rozminują jego wody i będą eskortować transporty. Zacząć trzeba od Odessy - dodał.
31.05.2022

Doradca prezydenta Zełenskiego: marynarzami rozwożącymi skradzione zboże zajmie się Interpol

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak ostrzegł w poniedziałek marynarzy, by nie przewozili zboża skradzionego Ukrainie przez wojska rosyjskie. Zapewnił, że na uczestników tego procederu "w każdym porcie czekać będzie Interpol".
30.05.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Rosyjski statek ze zbożem skradzionym z Ukrainy przybył do Syrii

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione na Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN. Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach.
29.05.2022

Ukraina. Władze: wojsko rosyjskie wywozi zboże z obwodu chersońskiego

Wojsko rosyjskie nadal wywozi zboże z obwodu chersońskiego – poinformował w piątek szef władz obwodowych Hiennadj Łahuta na briefingu. Jak dodał, niektórzy rolnicy zdecydowali się na współpracę z okupantami.
27.05.2022

Doradca Zełenskiego: mamy zapasy zboża, ale konieczne odblokowanie Morza Czarnego

Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - powiedział Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
27.05.2022

Niemcy pomogą Ukrainie w transporcie zboża? Chcą połączeń z Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. "Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego" - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.
26.05.2022

Reuters: Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu zbóż

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.
26.05.2022

Brytyjski resort obrony: szlaki lądowe nie zastąpią morskiego eksportu zboża z Ukrainy

Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2022

Ukraiński szef MSZ apeluje: rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki i sprzedają

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża.
24.05.2022

Rosja musi zgodzić się na korytarz żywnościowy z Odessy?

Zachodni polityk ocenił w poniedziałek, że korytarz żywnościowy z Odessy może powstać tylko za zgodą Rosji, przekazała agencja Reuters. O utworzenie takiego korytarza zabiega wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
23.05.2022

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.
20.05.2022

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.
19.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

CNN: Stany Zjednoczone z sojusznikami szukają tras eksportu zboża z Ukrainy

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.
18.05.2022

Kowalczyk: Polska nie ma możliwości przewozu 5 mln ton ukraińskiego ziarna miesięcznie

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
17.05.2022

Przez rumuńskie porty przeszło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy

Z rumuńskich portów wypłynęło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy od czasu najazdu Rosji na ten kraj - oszacował w poniedziałek rząd w Bukareszcie.
16.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

Kanada chce wysłać do Europy statki by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.
15.05.2022

Zełenski miał rację – rosyjski statek z ukraińskim zbożem widziany w Syrii

Rosyjski frachtowiec Matros Pozynich przewożący ukraińskie zboże, którego obsługi na początku maja odmówili Egipcjanie, był widziany w Syrii.
14.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.
11.05.2022

Ukraiński wywiad: ukradzione zboże jest już na statkach na M. Śródziemnym, prawdopodobnie w drodze do Syrii

Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek na Telegramie, że zboże ukradzione przez siły rosyjskie na Ukrainie znajduje się obecnie na pokładzie statków na Morzu Śródziemnym, które kierują się najprawdopodobniej do Syrii.
10.05.2022

Egipt odmówił obsługi rosyjskiego statku ze zbożem

Media podają, że Egipt odmówił obsługi rosyjskiego frachtowca załadowanego zbożem z Krymu.
10.05.2022

Ukraina. Szmyhal: Rosja, blokując nasze porty, chce wywołać kryzys żywnościowy i uchodźczy

Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
09.05.2022

Zełenski: Rosja próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie

Rosja zajęła ukraińskie porty i próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji SkyNews, zrelacjonowanym w niedzielę przez media ukraińskie.
08.05.2022

Ukraina chce transportować zboże przez port w bułgarskiej Warnie

Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.
28.04.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

EKG: polskie porty wspomogą Ukrainę w eksporcie zboża na światowe rynki

Sytuacja wojny w Ukrainie stawia przed polskimi portami nowe wyzwania, ale i szanse, związane z pomocą państwu ukraińskiemu w wyeksportowaniu zasobów zboża, które zostały zgromadzone po ostatnich zbiorach – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Port Gdańsk jest drugim pod względem przeładunku portem na Bałtyku.
26.04.2022

Spółka Bałtycki Terminal Zbożowy w likwidacji. Po modernizacji nadal będzie funkcjonował tu terminal zbożowy

Bałtycki Terminal Zbożowy, który mieści się na terenie Portu Gdynia jest w stanie likwidacji. Po modernizacji będzie tu funkcjonował nowoczesny terminal zbożowy.
08.04.2022

Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów z eksportu zboża. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie, które uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty

Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich - komentują w poniedziałek media na Ukrainie i w Rumunii.
21.03.2022

Strajki w argentyńskich portach opóźniły przeładunek ponad 100 statków ze zbożem

Argentyna jest największym międzynarodowym eksporterem paszy sojowej dla zwierząt hodowlanych z Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Transport tych towarów został jednak opóźniony, gdyż związki zawodowe nie mogą się porozumieć z firmami eksportowymi na temat pakietów odszkodowań.
23.12.2020

W portach Szczecin-Świnoujście więcej towarów w listopadzie

Listopad, to po wrześniu i październiku kolejny miesiąc, który zespół portów Szczecin-Świnoujście kończy ze wzrostem (+4,4 procent) przeładunków porównując do ubiegłego roku.
14.12.2020

PPH Magrol Sp. z o.o.

magrol,elewator zbożowy,elewator nr 5,przeładunki śruty rzepakowej,śruta,żyto,rzepak,zboże,przenośnik nabrzeżowy,załadunek,rozładunek,załadunek w relacji bezpośredniej,waga samochodowa

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
19.11.2023

Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.
01.08.2023

Nowe rakorafy J.S. Hamilton w Porcie Gdynia. Usprawnią badania zbóż

J.S. Hamilton uruchomił dwa dodatkowe rakorafy. Pozwolą na zwiększenie przepustowości badań zbóż w eksporcie.
10.07.2023

Port Gdańsk: rekordowy statek przeładowany przez Magrol Przeładunek

Na Nabrzeżu Oliwskim w Gdańsku zacumowała Amanda C. To największy statek jaki dotychczas obsługiwała spółka Magrol Przeładunek, właściciel jednego z terminali zbożowych zlokalizowanych w Porcie Gdańsk. Masowiec przypłynął do Portu Gdańsk z Pori (Finlandia) po kukurydzę. Załadunek odbywa się w relacji bezpośredniej z samochodów, wagonów i magazynu.
09.06.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
10.02.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.