• <

Speed otwiera magazyn do przeładunku zboża w Porcie Gdańsk

gm

16.11.2023 21:49
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Speed otwiera magazyn do przeładunku zboża w Porcie Gdańsk

Partnerzy portalu

Fot. Speed

W dniu 16 listopada firma Speed, operator realizujący przeładunki w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oficjalne otworzył magazyn o powierzchni 4.000 m2 dedykowany do przeładunku zbóż wraz z otaczającymi go placami składowymi i manewrowymi w Porcie Gdańsk. 

Uroczyste otwarcie miało miejsce w nowopowstałej hali z udziałem przedstawicieli firmy Speed, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, operatorów portowych działających na terenie portu, członków Rady Interesantów Portu Gdańsk i przedstawicieli mediów. 

Przestrzeń, w której realizowane będą przeładunki to nowoczesna hala z wbudowanymi ścianami oporowymi, w której możliwy będzie przeładunek ponad 23.000 ton zboża. Konstrukcja składa się z lekkiego szkieletu stalowego, powlekanego 2 warstwami materiału elastycznego i ścian oporowych. Możliwe jest składowanie w niej zboża do wysokości 6 m, a śruty do 8 m. Na całość inwestycji oprócz magazynu lekkiej hali namiotowej o pow. 4.000 m2 składa się również: plac o powierzchni 8.000 m2 tacy szczelnej z systemem oczyszczania wód opadowych umożliwiającej przeładunki, których odcieki mogą stanowić problem dla środowiska naturalnego takie jak złom, siarka, fosforyty; magazynu 4.500 m2 pod chemię neutralną w tym nawozy sztuczne, sodę kaustyczną oraz około 15.000 m2 placów składowych i manewrowych. 

- Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji w branży przeładunków morskich. Szacujemy, że nowo oddana inwestycja pozwoli nam na obsłużenie dodatkowego miliona ton towarów w Gdańsku, co znacząco zwiększy nasze moce przeładunkowe i tym samym staniemy się silnym graczem w Porcie w Gdańsku. Jedynym czynnikiem ograniczającym aktualnie rozwój naszej firmy jest wyeksploatowane Nabrzeże Wiślane o parametrach nieodpowiadających współczesnym potrzebom. Mamy nadzieję, że wybrana w drodze przetargu firma budowlana podoła zadaniu w sposób zapewniający ciągłość przeładunków. Zakończenie inwestycji z uwzględnieniem nowego układu torowego i dróg dojazdowych pozwoli nam na osiągniecie przeładowywanego wolumenu w Gdańsku na poziomie 3,5 mln ton ładunków rocznie. – mówi Paweł Zastawny, prezes firmy Speed. 

Dotychczas firma realizowała przeładunki zboża (234 tys. ton w 2022 r.) głównie w oparciu o nabrzeża Portu w Gdyni. Od dziś będzie to możliwe na dużo większą skalę również w Porcie w Gdańsku. Firma szacuje, że dzięki uruchomieniu magazynu w Gdańsku będzie przeładowywać w 300 tys. ton zboża rocznie.

W pierwszych 10. miesiącach 2023 roku firma przeładowała łącznie 2,2 mln ton towarów, z czego w Gdańsku było to 1,4 mln ton, a w Gdyni 819 tys. ton. Najwięcej w Gdańsku spośród grup ładunkowych przeładowano węgla (556 ty. ton), koksu (314 tys. ton) i złomu (196 tys. ton). 

Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podkreślają znaczenie tej inwestycji, która znacząco wpłynie na rozwój całego portu: 

- Dzięki tej inwestycji możliwości Portu Gdańsk w zakresie transportu i przeładunku zbóż oraz pasz z pewnością wzrosną. Ponadto tranzyt ładunków w związku z blokadą portów ukraińskich nad Morzem Czarnym zostanie usprawniony, będzie przebiegał płynniej – tłumaczy Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk.

Firma Speed dzierżawi w Porcie Gdańsk teren o powierzchni 5,3 hektara na którym realizuje przeładunki towarów sypkich, min. koksu porafineryjnego, koksu, węgla, złomu, sody, kruszywa. Łączna wartość inwestycji zrealizowanych w Porcie Gdańsk w latach 2019-2023 ze środków własnych firmy to ponad 34 mln złotych. Obecnie firma realizuje przeładunki w oparciu o Nabrzeże Wiślane, które na obecnym etapie nie spełnia wymagań dotyczących jego dalszej eksploatacji dlatego firma wiąże ogromne nadzieje w związku z planowaną przez Zarząd Portu inwestycją, która ma na celu całkowitą modernizację nabrzeża. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość i standard obsługi statków, a także warunki pracy, wzrośnie zdolność przeładunkowa oraz możliwość obsługi większych jednostek. Ponadto zwiększy się długość linii cumowniczej, a linie brzegowe będą dostosowane do potrzeb jednostek o maksymalnym dopuszczalnym zanurzeniu, tak by mogły one bezpiecznie nawigować w Kanale Portowym. 

Firma Speed bardzo intensywnie się rozwija, w planach są dalsze inwestycje, z których znaczna część jest już realizowana. Będzie to między innymi plac przy nabrzeżu Wiślanym, jak również specjalistyczne pomieszczenia warsztatowo - biurowe, w ramach, których powstanie dyspozytornia, szatnie i myjnia dla samochodów ciężarowych. 

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.