• <

Produkcja zbóż w 2024 r. wyniesie ok. 35,6 mln ton i będzie zbliżona do ubiegłorocznej

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Produkcja zbóż w 2024 r. wyniesie ok. 35,6 mln ton i będzie zbliżona do ubiegłorocznej

Produkcja zbóż w 2024 r. wyniesie ok. 35,6 mln ton i będzie zbliżona do ubiegłorocznej - przekazał wstępne szacunki GUS wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jak dodano w komunikacie według tych danych ok. 60 proc. krajowej pszenicy będzie jakości paszowej.

Resort podał, że wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przekazał podczas posiedzenia zespołu ds. monitorowania rynku zbóż wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dotyczące tegorocznej produkcji zbóż w Polsce.

Zgodnie z nimi tegoroczna produkcja wyniesie ok. 35,6 mln ton i będzie zbliżona do produkcji z ubiegłego roku. GUS szacuje, że ok. 60 proc. krajowej pszenicy będzie jakości paszowej.

"Produkcja zbóż w Polsce jest coraz większa i znacząco przekracza nasze zużycie. Aby zbilansować krajowy rynek niezbędny jest eksport. W 2023 r. wyeksportowaliśmy ok. 1/3 krajowej produkcji zbóż" – wskazał cytowany w komunikacie Kołodziejczak.

MRiRW dodało, że wstępne dane przekazane przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS–PIB) wskazują, że pszenica z tegorocznych zbiorów ma niższą zawartość białka ogółem (o ok. 12 proc.) oraz lepszą jakość białek glutenowych, w stosunku do zbiorów z 2023 r., co jest korzystne z punktu widzenia produkcji i przechowalnictwa.

Jak podał resort rolnictwa w komunikacie, Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje z kolei, że eksport pszenicy z Ukrainy w sezonie 2024/2025 wyniesie 15 mln ton, czyli o 19 proc. mniej r/r. Jednocześnie udział eksportu w produkcji ukraińskiej pszenicy wyniesie 67,3 proc.

Dodał też, że USDA szacuje również, że eksport pszenicy z Rosji w sezonie 2024/2025 wyniesie 48 mln ton, czyli o 13,5 proc. mniej r/r. Zaznaczono, że jednocześnie udział eksportu w produkcji rosyjskiej pszenicy wyniesie 57,8 proc.

"Według uaktualnionej we wrześniu br. prognozy USDA, światowe zbiory pszenicy w sezonie 2024/2025 mogą zwiększyć się o około 0,8 proc r/r, tj. do 796,88 mln ton. Największe wzrosty produkcji pszenicy, przewidywane są w: Australii, Argentynie, USA, Kanadzie" - poinformowało MRiRW. 

ab/ mick/

Fot. Depositphotos

SOLID PORT_790_140_2024
Port Gdańsk Business Mixer 2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.