• <

Wynik wyszukiwania - "submarine" - Wiadomości

Babcock nie próżnuje i doposaża kolejną fregatę typu 31, przyszły HMS Active

Zespół w szkockiej stoczni w Rosyth zakończył niedawno szereg kluczowych prac na drugiej fregacie typu 31, przyszłym HMS Active. To drugi okręt z najnowszej serii fregat dla Royal Navy. Obok trwają intensywne prace poprzedzające wodowanie pierwszej jednostki tego typu, HMS Venturer.
10.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Australijski MON zapowiada rozwój floty okrętów podwodnych i nawodnych

Australijski minister obrony Ruchard Marles zaprezentował w środę pierwszą narodową strategię obrony, zapowiedział przeznaczenie w ciągu 10 lat dodatkowych 50 mld dolarów australijskich na obronę. Resort obrony zwrócił uwagę na konieczność powstrzymywania "taktyki przymusu" ze strony Pekinu w regionie, co skrytykował już chiński MSZ.
17.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Koniec fazy morskiej ćwiczeń "Milan 2024" pod auspicjami Indii. Manewry z udziałem kontrowersyjnych uczestników

Zakończyły się największe, prowadzone co dwa lata ćwiczenia Marynarki Wojennej Indii. W tym roku odbyły się w terminie od 19 do 27 lutego się z udziałem wielu państw z całego świata. Choć jego hasło przewodnie brzmi „Mosty przyjaźni przez morza” zaangażowało kraje które są obecnie w bardzo napiętych relacjach.
01.03.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Siły zbrojne USA odpowiadają na ataki Huti. Bojownicy pierwszy raz użyli dronów podwodnych

W sumie pięć ataków w ramach samoobrony przeprowadziły amerykańskie siły po zlokalizowaniu systemów uzbrojenia używanych przez jemeńskich rebeliantów. Zaniepokojenie powoduje fakt, że są one skierowane do działań powietrznych, nawodnych i pierwszy raz podwodnych. Stwarza to ogromne zagrożenie dla żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.
18.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Rosja zwiększa swój podwodny potencjał morski. Zwodowano atomowy okręt Książę Pożarski

W stoczni w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wodowania nowego, atomowego okrętu podwodnego (Ballistic Missile Submarine, SSBN), który wejdzie w skład sił morskich Federacji Rosyjskiej. Jego budowa ma dowodzić zarówno siły marynarki wojennej tego kraju, jak i zdolności krajowego przemysłu stoczniowego. Jednostki tej klasy z napędem jądrowym są zdolne do prowadzenia ataków z użyciem broni balistycznej.
07.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Francuskie siły morskie rozpoczynają misję ochrony Morza Północnego

Na początku 2024 roku wielozadaniowa fregata typu Aquitaine Bretagne (D655) wyszła z Brestu, a jej zadaniem jest wzmocnienie, poprzez swoją obecność, zdolności odstraszania w Europie Północnej w ramach tamtejszego systemu obrony NATO. Ma też pomóc poszerzać wiedzę na temat tego obszaru, o trudnych warunkach nawigacyjnych, ekstremalnie niskich temperatur i długotrwałej nocy polarnej są szczególnie wymagające. Na tym doświadczeniu zyskają marynarze z innych okrętów i flot, jak też budowniczowie jednostek morskich.
19.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Royal Navy szuka chętnych do służby także wśród rezerwistów. Publikuje oferty dla... kontradmirałów

Przed kilkoma dniami na profilu sił morskich na portalu Linkedin Wielkiej Brytanii pojawiło się ogłoszenie, że poszukuje dyrektora ds. okrętów podwodnych, gdzie wśród wymagań pojawiło się posiadanie stopnia kontradmirała. Pojawiło się przy tym pytanie, czy kraj jest w stanie zapewnić sobie wykwalifikowane kadry do tej wymagającej służby, gdy jednocześnie wiele się mówi o rozbudowanie sił morskich.
09.01.2024

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Hawaje. Samolot amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki Kaneohe podczas lądowania w bazie piechoty morskiej na Hawajach (MCBH) – podał portal BBC. Nikt z 9-osobowej załogi nie ucierpiał.
22.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Damen podpisuje kontrakt z kolejnym podmiotem w zakresie wyposażenia nowoczesnych fregat. "Niderlandzki Miecznik" rozwija się

Holenderski koncern Damen zlecił kolejnej, rodzimej firmie dostarczenie i integrację systemów na powstające fregaty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Obie firmy podpisały umowę na projektowanie, inżynierię, instalację i integrację wszystkich systemów elektrycznych, w tym instalacji dystrybucji energii i oświetlenia jednostek, które wzmocnią morski potencjał Belgii i Holandii.
25.10.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty zdolne do oddania salwy Kalibrami. Wśród nich był jeden podwodny

Służby prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy regularnie donoszą o aktywności rosyjskich okrętów na morskich akwenach. Po niedawnych atakach z użyciem dronów na Flotę Czarnomorską ponownie ukraińskiemu terytorium zagrażają jednostki zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr.
24.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Damen zleca ABB dostawę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval wybrał firmę ABB na dostawcę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji Onboard DC Grid dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Stocznia buduje cztery okręty, dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i dwie dla sił morskich Belgii (Marinecomponent/Composante marine). To druga współpraca obu firm. Na początku 2022 roku norweski oddział firmy otrzymał kontrakt na projekt fregaty F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine).
11.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty

Heinen & Hopman dostarczy systemy filtrów HVAC-R i CBRN okrętów przeznaczonych dla Belgii i Holandii, określanych niekiedy jako "niderlandzki Miecznik" z racji na znaczenie dla obrony tych państw i przemysłu obronnego oraz okrętowego. Firma z siedzibą w Spakenburgu dostarczy systemy klimatyczne i filtracyjne dla czterech nowych fregat budowanych dla Holandii i Belgii. Po Thales i RH Marine Heinen & Hopman jest trzecim krajowym dostawcą powiązanym z projektem.
26.09.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Tragiczny wypadek na okręcie podwodnym. Zginęło trzech marynarzy

Służby prasowe Południowoafrykańskich Sił Obrony Narodowej (SANDF) podały szczegóły odnośnie tragicznego, środowego wypadku na okręcie podwodnym, do którego doszło w pobliżu Kommetjie niedaleko Kapsztadu. Wysoka fala zmiotła znajdujących się na zewnątrz siedmiu członków załogi. Trójki z nich niestety nie udało się uratować.
22.09.2023

Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

Ekspansja Chin na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest powodem międzynarodowych napięć w regionie, w związku z czym wiele państw dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego, w tym morskiego. Dotyczy to również Australii, której rząd zdecydował o zainwestowaniu dodatkowych środków w systemy obronne, pozwalające na zwiększenie zdolności w zakresie nadzoru morskiego kluczowych tras żeglugowych oraz wód terytorialnych.
20.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
16.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

Blisko 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.
09.09.2023

Korea Płn. Państwowe media pokazały nowy okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego

Korea Północna zbudowała swój pierwszy "okręt podwodny taktycznego ataku jądrowego" i skierowała go do patrolowania wód pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek państwowe media północnokoreańskie.
08.09.2023

Navantia chce dostarczyć Filipinom okręty podwodne

Hiszpański koncern jest kolejnym, który prezentuje temu wyspiarskiemu krajowi swoją ofertę, w ramach realizowanego przez ten kraj programu modernizacji RAFPMP. Ma to wzmocnić tamtejszą marynarkę wojenną (Hukbong Dagat ng Pilipinas) i zapewnić większą ochronę państwa w obliczu współczesnych zagrożeń, przede wszystkim ekspansji Chin.
06.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

W życie wchodzi siedmioletni kontrakt na zapewnienie wsparcia przez cały okres eksploatacji dla wielozadaniowych fregat (FREMM) francuskiej marynarki wojennej (Marine nationale). Został on przyznany firmie Thales przez koncern Naval Group. Umowa ma zagwarantować długoterminową dostępność operacyjną sprzętu na pokładzie okrętów, zapewniając że będą w stanie wykonywać zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.
04.09.2023

Plotka o katastrofie chińskiego okrętu podwodnego wywołała chaos w sieci

Wczoraj w Internecie pojawiły się informacje, o rzekomej katastrofie chińskiego okrętu podwodnego podczas ostatnich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej. Informacja zelektryzowała komentatorów, ale jest najpewniej fałszywa.
22.08.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Morskie siły Meksyku przechwyciły transport 3,5 ton kokainy

Marynarka Wojenna Meksyku (Armada de México) ogłosiła sukces w ramach dużej akcji antynarkotykowej na wodach wschodniego Pacyfiku, jaka miała miejsce pod koniec czerwca. Marynarze zatrzymali półzanurzalny statek załadowany 3,5 tonami kokainy w pobliżu Baja California, leżącego na północ od obszaru znanego z wyjątkowego natężenia przemytu w Ameryce Środkowej.
07.07.2023

Do Portu Gdynia wszedł USS Roosevelt

Kolejny okręt US Navy zawitał do Gdyni. Tym razem jest to niszczyciel typu Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG-80). Wizyta ma charakter roboczy i potrwa do jutra. W tym czasie załoga będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy.
04.07.2023

Damen Naval podpisał z RH Marine umowę ws. niderlandzkiego "Miecznika"

Holenderski gigant branży morskiej jest liderem przedsięwzięcia związanego z budową czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Na początku lipca podpisał dokument współpracy z rodzimym przedsiębiorstwem, który dostarczy wyposażenie dla wszystkich czterech okrętów. Po dwa z nich zasilą szeregi odpowiednio holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej.
04.07.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Kanada wysyła dwa okręty na Atlantyk, dołączą do grupy NATO

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.
30.06.2023

Thales wyposaży nowe holenderskie i belgijskie fregaty w systemy do zwalczania okrętów podwodnych

Jeden z partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik angażuje się w budowę fregat także dla innych państw. Kolejnym zamawiającym jest swoista "spółka" Belgii i Holandii, dla której powstają cztery nowe jednostki, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Potencjalnie podobne wyposażenie znajdzie się też na polskich, wielozadaniowych fregatach.
29.06.2023

Digital Baltic: Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Podczas drugiego panelu konferencji "Digital Baltic - Towards common security" eksperci wojskowi, cywilni, a także naukowcy i przedstawiciele sektora obronnego przedyskutowali temat rodzajów, zagrożeń, aktualnie podejmowanych działań, inicjatyw służących ochronie zasobów infrastruktury krytycznej. Ważnym tematem stały się przyszłościowe perspektywy technologiczne i możliwości wykorzystania np. pojazdów autonomicznych oraz sztucznej inteligencji.
27.06.2023

Holandia i Belgia podpisują umowę w sprawie własnego "Miecznika"

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren i jej belgijska odpowiedniczka Ludivine Dedonder podpisały 22 czerwca br. dokument potwierdzający zakup czterech nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), po dwie fregaty dla każdej marynarki wojennej.
23.06.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Naval Group testuje nowy projekt bezzałogowego okrętu podwodnego

Francuski koncern zbrojeniowy otrzymał od agencji zamówień obronnych nowy kontrakt na zbadanie projektu przyszłego bezzałogowego bojowego pojazdu podwodnego (UCUV).
14.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Turecka "Orka" wchodzi w kolejny etap rozwoju programu budowy okrętów podwodnych

Turecki odpowiednik Ministerstwa Obrony Narodowej (Milli Savunma Bakanlığı) przekazał informację o oficjalnym rozpoczęciu prac nad pierwszymi, testowymi blokami nowych okrętów podwodnych powstających w ramach programu Milden, rozwijanego od 2019 roku.
18.04.2023

Australia i Nowa Zelandia podpisały nową umowę o współpracy wojskowej

W ramach podpisanej umowy oba państwa chcą rozwijać współpracę w zakresie wymiany doświadczenia, szkoleń i kooperacji wojsk, w tym sił specjalnych. Odbywa się to w czasie gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii.
18.04.2023

Partner programu Miecznik zapewni technologię na brytyjskie fregaty Typ 31

Podobnie jak Polska, Wielka Brytania dąży do rozwoju swoich sił morskich w postaci budowy nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów. W obu sytuacjach w przedsięwzięcia są zaangażowane te same firmy, stąd można domniemywać podobnych rozwiązań i wyposażenia zarówno na polskich, jak i brytyjskich fregatach.
12.04.2023

Kanada planuje wydać miliardy dolarów na okręty podwodne

Zdaniem przedstawicieli przemysłu obronnego Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna planuje odmłodzić swoją flotę podwodną. W grę wchodzi zakup do 12 nowych okrętów, przeznaczając na ogromną część budżetu na zbrojenia.
06.04.2023

Niderlandzki "Miecznik" rusza pełną parą

To będzie jedno z największych przedsięwzięć branży okrętowej w tym regionie. Przy współpracy firm Damen i Thales powstaną cztery fregaty, po dwie dla holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej. Okręty będą wprowadzane do służby od 2029 roku.
05.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Austal woduje dwa nowe okręty dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej grupy stoczniowej dokonał wodowania dwóch okrętów dla sił morskich USA - okrętu logistycznego USNS Cody (EPF 14) i okrętu walki przybrzeżnej Kingsville (LCS 36).
30.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

PGE uruchamia kampanię promującą „zieloną zmianę”

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła nową odsłonę kampanii wizerunkowej „PGE. Prowadzimy w zielonej zmianie”, która ma wskazać koncern jako lidera transformacji energetycznej w kraju. Tematem tej edycji jest rozwój odnawialnych źródeł energii w ramach grupy.
01.03.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

BAE Systems zwiększa swój udział w powstawaniu nowych okrętów podwodnych US Navy

Spółka wygrała przetarg o wartości 71 milionów dolarów na produkcję i dostawę komponentów do okrętów podwodnych typu Columbia. Jest to drugi kontrakt otrzymany przez BAE Systems na prace związane z tym kluczowym morskim środkiem odstraszania nuklearnego Marynarki Wojennej USA.
27.01.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Największe marynarki wojenne NATO dyskutują o większej współpracy

Reprezentanci głównych marynarek wojennych NATO: szef operacji morskich admirał Mike Gilday (USA), pierwszy lord admiralicji admirał Ben Key (Wielka Brytania) oraz szef sztabu francuskiej marynarki wojennej adm. Pierre Vandier (Francja) spotkali się na pierwszej w historii "Paryskiej Konferencji Marynarki Wojennej".
24.01.2023

Brytyjski rząd rozważa rezygnację z budowy fregat

Czarne chmury zawisły nad projektem fregat typu 32 dla Royal Navy. Rząd nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka chce zawiesić plany jego sfinansowania.
17.01.2023

Rosyjskie okręty opuszczają czarnomorskie porty - cisza przed burzą?

Port wojenny w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym nagle opuściły 11 stycznia br. najważniejsze, stacjonujące tam rosyjskie okręty. Mogą stanowić zagrożenie dla działalności ukraińskich portów oraz walczących sił, bądź stanowić jeden z aktów desperacji rosyjskiego kolosa na glinianych nogach.
12.01.2023

Turcja wzmocni swoje siły nawodne o bezzałogowe jednostki. Kontrakt już podpisany

Tureckie Ministerstwo Obrony (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) podpisało kontrakt z ARES Shipyard i Meteksan na dostarczenie bezzałogowych jednostek nawodnych ULAQ.
28.12.2022

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

General Dynamics otrzymał dodatkowe miliardy na budowę podwodnych kolosów

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyznała blisko 5,1 miliarda dolarów w ramach kontraktu na budowę okrętów podwodnych typu Columbia, które mają być podstawą podwodnych sił nowej generacji.
26.12.2022

Rosyjskie okręty ćwiczą na Bałtyku. NATO w gotowości

W ramach dużych ćwiczeń z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rosyjskie okręty wchodzące w skład Floty Bałtyckiej przeprowadziły m.in. rakietowy ostrzał celów nabrzeżnych i morskich.
19.12.2022

Miecznik kluczem do rozwoju marynarki wojennej i przemysłu stoczniowego

Podczas briefingu prasowego, który odbył się 14 grudnia br. dyrektor programu Miecznik w Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Cezary Cierzan poruszył szereg zagadnień związanych z tą największą od lat inwestycją na rzecz morskiego rodzaju sił zbrojnych.
14.12.2022

Szwedzka korweta wraca z modernizacji

Korweta HMS Sundsvall wraca do służby w Svenska Marinen. Administracja ds. Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) przekazała jednostkę, kończąc prace modernizacyjne okrętów typu Göteborg.
14.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

Rozpoczęcie budowy nowego atomowego okrętu US Navy

W 81. rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia, w stoczni General Dynamics Electric Boat w Quonset Point odbyła się uroczystość symbolicznego położenia stępki pod nowy okręt podwodny US Navy USS Arizona (SSN 803).
09.12.2022

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Royal Navy zwiększa swój militarny potencjał

W reakcji na zwiększone zagrożenie militarne ze strony Rosji, brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, które zbuduje firma BAE Systems. Łącznie powstanie osiem takich jednostek.
16.11.2022

Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano

Według Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office, CBO) wydatki zdecydowanie wzrosną w porównaniu pierwotnymi założeniami.
15.11.2022

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
10.11.2022

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

Biełgorod gotowy do służby. To rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym

W piątek (8 lipca) Rosyjska Marynarka Wojenna przyjęła do służby okręt podwodny specjalnego przeznaczenia K-329 Biełgorod. To jednocześnie pierwszy nosiciel atomowych bezzałogowców podwodnych Posiejdon.
10.07.2022

Rosyjskie okręty podwodne zagrażają dostawom zachodniej broni w Ukrainie

W środę Rosja poinformowała, że z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym wystrzelone zostały dwa pociski manewrujące Kalibr, które trafiły w nieokreślone lądowe cele w Ukrainie. Moskwa ostrzega, że będzie w ten sposób atakować konwoje z bronią dostarczaną przez kraje NATO do Ukrainy.
05.05.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.
21.09.2021

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.
11.08.2021

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers realizuje prace projektowe na statku Earth300

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers jest dobrze znany ze swojego innowacyjnego portfolio projektowania statków i ogromnego doświadczenia w podejmowaniu najtrudniejszych projektów.
11.04.2021

Kolumbijskie wojsko przechwyciło na Pacyfiku łódź podwodną z kokainą

Narkotykowi baronowie z Ameryki Południowej regularnie podejmują próby przemytu narkotyków przy użyciu łodzi podwodnych. Proceder ten jest dobrze znany kolumbijskiej marynarce wojennej, która co kilka miesięcy informuje o kolejnych zatrzymaniach. Ostatni taki przemyt udaremniono wczoraj.
23.03.2021

Koncern Leonardo wyposaży łodzie podwodne włoskiej marynarki wojennej

Koncern Leonardo podpisał kontrakt z Fincantieri o wartości około 150 milionów euro na dostarczenie wyposażenia dla pierwszych dwóch łodzi podwodnych U212 Near Future Submarines (NFS), z których pierwsza ma dołączyć do floty włoskiej marynarki wojennej w roku 2027. To strategiczne wyposażenie wzmocni zdolności włoskiej marynarki wojennej w zakresie nadzoru i ochrony w trakcie przeprowadzania operacji podwodnych na wodach włoskich i międzynarodowych.
01.03.2021

Fincantieri wybuduje dwa okręty podwodne dla włoskiej marynarki wojennej

Włoskie Fincantieri podpisze warty 1,64 mld dolarów kontrakt na budowę dwóch okrętów podwodnych nowej generacji dla włoskiej marynarki wojennej.
01.03.2021

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.
11.12.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Błękitna technologia – projekt BlueBioTECH realizowany na Uniwersytecie Gdańskim

Projekt „Rozwój i transfer technologii dla błękitnej bioekonomii w regionie Morza Bałtyckiego BlueBioTECH”, realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. BlueBioTECH jest odpowiedzią na potrzeby lepszych rozwiązań w technikach produkcji, zbioru, przetwarzania, a zwłaszcza zwiększenia skali np. w uprawach mikro i makroalg, małży, ryb i krewetek.
29.07.2020

Osiem światowych koncernów telekomunikacyjnych ułoży podmorski światłowód wokół Afryki

Międzynarodowe konsorcjum ośmiu firm telekomunikacyjnych planuje ułożenie wokół wybrzeży Afryki podmorskiego światłowodu długości 37 tysięcy kilometrów. Realizacją inwestycji ma się zająć firma Alcatel Submarine Networks – poinformowała w czwartek agencja AFP.
15.05.2020

HMS Audacious wyrusza do swojej macierzystej bazy

HMS Audacious, czwarty z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute budowanych przez BAE Systems dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), wyszedł dziś w morze ze stoczni w Barrow-in-Furness.
07.04.2020

System NSRS dla okrętu „Ratownik” na MSPO 2019

Griffin Group Defence podczas MSPO – Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019 w Kielcach zaprezentuje system NSRS dla okrętu „Ratownik”. W dniach 3-6 września będzie można zobaczyć go na stoisku nr E-32.To skonteneryzowany, mobilny system ratownictwa podwodnego, którego właścicielami są floty wojenne Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegi.
30.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

Podmorski kabel połączy Europę z Afryką. Położy go Google

Google położy nowy podmorski kabel, który połączy Europę i Afrykę - ogłosiła w piątek spółka Alphabet. Budowa podmorskiej infrastruktury łączności ma pomóc koncernowi w zwiększeniu wydajności chmury obliczeniowej - podkreśliła agencja Reutera.
29.06.2019

Na dnie Morza Czarnego znaleziono u-boota (wideo)

Niezwykłe odkrycie 4 km od wybrzeża Turcji. Podczas realizacji filmu dokumentalnego „Mavi Tutku” (Blue Passion), tworzonego przez turecką telewizję i marynarkę wojenną odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podowdnego z czasu II wojny światowej. Najprawdopodobniej jest to U-23 wchodzący w skład "Zaginionej floty Hitlera".
19.03.2019

Rozpoczęły się próby morskie zmodernizowanego OP Gotland

W piątek, 19 października w stoczni Saab w Karlskronie OP Gotland rozpoczął próby morskie. Miało to miejsce po kompleksowej modernizacji „mid-life upgrade", mającej zwiększyć możliwości operacyjne okrętu dla Szwecji po 2025 r.
23.10.2018

Wykład otwarty na temat przemiany energii w okrętach podwodnych

We wtorek 27 marca o godzinie 12:00 w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się wykład otwarty pt.: „Energy conversion in submarines – Diesel Engines”. Wykład poprowadzi przedstawiciel firmy Saab Kockums Pan Peter Karlström i będzie składał się z trzech części po 45 minut każda.
23.03.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.