• <

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

10.11.2022 13:30 Źródło: Naval News

Partnerzy portalu

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich - GospodarkaMorska.pl
TKMS

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.

Rząd w Kairze od lat widzi potrzebę rozbudowy swojej floty i roli w ochronie interesów państwa jak i morskiej gospodarki. Wynika to również z potrzebnej „wymiany pokoleniowej” jednostek pozostających w służbie na nowe. Podobnie jak Polska jest jednym z użytkowników amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry, zbudowanych w latach 70-tych i 80-tych. Jeszcze w 2020 roku władze nabyły od Włoch dwie wielozadaniowe fregaty typu Carlo Bergamini (typ producenta FREMM). ENS Al-Galala wszedł do służby w tym samym roku, natomiast ENS Barnis w kolejnym. Było to wymuszone oczekiwaniem na przekazanie pierwszej z jednostek MEKO A-200 EN (oznaczone jako typ Al-Aziz), powstających w niemieckiej stoczni Bremerhaven od 2018 roku, gdy rząd zawarł umowę z koncernem stoczniowym ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Trzy z czterech planowanych okrętów powstają w Niemczech, natomiast ostatni, w oparciu o przekazane dane, powstanie w stoczni w Aleksandrii.

Pierwszą z zamówionych fregat, przekazaną Marynarce Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya) była ENS Al-Azis, co nastąpiło w październiku tego roku. Jednostki tego typu mają 121 metrów i wyporność 3700 ton, osiągając przy tym prędkość 29 węzłów. Dysponują nowoczesnym wyposażeniem w postaci pakietu sensorów i uzbrojenia. Zalicza się do nich kompleksowy system walki elektronicznej firmy Thales, a także radar obserwacji przestrzeni powietrznej i nawodnej tego samego producenta NS-110 4D z anteną AESA. W wyposażeniu fregaty mają również sonar podkilowy i holowany, a także wyrzutnie celów pozornych Rheinmetall MUSS. Główne uzbrojenie stanowią pociski przeciwokrętowe MM40 Exocet i przeciwlotnicze MICA NG w 36-komorowej wyrzutni VLS. Uzbrojenie dopełnia armata morska OTO Melara LW kalibru 127 mmm i dwie mniejsze armaty automatyczne 27 mm. Do działań w ramach zwalczania okrętów podwodnych (Anti-submarine warfare, ASuW) przeznaczone są dwie wyrzutnie torped MU90. Posiadają też hangar dla dwóch śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych.

Niemiecki koncern TKMS był również jednym z trzech oferentów, który startował w przetargu na budowę polskiej, wielozadaniowej fregaty projektu „Miecznik”. Proponowany typ miał roboczą nazwę MEKO A-300PL. Ostatecznie Agencja Uzbrojenia MON wybrała projekt Arrowhead 140 (AH140) brytyjskiej firmy Babcock.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.