Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
Rząd w Kairze od lat widzi potrzebę rozbudowy swojej floty i roli w ochronie interesów państwa jak i morskiej gospodarki. Wynika to również z potrzebnej „wymiany pokoleniowej” jednostek pozostających w służbie na nowe. Podobnie jak Polska jest jednym z użytkowników amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry, zbudowanych w latach 70-tych i 80-tych. Jeszcze w 2020 roku władze nabyły od Włoch dwie wielozadaniowe fregaty typu Carlo Bergamini (typ producenta FREMM). ENS Al-Galala wszedł do służby w tym samym roku, natomiast ENS Barnis w kolejnym. Było to wymuszone oczekiwaniem na przekazanie pierwszej z jednostek MEKO A-200 EN (oznaczone jako typ Al-Aziz), powstających w niemieckiej stoczni Bremerhaven od 2018 roku, gdy rząd zawarł umowę z koncernem stoczniowym ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Trzy z czterech planowanych okrętów powstają w Niemczech, natomiast ostatni, w oparciu o przekazane dane, powstanie w stoczni w Aleksandrii.
Egyptian Navy Second MEKO A200-class frigate ENS Al-Qahhar (905) starts her initial sea trials.
— Mahmoud Gamal (@mahmouedgamal44) November 10, 2022
© Lothar Scheschonka pic.twitter.com/hkALjQR5to
Pierwszą z zamówionych fregat, przekazaną Marynarce Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya) była ENS Al-Azis, co nastąpiło w październiku tego roku. Jednostki tego typu mają 121 metrów i wyporność 3700 ton, osiągając przy tym prędkość 29 węzłów. Dysponują nowoczesnym wyposażeniem w postaci pakietu sensorów i uzbrojenia. Zalicza się do nich kompleksowy system walki elektronicznej firmy Thales, a także radar obserwacji przestrzeni powietrznej i nawodnej tego samego producenta NS-110 4D z anteną AESA. W wyposażeniu fregaty mają również sonar podkilowy i holowany, a także wyrzutnie celów pozornych Rheinmetall MUSS. Główne uzbrojenie stanowią pociski przeciwokrętowe MM40 Exocet i przeciwlotnicze MICA NG w 36-komorowej wyrzutni VLS. Uzbrojenie dopełnia armata morska OTO Melara LW kalibru 127 mmm i dwie mniejsze armaty automatyczne 27 mm. Do działań w ramach zwalczania okrętów podwodnych (Anti-submarine warfare, ASuW) przeznaczone są dwie wyrzutnie torped MU90. Posiadają też hangar dla dwóch śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych.
Niemiecki koncern TKMS był również jednym z trzech oferentów, który startował w przetargu na budowę polskiej, wielozadaniowej fregaty projektu „Miecznik”. Proponowany typ miał roboczą nazwę MEKO A-300PL. Ostatecznie Agencja Uzbrojenia MON wybrała projekt Arrowhead 140 (AH140) brytyjskiej firmy Babcock.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe