• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

rk

19.10.2023 14:45 Źródło: Saab
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Partnerzy portalu

Fot. Saab

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.

We wrześniu szwedzkie przedsiębiorstwo rozmieściło jako cel szkoleniowy w zakresie zwalczania okrętów podwodnych AUV62-AT wraz z pojazdem zdalnie sterowanym (ROV) Seaeye Falcon, który był był obsługiwany z pokładu okrętu badawczego Marynarki Wojennej Portugalii, NRP Dom Carlos I (A522), natomiast AUV62-AT z bazy morskiej. Obydwa systemy uczestniczyły w dwóch ćwiczeniach, REPMUS 23 i Dynamic Messenger 23, przez łącznie przez trzy tygodnie. Celem ćwiczeń było poznanie eksperymentalnych morskich systemów bezzałogowych w kontekście operacyjnym. Można o nich przeczytać w tekstach Polscy marynarze sprawdzali swoje umiejętności podczas międzynarodowego ćwiczenia REPMUS 23 w Portugalii oraz Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach.

Saab AUV62-AT, we współpracy ze szwedzką agencją zamówień w dziedzinie obronności FMV, wspierał systemy zwalczania okrętów podwodnych dostarczone przez marynarkę wojenną, ekspertów branżowych i akademickich. Osiągnął to poprzez naśladowanie profilu akustycznego okrętu podwodnego, dostosowanego do ćwiczeń, na który można było następnie polować i śledzić. Zebrane dane AUV62-AT wykorzystano następnie do zapewnienia szybkiej informacji zwrotnej różnym systemom, informując o przyszłych metodach wdrażania. Wykorzystanie go jest dobrym rozwiązaniem w zakresie rozwijania umiejętności zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASuW) odciążającym jednostki działające pod wodą i pozwalając im skupiać się na wykonywaniu powierzonych im zadań, bądź też utrzymać zdolności ZOP państwom pozbawionym tego rodzaju uzbrojenia. W grudniu ubiegłego roku zakupiła je polska Agencja Uzbrojenia. Wartość zawartej umowy to ok. 70 mln koron szwedzkich (ok. 30 mln zł). Dostawa systemu nastąpi w 2024 roku.

– Współpraca z NATO i ekspertami branżowymi przy badaniu, w jaki sposób radzimy sobie z rozwijającymi się zagrożeniami dla naszej krytycznej infrastruktury podmorskiej, czyli potencjału obronnego, który niewątpliwie będzie wykazywać większą aktywność w nadchodzących latach, była zaszczytem – mówi Dean Rosenfield, dyrektor ds. marketingu i dyrektor zarządzający Saab UK.

W ramach ćwiczeń związanych z krytyczną infrastrukturą podwodną Seaeye Falcon zademonstrował swoją elastyczność operacyjną i niezawodność w szeregu zadań podwodnych. Miało to kluczowe znaczenie w identyfikacji, relokacji i neutralizacji symulowanych podwodnych urządzeń wybuchowych umieszczonych na podwodnym kablu komunikacyjnym. Obejmowało to wyznaczanie celów i przeprowadzanie podwodnych procedur mających na celu zabezpieczenie podejrzanych zagrożeń, a także ich zdalne wydobywanie do analizy kryminalistycznej. Ta faza ćwiczenia została zaprojektowana i przeprowadzona przez firmę Saab UK.

Szwedzki koncern liczy na możliwość współpracy z siłami morskimi państw NATO przy okazji kolejnych edycji wspomnianych ćwiczeń, mając do dyspozycji więcej możliwości ze swojego portfolio. Biorąc pod uwagę trwającą procedurę akcesu Szwecji do sojuszniczych struktur, istnieje tu korelacja współpraca marynarki wojennej z firmą i jej rozwoju w sytuacji umocnienia relacji z NATO poprzez członkostwo państwa w nim.

Fot. Saab

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.