• <

Wynik wyszukiwania - "DSME" - Wiadomości

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Pracownik południowokoreańskiej stoczni i oficer tamtejszej marynarki szpiegowali dla Tajwanu?

Południowokoreańskie media poinformowały, że były pracownik koncernu stoczniowego Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz były oficer marynarki Korei Południowej mogli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Tajwanu. Dzięki nim z DSME wyciec miały plany okrętów podwodnych.
08.01.2024

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją

Chińscy stoczniowcy w 2023 r. odnotowali 63% wzrost zamówień na nowe projekty. Tak wynika danych podanych przez CANSI za okres od stycznia do października. Chińscy stoczniowcy uzyskali zamówienia na 61,06 mln t w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. Innowacyjne promy z Chin i kontenerowce oraz masowce możemy oglądać w polskich portach prawie codziennie.
07.12.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Rosyjski pływający magazyn LNG dotarł do Arktyki

Po czterech miesiącach holowania z koreańskiej stoczni, pływający magazyn LNG należący do rosyjskiego koncernu Novatek wpłynął na wody Arktyki. Docelowo, jednostka zacumuje niedaleko murmańska i będzie służyć jako terminal przeładunkowy dla rosyjskiego eksportu gazu.
20.06.2023

Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą

Jedna z największych stoczni na świecie, południowokoreańska Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering ma nowego właściciela i nową nazwę.
26.05.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Rosja ma kolejny tankowiec. Pomoże omijać sankcje

29 grudnia Sovcomflot odebrał pierwszy zbudowany i sfinansowany przez Rosję tankowiec Aframax napędzany LNG. To ważna wiadomość dla samych Rosjan, bo każdy tankowiec jest teraz dla nich na wagę złota ze względu na zachodnie sankcje i price cap na rosyjską ropę.
30.12.2022

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

Towimor dostarczy wyposażenie cumowniczo-kotwiczne dla offshore'owców Eneti

Towimor podpisał kontrakt z jedną z największych stoczni, koreańskim DSME (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering) na dostawę wyposażenia cumowniczo-kotwicznego na budowane dla Eneti statki do instalacji turbin wiatrowych.
05.12.2022

Południowokoreańska stocznia DSME rozwiązuje kolejną umowę z rosyjskim klientem

Przedsiębiorstwo Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) anulowało kontrakt na budowę gazowca LNG dla klienta z Rosji.
28.11.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Morscy partnerzy PGNiG. Polska wchodzi na rynek morskiego transportu LNG

Za nami uroczyste cięcie stali do kolejnej, trzeciej jednostki do przewozu LNG zamówionej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Przy tej okazji poinformowało, że gazowce będą użytkowane we współpracy z wyspecjalizowanymi spółkami armatorskimi: Knutsen OAS Shipping oraz Maran Gas Maritime.
13.08.2022

Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców

Globalny portfel zamówień statków na skroplony gaz ziemny osiągnął prawie 230 gazowców LNG i stanowi to 38 proc. wielkości obecnej floty operacyjnej. PGNiG z kontraktem na 8 statków funkcjonuje na rynku jako nowy inwestor.
10.08.2022

Koreański gigant stoczniowy w kryzysie

Choć zamówień nie ubywa, południowokoreański sektor stoczniowy zmaga się z coraz większymi problemami. Jeden z tamtejszych gigantów, DSME, już mówi o kryzysie.
08.07.2022

Rosja dalej nie płaci, Daewoo anuluje produkcję kolejnego tankowca

Pod koniec maja koreański gigant stoczniowy DSME (Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering) poinformowała o anulowaniu zamówienia na pierwszy z trzech tankowców LNG, jakie stocznia miała zbudować dla rosyjskiego koncernu Sovcomflot. Koreańczycy podali, że zamawiający nie dokonał płatności raty z tytułu umowy. Obecnie DSME anulowała z tego samego powodu zamówienie na drugi tankowiec dla Sovcomflotu i czeka na rozwój sytuacji w przypadku trzeciego.
05.07.2022

Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca

Stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) anulowała zamówienie na tankowiec LNG, który rosyjski Sovcomflot zamówił na potrzeby projektu Arctic LNG 2 realizowanego przez Novatek.
27.05.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 5-7/2022)

Kolejne tygodnie początku nowego roku to czas aktywizacji rynku tonażowego w wielu obszarach. Na koniec stycznia aktualny portfel złożonych nowych zamówień w 2022 roku na wszystkie typy statków wynosił 77 jednostek, jednakże nadal było to o 40% mniej w porównaniu do danych z zeszłego roku. Niemniej jednak zapotrzebowanie na tonaż widać między innymi po cenach statków, które mocno wystrzeliły w górę. W uśrednieniu są one obecnie najwyższe od 10 lat!
21.02.2022

Komisja Europejska zabrania fuzji stoczniowych molochów

Komisja Europejska zablokowała projekt fuzji dwóch wielkich południowokoreańskich stoczni: Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz Hyundai Heavy Industries (HHI).
14.01.2022

Kolejny cyberatak, ofiarą tym razem Bureau Veritas

Bureau Veritas, francuskie towarzystwo klasyfikacyjne, potwierdziło, że padło ofiarą ataku hakerów.
24.11.2021

Vestas kolejną ofiarą cyberataku

Producent turbin wiatrowych Vestas stał się obiektem cyberataku. W jego wyniku wyłączona została część operacji biznesowych firmy.
23.11.2021

Raport: Unia blokuje megatransakcję przejęcia koreańskiego giganta stoczniowego

Unia Europejska (UE) podjęła decyzję, aby uniemożliwić południowokoreańskiemu przedsiębiorstwu stoczniowemu Hyundai Heavy Industries (HHI) sfinalizowanie proponowanego przejęcia konkurencyjnego Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), podała Korea Times, powołując się na kilka źródeł.
19.11.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

DSME potwierdza cyberatak

Południowokoreański gigant stoczniowy Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) potwierdził, że prawdopodobnie stał się obiektem cyberataku.
03.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

MOL zamawia cztery gazowce LNG na czarter dla rosyjskiego giganta

Mitsui OSK Lines (MOL) ogłosił, że zamówił cztery nowe gazowce skroplonego gazu ziemnego (LNG) od południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) z dostawą w 2024 roku.
22.09.2021

Boom w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 32-35/2021)

Z rynku spływały kolejne elektryzujące informacje na temat inwestycji w tonaż. Wielkie zamówienia omijały jednak w większości przypadków europejski rynek stoczniowy, lokując się głównie na Azji.
13.09.2021

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął 137. dostawę gazu na pokładzie Al Karaana

We czwartek 19 sierpnia do Portu w Świnoujściu zawinął gazowiec Al Karaana. Przywiózł 24. w tym roku, a łącznie 137. dostawę gazu.
20.08.2021

Koreańskie stocznie podniosą ceny

Korzystając z niesłabnącego popytu, wielka trójka południowokoreańskich stoczni podniesie ceny, by odrobić straty na stali.
04.08.2021

Hapag-Lloyd potwierdza rozmowy o dodaniu 10 statków do swojej floty

Niemiecki Hapag-Lloyd, piąta co do wielkości firma żeglugi kontenerowej na świecie, prowadzi obecnie rozmowy z firmami dotyczące zakupu dziesięciu statków o ładowności 13000 TEU.
29.07.2021

HMM zamawia 12 kontenerowców w DSME i Hyundai Heavy

Południowokoreańska firma żeglugowa HMM osiągnęła porozumienia w sprawie budowy dwunastu kontenerowców o ładowności 13 tys.TEU o wartości 1,57 miliarda dolarów.
30.06.2021

Hapag-Lloyd składa nowe zamówienie na bardzo duże kontenerowce

Hapag-Lloyd zamówił kolejne sześć bardzo dużych kontenerowców w Korei Południowej. Zamówione w Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) statki będą miały pojemność ponad 23 500 TEU z silnikami dwupaliwowymi, które mogą pracować na paliwie LNG. Dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku.
23.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Wärtsilä dostarczy technologię dla sześciu tankowców Arctic LNG 2

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy systemy generatora gazu obojętnego (IGG) dla sześciu tankowców arktycznych LNG 2.
01.06.2021

Mniej zamówień niż przewidywano. Czołowa koreańska stocznia notuje stratę w pierwszym kwartale

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zanotowała stratę w pierwszym kwartale 2021 roku, po zysku w tym samym okresie w zeszłym roku.
21.05.2021

Eneti złożyła zamówienie warte 330 mln dolarów na nowe jednostki offshore

Firma Eneti Inc zajmująca się instalacjami morskimi na morzu, do niedawna znana jako Scorpio Bulkers, zawarła umowę na budowę statku do instalacji turbin wiatrowych. Jednostka zostanie zbudowana przez południowokoreańską firmę Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering.
18.05.2021

Chińskie statki ratownicze pomogą w odzyskaniu indonezyjskiego okrętu podwodnego

Indonezja przyjęła ofertę chińskiej marynarki wojennej PLA na pomoc w podniesieniu wraku okrętu podwodnego KRI Nanggala, który zniknął bez ostrzeżenia podczas zanurzania 21 kwietnia.
04.05.2021

Od początku roku zamówiono już 27 statków napędzanych LNG

Od początku tego roku armatorzy zamówili już 27 jednostek napędzanych LNG – informuje firma Gibson Shipbrokers. Wśród nich 14 to były tankowce, dziewięć kontenerowce, dwa drobnicowce i jeden samochodowiec. Statki będą dostarczane do 2024 roku.
14.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Nowy prezes PŻB - Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Konkurs na prezesa zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Rada nadzorcza spółki spotkała się z dwoma kandydatami, którzy złożyli aplikacje w tym postępowaniu i dokonała wyboru.
28.03.2021

Czołowa południowokoreańska stocznia wstrzymała produkcję z powodu wybuchu infekcji COVID-19

Południowokoreańska stocznia, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), wstrzymała produkcję w swoich zakładach w Okpo i Geoje z powodu wybuchu infekcji COVID-19 wśród pracowników.
23.03.2021

Shell wyczarteruje 10 nowych VLCC napędzanych skroplonym gazem ziemnym

Shell wyczarteruje dziesięć nowych tankowców VLCC zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Energetyczny gigant stara się w ten sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla ze swojej floty tankowców.
12.03.2021

DSME zdobyło kontrakt na kwartet kontenerowców

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) zdobyła wart 441 mln dolarów kontrakt na budowę czterech kontenerowców.
17.02.2021

Hapag-Lloyd z finansowaniem na sześć mega kontenerowców napędzanych LNG

Niemiecka linia kontenerowa, Hapag-Lloyd, zapewniło finansowanie z dwóch źródeł na kwotę 889 mln dolarów. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone zakup sześciu mega kontenerowców o ładowności 23,5 tys. TEU, które zostały zamówione w grudniu 2020 roku.
10.02.2021

DHT odnawia flotę dzięki zakupowi ekologicznych tankowców

DHT Holdings podpisała umowę na zakup dwóch bardzo dużych tankowców (VLCC) wybudowanych w 2016 roku w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) za kwotę 136 mln dolarów.
22.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Scorpio Bulers ujawniło nową nazwę

Scorpio Bulkers zamierza zmienić swoją nazwę na Eneti Inc., wraz z odejściem firmy z segmentu przewozów masowych i przejścia na rynek morskiej energetyki wiatrowej.
07.01.2021

Irak podpisał wartą 2,6 mld dolarów umowę z DSME na budowę pierwszej fazy Portu Faw

Irak podpisał wartą 2,6 mld dolarów umowę z południowokoreańskim Daewoo Engineering & Construction na budowę pierwszego etapu portu handlowego Faw, który miałby powstać na południu kraju.
01.01.2021

Chiny zatwierdziły fuzję południowokoreańskich gigantów stoczniowych

Chiński urząd antymonopolowy zatwierdził plan fuzji pomiędzy południowokoreańskimi stoczniami: Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), Hyundai Heavy Industries (HHI) oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
29.12.2020

Hapag-Lloyd zamówił sześć megakontenerowców w stoczni DSME

Niemiecki armator Hapag-Lloyd złożył zamówienie na sześć megakontenerowców (ULCV) w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering.
24.12.2020

Scorpio Bulkers żegna się z rynkiem masowców i wkracza w segment morskiej energetyki wiatrowej

Monakijski armator Scorpio Bulkers planuje w czasie 2021 roku sprzedać swoje pozostałe masowce i zmienić nazwę. Będzie to część przejścia firmy na rynek odnawialnych źródeł energii.
22.12.2020

Nowa jednostka Minervy zakończyła próby morskie i gazowe

Grecki armator Minerva, prowadzony przez Andreasa Martinosa, zakończył próby morskie i gazowe swojego najnowszego gazowca LNG – Minerva Psara.
21.12.2020

DSME podpisał list intencyjny w sprawie budowy 10 dużych tankowców zasilanych LNG

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) podpisała list intencyjny w sprawie budowy dużych tankowców (VLCC) dla anonimowego europejskiego klienta.
09.12.2020

DSME z kontraktem na 3 tankowce VLCC

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) złożyła zamówienie na trzy bardzo duże tankowce (VLCC) w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Kontrakt jest warty 260 mln dolarów.
07.12.2020

GTT zaprojektuje zbiorniki dla sześciu tankowców LNG klasy lodowej

Francuska firma GTT otrzymała kontrakt na zaprojektowanie zbiorników dla sześciu gazowców LNG Arc 7 klasy lodowej.
04.12.2020

DSME ukarany grzywną 13,8 mln dolarów za niesprawiedliwe traktowanie podwykonawców

Koreańska Komisja ds. Uczciwego Handlu ukarała stocznię Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) za nieuczciwe traktowanie podwykonawcom. Koncern bowiem wyznaczał ceny kontraktów poniżej kosztów pracy. Koreański gigant otrzymał w związku z tym karę w wysokości 13,8 mln dolarów.
01.12.2020

Zvezda tnie blachy pod czołowy tankowiec klasy ARC7 LNG

Rosyjski koncern stoczniowy Zvezda Shipbuilding Complex poinformował, że pociął blachy pod budowę czołowego statku w serii tankowców LNG ARC7 klasy lodowej.
23.11.2020

Novatek kończy formację floty Arctic LNG 2

Novatek, największy niezależny producent gazu ziemnego w Rosji, podpisał długoterminowe umowy czarterowe na sześć zbiornikowców LNG typu lodowego Arc7.
29.10.2020

„Zachód jest oburzony”: Die Welt ocenił strategię Rosji w Arktyce

Państwa Zachodu są oburzone polityką Rosji wobec Północnej Drogi Morskiej, ale nic nie mogą z tym zrobić, pisze dziennikarz Felix Eick w artykule dla niemieckiej gazety Die Welt.
27.10.2020

Euronav zaciąga pożyczkę na kwotę 713 mln dolarów

Belgijski armator tankowców Euronav zabezpieczył pożyczkę w wysokości 713 milionów dolarów od norweskiej firmy Nordea.
21.10.2020

Piraci porwali marynarza z gazowca LNG na Zatoce Gwinejskiej

Piraci w Zatoce Gwinejskiej zaatakowali zbiornikowiec LNG i porwali jednego członka załogi.
20.10.2020

DSME otrzymało zamówienia na gazowce o wartości 1,7 mld USD

Południowokoreański stoczniowiec Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobył dwa zamówienia na sześć zbiornikowców LNG.
15.10.2020

Nowe megakontenerowce HMM wypłynęły z pełnym ładunkiem w swój dziewiczy rejs

Dwanaście nowych megakontenerowców HMM o pojemności 24 000 TEU przewoziło pełny ładunek kontenerów podczas swoich dziewiczych rejsów z Chin do Europy. Według przewoźnika, wszystkie dwanaście statków wypłynęło z Chin z ich maksymalną dopuszczalną ładownością.
09.10.2020

Scorpio sprzedaje masowiec bez płuczki, ponieważ realizuje strategię morską ukierunkowaną na morską energetykę wiatrową

Monakijski armator, Scorpio Bulkers, sprzedaje jeden ze swoich masowców bez płuczki, co stanowi pierwszy krok w niedawno ujawnionej strategii firmy, skoncentrowanej na sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
01.10.2020

HMM połączyło siły z SHI nad rozwojem technologii inteligentnych statków

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo żeglugowe HMM podpisało list intencyjny (MoU) z firmą Samsung Heavy Industries (SHI), w sprawie rozwoju technologii inteligentnych statków.
09.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu sierpnia 2020

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
04.09.2020

Kolejna jednostka dołączy do floty Flex LNG

Norweski armator Flex LNG doda w następnym tygodniu kolejny statek do swojej floty, która powiększy się tym samym do ośmiu gazowców.
14.08.2020

Scorpio Bulkers z mocnym wejściem na rynek morskiej energii wiatrowej

Scorpio Bulkers zamierza wejść na rynek morskiej energii wiatrowej, budując statek do instalacji turbin wiatrowych.
05.08.2020

Flex odebrał pierwszy w tym roku gazowiec LNG

Norweska firma żeglugowa Flex LNG odebrała w tym roku swojego pierwszego nowo zbudowanego gazowca i spodziewa się, że wkrótce pojawią się dodatkowe statki.
30.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Zwodowano kolejny gazowiec LNG dla Miverva Gas

Minerva Gas, grecki właściciel i operator LNG, zwodował swój nowo zbudowany statek w Samsung Heavy Industries w Korei Południowej.
24.07.2020

DSME i Port Rotterdam połączyły siły nad stworzeniem inteligentnego interfejsu dla statków i portów

Południowokoreański stoczniowiec Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) połączy siły z holenderskim zarządem portu w Rotterdamie (PoR), aby opracować interfejs między inteligentnym statkiem a inteligentnym portem.
21.07.2020

HMM ochrzcił swój siódmy ogromny kontenerowiec

Czołowy południowokoreański armator, HMM, przywitał 7 z 12 gigantycznych kontenerowców o ładowności 24 000 TEU. Są to największe jednostki tego typu na świecie pod względem ich nośności.
01.07.2020

Hunter Tankers pozyskało 157 mln dolarów na refinansowanie

Hunter Tankers AS, spółka w 100% zależna od norweskiej grupy Hunter ASA, otrzymała wiążące zobowiązania do udzielenia pożyczki w wysokości 157,5 mln USD od konsorcjum banków składającego się z Danske Bank, DNB, Nordea i SEB.
21.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu czerwca 2020 roku

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
18.06.2020

Flex LNG odbierze pierwszą nową jednostkę w tym roku

Flex LNG, firma żeglugowa kontrolowana przez miliardera Johna Fredriksena, ma odebrać swój pierwszy nowy statek w tym roku.
11.06.2020

DSME zdobyło duży kontrakt od rosyjskiego Novateku

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Korei Południowej wygrał zamówienie na budowę barek skroplonego gazu ziemnego dla rosyjskiego producenta LNG Novatek.
08.06.2020

Zawinięcie największego kontenerowca świata „HMM ALGECIRAS” w dziewiczym rejsie do Hamburga

Nowy okręt flagowy południowokoreańskiego przedsiębiorstwa żeglugowego „HMM ALGECIRAS”(wcześniej Hyundai Merchant Marine) zawinął do portu w Hamburgu w niedzielę 7 czerwca 2020 r. Przeładunek odbył się w Hamburgu w HHLA Container Terminal Burchardkai (CTB). Wyładowano i załadowano w sumie 13 600 TEU (standardowe kontenery 20 stopowe).
08.06.2020

Największy na świecie kontenerowiec zawinął do Europy

Kontenerowiec HMM Algeciras o ładowności 24 tys. TEU został w środę największą jednostką, która kiedykolwiek zawinęła do europejskiego portu.
04.06.2020

Katar rozpoczął największy program budow gazowców LNG w historii południowokoreańskich stoczni

Państwowa spółka Qatar Petroleum zawarła umowy dotyczące budowy statków z wielką trójką południowokoreańskich stoczni na budowę do 100 gazowców LNG o wartości ponad 19 miliardów USD.
01.06.2020

DSME rozpoczyna budowę nowego gazowca

W stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering z Korei Południowej rozpoczęła się budowa gazowca LNG dla BW LNG. W ostatnią środę miała miejsce uroczystość położenia stępki.
28.05.2020

DSME dostarczyło kolejnego giganta kontenerowego dla HMM

Południowokoreańska stocznia, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), dostarczyła HMM Copenhagen, drugi z serii dwunastu kontenerowców o ładowności 24 tys. TEU budowanych dla rodzimego armatora HMM.
24.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu maja 2020

Indeks ClarkSea spadł o 27% w ujęciu tydzień do tygodnia do 13 122 USD/dzień, co stanowi najniższy poziom od końca lutego. Średnia w bieżącym roku wzrosła o 56% w ujęciu rok do roku.
21.05.2020

Największy kontenerowiec świata opuścił Chiny z rekordowym ładunkiem

Południowokoreańska linia żeglugowa HMM poinformowała, że kontenerowiec HMM Algeciras opuścił port Yantian 8 maja, kierując się do Rotterdamu z 19 621 TEU załadowanymi na pokład.
12.05.2020

Gdańsk w nazwie jednego z największych kontenerowców świata

HMM Algeciras to kontenerowiec o ładowności ok. 24 000 TEU, ma 399,9 m długości, 61 m szerokości. Jest pierwszym z dwunastu statków tej pojemności, które mają być kolejno dostarczane do września 2020 roku. Jednym z następnych ma być HMM Gdansk.
02.05.2020

Chrzest największego kontenerowca na świecie w stoczni DSME

HMM, południowokoreański przewoźnik, zorganizował ceremonię chrztu pierwszego z dwunastu kontenerowców o ładowności 24 000 TEU.
23.04.2020

Unia Europejska wstrzymała fuzję koreańskich gigantów

Unijne organy regulacyjne antymonopolowe wstrzymały dochodzenie w sprawie wartej 1,8 mld dolarów fuzji koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries z Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w oczekiwaniu na dostarczenie informacji.
02.04.2020

Największy kontenerowiec świata wejdzie na szlak handlowy pod koniec kwietnia

Dostawa dwunastu największych w świecie kontenerowców o pojemności 24 000 TEU dla HMM nie zostanie opóźniona z powodu pandemii koronawirusa. "Pierwszy z nich wejdzie na szlak handlowy Azja-Europa Północna już pod koniec kwietnia, a pozostałe mają być sukcesywnie dostarczane do września tego roku" - poinformował rzecznik południowokoreańskiego przedsiębiorstwa żeglugowego HMM.
02.04.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec lutego 2020 r.

Globalna branża produkcji okrętowej mocno wyhamowuje. Oprócz spadków rozmiaru portfela zamówień świat mierzy się także z epidemią koronawirusa, który wyraźnie zaczyna wpływać również na przemysł stoczniowy.
30.03.2020

MOL przewiduje duże straty w 2019 roku

Japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines, spodziewa się odnotować nadzwyczajnie dużą stratę w skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2019.
24.03.2020

MSC Ambra po raz pierwszy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

MSC Ambra po raz pierwszy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

MOL, DSME połączyło siły, by zmniejszyć wpływ FSRU na środowisko

Japoński gigant - Mitsui O.S.K. Lines zawarło umowę z koreańską stocznią Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w celu wspólnego opracowania nowej technologii majacej zmniejszyć wpływ na środowisko przez pływające jednostki magazynowe i regazyfikacyjne (FSRU).
23.02.2020

Euronav nabył kolejne trzy tankowce VLCC

Euronav NV, belgijski armator tankowców, zawarła umowę nabycia poprzez odsprzedaż trzech megatankowców (VLCC). Obecnie w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) w Korei Południowej kończy się budowa tych jednostek.
12.02.2020

HMM już od kwietnia zacznie wprowadzać do służby nowe megakontenerowce

Południowokoreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) w ciągu czterech miesięcy dołączy do elitarnego grona posiadaczy megakontenerowców. W kwietniu bowiem ma zacząć odbiór pierwszego z 12 kontenerowców o ładowności 24 tys. TEU, które mają być największymi takimi jednostkami na świecie.
14.01.2020

Koreańskie DSME chce pozyskać kontrakty warte prawie 7 mld dolarów w obecnym roku

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) obrała za cel w tym roku pozyskanie kontraktów o wartości 6,88 mld dolarów.
07.01.2020

DSME zdobyło zamówienia na sześć kontenerowców

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) zdobyła kontrakt na budowę sześciu kontenerowców. Zamówienie warte 711 mln dolarów złożył nieujawniony armator z Afryki.
01.01.2020

Komisja Europejska obawia się fuzji koreańskich gigantów stoczniowych

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wszczęła szczegółowe postępowanie ws. oceny planowanego przejęcia wytwórcy statków Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) przez inną grupę stoczniową, Hyundai Heavy Industries Holdings (HHIH).
17.12.2019

Terminal Jamał LNG z pełną flotą 15 tankowców

Ostatni, piętnasty gazowiec LNG klasy lodowej został dostarczony rosyjskiemu terminalowi Jamał LNG. Jednostka o nazwie Yakov Gakkel została wybudowana w koreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) i należy po połowie do Teekay LNG i China LNG Shipping.
11.12.2019

Fuzja koreańskich stoczni pod lupą europejskich władz

Proponowana mega fuzja największych koreańskich stoczniowców Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), ma zostać dokładnie zbadane przez Unię Europejską.
10.12.2019

H-Line zamawia kolejnego gazowca LNG w stoczni Hyundai Samho

Południowokoreańska stocznia Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI) zdobyła kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 174 tys. m3. Umowa warta 190,5 mln dolarów została podpisana z rodzimym armatorem H-Line Shipping. Nowa jednostka ma zostać przekazana właścicielowi najpóźniej 15 czerwca 2022 roku.
09.12.2019

Czołowi członkowie żeglugi stworzyli projekt DecarbonICE. Jego celem jest walka z emisjami

Grupa czołowych firm z sektora gospodarki morskiej, w tym NYK, Sovcomflot, Knutsen OAS i Ardmore, DSME nawiązała współpracę z duńskim Centrum Rozwoju Morskiego (MDC) w celu opracowania technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla w ramach projektu o nazwie decarbonICE.
01.12.2019

Flex LNG czarteruje kolejny nowy statek

Flex LNG zawarło długoterminową umowę z Clearlake Shipping, częścią grupy Gunvor, na czarter nowego gazowca LNG. Okres wynajęcia jednostki może wynieść do dziesięciu lat, ale tylko pierwsze pięć lat jest pewne.
26.11.2019

DSME dostarczyła pierwszy gazowiec LNG z nowym systemem smarowania powietrzem

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) dostarczyła pierwszy w swojej historii gazowiec LNG z systemem smarowania powietrzem (ALS).
19.11.2019

HMM dołączył do ekologicznej koalicji Getting to Zero

Południowkoreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) dołączył do koalicji Getting to Zero, której celem jest przyśpieszenie dekarbonizacji żeglugi.
18.11.2019

Piąty gazowiec LNG klasy lodowej dostarczony armatorowi Teekay

Teekay odebrał jednostkę Georgiy Ushakov, piąty z serii sześciu gazowców LNG Arc 7, zdolnych łamać lód. Podobnie jak jej siostrzane jednostki, statek będzie obsługiwał terminal Jamał LNG.
18.11.2019

Fuzja koreańskich stoczni ustanowi nowego lidera światowego

Południowokoreańska grupa stoczniowa Hyundai Heavy Industries (HHI) rozpoczęła proces regulacyjny w Unii Europejskiej w celu uzyskania zgody na przejęcie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
13.11.2019

Sektor transportu LNG będzie dalej rosnąć w 2020 roku

Przez kolejne półtora roku branża transportu LNG pozostanie na fali wznoszącej. Sektor napędzany jest rosnącym popytem, ponieważ coraz więcej krajów traktuje skroplony gaz ziemny jako źródło energii, zastępując ropę i węgiel. Dodatkowo rośnie także podaż, gdyż na wodę trafia coraz więcej nowych jednostek do transportu tego gazu.
10.10.2019

Projekt największego na świecie etanowca zatwierdzony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering otrzymała oficjalne zatwierdzenie od towarzystwa klasyfikacyjnego ABS dla swojego projektu ogromnego etanowca o pojemności 165 tys. m3.
18.09.2019

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie (foto, wideo)

Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.
23.08.2019

Do DCT Gdańsk płynie MSC Gülsün – największy kontenerowiec świata (foto, wideo)

MSC Gülsün w drodze do Portu Gdańsk. Największy na świecie kontenerowiec spodziewany jest w DCT Gdańsk w najbliższy piątek w ramach serwisu Silk/AE10. Na pokładzie pomieści prawie 24 000 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek. Statek w Gdańsku będzie widoczny z ul. Kontenerowej.
20.08.2019

Czwarty gazowiec LNG klasy lodowej dostarczony armatorowi Teekay

Teekay odebrał jednostkę Vladimir Voronin, czwarty z serii sześciu gazowców LNG Arc 7, zdolnych łamać lód. Podobnie jak jej siostrzane jednostki, statek będzie obsługiwał terminal Jamał LNG.
18.08.2019

Polski Rejestr Statków ma nowy zarząd

Polski Rejestr Statków ma nowy zarząd. Na stanowisko prezesa zarządu powołano ponownie Andrzeja Madejskiego, członkiem zarządu, jak w poprzedniej kadencji, pozostaje natomiast Dariusz Rudziński. Jak podaje PRS, przed zarządem VIII kadencji bardzo pracowite miesiące i lata. Będzie to czas zwiększania konkurencyjności oraz wzmacniania pozycji PRS.
13.08.2019

Największy kontenerowiec na świecie zawinął do malezyjskiego portu (wideo)

MSC Gulsun, największy kontenerowiec świata, zawinął 27 lipca do malezyjskiego portu Tanjung Pelepas (PTP). Jednostka znajduje się obecnie w czasie swojego dziewiczego rejsu.
30.07.2019

Vladimir Rusanov przetransportował LNG do Chin przez Północny Szlak Morski

Vladimir Rusanov, gazowiec LNG klasy lodowej, zakończył podróż Północnym Szlakiem Morskim i dostarczył transport wyprodukowanego w terminalu Jamal LNG gazu skroplonego do Chin.
25.07.2019

Chrzest nowego gazowca LNG dla Projektu Jamał w stoczni DSME

W południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) odbyła się ceremonia chrztu gazowca LNG klasy lodowej, zamówionego przez japońskie Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i chińskie COSCO Shipping Corporation Limited.
21.07.2019

Samsung Heavy dostarczyło MSC największy kontenerowiec na świecie (wideo)

Największy kontenerowiec na świecie został w zeszłym tygodniu dostarczony szwajcarskiemu armatorowi Mediterranean Shipping Company (MSC). Jednostkę zbudowała koreańska stocznia Samsung Heavy Industries.
08.07.2019

Rekordowy spadek zamówień na nowe statki

W drugim kwartale 2019 roku zamówienia na nowe statki spadły do rekordowo niskiego poziomu.
04.07.2019

DSME z kolejnym zamówieniem na gazowce LNG

Południowokoreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobyło kolejny kontrakt od Maran Gas Maritime na budowę gazowca LNG.
12.06.2019

Udziałowcy zatwierdzili fuzję dwóch koreańskich gigantów stoczniowych

Akcjonariusze południokoreańskiej Hyundai Heavy Industries (HHI) zatwierdzili 31 maja plan fuzji stoczni z rodzimym zakładem Daewoo Shipbuilding & Marine (DSME). Zgoda została uzyskana mimo sprzeciwu pracowników HHI, którzy zorganizowali w ostatnim miesiącu szereg strajków.
02.06.2019

Teekay LNG Partners w ciągu roku odbierze cztery nowe gazowce LNG

Nikolay Yevgenov, Vladimir Voronin, Georgiy Ushakov i Yakov Gakkel - tak zostały nazwane cztery gazowce LNG budowane w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) dla armatora Teekay LNG Partners. Jednostki mają wejść do służby kolejno w październiku i listopadzie 2019 roku oraz w styczniu i lutym 2020 roku.
26.04.2019

Teekay LNG Partners ochrzciło cztery nowe gazowce LNG klasy lodowej

W stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ochrzczono na raz cztery nowe gazowce LNG klasy lodowej. Otrzymały one nazwy: Nikolay Yevgenov, Vladimir Voronin, Georgiy Ushakov i Yakov Gakkel, na cześć rosyjskich badaczy Arktyki.
01.04.2019

Armator największych na świecie kontenerowców postawił na skrubery

Hyundai Merchant Marine wyposaży swoje kontenerowce o ładowności 23 tys. TEU w systemy płuczek spalin (skrubery) przed wejściem w życie przepisów IMO o zawartości siarki w paliwach.
31.03.2019

Wielka koreańska fuzja na rynku stoczniowym postępuje - HHI przejmuje DSME

Południowokoreański holding stoczniowy Hyundai Heavy Industries (HHI) podpisał oficjalny kontrakt, pozwalający na kontynuację procedury przejęcia mniejszego rywala Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
09.03.2019

Pracownicy DSME będą strajkować z powodu propozycji przejęcia zakładu przez Hyundai Heavy Industries

Większość pracowników zatrudnionych w południowokoreańskiej Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) postanowiła strajkować przeciw planom przejęcia zakładu przez Hyundai Heavy Industries (HHI).
19.02.2019

Samsung Heavy nie zamierza zakupić udziałów w rodzimej DSME

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) nie złoży swojej oferty zakupu większościowego udziału w rodzimym koncernie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) – twierdzi agencja Yonhap.
11.02.2019

DSME z kolejnym zamówieniem na gazowiec do przewozu LNG. Trwa boom na te jednostki

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobyła kolejny kontrakt na budowę jednostki do przewozu skroplonego gazu ziemnego.
18.12.2018

Europejskie stocznie chcą rozmów Unii Europejskiej z Koreą Południową na temat dotacji

Europejscy armatorzy i stoczniowcy chcą rozmów między Unią Europejską i Koreą Południową na temat dotacji, którymi ten kraj wspiera swój przemysł żeglugowy i stoczniowy.
07.12.2018

140 statków napędzanych LNG dla Korei Południowej

Południowokoreański rząd chce zamówić 140 statków napędzanych LNG – poinformowała koreańska agencja prasowa Yonhap. Na ten cel zostanie przeznaczonych 1,7 bln wonów pomocy publicznej, czyli ok. 1,5 mld dolarów. Jednostki do 2025 r. mają być budowane w lokalnych stoczniach.
04.12.2018

Teekay mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
01.12.2018

Hyundai Merchant Marine wstrzymuje zakup nowych tankowców

Południowokoreański gigant żeglugowy Hyundai Merchant Marine (HMM) zdecydował się zrezygnować z opcji budowy pięciu dodatkowych tankowców – wynika z oświadczenia firmy.
25.11.2018

Nowe chemikaliowce zamówione przez niemieckiego armatora

Niemiecka spółka żeglugowa GEFO zamówiła sześć chemikaliowców w jednym z chińskich zakładów.
07.11.2018

Norweski armator zakupi pięć nowych gazowców LNG

Norweska firma żeglugowa, Flex LNG, planuje zakup pięciu nowych gazowców LNG od spółki Geveran Trading.
11.10.2018

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering rezygnuje z energii wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
08.10.2018

Koreaństa stocznia z dużym zamówieniem na tankowce

Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
03.10.2018

DSME ochrzciło gazowiec LNG klasy lodowej dla Projektu Jamał

W stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) odbył się chrzest nowego gazowca klasy lodowej, zamówionego przez Mitsui O.S.K. Lines i China COSCO Shipping.
12.09.2018

HMM zrezygnowało z opcji budowania kolejnych tankowców

Południowokoreański gigant żeglugowy Hyundai Merchant Marine zdecydował się zrezygnować z opcji budowy pięciu dodatkowych tankowców – wynika z oświadczenia firmy.
21.08.2018

DSME notuje niższy zysk w pierwszej połowie tego roku

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) zamknął pierwszą połowę tego roku z niższym zyskiem.
15.08.2018

Niemiecki armator z zamówieniem na 6 tankowców

Niemiecka spółka żeglugowa GEFO zamówiła sześć chemikaliowców w jednym z chińskich zakładów.
16.07.2018

Czołowa azjatycka stocznia rezygnuje z energii wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
12.07.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.