• <
nauta_2024

Komisja Europejska zabrania fuzji stoczniowych molochów

jm

14.01.2022 17:25
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Komisja Europejska zabrania fuzji stoczniowych molochów

Partnerzy portalu

Komisja Europejska zabrania fuzji stoczniowych molochów - GospodarkaMorska.pl
Fot. HHI

Komisja Europejska zablokowała projekt fuzji dwóch wielkich południowokoreańskich stoczni: Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz Hyundai Heavy Industries (HHI).

Komisja Europejska nie dopuściła do połączenia dwóch z największych stoczni świata: południowokoreańskich DSME i HHI. Komisja stwierdziła, że taka fuzja dałaby nowopowstałemu kolosowi uprzywilejowaną pozycję szczególnie na rynku gazowców LNG, co jest wbrew praktykon antymonopolowym.

DSME i HHI to dwie z trzech największych stoczni produkujących gazowce. W ciągu ostatnich pięciu lat obie spółki wyprodukowały dla europejskich klientów prawie 50 proc. wszystkich zamówień. Według Komisji połączenie stoczni dałoby nowej spółce dominującą pozycję na światowym rynku, z udziałem wynoszącym minimum 60 proc., co zmniejszyłoby konkurencyjność, a tym samym pozwoliło na sztuczne windowanie cen.

Komisja Europejska już wcześniej sygnalizowała, że patrzy na proponowaną fuzję w ten sposób. Zwracała się nawet do stoczni w kwestii zaproponowania środków, które miałyby zaradzić obawom, ale nie zaoferowały one żadnych pomysłów. Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji odpowiedzialna za konkurencyjność argumentowała ponadto, że LNG jest szalenie ważne dla Europy, bo poprawia bezpieczeństwo energetyczne kontynentu.

– Fuzja HHIH i DSME doprowadziłaby do uzyskania dominującej pozycji na światowym rynku budowy dużych statków LNG, na którą istnieje duże zapotrzebowanie ze strony europejskich przewoźników. Biorąc pod uwagę, że nie przedstawiono żadnych środków zaradczych, połączenie doprowadziłoby do zmniejszenia liczby dostawców i wyższych cen dla dużych statków przewożących LNG. Dlatego zakazaliśmy fuzji – powiedziała Vestager.

Komisja Europejska analizowała projekt fuzji od 2019 roku, kiedy to HHI rozpoczęło warty 1,8 miliarda dolarów proces przejęcia DSME chcąc umocnić swoją pozycję w stosunku do naciskających na koncern stoczni chińskich. W międzyczasie HHI trzykrotnie nie było w stanie dostarczyć odpowiednich informacji i dokumentów niezbędnych w dochodzeniu, dlatego też termin ukończenia postępowania był trzykrotnie zawieszony.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.