• <
siemens_gamesa_2022

Vestas kolejną ofiarą cyberataku

23.11.2021 13:57
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vestas kolejną ofiarą cyberataku

Partnerzy portalu

Vestas kolejną ofiarą cyberataku - GospodarkaMorska.pl

Producent turbin wiatrowych Vestas stał się obiektem cyberataku. W jego wyniku wyłączona została część operacji biznesowych firmy.

Do włamania doszło w piątek 19 listopada. Duńska firma poinformowała, że wciąż pracuje nad usunięciem skutków złamania zabezpieczeń, skupiając się na przywróceniu sprawności systemów IT. Wciąż trwa także wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie – podano w komunikacie. Vestas poinformował także, że w tym momencie nic nie wskazuje na to, żeby incydent miał wpłynąć na operacje, w które zaangażowane są inne firmy, w tym klienci i dostawcy. Prace konstrukcyjne, serwisowe i produkcyjne także odbywają się bez przeszkód, choć wyłączonych zostało kilka elementów systemu IT.

Vestas w ostatnich miesiącach odnotował wzrost zamówień, a jednocześnie – jak wiele innych firm – zmaga się z problemami z łańcuchem dostaw. Łączone wyniki firmy z zamówień turbin oraz serwisów za trzecią kwartę 2021 roku wyniosły 53,5 miliarda dolarów, o ponad 15 miliardów więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Vestas nie jest jedyną firmą związaną z sektorem morskim, która w ostatnim czasie padła ofiarą cyberataków. W ciągu ostatnich miesięcy hakerzy atakowali gigantów: żeglugowego CMA CGM i stoczniowego DSME. Wiosną największy benzynowy rurociąg w Stanach Zjednoczonych Colonial Pipeline musiał w wyniku przerwania cyberzabezpieczeń przerwać działanie. Można się spodziewać, że hakerzy brali także na cel mniejsze przedsiębiorstwa, które albo nie poinformowały oficjalnie o ataku, albo same nigdy się o nim nie dowiedziały.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.