• <
siemens_gamesa_2022

Vestas uruchamia prototyp najwyższej i najmocniejszej turbiny wiatrowej

jm

16.10.2021 10:10 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vestas uruchamia prototyp najwyższej i najmocniejszej turbiny wiatrowej

Partnerzy portalu

Vestas uruchamia prototyp najwyższej i najmocniejszej turbiny wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

Turbina V236-15 MW zostanie zainstalowana testowo w duńskim Østerild, gdzie znajduje się krajowe centrum testowe dla takich urządzeń. Jest to najwyższa i najmocniejsza turbina na świecie.

Turbina zostanie zainstalowana w drugiej połowie 2022 roku i rozpocznie funkcjonowanie w czwartym kwartale tego roku. Mierzy 280 metrów, a jej wydajność sięga 80 GWh rocznie.

– Koledzy w całej firmie pracowali ciężko i blisko współpracowali, by zapewnić szybki postęp w opracowywaniu i złożeniu prototypu V236-15.0 MW, a to ogłoszenie jest ważnym krokiem naprzód dla Vestasa i naszych klientów. Ustawienie prototypu na ziemi pokaże, jak V236-15.0 MW podniesie poprzeczkę w kwestiach innowacji technologicznej, industrializacji i skali dla przemysłu energii wiatrowej – powiedział Anders Nielsen, dyrektor techniczny Vestas.

Czytaj też: Nils de Baar, Vestas: morska energetyka wiatrowa to korzyści dla pokoleń [ROZMOWA]

Formy do odlewu łopat zostały opracowane w fabryce Vestasa w Lem. Produkcja samych 115-metrowych łopat rozpocznie się w tym roku w fabryce w Nakskov. Gondola powstaje w zakładzie  Lindø, zlokalizowanym w porcie Odense. Wszystkie duże elementy zostaną wstępnie zmontowane i przetransportowane do Østerild, gdzie nastąpi instalacja.
Prototyp zostanie zainstalowany i uruchomiony na lądzie, by zapewnić serwisantom dostęp do wiatraka. Wszystkie podstawowe elementy już wcześniej przejdą dokładne testy w obiektach firmy Vestas i współpracujących z nią partnerów.

Powierzchnia omiatana V236-15.0 MW wynosi 43 000 metrów kwadratowych. Dzięki temu turbina zapewni wysoką wydajność i ma przesunąć granice produkcji energii wiatrowej do około 80 GWh rocznie, co wystarcza do zasilenia około 20 tysięcy gospodarstw domowych i zredukować emisję CO2 o ponad 28 tys. ton, co można porównać do usunięcia z dróg 25 tys. samochodów osobowych rocznie.
V235-15.0 MW ma na celu podniesienie wydajności farm wiatrowych bez konieczności zwiększania liczby turbin, a tym samym zajętego przez nie terytorium. Vestas podaje, że turbina oferuje o 65 proc. wyższą roczną produkcję niż V174-9,5, a przy farmie wiatrowej o mocy 900 MW pozwala na zwiększenie produkcji o 5 proc. przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby turbin o 34.

Choć prace nad turbiną ruszyły dopiero w lutym, to Vestas ma już pierwszego chętnego – zainteresowany użyciem turbin jest deweloper farmy He Dreiht w Niemczech.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.