PMK
Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
Najnowszy kontrakt złożył nieujawniony amerykański armator, licząc na wyższy eksport ropy ze Stanów Zjednoczonych. Obie jednostki mają powstać w zakładzie Okpo w Heoje i mają zostać dostarczone w pierwszym kwartale 2020 roku.
Koreańska stocznia ma się z czego cieszyć w ostatnich miesiącach, gdyż napływa do niej dużo wartościowych kontraktów na budowę tankowców, megakontenerowców i gazowców LNG. Dzięki temu spółka powoli odbija się od finansowego dnia. W tym roku firma zdobyła m.in. już 10 zamówień na tankowce VLCC.
Niedawno DSME, największa stocznia na świecie, otrzymało wsparcie od swoich kredytorów. Zapobiegło to upadkowi zakładu. Koreańskie państwowe instytucje: poczta, federacja małego i dużego biznesu oraz fundusz emerytalny zgodziły się na nowy plan restrukturyzacji zakładu, który zakłada zastrzyk 2,6 mld dolarów gotówki.
Plan jest dziełem dwóch banków: Korea Development Bank (KDB) i Export-Import Bank of Korea (KEXIM). Najpierw ma dojść restrukturyzacji, a dopiero potem przekazaniu funduszy.
Powodem wprowadzenia planu są kłopoty finanse koreańskich stoczni. Także dwa inne zakłady z tego kraju borykają się z tymi samymi problemami. Łącznie zanotowały one prawie 10 mld dolarów straty w 2016 roku. Na tak kiepski wynik złożyło się przełożenie zamówień oraz niskie zapotrzebowanie na nowe jednostki i platformy offshore.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?