• <
nauta_2024

Terminal Jamał LNG z pełną flotą 15 tankowców

PMK

11.12.2019 20:56 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Terminal Jamał LNG z pełną flotą 15 tankowców

Partnerzy portalu

Terminal Jamał LNG z pełną flotą 15 tankowców - GospodarkaMorska.pl

Ostatni, piętnasty gazowiec LNG klasy lodowej został dostarczony rosyjskiemu terminalowi Jamał LNG. Jednostka o nazwie Yakov Gakkel została wybudowana w koreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) i należy po połowie do Teekay LNG i China LNG Shipping.

Statki o długości 299 metrów mogą przewozić do 172 600 metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Dzięki lodowej klasie Arc7 jednostki są zdolne do działania przez cały rok w Arktyce bez wsparcia lodołamaczy.

Wszystkie 15 jednostek z tej serii jest wyposażonych w dwupaliwowy elektryczny układ napędowy z trzema jednostkami „Azipod” dostarczanymi przez szwajcarską ABB.

- Flota lodowa Arc7 klasy Project jest w stanie przewieźć wszystkie wyprodukowane LNG, nawet biorąc pod uwagę zwiększoną wydajność pierwszych trzech zakładów LNG i planowane uruchomienie czwartego zakładu – poinformował Jamal LNG w oświadczeniu. - Obecność wszystkich 15 tankowców klasy lodowej Arc7 stwarza dodatkowe możliwości od 2020 roku, w tym szersze wykorzystanie szlaku Morza Północnego.

Jamał LNG to spółka joint venture zajmująca się produkcją skroplonego gazu ziemnego w Sabetcie w Rosji. Posiada ona instalację do skraplania gazu ziemnego o wolumenie produkcyjnym 17,4 milionów ton rocznie. Instalacja ta składa się z trzech pociągów LNG o mocy 5,5 mln ton rocznie każdy i jednego pociągu LNG o masie 900 tysięcy ton rocznie - jest to największy strategiczny projekt Rosji na Morzu Północnym.

Pierwszy zakład Jamał LNG rozpoczął produkcję pod koniec 2017 roku. Następne dwa ruszyły kolejne w lipcu i listopadzie 2018 roku.

Udziałowcami wartego 27 mld dolarów projektu Jamał LNG są: Novatek (operator, 50,1 % udziałów), chiński CNPC i francuski Total (po 20 % udziałów) oraz Chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9 % udziałów). Spółka zarządza zasobami gazu ziemnego o łącznej wartości ponad 4 miliardów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (BOE).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.