• <

Wynik wyszukiwania - " offshore" - Wiadomości

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii w Danii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Vestas preferowanym dostawcą dla projektu offshore wind Shinan Ui

Vestas podpisał umowę z Hanwha Corporation E&C Division na dostawy turbin dla projektu wiatrowego offshore Shinan Ui o mocy 390 MW w Shinan County, w prowincji South Jeolla, w Korei Południowej. Projekt jest rozwijany przez Shinan Ui Offshore Wind, specjalną spółkę utworzoną przez Hanwha Corporation E&C Division, SK D&D i KOEN.
02.01.2024

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Volvo Cars i Eolus razem na rzecz projektu morskiej energetyki wiatrowej Västvind pod Göteborgiem

Volvo Cars i Eolus podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie morskiej energetyki wiatrowej Västvind u wybrzeży Göteborga. Partnerstwo opiera się na ambicji, że farma wiatrowa będzie dostarczać energię elektryczną do zakładów Volvo Cars w Hisingen.
24.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednym z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.
20.08.2023

Bilfinger Tebodin – usługi dla pomyślnie zrealizowanego projektu

Bilfinger Tebodin to wielobranżowa firma konsultingowa, inżynieryjna i zarządzająca projektami. Jest częścią Bilfinger, globalnego dostawcy usług przemysłowych. W Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) Bilfinger Tebodin posiada 600 specjalistów w 6 krajach Europy, w tym w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech, Ukrainie i w Serbii. Tworzy przyszłościową branżę, niezawodnie zarządzając projektami przemysłowymi od ponad 75 lat.
11.04.2023

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku.
26.10.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind [ROZMOWA]

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzyszt
25.10.2022

Morska Agencja Gdynia po raz kolejny wyładowała komponenty turbin wiatrowych [WIDEO]

To już kolejny raz gdy Morska Agencja Gdynia obsłużyła zawinięcie jednostki Tian Hui na zlecenie armatora Cosco Shipping.
25.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla projektów Baltica 2 i 3

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla części morskiej projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3, realizowanych wspólnie z Orsted - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Lociński.
18.10.2022

Konferencja "Offshore Wind - Logistics & Supplies". Zaprasza PTMEW

W dniach 26-27 października 2022 r. w Gdyni odbędzie się organizowana przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej jedenasta edycja Konferencji „Offshore Wind - Logistics & Supplies”.
18.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
17.10.2022

Szczecin i Świnoujście będą mekką polskiego offshore. Komentarz PSEW

Grupa Orlen wspólnie z Northland Power podpisała umowę o współpracy przy budowie portu instalacyjnego w Świnoujściu, a duńska firma Vestas otworzy długo wyczekiwaną fabrykę elementów turbin w Szczecinie. Tym samym zachodniopomorskie stało się polskim liderem rozwoju morskich farm wiatrowych, które zrewolucjonizują transformację energetyczną naszego kraju. Gigantyczne inwestycje Orlen i Vestas , będą impulsem dla rozwoju całego regionu, ale to też gigantyczna szansa dla lokalnego łańcucha dostaw – podkreślają eksperci z Polskiego
14.10.2022

Belgia. Badanie: farmy wiatrowe i elektrownie atomowe to najtańszy sposób na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2025 r.

Budowa nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym oraz małych elektrowni jądrowych, to najtańszy sposób na neutralność klimatyczną Belgii do 2050 roku - wynika najnowszego raportu instytutu badawczego Energyville.
12.10.2022

Konferencja Offshore Wind Poland już 16-17 listopada w Warszawie

W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energii odnawialnej, szczególnie w naszym kraju. Polska może stać się największym rynkiem MEW na Morzu Bałtyckim z mocą do 28 GW. O tym jak wykorzystać potencjał drzemiący w morskich farmach wiatrowych eksperci porozmawiają już 16-17 listopada podczas corocznej konferencji PSEW - Offshore Wind Poland.
07.10.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
21.09.2022

EDF Renewables Polska w Karpaczu: budowa local content to kluczowy element transformacji energetycznej Polski [WIDEO]

Z perspektywy znaczących, międzynarodowych koncernów, Polska stanowi niezwykle interesujący rynek w kontekście planowanych inwestycji w transformację energetyczną. Grupa EDF posiada obecnie na całym świecie 34 GW zainstalowanych mocy w OZE, jednak ambicje firmy sięgają budowy nawet 60 GW do roku 2030. Polski rynek, w tym budowa morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, jest jednym z kluczowych przedsięwzięć w tych planach – przekonuje w rozmowie z PAP Alicja Chilińska-Zawadzka. CEO EDF Renewables Polska.
08.09.2022

Trwa nabór na studia podyplomowe dla branży MEW na Politechnice Gdańskej

Politechnika Gdańska do 11 września prowadzi nabór na szóstą już edycję studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa.
08.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju.
23.08.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

PLO ma 70 lat doświadczenia w żegludze. Prezes: "Dostęp do morza to element gospodarki, który trzeba wykorzystać" [WIDEO]

Polskie Linie Oceaniczne (PLO) obchodzą okrągły jubileusz 70-lecia. - Wykorzystując długoletnie doświadczenia dostosowujemy się do zmian zachodzących na rynku. Otwieramy nowy rozdział w naszej bogatej historii – mówi prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
30.07.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
29.07.2022

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor.
28.07.2022

Stocznia Safe. "Od 15 lat budujemy dla offshore, ale zagranicznego. Polska nie ma armatorów koordynujących jego budowę"

Ile i jakich statków potrzeba do budowy polskiego offshore, jakie są szanse na to, że zabiorą się za to polskie biura projektowe i stocznie, oraz na ile realny jest udział polskiego local content w tych inwestycjach? O to pytamy przedstawicieli stoczni Safe z Gdańska.
28.07.2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Pierwsza edycja pilotażowego programu „Wiatr od morza” zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie MEWO S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.
21.07.2022

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.
19.07.2022

Koreańczycy zainwestują ponad 367 mln dolarów w fabrykę monopali w Wielkiej Brytanii

Południowokoreański inwestor SeAH Wind przeznaczy 300 milionów dolarów na budowę największej na świecie fabryki morskich fundamentów wiatrowych w Teesside Freeport w Wielkiej Brytanii. Prace budowlane rozpoczną się już w lipcu 2022 roku.
13.07.2022

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Pływającą morską farmę wiatrową buduje się prawie w całości w stoczni, aby następnie przeholować ją na odpowiednią lokalizację. Jeśli polskie stocznie mają w tym zakresie być konkurencyjne względem zagranicznych stoczni, to powinny otrzymać wsparcie rządowe – mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Consulting.
07.07.2022

[WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary

Morskie Centrum Poszukiwania i Ratownictwa Guangdong poinformowało, że do godziny 15.30 czasu lokalnego 4 lipca ratownicy odkryli i wydobyli 12 ciał 50 mil morskich na południowy zachód od zatopionego statku. Nie została potwierdzona jeszcze tożsamości, ale wszystko wskazuje że to załoga statku Fujing 001 służącego do budowy morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. W nowelizacji wprowadzono dwie poprawki.
07.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
06.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
05.07.2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW.
23.06.2022

F.E.W. Baltic II: 23 czerwca RWE zaprasza do dialogu polskich dostawców zainteresowanych udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
21.06.2022

Eksperci zalecają łączenie technologii CCS z projektami morskich farm wiatrowych

Niderlandzka firma specjalizująca się w dziedzinie geodanych przyjrzała się możliwości rozwoju morskich farm wiatrowych i technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na tych samych obszarach morskich. Eksperci wskazują, że jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami.
21.06.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Tim Pick zostanie mianowany pierwszym w historii Wielkiej Brytanii pełnomocnikiem do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Informacje potwierdził premier Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii.
08.06.2022

Witkowski: Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrolę nad morskimi farmami wiatrowymi

"Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrole nad projektowaniem, budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych” – powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
07.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

100 pytań do Ocean Winds. Spotkanie dla potencjalnych dostawców branży offshore

Ocean Winds, jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, organizuje spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej już 9 czerwca. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w szybko rozwijającej się branży offshore.
03.06.2022

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?
31.05.2022

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
27.05.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych.
11.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW ju
11.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania GospodarkaMorska.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
25.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Porozumienie sektorowe - drugie posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska przewodniczył II posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, które odbyło się 13 kwietnia 2022 roku.
14.04.2022

Green Jade napędzi rewolucję wśród statków do obsługi offshore wind

W stoczni CSBC w Kaohsiung na Tajwanie odbyła się oficjalna ceremonia wodowania rewolucyjnego statku instalacyjnego dla offshore wind o nazwie "Green Jade". W opinii grupy DEME budowa jednostki to kamień milowy dla światowej floty statków dla sektora offshore wind.
08.04.2022

Zawirowania rynku – armatorzy i stocznie w niepewności. Analiza rynku tonażowego (tydzień 10-13/2022)

Na rynku tonażowym trwała kontynuacja chaosu w zakresie wszelkiej aktywności, tj. transakcji kupna – sprzedaży jednostek używanych, nowych zamówień, czy też recyklingu okrętowego. Sama ilość oddanych statków do eksploatacji w marcu 2022 roku jest o około 18 % niższa niż w marcu roku 2021. Mocno zauważalny jest też brak statków do złomowania stąd też ceny złomu osiągają najwyższe poziomy od 2008 roku i powinny być one na takim poziomie w kolejnych tygodniach
07.04.2022

Towimor realizuje zamówienia dla największych stoczni świata [WIDEO]

Toruńska spółka Towimor SA od ponad 100 lat dostarcza urządzenia pokładowe na statki. Ostatni rok zamknęła z imponującymi kontraktami na urządzenia cumowniczo-kotwiczne na megakontenerowce.
06.04.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Początek nowej ery obsługi MFW – Ørsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym

Firma Ørsted, jako pierwsza w branży, bada możliwość wykorzystania kombinezonów odrzutowych przez ratowników do wsparcia personelu operacyjnego pracującego na morzu na największych na świecie morskich farmach wiatrowych.
23.03.2022

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
23.03.2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.
16.03.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Rząd i biznes na wspólnej drodze do rozwoju morskich farm wiatrowych

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. By podsumować osiągnięcia minionego roku, w Senacie odbyło się dziś wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Infrastruktury, Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji
09.03.2022

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

ZE PAK i Ørsted deklarują szybką realizację wspólnego projektu, co pomoże ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych. Inwestycji towarzyszyć będą działania wspierające bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Wielkopolski Wschodniej, w której działa ZE PAK. ZE PAK i Orsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić brudne moce węglowe czystą energią do 2030 r., a Ørsted rozwinął największy na świecie p
08.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA ogłosił wyniki największej w historii krajowej sprzedaży praw do dzierżawy obszarów morskich New York Bight, przeznaczonych pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki te stanowią kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu administracji duetu Biden-Harris, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku.
06.03.2022

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

Powstanie polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest już faktem. W decydującą fazę wkraczają kolejne etapy inwestycji. W ostatnich tygodniach praktycznie z dnia na dzień padają informacje na temat kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych. Jak poinformował dziś dziennik Rzeczpospolita w polskiej grze o offshore jest kolejny podmiot. Prywatny inwestor złożył wnioski 14 lutego.
15.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
15.02.2022

Duńczycy sfinalizowali sprzedaż 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Duński inwestor wiatrowych Ørsted poinformował, że ostatecznie sfinalizował 50-procentową transakcję zbycia praw do niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW na rzecz funduszy zarządzanych przez Glennmont Partners.
14.02.2022

RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Montaż stacji elektroenergetycznej na pierwszej polskiej, morskiej farmie wiatrowej koncernu RWE, planowany jest na 2025 rok. Morska farma wiatrowa o mocy 350 megawatów zasili w energię elektryczną 350 tys. gospodarstw domowych w Polsce.
14.02.2022

Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego. Jak wykluczyć negatywny wpływ wskaźnika CII na branżę morską i przemysł offshore?

Wskaźnik Intensywności Węgla (CII), określany jako Kluczowy Wskaźnik Efektywności (KPI) opisuje ilość emisji CO2 przypadającą na jednostkę pracy transportowej. Wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Morską w rozporządzeniu MARPOL mechanizm, spowoduje, że większość statków pełniących służbę w transporcie międzynarodowym, będzie zobligowane do corocznego raportowania poziomu CII – oceniającego efektywność środowiskową floty – tym samym dążąc do jej poprawy.
09.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
04.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Ocean Winds ma wyłączne prawo do gruntów pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Szkocji

Ocean Winds, spółka joint-venture kontrolowana 50/50 przez EDPR i ENGIE, uzyskała wyłączne prawo do gruntów pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Szkocji.
20.01.2022

Innowacyjne morskie farmy wiatrowe wykrywają trzęsienia ziemi

Innowacyjne badania pozwoliły zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
11.01.2022

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym dostarczyły prąd dla 2 mln domostw w 2021 roku

Farmy wiatrowe na belgijskim Morzu Północnym wyprodukowały w ubiegłym roku 6,77 TWh energii. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie 2 milionów gospodarstw domowych - informuje belgijski dziennik "De Tijd".
04.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
30.12.2021

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.
29.12.2021

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Zautomatyzowane zeroemisyjne trimarany do obsługi morskich farm wiatrowych będą produkowane przez Imabari Shipbuilding [WIDEO]

Imabari Shipbuilding, jedno z wiodących japońskich przedsiębiorstwo zajmujące się budową statków, inżynierią morską i usługami, zawarło sojusz kapitałowy i biznesowy z rodzimym startupem PowerX w celu wspólnego opracowania prototypu zautomatyzowanego statku Power Transfer Vessel.
28.12.2021

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
16.12.2021

RWE otrzymało decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW

Jest to pierwsza decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce, wydana po zastosowaniu tzw. procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Port w Ustce wybrany został jako lokalizacja centrum operacyjno-serwisowego farmy F.E.W. Baltic II. Jego realizacja przyczyni się do utworzenia nawet 50 stałych miejsc pracy.
09.12.2021

Analiza rynku tonażowego (tydzień 45-48/2021). Doza niepewności w inwestycjach tonażowych

Co wydarzyło się na rynkach tonażowych w ostatnich tygodniach w świetle zmian, które nastąpiły na rynkach frachtowych? W ogólnym ujęciu na rynku tonażowym było bardzo aktywnie. Jednakże dawało się też odczuć narastającą niepewność w wielu sektorach statków. Było to związane z zaburzeniami światowej gospodarki, tj. ryzyko polityczne a także problemy związane z ponownie rozwijającą się pandemią SARS Covid-19.
09.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
08.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie 2 niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
02.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

GCT w Porcie Gdynia. Terminal, który ma wiele do zaoferowania w polskiej grze o offshore

Na trójmiejskim rynku portowym funkcjonują od 2006 roku, na koncie mają 29 projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, współtworzyli wiele spektakularnych inwestycji offshore za granicą, a ich roczna przepustowość to ponad 600 tys. TEU. Mowa o Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports. Z szefem GCT rozmawiamy o doświadczeniach z onshore, udziale w polskim offshore i najbliższych planach.
14.11.2021

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
08.11.2021

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.
08.11.2021

RWE i Uniwersytet Gdański łączą siły, aby napędzać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Współpraca dotyczyła będzie szczególnie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy nt. morskiego środowiska naturalnego.
03.11.2021

Mostostal Chojnice wyprodukuje elementy farmy wiatrowej dla USA

Mostostal Chojnice podpisał kontrakt z jednym z największych producentów konstrukcji stalowych do budowy farm wiatrowych. Umowa mówi, że polska spółka wyprodukuje i dostarczy na nabrzeże elementy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA. Jak na razie nie podano, gdzie znajdzie się farma i kto jest jej odbiorcą. Wartość kontaktu to 1,65 mln euro.
02.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Projmors doradzi Polenergii i Equinorowi. Spółka rozwija się w w obszarze projektów farm na Bałtyku

Wywodzący się z Gdańska, Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego zostało doradcą w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które Polenergia rozwija razem z Equinor.
07.10.2021

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
01.10.2021

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
29.09.2021

Markos zwiększy produkcję

Nową halę produkcyjną o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych otworzy już wkrótce firma MARKOS na terenie swojego zakładu w Głobinie. Wyposażona w nowoczesny sprzęt ma zapewnić firmie jeszcze większe możliwości produkcyjne oraz umożliwić ofensywę na rynek związany z budową morskich farm wiatrowych.
24.09.2021

Potentat wiatrowy Siemens Gamesa rozpoczął instalację prototypu turbiny o mocy 14 MW

Zagraniczne media branżowe informują, że spółka wiatrowa Siemens Gamesa rozpoczęła montaż prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 14 MW w Danii. We wrześniu została zbudowana wieża. Prototyp SG 14-222 DD jest wznoszony w miejscowości Oesterild.
24.09.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju offshore

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
16.09.2021

Sektor Deal zapowiedzią stabilnej współpracy na rzecz rozwoju MEW

Morska energetyka wiatrowa rozwijana na obszarach Morza Bałtyckiego to ogromna szansa dla Polski. Jej rolę w transformacji energetycznej dostrzegają przedstawiciele rządu, inwestorzy oraz przedsiębiorstwa, które chcą uczestniczyć w łańcuch dostaw dla pierwszych farm, podpisując tzw. Polish Offshore Wind Sector Deal, by dać impuls polskiej gospodarce.
15.09.2021

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
15.09.2021

RWE, NTE i Havfram wspólnie powalczą w przetargach na budowę offshore wind w Norwegii

Niemiecki potentat energetyczny RWE oraz norweskie podmioty NTE i Havfram podpisały umowę o współpracy. Konsorcjum zamierza wziąć udział w przetargu organizowanym przez rząd Norwegii na budowę morskich elektrowni wiatrowych, który rozpocznie się jeszcze w tym roku.
14.09.2021

Nowe farmy wiatrowe powstaną wzdłuż niemieckiego wybrzeża morskiego

Żegluga, rybołówstwo, morska energetyka wiatrowa, wydobycie surowców, systemy rurociągów, bezpieczeństwo militarne, nauka i ochrona przyrody – to wszystko zawarte jest w nowym planie przestrzennym dla niemieckiego wybrzeża, który obowiązuje od 1 września.
14.09.2021

Strzelczyk: "Offshore wind to dla nas szansa - zamierzamy z niej skorzystać"

Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic S.A., wziął udział w debacie na temat morskiej energetyki wiatrowej zorganizowanej w ramach Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Przedstawiciel polskiej spółki powiedział, że na przestrzeni lat planowana zmiana profilu spółki – z oil&gas na zieloną energetykę.
14.09.2021

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

TenneT, operator systemu przesyłowego w Holandii i w dużej części Niemiec, ogłosił przetarg na usługę monitorowania produkcji i zapewnienia jakości procesu produkcji kabli dla morskiego połączenia sieciowego BorWin5 w Niemczech. Połączenie jest kluczowe dla morskich farm wiatrowych w Niemczech.
10.09.2021

Na wodach europejskich powstaną hybrydowe parki morskie – rusza projekt EU-SCORES

Projekt European SCalable Offshore Renewable Energy Sources (EU-SCORES) ma na celu stworzenie "pierwszych na świecie" hybrydowych morskich parków energetycznych, które będą finansowane przez banki. Pod kierownictwem Holenderskiego Centrum Energii Morskiej (DMEC), EU-SCORES uwolni potencjał wiatru, fal i morskich systemów fotowoltaicznych na dużą skalę.
03.09.2021

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.
31.08.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień I. Rozwój portów i budowa floty offshore - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów czwartkowych paneli.
30.08.2021

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

Wykonawca odwiertów morskich Transocean otrzymał od BOE Exploration & Production kontrakt o wartości 252 mln dolarów na budowę statku wiertniczego przeznaczonego do pracy na bardzo głębokich wodach.
30.08.2021

Czy polskie firmy są gotowe na offshore? Fem4Cad: „Potencjał mamy wielki, ale fatalny marketing” [ROZMOWA]

- Biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie, jasno można stwierdzić, że biznes ze statkami instalacyjnymi i serwisowymi nie może się nie udać. W Polsce wciąż brakuje wiodącego podmiotu, który weźmie ryzyko na siebie – ocenia Jan Gortatowski, prezes biura inżynierskiego Fem4Cad w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
17.08.2021

Słabe warunki wietrzne odbijają się na zyskach gigantów wiatrowych

Największe firmy w sektorze energetycznym podsumowują wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Giganci tacy jak duński Ørsted czy niemiecki RWE informują, że mniejsze wyniki w segmencie OZE są spowodowane słabymi warunkami pogodowymi.
13.08.2021

Konkurs NCBR. Blisko 126 mln zł na energetykę wiatrową na lądzie i na morzu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs "Nowe technologie w zakresie energii". Do wzięcia jest łącznie 377,7 mln zł na projekty z zakresu energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, technologii wodorowych, magazynów energii i mikrosieci energetycznych i cieplnych trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych. Branża offshore może liczyć na blisko 126 mln zł.
13.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
28.07.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
23.07.2021

Aparthotel już gotowy. Tu odpocznie cała branża morska [ZDJĘCIA]

Apartgdynia to przestrzeń noclegowa w pobliżu Portu Gdynia, która powstała z myślą o pracownikach i pracodawcach przemysłu stoczniowego i morskiego. Podczas Dni Otwartych 26 czerwca obiekt odwiedziło wiele firm z branży morskiej i offshorowej zainteresowanych najmem apartamentów i pokoi.
07.07.2021

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich w Bydgoszczy przedstawiciele firm z różnych części Pomorza dyskutowali o przyszłości polskiej branży offshore. Rozmowy dotyczyły głównie tego, jakie są szanse i perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców na to by stać się częścią lokalnego łańcucha dostaw, tzw. local contentu.
05.07.2021

Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym z inwestorów realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem Polenergią wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.
27.05.2021

Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa

W ciągu następnej dekady szybko rozwijająca się zielona energetyka na Morzu Północnym może przyćmić wiodące morskie centrum naftowo-gazowe Wielkiej Brytanii.
25.05.2021

Offshore wchodzi w erę cyfryzacji. Alfa Laval przejmie StormGeo

Światowy lider w dziedzinie energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody Alfa Laval przejmuje StormGeo – globalnego lidera w dziedzinie meteorologii i zaawansowanych rozwiązań w zakresie nauki o danych, czyli Data Science.
23.05.2021

Przełom w projektowaniu turbin pływowych

Projekt innowacyjnej technologii turbiny pływowej firmy Orbital Marine Power został doceniony w konkursie iF Design Awards.
18.05.2021

Dania. Orsted rozpoczyna produkcję zielonego wodoru

Firma Orsted z Kopenhagi rozpoczęła realizację swojego pierwszego projektu dotyczącego pozyskiwania odnawialnego wodoru. – Odnawialny wodór może stać się bastionem przemysłu dla kilku gałęzi europejskiej gospodarki – uważa wiceprezes Orsted.
18.05.2021

Morskie farmy wiatrowe napełnią stoczniowe portfele

- W ciągu najbliższego półtora roku moce morskich elektrowni wiatrowych wzrosną o dodatkowe 20,4 GW - informuje Westwood Global Energy Group. W tym roku duński producent turbin wiatrowych Vestas wprowadził na rynek morską turbinę wiatrową V236-15,0 MW.
12.05.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

Bureau Veritas przyznaje klasyfikację pierwszemu norweskiemu bunkrowi LNG

Bureau Veritas (BV), światowy lider w testowaniu, inspekcji i certyfikacji, przyznał klasyfikację Bergen Tankers Bergen LNG, pierwszemu bunkrownikowi LNG (LBV) działającemu w Norwegii.
30.04.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

Innowacyjna jednostka do instalacji turbin Samsung Heavy Industry

Południowokoreańska stocznia należąca do Samsung Heavy Industries zaprezentowała nowy, opatentowany już projekt statku do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Projekt powstał w związku z zapotrzebowaniem coraz prężniej rozwijającej się gałęzi energetyki morskiej.
10.04.2021

C-Power i RigNet dostarczą rozwiązania dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS)

Columbia Power Technologies (C-Power) nawiązała współpracę z RigNet w celu dostarczenia kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS - Autonomous Offshore Power System).
02.04.2021

Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów?

W poprzednim artykule Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – ZielonaGospodarka.pl został poruszony temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w kontekście pokazania przez naszego ustawodawcę „zielonego światła” dla rozpoczęcia inwestycji, związanych z budową MFW na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Polsce. Temat ten zostanie rozwinięty w następnej publikacji, ponieważ jest to zagadnienie tak obszerne i z taką ilością białych plam, że należy się nad nim głęboko pochylić.
29.03.2021

Orion I - offshorowy kolos wszedł do Portu Gdańsk. To na nim runął jeden z największych dźwigów świata

W piątek do Portu Gdańsk, wpłynął jeden z najnowszej generacji statków instalacyjnych offshore Orion I, którego właścicielem jest belgijska grupa Deme. Po ubiegłorocznym wypadku podczas próby przeciążeniowej żurawia w Rostocku, statek wstępnie musi przejść renowację poszycia i płyty fundamentowej pod żurawiem.
26.03.2021

A.P. Møller-Mærsk chce zatrudniać więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach, ale headhunterzy rozkładają ręce

Prezes A.P. Moller-Maersk A/S, Jim Hagemann Snabe, mówi, że trudno jest przekonać wystarczającą liczbę kobiet do ubiegania się o stanowiska wysokiego szczebla, w największej na świecie firmie zajmującej się żeglugą kontenerową.
24.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Høglund z Halliburton AS modernizuje system zasilania lądowego i LNG dla RoRo M/V Hannah Kristina

Szeroka współpraca pomiędzy stoczniami, stowarzyszeniami klasowymi oraz inżynierami i architektami ma na celu modernizację jednostki, tak aby ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko oraz umożliwić optymalny dobór i instalację sprzętu. Projekt ma na celu obniżenie progu emisji CO2, poprzez przekształcenie statku napędzanego olejem napędowym w dwupaliwowy poprzez dostarczenie systemu zasilania gazem LNG (FGSS) wraz z modernizacją z przyłącza do zasilania lądowego.
17.03.2021

Zielony wodór z metanolu pomoże zredukować CO2 w sektorze morskim

W dobie dekarbonizacji sektora morskiego z rozwiązaniem przychodzi projekt Element 1. Alternatywne pozyskiwanie wodoru z metanolu do zasilania ogniw PEW bezpośrednio na statku może stanowić rozwiązanie problemu magazynowania i dystrybucji surowca.
16.03.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Polacy popierają rozwój farm wiatrowych

Ponad 80 proc. Polaków popiera rozwój lądowych i morskich farm wiatrowych - wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 67 proc. uważa, że farmy morskie pozytywnie wpływają na środowisko, 70 proc. ma takie przekonanie w odniesieniu do farm lądowych.
13.01.2021

Wkrótce aktualizacja strategii PGNiG

Aktualizacja strategii Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r. – powiedział PAP prezes PGNiG SA Paweł Majewski. Prace nad dokumentem są praktycznie na finiszu - zaznaczył.
31.12.2020

Norwegia nie naruszyła konstytucji w sprawie wydobycia ropy na Morzu Barentsa

Norweski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że państwo nie naruszyło artykułu 112 konstytucji, zezwalając w 2016 roku na wydobycie ropy naftowej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa. Pozew złożyły organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
22.12.2020

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
22.12.2020

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Equinor i Polenergia łączą firmy łańcucha dostaw dla pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku

95 przedsiębiorców wzięło udział w spotkaniach zorganizowanych przez Equinor i Polenergię dla potencjalnych dostawców i firm zainteresowanych rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku.Z uwagi na pandemię COVID-19 seria sześciu warsztatów dostępna była on-line, co nie przeszkodziło w nawiązaniu dobrych relacji i zapewnieniu dialogu pomiędzy międzynarodowymi dostawcami technologii offshore, a krajowymi przedsiębiorcami, którzy w najbliższych latach utworzą łańcuch dostaw zapewniający realizację pierwszych w Polsce morskich farm
04.11.2020

Pandemia napędza zielone inwestycje

W Polsce powstaną innowacyjne rozwiązania, które będą ograniczać marnotrawienie wody i żywności. Taki cel stawia sobie Danfoss, rozpoczynając budowę fabryki, w której produkowane będą rozwiązania dla systemów chłodniczych oraz elektromagnetyczne zawory odcinające dopływ wody. Wytworzone w Grodzisku Mazowieckim zawory pozwolą zaoszczędzić nawet 9 mln ton wody rocznie.
15.10.2020

CRIST S.A.

Budowa, konserwacja , naprawy statków
budowa statków,offshore,przemysł offshore,remonty statków . konserwacja statków,polska stocznia,stocznia,stocznie,remonty kadłubów,budowa kadłubów,trasowanie,dokumentacje traserskie,systemy rurowe,walcowanie,stocznia crist,stocznia gdynia

Cermar Industry Sp. z o. o.

konstrukcje offshore,konstrukcje okrętowe,konstrukcje offshorowe,zbiorniki,wyposażenie pokładowe,łodzie rybackie,marki morskie,podnośnik offshore,podnośniki offshore,offshore,moduły offshore,pale kotwiące do platform,platforma tłumiąca,rurociągi i platformy,uchwyt do podnoszenia wież ,uchwyt do podnoszenia wież wiatrowych,wyciągarki okretowe,wyciągarki okrętowe,zbiorniki ciśnieniowe,zbiorniki wypornościowe,wysięgniki palnikowe do platform,platforma do podnoszenia 3500 ton,konstrukcje morskie,konstrukcje typu offshore,konstrukcje mostów i kładek,wysięgniki palnikowe na platformy,zabezpieczenia antykorozyjne,hydraulik siłowa,hydraulika siłowa i elektryczna,produkcja zbiorników ciśnieniowych,wytwarzanie rurociągów o dużych gabarytach,przewóz konstrukcji ponadgabarytowych

Schiedel Sp. z o.o.

Schiedel Metaloterm to ponad 50-letnie doświadczenie w opracowywaniu systemów odprowadzania spalin m.in. dla przemysłu stoczniowego.
Systemy odprowadzania spalin dla przemysłu stoczniowego ,Spalanie opadów ,systemy odprowadzania spalin ,Super jachty ,Awaryjne źródła energii ,Super jachty ,kominy ,Innowacyjne systemy spalinowe dla przemysłu stoczniowego ,Tłumiki dla silników jachtów i statków ,Odprowadzanie spalin w super jachtach i statkach ,Platformy wiertnicze ,Systemy kominowe ,odprowadzanie spalin dla przemysłu offshore ,odprowadzanie spalin dla przemysłu energetycznego ,odprowadzanie spalin dla Konstrukcji Offshore ,Urządzenia Offshore ,Wyposażenie Offshore ,Wyposażenie platform wiertniczych ,Wyposażenie energetyki morskiej ,Ultralekkie systemy odprowadzania spalin dla przemysłu stoczniowego ,Inteligentne systemy odprowadzania spalin

Baltic Diving Solutions Sp. z o.o.

Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP. Odbiory i konsultacje prac podwodnych. Nadzór projektory w pracach podwodnych. Ekipa nurkowa posiada certyfikaty polskie Ministerstwa Infrastruktury oraz certyfikaty międzynarodowe IMCA. Na wyposażeniu firmy znajduje się innowacyjny mobilny system nurkowy MDS-1 pozwalający prowadzić prace podwodne w każdym miejscu Europy (zgodność z wymogami HSE i IMCA). Firma posiada certyfikaty ISO 9001 oraz PN-EN 18001 w wykonywaniu prac podwodnych,nadzorze projektowym i doradztwie,spawanie podwodne,prace podwodne na śródlądziu,prace podwodne dla sektora offshore,podwodne napinanie trzonów śrub,powierzchniowe napinanie trzonów śrub,podwodne badania nieniszczące NDT,powierzchniowe badania nieniszczące NDT,prace hydrotechniczne,betonowanie podwodne,cięcie ultratermiczne,prace w oczyszczalni ścieków,montaż rurociągów podwodnych,Inspekcyjne prace podwodne w oparciu o certyfikaty CSWIP,Odbiory i konsultacje prac podwo

Sealab Sp. z o.o.

Instalacje systemów automatyki w przemyśle stoczniowym i offshore.
Zintegrowany System Detekcji Gazu i Pożaru,Interaktywny System Detekcji Pożaru,Autroprime Przeciwpożarowy System Alarmowy,Sygnalizatory optyczne i akustyczne WERSJI EX,Gaszenie pomieszczeń gazem FM-200,system detekcji,urządzenia gaśnicze,przeciwpożarowy system alarmowy,system detekcji gazu,systemy detekcji gazu,sygnalizatory optyczne morskie,sygnalizatry optyczne w wersji morskiej,sygnalizatory akustyczne,sygnalizatory akustyczne morskie,sygnalizatory akustyczne w wersji morskiej,sygnalizatory optyczne,sealab,sealab gdynia,projektowanie systemów automatyki w przemyśle stoczniowym,projektowanie systemów automatyki w przemyśle offshore,projektowanie systemów automatyki w budownictwie,montaż systemów autmatyki w przemyśle stoczniowym,montaż systemów automatyki w przemyśle offshore,montaż systemów automatyki w budownictwie,IFG Autrosafe,Autrosafe,KD-200,Stałe Urządzenie Gaśnicze z zastosowaniem gazu FM-200,Alarmowe instalacje do stref zagrożonych wybuchem

Szkoła Morska Sp. z o.o.

Pierwsza niepubliczna szkoła morska w Polsce.
szkoła morska,szkoły morskie,szkolenia morskie,kursy morskie,marynarz,szkolenia nurków,szkoła morska w gdyni,Kursy kwalifikacyjneKursy specjalistyczne,Kursy Offshore,Nauka nurkowania,Kursy żeglarskie

Przedsiębiorstwo CEMET Ltd. Sp. z o.o.

offshore,urządzenia offshore,maszyny dla przemysłu morskiego,manipulatory do rurociągów,spawane konstrukcje stalowe,narzędzie kalibrujące odwierty,protektor przeciw pęczniejącym iłom,wyposażenie na statki,linie galwanizacji,zbiorniki wysokociśnieniowe,zbiorniki niskociśnieniowe,komory niskociśnieniowe,komory wysokociśnieniowe,obróbka skrawaniem,obróbka skrawaniem na tkarkach,obróbka skrawaniem na tokarkach,obróbka skrawaniem na wytaczarkach,wentylatorowe chłodnie wody,Rozwiertak PPPI do odwiertów gazu,Rozwiertak PPPI do odwiertów ropy

Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska

Kursy dla kapitanów, starszych oficerów oraz pilotażu z zakresu manewrowania sta
kursy morskie,szkolenia morskie,kursy dla kapitanów,szkolenia dla kapitanów,manewrowanie statkami,kursy manewrowania statkami,szkolenia manewrowania statkami,szkolenia dla pilotów,kursy offshore,

Inter Marine Sp. z o.o.: Usługi Stoczniowe

Usługi stoczniowe.
usługi stoczniowe,przemysł offshore,realizacje dla stoczni,

ST³ Offshore Sp. z o.o.

ST3 OFFSHORE,ST3OFFSHORE,konstrukcje stalowe,fundamenty morskich elektrowni wiatrowych,platformy pośrednie,fundamenty kratownicowe,fundamenty jednopalowe

ProCorr

Specjalizujemy się w zakresie nadzoru ochrony antykorozyjnej.
antykorozja morska,inspekcje morskie,platformy wiertnicze,inspekcje offshore,antykorozja

Global Maritime Sp. z o.o.

Global Maritime jest niezależną firmą konsultingową, która oferuje szeroki zakres usług doradczych i inżynieryjnych dla przemysłu morskiego i offshorowego.
biuro projektowe ,FMEA ,FMECA ,projektowanie instalacji elektrycznych ,instalacje morskie ,instalacje offshore ,dynamiczne pozycjonowanie ,SRtP ,IHM ,HAZOP ,HAZID ,THD ,Inventory of Hazardous Materials ,energetyka wiatrowa ,energetyka ,offshore wind ,platformy wiertnicze ,platformy wydobywcze

Naviretech Sp. z o.o.

Naviretech,naprawy i renowacje stoczniowe,budowy i remonty dla przemysłu stoczniowego,remonty statków,konstrukcje offshore,spawanie systemem T.I.G,spawanie systemem M.I.G,montaż elementów kadłuba,budowa elementów metalowych,budowa elementów zbrojenia,zbrojenie kadłuba,naprawy i renowacje przemysłowe,metalizacja,prace konserwatorsko- malarskie,patrolowce,budowa patrolowców,trawler,budowa trawlerów,monter rurociągów,monter kadłubów,stolarz okrętowy,spawacz

Haco Sp. z o.o.

KONSTRUKCJE OFFSHORE l KONSTRUKCJE OKRĘTOWE l KONSTRUKCJE STALOWE
konstrukcje stalowe,cięcie laserowe,cięcie gazowe,osprzęt okrętowy,frezowanie,struganie,wiercenie,gwintowanie,szlifowanie,wykończenie powierzchni cynkowaniem oraz czyszczeniem i malowaniem wykonanych konstrukcji farbami podkładowymi i finalnie,elementy systemów wydobywczych na platformy wiertnicze,wysięgniki serwisowe systemów wydobycia głębinowego,elementy obsługi brzegowej,elementy wyposażenia morskich wydobywczych jednostek serwisowych,konstrukcje offshore,Elementy pokryw luków okrętowych i pokładów,koła toczne z wałami,zawiasy,stopery,elementy nierdzewne oraz z brązu i mosiądzu,prowadnice,gniazda i zaczepy kontenerowe,uchwyty do mocowanie innych ładunków,uszczelnienia zrębnic,pokrywy wentylatorów,windy kotwiczne,dźwigi pokładowe,Konstrukcje kadłubowe i RO-RO,włazy,zbiorniki,drzwi burtowe i przeciwpowodziowe,rampy i podesty,najazdy załadowcze,podnośniki towarowe,furty,trapy,napinacze lin wyciągowych,chwytaki i podajniki rur, wyciągarki linowe,rampy załadowcze,trapy i schodnie,wytacz

SUPRIMA SYSTEMY MOCOWAŃ

mocowanie rur,mocowanie systemów anty VIV,ochrona kabli podwodnych,okablowanie rur i elementów konstrukcji,montaż czujników,systemy antykorozyjne,konstrukcje rurowe piggy back,mocowanie boi,instalacje dla offshorowych farm wiatrowych,instalacje odwiertowe,montaż okablowania,okablowania podwodne,kable morskie,prace podwodne,systemy montażowe,systemy mocowań,łączenie,konstrukcje podwodne,offshore,rurociągi,gazociągi,konstrukcje nawodne,konstrukcje podwodne,infrastruktura,ochrona antykorozyjna,antykorozja,ochrona filarów,prace hydrotechniczne,pływalność,wyporność,mocowania offshore,ochrona pali

LOTOS Petrobaltic S.A.

platformy,działalność wydobywcza,offshore,poszukiwanie złóż ropy naftowej,poszukiwanie złóż gazu,obsługa logistyczna offshore,petrobaltic,transport ładunków dla zabezpieczania działalności platform wiertniczych,holowanie platform,transfer personelu specjalistycznego ,dyżury ratownicze przy platformach,transport paliwa i towarów na potrzeby platform,ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ropą

AMEK Offshore Sp. z o.o.

Projektowanie i produkcja wciągarek wielozadaniowych
wciągarki wielozadaniowe,Elektro-hydrauliczne zespoły napędowe,Projektowanie i produkcja wciągarek wielozadaniowych,Hydrauliczne Zespoły Napędowe,kontenery typu offshore,osprzęt pomocniczy dźwignicowy,Wciągarki,obróbka mechaniczna,obróbka spawaniem,frezowanie,toczenie, wytaczanie,dłutowanie,szlifowanie,cięcie mechaniczne i gazowe,spawanie MIG/MAG/TIG,wciągarki o udźwigu do 120 ton,kontenery specjalistyczne,wciągarki hydrauliczne,wciągarki elektryczne,wciągarki offshore,wciągarki kotwiczne,wciągarki holownicze,wciągarki pomocnicze,wciągarki cumownicze,wciągarki oceanograficzne,wciągarki specjalistyczne,żurawie przeładunkowe,zurawiki przeładunkowe,żurawie i żurawiki przeładunkowe,bębny magazynujące,zasilacze hydrauliczne,ATEX,EX,urządzenia do eksploatacji miejsc zagrożonych wybuczem

FEM4CAD Sp. z o.o.

analiza hydrodynamiczna, określenie obciążeń środowiskowych wywołanych wiatrem, falami i prądem, wytrzymałości konstrukcji kadłuba, offshore, offshore wind, wspomaganie biur konstrukcyjnych w zakresie projektowania konstrukcji, wyboczenia konstrukcji, ocena wytrzymałości konstrukcji kadłubów i obiektów offshorowych, szacowania wytrzymałości zmęczeniowej, wyznaczania obciążeń środowiskowych i odpowiedzi układu na falowanie morskiej, analizy dynamiczne, analizy akustyczne, analiza drgań własnych, analiza drgań wymuszonych, analiza z zakresu elektromagnetyzmu, analiza z zakresu termiki, badania laboratoryjne materiałów, analiza wytrzymałości nóg i systemów podnoszenia, szczegółowa analiza zmęczeniowa, analiza hydrodynamiczna, globalna analiza wytrzymałości konstrukcji w pozycji podniesionej, seakeeping w warunkach pływania, site specific assessment, analiza obciążeń udarowych

Polskie Ratownictwo Okrętowe

Holowania oceaniczne i pełnomorskie.
holownik,holowanie morskie,holowanie oceaniczne,dźwig,dźwig pływający,pro,pro gdynia,usługi offshore,usługi dźwigowe,holowanie,offshore,usługi dla offshore,żuraw pływający maja,maja,żuraw pływający,wydobywanie wraków,ratownictwo morskie

Towimor S.A.

PROJEKTOWANIE I PRODUKCJA URZĄDZEŃ POKŁADOWYCH
Okrętowe urządzenia cumowniczo kotwiczne,Okrętowe żurawie pokładowe,Urządzenia offshore,Maszyny i podzespoły dla przemysłu,Serwis urządzeń okrętowych,wciągarki cumowniczo-kotwiczne,stopery kotwiczne,wciągarki offshore,wciągarki arktyczne,wciągarki offshore arktyczne,kabestany cumowniczo-kotwiczne, żurawie pokładowe,kabestany, Maszyny i urządzenia offshore,maszyny offshoe,urządzenia offshore,prowadnice łańcucha,stopery prowadzące łańcuch,wciągarki RRW,dziobowe systemy ładunkowe,wciągarki specjalne,podajniki rur,żurawie na statki obsługujące platformy,przekładnie do wciągarek

Zremb Chojnice S.A.

Producent konstrukcji stalowych i kontenerów.
konstrukcje stalowe,kontenery offshore,kontenery,kontenery dla przemysłu offshore,przemysł offshore,baskety,mudskip,transport szlamu morskiego,magazynowanie szlamu morskiego,kontenery rurowe,kontenery ładunkowe,kontenery i platformy na wyposażenie wojsk,kontenery na odpady radioaktywne

G- Solutions Sp. z o.o.

farmy wiatrowe,morskie farmy wiatrowe,offshore,usługi consultingowe offshore,usługi konsultingowe offshore,ekspertyzy offshore,opracowania offshore,analiza rynku offshore wind,wsparcie projektu inwestycyjnego offshore wind,ochrona środowiska,pracownia ochrony środowiska

Seaway 7

A listed, pure-play renewables company focused on bottom-fixed offshore wind.
instalacja kabli podmorskich ,konserwacja kabli podmorskich ,instalacja fundamentów turbin wiatrowych ,fundamenty turbin wiatrowych ,morskie farmy wiatrowe ,usługi instalacyjne w sektorze odnawialnych źródeł energii ,seaway7 ,seaway 7 ,energetyka odnawialna ,heavy lifting ,instalacje kabli podmorskich ,EPCI ,T&I ,konstrukcje offshore ,instalacja stacji transformatorowych ,subsea7 ,subsea 7 ,inter array grid ,Jacket ,piling ,monopile ,palowanie ,substation

Vulcan Training & Consultancy

Jedyne w Polsce centrum treningowe spełniające najsurowsze normy OPITO
vulcan,szkolenia,szkolenia offshore,Szkolenia Wind Energy GWO,Szkolenia Safety / BHP,szkolenia IRATA,szkolenia OPITO,NEBOSH

3Bird Radar System

AUTOMATYCZNY SYSTEM RADAROWEJ DETEKCJI LOTÓW PTAKÓW I NIETOPERZY
automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy,3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

Wilhelmsen Port Services Sp. z o.o.

Ships Agency (Full agency, Husbandry, Protective Agency, Bunker Call Agency, Hub Solutions, Dry Docking, Cruise Services, Offshore Projects)

GO ROPES GROUP SP. Z O.O.

Urządzenia ratownicze i ewakuacyjne ,Zawiesia dźwigowe i akcesoria,Torby i worki EMG,Inspekcja i naprawa drabin AVANTI,Inspekcje SOI,SZKOLENIA IRATA,szkolenia sprat,SZKOLENIA GWO BST,SZKOLENIA GWO EFA,SZKOLENIA SGTT,SZKOLENIA GWO ART,szkolenia sls,SZKOLENIA GWO BTT,Wynajem sprzętu,ACTSAFE,SZKOLENIA ACTSAFE,serwis Urządzeń ratowniczych i ewakuacyjnych,serwis Zawiesi dźwigowych,serwis Toreb i worków EMG,serwis Drabin AVANTI,serwis Środków ochrony indywidualnej (PPE),serwis Inspekcje i naprawy sliderów TUF TUG,CRESTO GROUP,SKYLOTEC MILAN,urządzenia na farmach wiatrowych offshore,Urządzenia ratownicze i ewakuacyjne,kontrole zawiesi dźwigowych,naprawa drabin AVANTI,inspekcje SOI,Slidery TUF-TUG

Kabel-Projekt

Kable,komponenty i systemy Kable okrętowe zasilające 0,6/1kV Kable okrętowe VFD EMC Kable okrętowe SN 1,8kV .. 30kV Kable sterownicze 300/500V Kable sterownicze silnikowe do 180°C,olejoodporne Kable do przesyłu danych i telekomunikacyjne Kable światłowodowe Kable koncentryczne i CCTV Kable Ethernet kat 5e – 7A Kable dźwigowe Kable CAN-BUS,Profibus,DeviceNet i Profinet kat. 5e Kable odporne na wysokie temperatury Kable specjalne hybrydowe Kable specjalne dla okrętów wojennych Kable specjalne do okrętów podwodnych Kable do echosondy dla kutrów rybackich Kable offshore RFOU,BFOU Kable podwodne Kable spiralne SABIX,Catline,Armada,XAI,NKOXS,MPRX,H07RN-F Hydrocable,Leoni,SAB,DRAKA,CCI,Nexans,TOP Cable

Boerger Polska Sp.z o.o.

Pompy rotacyjne
pompy rotacyjne,przemysł offshore,wody balastowe,

DENKHO sp. z o.o.

MARINE &
konstrukcje offshore,fundamenty i wyposażenie okrętowe,nadbudówki i sekcje kadłubów,urządzenia i konstrukcje specjalne,systemy rurarskie i hvac,projektowanie,inżynieria,fea,mes

Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o.

Hydrografia Geodezja
inżynieria morska,offshore,budownictwo hydrotechniczne,budownictwo morskie,konstrukcje morskie,konstrukcje offshore,hydrografia morska,geodezja morska,hydrografia morska i śródlądowa,geodezja inżynieryjna,hydrografia,geodezja,batymetria,pomiary małych cieków wodnych,pomiary rzek,czujnik rozkładu prędkości dźwięku w wodzie,system echosondy jednowiązkowej single-beam,czujnik ruchu,system echosondy wielowiązkowej multi-beam,pomiary wraków,pomiary stanu falochronów,umocnień mostów,pomiary nabrzeży,porty i nabrzeża dla statków,sonar holowany side-scan,magnetometr

ZARZĄD TARGÓW WARSZAWSKICH S.A.

XVI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2011
targi morskie,targi,Baltexpo,impreza targowa przemysłu morskiego,targi stoczniowe,targi przemysłu morskiego,targi przemysłu stoczniowego,targi przemysłu offshore,targi gospodarki morskiej,targi przemysłu okrętowego,targi branż morskich

Megat S.A.

Kable offshorowe
kable offshore,kable dla przemysłu offshore

Marine Design Sp.z o.o.

biuro projektowe,konstrukcje offshore

HOLDING-ZREMB Gorzów S.A. Oddział REMBUD-ZREMB

konstrukcje offshore

Pres – Kol Sp. z o.o.

Hydraulika siłowa,Przemysł stoczniowy,Produkcja dla offshore,Produkcja dla stoczni,Cylindry hydrauliczne,Agregaty hydrauliczne,Obróbka skrawaniem,Konstrukcje stalowe,Prasy hydrauliczne,Chwytaki,Frezowanie,Wytaczanie,Siłowniki hydrauliczne,Zasilacze hydrauliczne,Konstrukcje offshore,Farmy Wiatrowe Offshore,wysokociśnieniowa hydraulika siłowa,napędy suwnicy bramowej na statku,energia wiatrowa,elementy systemu załadowczego statku,agregat hydrauliczny,obrotnica taśmociągu transportowego,konstrukcje stalowe offshore,konstrukcje stalowe mostów,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla rolnictwa,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla handlu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla sportu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla przemysłu,napędy suwnicy bramowej na statki,wózki do transportu kolumn wiatraka elektrowni wiatrowej,chwytaki do złomu,obróbka skrawaniem,wytaczanie,frezowanie,toczenie,wiercenie,szlifowanie,urządzenia do transportu konstrukcji dużych gabarytów,elementy systemu załado

METALIKA

Konstrukcje dla przemysłu morskiego, okrętowego, offshore
konstrukcje okrętowe,usługi spawalnicze,konstrukcje stoczniowe,konstrukcje dla przemysłu offshore konstrukcje aluminiowe,konstrukcje ze stali nierdzewnej,usługi ślusarskie,automatyka,konstrukcje na statki,bramy,ogrodzenia,kraty stalowe,konstrukcje aluminiowe,automatyka,stala nierdzewna,hale stalowe

PZU SA

ubezpieczenia żeglugi,ubezpieczenia jachtów morskich,ubezpieczenia stoczni,ubezpieczenia offshore,ubezpieczenia transportu morskiego

Gospodarka Morska Sp. z o.o. - portal GospodarkaMorska.pl

Twój portal morski
portal morski,vortal morski,wortal morski,serwis morski,katalog morski,katalog firm morskich,giełda morska,informator morski,przegląd morski,media morskie,newsletter morski,mailing morski,wydarzenia morskie,artykuły morskie,publikacje morskie,opracowania morskie,wyszukiwarka morska,wiadomości morskie,analizy morskie,kalendarium morskie,imprezy morskie,ewenty morskie,przetargi morskie,sympozja morskie,konferencje morskie,zjazdy morskie,targi morskie,wystawy morskie,prezentacje morskie,reklamy morskie,reklama morska,marketing morski,literatura morska,edukacja morska,latarnie morskie,latarnia morska,transport morski,spedycja morska,logistyka morska,kontenery morskie,porty morskie,terminale morskie,szkoły morskie,kursy morskie,szkolenia morskie,przemysł rybny,przetwórstwo rybne,ceryfikaty morskie,rzeczoznawstwo morskie,ubezpieczenia morskie,doradztwo morskie,crewing,praca na morzu,budownictwo morskie,przemysł morski,przemysł stoczniowy,przemysł jachtowy,przemysł offshore,żegl

PGE Energia Odnawialna S.A.

energetyka wiatrowa,energia odnawialna,przemysł offshore

AMEX Sp.z o.o. Puckie Zakłady Mechaniczne

Części zespołów napędowych,napędy morskie,silniki morskie,układy chłodzenia tablice kontrolno pomiarowe Przekładnie morskie redukcyjno-nawrotne,hydrauliczne Pompy wysokociśnieniowe nurnikowe pompy tłoczące Hydromonitory offshore konstrukcje dla offshore wciągarki dla offshore części do silników wysokoprężnych

Protea Sp. z o.o.

Urządzenia morskie i typu offshore.
Urządzenia offshore,urządzenia morskie,Żurawie pokładowe,Suwnice BOP,Wciągarki,Wózki,offshore,przemysł offshore,Offshorowe żurawie,Suwnice bramowe,wciągarki hydrauliczne,wciągarki pneumatyczne,farma wiatrowa,układanie rur,natorowe,bramowe,zbiorniki,kontenery offshorowe,platformy,ramy stalowe

Waryński Famabud Sp. z o.o.

konstrukcje stalowe,konstrukcje dla offshore,przemysł offshore,konstrukcje dla przemysłu stoczniowego,offshore,wieżowych dla budownictwa żurawi - żurawi okrętowych - dźwignice okrętowe,- dźwignic portowych,kolejowych i samochodowych - dźwignic do obiektów przemysłowych - skomplikowanych fundamentów,podpór,dźwigarów,architektonicznych konstrukcji przestrzennych dla budownictwa drogowo-mostowego oraz hydrotechnicznego - wszelkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie - wyposażenia okrętowego

MAKRUM S.A. Stocznia Pomerania

przemysł offshore,offshore,stocznia pomerania,przemysł okrętowy,konstrukcje stalowe,urządzenia okrętowe,przemysł wydobywczy,konstrukcje ciężkie,przemysł stoczniowy,usługi stoczniowe,budowa statków,górnictwo morskie,

Linde Gaz Polska Sp. z o.o.

Industrial gases
gaz przemysłowy,przemysł offshore,przemysł wydobywczy,gazy przemysłowe,

Polimex Mostostal S.A.

Kraty pomostowe.
konstrukcje offshore,kraty pomostowe,kraty offshore,

ZAKŁAD BUDOWY URZĄDZEŃ DŹWIGNICOWYCH ZBUD Sp. z o.o.

Suwnice,żurawie,zawiesia,wciągarki,przeciągarki,liftket,konstrukcje stalowe,wciągniki,zbud,offshore,przemysł offshore,

CFP CENTRUM FARB PRZEMYSŁOWYCH

farby alkidowe,farby morskie,farby okrętowe,antykorozja,powłoki antykorozyjne,farby,farby dla offshore,farby akrylowe,farby winylowe,farby epoksydowe,farby poliuretanowe,farby winyloestrowe,farby silikonowe,farby wodorozcieńczalne (Norsok),farby etylokrzemianowe,farby ochrony czasowej,farby antykorozyjne,farby morskie,farby do jachtów,farby dla przemysłu offshore,farby przemysłowe,farby antykorozyjne,farby przeciwporostowe,farby do zbiorników,farby do ładowni,grunty do czasowej ochrony,petrochemia,konstrukcje stalowe,wieże wiatrowe,energetyka,mosty,kontenery,farby dekoracyjne,kleje,hempel,helios,jotun,international,sigma,ameron,chugoku,baril,carboline,oliva,tikkurila

GS Seacon

KONSTRUKCJE MORSKIE
konstrukcje morskie,konstrukcje offshore

IN-BUL Mirosław Bulczak

offshore,przemysł offshore,usługi dla offshore,inbul,obróbka mechaniczna,wiercenie,toczenie,frezowanie,wytaczanie,konstrukcje spawane,stale węglowe,stale o podwyższonej wytrzymałości,stale stopowe nierdzewne,aluminium,miedź i stopy,w osłonie gazów ochronnych,spawanie elektrodami otulonymi,spawanie łukiem krytym,offshore,platformy wiertnicze,malowanie,czyszczenie,zabezpieczenia antykorozyjne,piaskowanie,śrutowanie,malowanie farbami ochronnymi,malowanie metodą hydrodynamiczną,uprawnienia NORSOK M-501

Stomar Sp. z.o.o.

Kraty pomostowe, kraty typu offshore , Konstrukcje stalowe,
bramy,ogrodzenia,kraty,stopnie,kraty pomostowe,kraty dla offshore,kraty offshore,konstrukcje stalowe,wyroby ze stali,kraty offshore,podesty,

DNV GL Poland Sp. z o.o.

DNV,DNV GL,Maritime,Branża morska,Energetyka wiatrowa,klasyfikacja,klasyfikacja offshore,oil & gas,offshore,weryfikacja,certyfikacja,certyfikacja spawaczy,zarządzanie ryzykiem,Seaskill,FMEA,FROSIO,Inspections,uznanie producenta,przeglądy zdolności,szkolenia dla Branży Morskiej,szkolenia morskie,isrs,PED 97/23/EC,pressure equipment directive,LNG,rurociągi,due dilligence,zarządzania ryzykiem BHP,CE Mark,doradztwo dla branży morskiej,statutory services.

Porta Marine Service Sp. z o.o.

porta,portamarine,kraty,Prefabrykacja rurociągów,WYPOSAŻENIE STATKÓW,kraty offshore,kraty typu offshore,włazy,drabiny,zawory,regulatory,kosze,Konstrukcje stalowe Kraty pomostowe,Wyposażenie statków,

ANGA Sp z o.o.

kontenery offshore,kontenery morskie ISO 20\' i 40\',Osprzęt i części do kontenerów

Tapflo Sp. z o.o.

pompy przemysłowe,pompy offshore,pompy perystaltyczne,pompy dozujące,pompy śrubowe,pompy wirowe,pompy wyporowe,pompy wirnikowe,pompy procesowe,pompy membranowe,pompy magnetyczne,pompy pionowe

MOSTOSTAL CHOJNICE S.A.

konstrukcje offshore

BTH HOLD

Konstrukcje stalowe,ciężkie konstrukcje dla offshore,

KB Pomorze Sp. z o.o.

konstrukcje offshore,konstrukcje stalowe,instalacje offshore,instalacje przemysłowe,rurociągi,badania nieniszczące,badania NDT

RAPMET ZAKŁAD WYROBÓW METALOWYCH

Kraty pomostowe.
kraty pomostowe,kraty dla offshore,przemysł offshore,kraty typu offshore,Kraty ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej,

HERMETIC-PUMPEN Sp. z o.o.

Oferujemy specjalistyczne pompy przemysłowe.
pompy,pompy przemysłowe,pompy wirowe,przemysł offshore,offshore,Pompy i systemy pompowe,kompletny program pomp dla energetyki

Cafrex sp. z o.o.

Kompletne podzespoły na platformy wiertnicze.
urządzenia dla pffshore,przemysł offshore,offshore,przemysł stoczniowy,Elementy dźwigów do załadunku i rozładunku statków,dźwigi morskie,dźwigi stoczniowe,Wciągarki linowe WINCH,dźwigi okrętowe,dźwigi nabrzeżne,Osprzęt typu RoRo,konstrukcje na platformy wiertnicze

PROMET Sp. z o.o.

Konstrukcje stalowe.
konstrukcje stalowe,konstrukcje offshore,spawanie konstrukcji stalowych

KARPOL Usługi Antykorozyjne

antykorozja,zabezpieczenia antykorozyjne,usługi antykorozyjne,karpol,zabezpieczenia konstrukcji offshore,piaskowanie stali,betonu,tynku,metali,piaskowanie konstrukcji stalowych,metalizacja natryskowa,metalizacja próżniowa,malowanie hydrodynamiczne stali,lakierowanie betonu (również systemy antygraffiti),malowanie statków,jachtów,remonty statków,obróbka strumieniowa,obróbka ścierna,

OSM Poland Sp. z.o.o.

pośrednictwo pracy dla marynarzy,praca na morzu,praca na statkach,praca dla marynarzy,zatrudniamy polskie załogi,crewing,oferty pracy dla marynarzy,załogi na statki offshore,załogi na tankowce

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

HYDRO-NAVAL Sp. z o.o.

Produkcja dla przemysłu offshore i Marynarki Wojennej, produkcja wind okrętowych
windy kotwiczne i łańcuchowe windy rybackie windy hydrograficzne windy sejsmiczne,CTD windy badawcze,kablowe windy ładunkowe wyposażenie dla offshore: kosze inspekcyjne systemy obsługi rur wiertniczych żurawie specjalne windy dźwigowe urządzenia dla Marynarki Wojennej systemy RAS systemy podawania paliwa i wody urządzenia do obsługi łodzi abordażowych napędy sonarów podkadłubowych

PetroStal Sp. z o.o.

Kompleksowe usługi z branży izolacji przemysłowych
izolacje termiczne,izolacje offshore,izolacje onshore,izolacje morskie,natrysk powłok z pianki poliuretanowej,izolacje termiczne w tekstylnym płaszczu ochronnym ,materace termoizolacyjne,izolacja turbin,izolacja zaworów,izolacja połączeń kołnierzowych,izolacja filtrów,izolacja wydechu spalin,izolacja wymienników ciepła,izolacja zbiorników,izolacja rurociągów,zgrzewanie szpilek i kołków,zgrzewanie łukowe szpilek i kołków

KONTAKT S.A.

tworzywa konstrukcyjne poliamid teflon pvc rezotex ptfe pa6g plexi pomc polietylen elektronarzędzia bosch hitachi dewalt stanley proline loctite wd-40 łt-43 smar płyta silikonowa gumowa wąż gumowy silikonowy wentylacja dospel motip tesa taśmy tape filc techniczny molibdenowy offshore pneumatyka złączki obejma gbs ślimakowa wiertło tarcza olejoodporna spożywcza taśma pp mikroguma pa6 poliuretan poliwęglan ceratka złączka fag skf ntn ina paskowacz łożysko tarnamid bhp przewód grafitowy stanley pcv pom hurtownia hutnicza czechosłowacka

Vogen

KONSTRUKCJE OFFSHORE, RO-RO, W TYM DLA MARYNARKI WOJENNEJ
pokrywy lukowe,konstrukcje stalowe,offshore,wyposażenie statków,gangway,Vogen,linkspany,pontony,sekcje statków,rampy Ro-ro,offshore,grab,konstrukcje offshore,marynarka wojenna,konstrukcje portowe,konstrukcje nabrzeżowe

MARITIM-SHIPYARD Sp. z o.o.

Budowa statków, remonty jednostek pływających .
przemysł stoczniowy,remonty statków,budowa statków,offshore,przemysł offshore

WADAMED

FARBY PRZEMYSŁOWE I OKRĘTOWE
farby alkidowe,farby morskie,farby okrętowe,antykorozja,powłoki antykorozyjne,farby,farby dla offshore,farby akrylowe,farby winylowe,farby epoksydowe,farby poliuretanowe,farby winyloestrowe,farby silikonowe,farby wodorozcieńczalne (Norsok),farby etylokrzemianowe,farby ochrony czasowej,farby antykorozyjne,farby okrętowe,farby morskie,farby do jachtów,farby dla przemysłu offshore

Inżynieria, Doradztwo, Ekologia Idek Sp. z o.o.

PROJEKTOWANIE - OKRĘTOWNICTWO I OFFSHORE
projektowanie,okrętownictwo,offshore,usługi inżynieryjne,projektowanie statków,projektowanie konstrukcji offshore,projektowanie instalacji okrętowych,projektowanie instalacji offshore,modele 3D,analizy wytrzymałościowe,konsulting

Uniteam Poland Sp. z o.o.

Kontenery frachtowe
kontenery offshore,kontenery morskie,kontenery stalowe

CONDOR Dorota Lis

KONSTRUKCJE STALOWE, OFFSHORE, STAL NIERDZEWNA I ALUMINIUM
spawanie,szlifowanie,montaż,budowa i remonty statków,budowa sekcji offshore,budowa i spawanie elementów ze stali nierdzewnej do 5 ton,stal nierdzewna,aluminium,montaż,spawanie,wytrawianie stali nierdzewnej,offshore

GAFAKO

Produkcja dla przemysłu offshore.
urządzenia offshorewyposażenie offshoreprodukcja urządzeń offshore

MOSTOSTAL Kędzierzyn S.A.

konstrukcje offshore,przemysł offshore,kraty pomostowe,

BIG InvestConsult AG

przemysł offshore,energetyka morska,energetyka wiatrowa,

MARS SHIPYARDS & OFFSHORE

stocznia,offshore,oil & gas,wind power,remonty statków,budowa statków,petrochemia,msr gryfia,morska stocznia remontowa gryfia,konstrukcje stalowe,rurociągi przesyłowe,wyposażenie offshore,górnictwo morskie,obróbka maszynowa,zwijanie blach,biuro projektowe,nauta,epg,energomontaż-północ,

AMAANIKA Robert Zlezarczyk

kable okrętowe; kable offshore; BFOU; RFOU; NEK 606; BS6883; BS7917; elektroenergetyczne kable okrętowe; telekomunikacyje; pomiarowe; sygnalizacyjne kable okrętowe; nierozprzestrzeniające płomienia; bezhalogenowe; przewody okrętowe; przewody spawalnicze; kable płaskie; przewody płaskie; kable średnich napięć; 3,6/6kV; 6/10kV; 8,7/15kV; 12/20kV; 0,6/1kV; 250V; kable ognioodporne; kable w mice; HEPR; H07RN-F; H01N2-D; NSTCGEWOEU; NEK606; RFCU; BFCU; EPR/SW4/GSWB/SW4; MGT/EPR/ZH/GSWB/SW4; NGFLGÖU; NSHTÖU; NSSHÖU; NSHCÖU; (N)TSCGECWOU; (N)TSCGEWÖU; Type P; okrętowe

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0

W poniedziałek w Sopocie rozpoczęła się konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie. Wydarzenie poświęcone jest w dużej mierze często pomijanemu aspektowi rozwoju branży – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym.
15.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Dlaczego warto wybrać przyszłość z wiatrem?

Podczas targów Edu Offshore Wind 2024 eksperci przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 
09.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
01.03.2024

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, , director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

MAG Offshore. Wizja i strategia

Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.
18.12.2023

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, jakie należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną

W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.
21.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce

Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju na krajowym rynku.
17.11.2023

LKK zapewnia kadry dla branży morskiej – rozmowa z Tomaszem Lisieckim

Wobec nieustannego rozwoju sektora morskiego, zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę staje się jednym z najpilniejszych wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl, Tomasz Lisiecki, dyrektor LKK, opowiedział o swojej innowacyjnej strategii szkoleniowej.
16.11.2023

ForteIX na polskim rynku offshore wind

Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.
24.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
06.10.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
28.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednych z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.
18.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Baltic Power. Orlen płynie z wiatrem zmian w energetyce

Energia morskiego wiatru kryje w sobie potencjał, który może całkowicie przekształcić naszą energetyczną przyszłość, a Grupa Orlen odgrywa znaczącą rolę w tej rewolucyjnej branży. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jarosławem Brodą, członkiem zarządu Baltic Power, na temat jednego z najbardziej zaawansowanych i aktywnie rozwijanych projektów budowy MFW w polskiej części Bałtyku.
24.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Nowa siedziba Instytutu Morskiego bliska ukończenia

Przy ulicy De Plelo w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku powstaje budynek Centrum Offshore, w którym mieścić się będzie nowa siedziba Instytutu Morskiego oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Sam budynek jest już bliski ukończenia.
05.04.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind?

Dlaczego warto zaangażować się w przemysł morskiej energetyki wiatrowej – zapytaliśmy przedstawicieli branży podczas targów kariery Edu Offshore Wind.
22.03.2023

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore

Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.
19.10.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście. 
19.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
08.09.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. 
21.06.2022

Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.
21.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 
11.05.2022

Towimor realizuje zamówienia dla największych stoczni świata [WIDEO]

Toruńska spółka Towimor SA od ponad 100 lat dostarcza urządzenia pokładowe na statki. Ostatni rok zamknęła z imponującymi kontraktami na urządzenia cumowniczo-kotwiczne na  megakontenerowce.
06.04.2022

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok. 
23.03.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Prezes Portu Gdańsk na temat rozwoju i inwestycji

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki. To wszystko w ramach nowego kierunku studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który 3 marca startuje na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca w ramach rekrutacji uzupełniającej. 
28.02.2022

Seatech Engineering stawia na ludzi. „Projektowanie statków to coś więcej niż linia produkcyjna”

Firma Seatech Engineering powstała w 2003 roku w Gdańsku i od samego początku stawiamy na sukcesywny i stabilny rozwój, którego jednym z kluczowych filarów jest zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych ludzi, gdyż projektowanie statków, to coś więcej niż linia produkcyjna.
03.11.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Budowa floty offshore - cz. 2

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia, który jest wskazywany na idealną lokalizację portu instalacyjnego. 
23.06.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy wezmą udział przy budowie offshore?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej. Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku są już coraz bliższe. Jesteśmy coraz bliżej tej fazy konstrukcyjnej, już nie planistycznej, nie analitycznej, ale właśnie konstrukcyjnej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl  Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej gościł na Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum, które w czwartek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy m.in. zacieśniali relacje biznesowe pomiędzy firmami z sektora offshore wind, działającymi na rynkach polskim oraz brytyjskim.
22.03.2019

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski

Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
20.12.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzystny pogląd na ten sprzyjający farmom.
10.11.2017

Pierwsze elementy wież wiatrowych dla Dong Energy w drodze z Gdyni do Szczecina

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia nabiera tempa. Tym razem spółka na zlecenie szczecińskiej firmy ST3 Offshore wykonuje 13 elementów wież wiatrowych na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2, należącą do Dong Energy. W poniedziałek odbył się załadunek pierwszych dwóch konstrukcji.
10.10.2017

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.
01.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.