• <
mewo_2022

Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa

25.05.2021 17:42 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa

Partnerzy portalu

Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa  - GospodarkaMorska.pl
Fot. iStock

W ciągu następnej dekady szybko rozwijająca się zielona energetyka na Morzu Północnym może przyćmić wiodące morskie centrum naftowo-gazowe Wielkiej Brytanii.  

Badanie akademickie przeprowadzone przez Robert Gordon University, z siedzibą w stolicy przemysłu naftowego, Aberdeen w Szkocji, wykazało, że do 2030 roku większość miejsc pracy w sektorze energetyki morskiej w Wielkiej Brytanii będzie związana z gałęzią niskoemisyjną.

Dane wskazują, że liczba, zielonych miejsc pracy poza wybrzeżami Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrośnie z 20 proc. sektora morskiej energii w kraju do 65 proc. do końca dekady, co jest „znaczącą zmianą dla morskiej energetyki”.

Prawie połowa miejsc pracy w brytyjskiej branży energetyki morskiej będzie obsługiwana przez morską energetykę wiatrową, która jest największa na świecie i może zatrudniać nawet 90 000  pracowników do 2030 roku, w ramach nowej umowy z rządem mającej na celu czterokrotne zwiększenie mocy wiatrowej Pojemność.

Tymczasem jedna piąta miejsc pracy w morskiej energetyce w 2030 roku, czyli około 40 000 stanowisk, będzie związanych z innymi sektorami zielonej energii. Głównie będzie to produkcja wodoru z energii odnawialnej lub wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla z fabryk i przemysłu ciężkiego, pod dnem morskim.

Oczekuje się, że liczba miejsc pracy w rejonie Morza Północnego, w sektorze naftowym i gazowym spadnie aż o 40 proc. wartości wszystkich miejsc pracy w energetyce morskiej.

Kto zyska?

Odkrycia są kamieniem milowym dla brytyjskiego przemysłu na Morzu Północnym, który od dziesięcioleci prosperuje finansowo i wspiera znaczną liczbę miejsc pracy w gospodarce Wielkiej Brytanii, produkując miliardy baryłek ropy naftowej od czasów świetności branży w latach siedemdziesiątych.

Jednak prof. Paul de Leeuw, z Uniwersytetu Roberta Gordona i główny autor raportu, powiedział, że zwrot w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy w zielonej energetyce stanowi "materialną nagrodę" dla Wielkiej Brytanii, ponieważ osoby obecnie zatrudnione w sektorze ropy i gazu będą mogły przenieść swoje umiejętności do nowopowstałych ekologicznych sektorów.

– Dzięki wielu umiejętnościom i kompetencjom wymaganym do tego, aby sektor energetyki morskiej był wysoce wykwalifikowany, transformacja energetyczna stwarza wyjątkową okazję do formowania nowej światowej klasy pracowników – powiedział profesor.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.