• <

Wynik wyszukiwania - "rynek pracy" - Wiadomości

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

Edu Offshore Wind: Pomorska Platforma Offshore o ścieżkach kariery

Podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore odbywającej się w ramach targów Edu Offshore Wind 2024 rozmówcy przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Druga edycja targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”.
16.10.2023

"Dzień Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W czwartek 19 października 2023 na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się kolejna już edycja „Dnia Mechanika”. Wydarzenia niezwykle istotnego w życiu wydziału, które, choć ze stosunkowo krótką historią już okrzepło w kolejnych edycjach i na stałe zagościło w kalendarzu akademickiej aktywności studentów i pracowników.
14.10.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

Santander Bank Polska: niepokojące sygnały z przemysłu i rynku pracy

Drugie półrocze, które według nas ma przynieść odbicie gospodarcze, zaczęło się od niepokojących sygnałów z przemysłu i rynku pracy – stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Wkład CNK w rekordowych przeładunkach Naftoportu

Gdański Naftoport z Grupy PERN pod kierownictwem Andrzeja Brzózki kolejny rok z rzędu osiągnął rekord przeładunków paliw. Już w pierwszym półroczu 2023 przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rekordowe obroty pobudzają apetyt na więcej.
02.08.2023

EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan razem ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń rozpoczynają kilkuletnią współpracę

Przygotuje ona pracowników sektora górniczego, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
30.06.2023

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Rosną inwestycje w polskie porty

Odbywające się w dniach 22-23 czerwca wydarzenie organizowane przez Radio Gdańsk było poświęcone szeregowi zagadnień z branży morskiej. W jego trakcie od kwietnia odbywały się panele ekspercie, a także gala finałowa, podczas której wręczono statuetki Statku Roku oraz Żagla Roku.
23.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii. Takie instalacje zapobiegną marnowaniu energii z OZE

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh.
13.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak port generuje miejsca pracy?

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 zakończyła się panelem pt. „Wpływ rozwoju portów na rynek pracy oraz miasta i regiony nadmorskie”. Poprowadziła go Iwona Wysocka, dziennikarz Radia Gdańsk.
04.06.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Strach ma wielkie oczy. Czy globalny transport morski ma powody do obaw?

Globalna inflacja, zmniejszona produkcja w Chinach, rekordowo niski indeks BDI – tym przywitał nas początek roku. Jednocześnie widzimy powolne oznaki ożywienia światowej gospodarki, jednak analitycy dalecy są od optymizmu. Czy w kontekście niespokojnej sytuacji na świecie, globalny transport morski jest zagrożony?
02.04.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Razem dla offshore – Współpraca PGE Baltica z polską nauką

Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi.
28.02.2023

Tego jeszcze nigdzie nie było – chrzest symulatora CTV w wirtualnej rzeczywistości. To na nim wyszkolą kadry dla polskiego offshore wind

Centrum Nowych Kompetencji konsekwentnie realizuje swoją strategię aktywnego wdrażania prototypowych technologii i bezprecedensowych rozwiązań. Przedstawiciele polskiego sektora offshore wind oraz lokalnego samorządu zebrali się w Gdyni na premierowym pokazie symulatora statku typu CTV – Crew Transfer Vessel.
02.02.2023

Bycie pracodawcą to odpowiedzialność. Tak duża, jak nigdy dotąd

Polski biznes mierzy się z wyzwaniem: galopująca inflacja, drastyczne podwyżki energii, zaburzony łańcuch dostaw z powodów pandemicznych, a z drugiej strony odpowiedzialność pracodawcy, bo w całej tej sytuacji nie można zapominać o zatrudnionych. To prawdziwe wyzwanie, na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rynek pracy całkowicie się zmienił – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka.
02.02.2023

Erasmus+ w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

Praktyki zagraniczne to duża szansa dla młodych ludzi, którzy w najbliższym czasie będą zasilać rynek pracy. Umiejętności i wymagania, jakie obecnie są stawiane przed pracownikami, nie zawsze można zweryfikować w szkolnych murach. Dlatego Zespół Szkół Morskich w Gdańsku kładzie duży nacisk na praktyki nie tylko w Polsce.
19.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
18.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

Filipińscy marynarze na celowniku Komisji Europejskiej

Według niemieckiego serwisu Deutsche Welle, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu pracy na statkach pod banderami krajów członkowskich dla marynarzy z Filipin. Powodem ma być fakt, że filipińska morska edukacja nie spełnia od lat międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
30.12.2022

TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym [GALERIA, WIDEO]

Za nami dziewiąta edycja największych w Polsce targów o tematyce transportowej i logistycznej, obowiązkowych dla przedsiębiorstw związanych zawodowo z branżą TSL - produkcyjnych, sieci handlowych, importerów i eksporterów. Wydarzenie odbyło się w dwóch halach wystawienniczych EXPO XXI w Warszawie od 7 do 9 listopada.
14.11.2022

Ruszyła rejestracja na targi TransLogistica Poland. Cała branża TSL spotka się w jednym miejscu

Zbliżająca się dziewiąta edycja targów TransLogistica Poland odbędzie się w dniach 7–9 listopada 2022 r. w EXPO XXI Warszawa. Tradycyjnie na jesień, cała branża TSL będzie miała możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, integracji i co najważniejsze, nawiązania nowych biznesowych relacji na tym najważniejszym w Polsce wydarzeniu branżowym.
17.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Politechnika Morska zainaugurowała rok akademicki

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.
01.10.2022

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Pierwsza edycja pilotażowego programu „Wiatr od morza” zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie MEWO S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.
21.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Uniwersytet Morski laureatem konkursu Uczelnia Liderów 2022

Uniwersytet Morski w Gdyni, decyzją Komisji Certyfikacyjnej Programu Uczelnia liderów, został laureatem 12. edycji Konkursu. Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone certyfikaty i nagrody, odbyła się Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie.
01.07.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem

Zanim zbudowano prototyp, producent otrzymał blisko setkę zamówień na nową markę łodzi motorowych. Atrakcyjna cena, fantastyczny design, estetyczne i funkcjonalne wyposażenie: RYCK 280 stała się międzynarodowym hitem.
20.06.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Podczas pierwszego dnia największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego, poświęconego energetyce wiatrowej oraz rozwojowi rynku energii w aspekcie wdrażania i eksploatacji technologii OZE PSEW 2022 Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii, PGE Baltica podczas panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej i dostępnym technologiom podkreślił istotę konieczności utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
14.06.2022

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?
31.05.2022

Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe spotkała się z mieszkańcami w Słajszewie, Sasinie, Jackowie oraz Kopalinie, na terenie gminy Choczewo, preferowanej lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
12.04.2022

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny

Ideę wskrzeszenia tradycji stoczniowych w regionie słupskim chce wspólnie realizować pięć instytucji z Pomorza Środkowego. Dwie szkoły, dwa samorządy oraz firma Markos podpisały dziś (1.03) list intencyjny w tej sprawie. Podpisy pod dokumentem o współpracy złożyli prezes zarządu Markos Cezary Koseski, starosta słupski Paweł Lisowski, burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.
01.03.2022

Ekspert: polski rynek pracy może wchłonąć 700 tys. pracowników z Ukrainy

Nasz rynek pracy jest w stanie wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników z Ukrainy w ciągu sześciu miesięcy, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - ocenił prezes Personnel Service Tomasz Hanczarek. Uchodźcom należy uruchomić szybką ścieżkę załatwienia formalności zw. z zatrudnieniem - dodał.
24.02.2022

Prezes Portu Gdańsk na EEC Trends o łańcuchach dostaw: "Mamy szanse na rozwój, myślimy o 7 mln TEU"

EEC Trends to debata nad głównymi trendami, które w roku 2022 roku staną się przedmiotem dyskusji w trakcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W panelu "Logistyka i infrastruktura wobec zmian w łańcuchach dostaw", w czwartek 20 stycznia w Sheraton Grand Warsaw udział wziął Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
24.01.2022

Związek zawodowy Nautilus International przeciw zniesieniu wiz dla specjalistów offshore wind

Niezależny związek zawodowy marynarzy Nautilus International wezwał do zaprzestania znoszenia ograniczeń wizowych dla pracowników z sektora morskiej energetyki wiatrowej, po tym jak premier Boris Johnson ogłosił, że rząd w Londynie zainwestuje kolejne 160 mln funtów w realizację projektów pływających morskich farm wiatrowych.
09.11.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

Akademia Morska Uczelnią Liderów 2021

Akademia Morska w Szczecinie już po raz drugi uzyskała tytuł Uczelni Liderów. Obecny certyfikat obowiązuje od czerwca 2021 do czerwca 2022.
08.07.2021

Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa

W ciągu następnej dekady szybko rozwijająca się zielona energetyka na Morzu Północnym może przyćmić wiodące morskie centrum naftowo-gazowe Wielkiej Brytanii.
25.05.2021

WISTA Poland policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu, podsumowała działalność w roku 2020 i przyjęła plany na rok 2021.
17.05.2021

AMS – w stronę morskiej energetyki wiatrowej

Akademia Morska w Szczecinie oficjalnie przystępuje do współpracy z PKN ORLEN – stawia na wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji sektora morskiej energetyki wiatrowej. W oparciu o tę współpracę, w roku akademickim 2021/22 uruchomiony zostaje nowy, poświęcony tej tematyce, kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym: Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe.
30.03.2021

"Stań za sterem własnej kariery - spotkanie nt. kobiet w branży morskiej"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet spotykamy się wokół tematu karier kobiet w branży morskiej. Zmieniający się rynek pracy wymaga rozwoju kompetencji, otwartości na zmianę, odwagi. Ekspertki z trzech obszarów branży morskiej - od badań przez HR po zarządzanie, opowiedzą o roli kobiet na morskim rynku pracy - o sukcesach i wyzwaniach. Będą to praktyczne i inspirujące historie o członkiniach załóg morskich, budowaniu CV oraz zdobywaniu kolejnych zawodowych szczytów. Zapraszamy wszystkie osoby, które interesuje tematyka karier k
08.03.2021

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza?

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wykazuje wzrost oceny konsumentów nt. sytuacji Polski pod kątem bezrobocia i oszczędzania pieniędzy; ich zdaniem jest coraz lepsza - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
11.02.2021

Szacowana stopa bezrobocia w styczniu br. wzrosła do 6,5 proc.

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 punktu proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 punkt proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 punktu proc." - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w czwartkowym komunikacie.
04.02.2021

Kolejne trzy miesiące będą decydujące dla firm i rynku pracy

Do tej pory kryzys związany z pandemią COVID-19 nie wyrządził wielkich szkód rynkowi pracy ze względu na pomoc skierowaną do przedsiębiorców pod warunkiem utrzymania miejsc pracy. Kiedy jednak tarcze przestaną działać, pracodawcom może zabraknąć płynności na prowadzenie działalności, co będzie się wiązało ze zwolnieniami. – Jeśli jednak z pomocą państwa i pieniędzy z UE doczekają do wiosny, gdy ruszą prace sezonowe i inwestycje, gospodarka powinna wyjść na prostą – uważa dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.
02.02.2021

Rynek pracy nadal broni się przed zapaścią

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia spadł w styczniu z 70,1 do 68,5 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wg BIEC, rynek pracy nadal broni się przed zapaścią, a pracodawcy chomikują siłę roboczą. Zwolnienia mogą być odroczone do II połowy roku.
29.01.2021

Poziom bezrobocia będzie w najbliższych miesiącach zależał od stanu gospodarki

Poziom bezrobocia będzie w najbliższych miesiącach zależał od stanu gospodarki - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Wskazał, że polski rynek pracy zareagował łagodnie na pandemię m.in. dzięki pomocy rządowej i zaangażowaniu urzędów pracy.
27.01.2021

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,2 proc. wobec 6,1 proc. w listopadzie

Stopa bezrobocia w grudniu 2020 r. wyniosła 6,2 proc. wobec 6,1 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny.
27.01.2021

Po pandemii nadal praca zdalna?

Po zakończeniu pandemii mogą pojawiać się oferty zatrudnienia polegające na wykonywaniu pracy w formie zdalnej – twierdzą eksperci cytowani przez serwis Prawo.pl. Jednak bez zmian w Kodeksie pracy firmy będą mogły oferować tylko telepracę przy nawiązywaniu stosunku pracy.
26.01.2021

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy łagodzony przez dobrze prosperujące branże

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy jest częściowo łagodzony przez dobrze prosperujące branże, takie jak IT, e-commerce czy przemysł, nie bez znaczenia jest też pomoc rządowa i nadal duży, mimo pandemii, popyt na pracowników - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
26.01.2021

ING: wyniki produkcji w grudniu powyżej oczekiwań

Wyniki produkcji w grudniu były powyżej oczekiwań rynkowych - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego komentując dane GUS. Ich zdaniem gospodarka szybko dostosowuje się do nowych warunków działania.
25.01.2021

Wiceminister: polski rynek pracy odporny na wstrząs wywołany pandemią

Polski rynek pracy okazał się odporny na wstrząs wywołany przez pandemię - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. W porównaniu do czasu sprzed pandemii nie zmieniła się struktura bezrobocia według zawodów - dodała.
21.01.2021

Lewiatan: nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia

Nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia, są wprowadzone z opóźnieniem i ograniczone do wąskiej listy kodów PKD - uważa Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan. Według niej, na koniec roku stopa bezrobocia może sięgnąć ok. 7,5 proc.
14.01.2021

W listopadzie stopa bezrobocia w Polsce jedną z najniższych w UE

Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 3,3 proc. w listopadzie 2020 r. i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej - napisał w piątek w mediach społecznościowych prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys odnosząc się do danych Eurostatu.
08.01.2021

Szacowana stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 6,2 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Od czerwca do listopada wskaźnik utrzymywał się na niezmienionym poziomie 6,1 proc.
08.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc.

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc., wpływ na to może mieć nieprzewidywalność przebiegu pandemii, decyzje rządu ograniczające swobodę działalności gospodarczej i niski poziom inwestycji - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
30.12.2020

Skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być odroczone

Perturbacje wywołane pandemią przyniosły relatywnie niewielki wzrost bezrobocia rejestrowanego, skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być jednak odroczone. Jednocześnie po raz pierwszy na tak dużą skalę zaczęła być stosowana praca zdalna - ocenili eksperci dla PAP 2020 r. na rynku pracy.
29.12.2020

W latach 2021-22 polska gospodarka będzie nadrabiać straty wywołane pandemią

2020 r. zakończy się 3,1-proc. spadkiem polskiego PKB, co będzie jednym z najlepszych wyników w UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w premierowym wydaniu „Przeglądu Gospodarczego PIE”. W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka będzie nadrabiać straty spowodowane pandemią.
21.12.2020

Od stycznia spodziewany paraliż w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a krajami UE. To zagrożenie dla działalności polskich firm

Wielka Brytania nie chce unii celnej z krajami Wspólnoty, nie zanosi się też na osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków wymiany handlowej. Za 10 dni może więc nastąpić paraliż w handlu między Zjednoczonym Królestwem a kontynentalną Europą. Choć będzie on bardziej dotkliwy dla Brytyjczyków niż krajów unijnych, to może też dla wielu polskich firm oznaczać straty, a nawet zagrożenie dla ich działalności. Największe obawy mają producenci żywności.
21.12.2020

Ograniczony wpływ jesiennej fali pandemii na rynek pracy

Jesienna fala Covid-19 jest w niewielkim stopniu widoczna w danych z rynku pracy - wskazał bank ING. Zdaniem analityków w najbliższych miesiącach bezrobocie wzrośnie - w marcu osiągnie szczyt na poziomie ok. 6,5 proc., po czym zacznie spadać.
17.12.2020

Polacy umiarkowanie zadowoleni z pracy

Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy - w skali 1-4 wskazywali średnio 3,5 - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 r. pracowaliśmy średnio ponad 44 godziny tygodniowo.
16.12.2020

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 6,2-6,4 proc.

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 6,2-6,4 proc. - prognozują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Początek przyszłego roku może przynieść dalszy wzrost bezrobocia, mimo spodziewanego odbicia wzrostu gospodarczego.
11.12.2020

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Mimo epidemii w trzecim kwartale poprawa na rynku pracy

Podstawowe wyniki badania popytu na pracę w trzecim kwartale br. wskazują, że mimo epidemii sytuacja na rynku pracy poprawiła się względem poprzednich kwartałów tego roku, np. wzrosła liczba wolnych miejsc pracy - podał w czwartek GUS.
10.12.2020

Przed polską koleją duże wyzwania

Przed polską koleją duże wyzwania – gigantyczne inwestycje w ramach tzw. sieci TEN-T, w tym projekty szynowe tj. Rail Baltica, linia kolejowa E59 czy Rail-2 Sea. Stoimy też przed historycznie największym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych ze środków unijnych na lata 2021 – 2027 – można przeczytać w raporcie Instytutu Biznesu.
10.12.2020

Co nas czeka na rynku pracy?

Jakie zjawiska będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes? Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.
08.12.2020

MRPiT: stopa bezrobocia w listopadzie wynosi 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., niezmienionym od czerwca - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podanych w poniedziałkowym komunikacie.
07.12.2020

Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku

Podczas wizyty w Brukseli spotkam się z sześcioma unijnymi komisarzami, z którymi będę rozmawiał o gospodarce, m.in. rozwoju nowoczesnych technologii; wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku - mówił PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
03.12.2020

Gowin: w nowy rok wejdziemy ze stopą bezrobocia 6 - 7 proc.

W nowy rok wejdziemy z bezrobociem z 6 proc. na początku, choć pewnie będzie to bliżej 7 proc. - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Zauważył, że polski rynek pracy ma się dobrze na tle innych państw UE.
02.12.2020

PKB odbił się od pandemicznego dołka

Dane o PKB i jego strukturze za III kw. br. pokazują, że fundamenty gospodarki wyszły z pierwszego lockdownu bez większego uszczerbku, a straty związane z pandemicznym szokiem szybko odrabiano - ocenili analitycy PKO BP komentując dane GUS. W III kw. br. PKB odbił się od pandemicznego dołka - dodali.
30.11.2020

Druga fala pandemii i lockdown mogą negatywnie wpłynąć na rynek pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WPR), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w listopadzie o ok. 4 punkty - podało w poniedziałek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów druga fala pandemii i lockdown mogą mieć negatywne skutki dla rynku pracy.
30.11.2020

"DGP": rynek pracy trzyma się nieźle

Planowane zwolnienia grupowe w październiku były większe niż we wrześniu, jednak ich skala potwierdza dobrą, jak na lockdown, sytuację na rynku pracy - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
23.11.2020

Credit Agricole: możliwy spadek zatrudnienia w najbliższych miesiącach

Restrykcje związane z II falą pandemii i ponowne uruchomienie narzędzi wsparcia dla firm - postojowego i ograniczania wymiaru czasu pracy - negatywnie wpłyną w najbliższych miesiącach na zatrudnienie, prowadząc do przejściowego spadku - wskazuje Credit Agricole.
19.11.2020

Pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy

W danych GUS za października widać pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy - uważa ekonomista z ING BŚ Karol Pogorzelski. Większego pogorszenia statystyk spodziewa się w listopadzie i grudniu.
19.11.2020

Inflacja w 2021 r. wyniesie 2,6 proc., a PKB wzrośnie o 3,1 proc.

Inflacja w 2021 r. wyniesie 2,6 proc., a PKB wzrośnie o 3,1 proc. - prognozuje Narodowy Bank Polski w publikowanym we wtorek „Raporcie o inflacji – listopad 2020 r.”.
10.11.2020

Ruszyły nieformalne rozmowy z KE o uruchomieniu środków z Funduszu Odbudowy

Rozpoczęliśmy nieformalny dialog z Komisją Europejską, aby pieniądze z Funduszu Odbudowy jak najszybciej pomogły w gospodarczym restarcie kraju - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
04.11.2020

Biznes wczoraj i dziś. Jak firmy radzą sobie w trudnych czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do wielu zmian w światowej gospodarce. Zamykanie się rynków i wprowadzony „lockdown” przemodelowały łańcuchy dostaw w wielu krajach i skłoniły przedsiębiorstwa do podejmowania nowych decyzji zarządczych. O firmach w nowej rzeczywistości mówi Paulina Błaszczyk, Managing Consultant w firmie rekrutacyjnej Michael Page.
03.11.2020

BIEC: nie będzie znacznego wzrostu bezrobocia w wyniku lockdownu

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w kwestii bezrobocia, spadł w październiku o ok. 1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Scenariusze mówiące o istotnym wzroście bezrobocia w wyniku lockdownu nie zrealizują się.
28.10.2020

Nadchodzi druga fala zwolnień?

Rynek pracy po wrześniu jest stabilny, ale w najbliższych miesiącach jest ryzyko redukcji zatrudnienia wywołane drugą falą pandemii - ocenił w piątek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
23.10.2020

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 6,1 proc.

Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.
23.10.2020

Przed nami trudny czas na rynku pracy

Wrzesień najprawdopodobniej był ostatnim miesiącem, w którym sytuacja na rynku pracy poprawiła się - ocenił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. W IV kwartale analitycy spodziewają się wzrostu liczby bezrobotnych.
19.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - plac składowy i grunty dla małych i średnich firm

InvestGDA planuje dzierżawę terenów inwestycyjnych w pobliżu portu skupionych w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Już teraz zaś rozpoczyna inwestycje, które przygotować mają teren dla odbiorców oferty - firm z sektora MŚP. Podajemy szczegóły projektu.
19.10.2020

WindEurope: realizacja krajowych planów na rzecz klimatu to podwojenie mocy wiatrowych

Pełna realizacja Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu państw UE przełoży się na podwojenie do 2030 r. mocy wiatrowych i wzrost zatrudnienia o połowę - wynika z raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży energetyki wiatrowej.
16.10.2020

Raport Ebury: Istotne polityczne rozstrzygnięcia coraz bliżej

Ponownie odżywające nadzieje na wdrożenie znacznej pomocy fiskalnej w USA przyniosły ulgę rynkom akcji i kredytowym. Większość głównych walut zareagowała umocnieniem w parze z dolarem amerykańskim.
12.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020

Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii?

Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii koronawirusa - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.
12.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

Rynek pracy w Polsce zaskakująco mocny

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego nie będzie większa niż 7 proc. - ocenił we wtorek główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak komentując dane MRPiPS dot. szacowanej stopy bezrobocia we wrześniu, która wyniosła 6,1 proc. Jak dodał, rynek pracy w Polsce jest zaskakująco mocny.
06.10.2020

InvestGDA rozpoczęło komercjalizację terenów przy Porcie Gdańsk

Z jednej strony przestrzeń na działalność dla dwóch “dużych graczy”, z drugiej - oferta terenu dla lokalnych firm z sektora MŚP - to założenia Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, projektu realizowanego obecnie przez InvestGDA na terenach położonych w pobliżu portu. O szczegółach mówi Marek Ossowski - prezes zarządu InvestGDA.
05.10.2020

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy

Środowe dane GUS świadczą o stabilizacji sytuacji na rynku pracy - ocenia Ministerstwo Rozwoju. Zastrzega, że następująca stopniowo poprawa koniunktury i trudności niektórych branż nie pozwalają na razie na mocne odbicie i powrót rynku pracy do sytuacji sprzed pandemii.
23.09.2020

Rynek pracy zaczyna się stabilizować?

Po pierwszej fali niepokoju wywołanego pandemią koronawirusa sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane GUS na temat zatrudnienia.
17.09.2020

Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć

Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i pozostała na niezmienionym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. To oznacza, że wzrost bezrobocia wyhamował, ale – jak wskazuje minister Marlena Maląg – jesienią należy spodziewać się kolejnego wzrostu, bo wtedy kończy się też okres prac sezonowych. Szefowa MPRiPS ocenia jednak, że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej, co jest efektem rządowych programów i tarcz antykryzysowych skoncentrowanych na
16.09.2020

Gliński: nie ma mowy o tym, żebyśmy znowu zamykali gospodarkę

Obroniliśmy się, wyniki z III kwartału są optymistyczne; nie ma mowy w tej chwili o tym, żebyśmy znowu zamykali gospodarkę - powiedział dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
08.09.2020

Koronawirus zmienił rynek pracy

Epidemia koronawirusa diametralnie zmieniła rynek pracy, pracodawcy masowo powstrzymują rekrutacje - wskazała w poniedziałek Konfederacja Lewiatan. Według ekspertów spadki w usługach HR zapowiadają koniec ery rynku pracownika.
07.09.2020

Miesięczne dane z gospodarki wskazują na poprawę jej kondycji w III kwartale

Z danych GUS wynika, że w II kwartale polska gospodarka skurczyła się rok do roku o 8,2 proc. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Pekao SA Ernesta Pytlarczyka miesięczne dane, które spływają z gospodarki, świadczą o tym, że między lipcem a wrześniem spadek w ujęciu rocznym będzie o ponad połowę niższy, choć należy się spodziewać, że dalsze ożywienie będzie mniej dynamiczne niż zaraz po lockdownie. Rozczarowujący okazał się odczyt wskaźnika PMI, niższy niż w sierpniu i sporo niższy od oczekiwań, choć wciąż wskazujący na rozwój sekto
03.09.2020

Bezrobocie w strefie euro i w UE wzrosło w lipcu

Bezrobocie w strefie euro wzrosło w lipcu do poziomu 7,9 proc., a w całej UE do 7,2 proc. - wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu. Wg metodologii Eurostatu, Polska ma drugi najniższy poziom bezrobocia w UE (3,2 proc.).
01.09.2020

"Puls Biznesu": tracą firmy, ale nie rynek pracy

Sierpień urealnia sytuację gospodarczą przedsiębiorstw, ale pracownicy na razie nie muszą obawiać się zwolnień - wynika z badania Polskiego Instytutu Europejskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju - podał dzisiejszy "Puls Biznesu".
01.09.2020

Jaki będzie wpływ drugiej fali epidemii na PKB?

Wpływ drugiej fali epidemii koronawirusa powinien być mniejszy niż pierwszej, ponieważ restrykcje gospodarcze będą mniejsze - ocenia bank ING w komentarzu do danych GUS o PKB w II kwartale. Polski PKB spadł o 8,2 proc., po wzroście o 2 proc. w 1 kwartale.
31.08.2020

Maląg: liczymy, że w grudniu stopa bezrobocia w Polsce będzie między 7 proc. a 8 proc.

Mamy w Polsce 1 mln 30 tys. bezrobotnych. Zakładamy, że przy wsparciu, które już poszło do przedsiębiorców, i przy otwieraniu gospodarki, stopa bezrobocia w grudniu br. będzie między 7 proc. a 8 proc. – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
28.08.2020

Maląg: polska gospodarka wróciła na tory sprzed epidemii

Możemy zachować umiarkowany optymizm, wprowadzając kolejne działania, które gospodarce pozwolą utrzymać siłę. Udało się ochronić miejsca pracy, czas na inwestycje - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
26.08.2020

Skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn"

Mimo szybkiego tempa odbudowy europejskich gospodarek, skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn", które w przyszłości będą negatywnie odbijać się na zdolnościach produkcyjnych Starego Kontynentu - ocenili eksperci Goldman Sachs (GS).
25.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Sasin: przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13-tej i 14-tej emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.
07.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali szereg bloków tematycznych poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki.
24.07.2020

Projekcja NBP: Stopa bezrobocia wyniesie 5% w tym roku i 5,6% w 2021 r.

Stopa bezrobocia wyniesie 5% na koniec tego roku, ale następnie wzrośnie do 5,6% na koniec 2021 r., po czym spadnie do 5,2% na koniec 2022 r. (wobec 3,3% na koniec 2019 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).
17.07.2020

Absolwenci szkół branżowych wchodzą na rynek pracy

Zakończyła się edukacja pierwszego rocznika branżowej szkoły I stopnia. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez trzy lata towarzyszyła uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni, pomagając młodym postawić pierwsze kroki na rynku pracy.
15.07.2020

Gospodarka rynkowa na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie szeroko pojętej ekonomii w kontekście rynku pracy. Eksperci pochylą się między innymi nad takimi tematami jak: wpływ demografii na rynek pracy, partycypacja pracowników w CSR na gruncie polskim, programy osłonowe w czasie kryzysu, wyzwania dla pracodawców na zmieniającym się rynku pracy, czy finansowanie rozwoju gospodarczego.
14.07.2020

"Rz": Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Budowa nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19 – wynika z raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
09.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim

Branża jachtowa wzbogaciła się o nowych specjalistów. Swoje pierwsze egzaminy zawodowe zdawali szkutnicy, którzy na co dzień zdobywali wiedzę u największego polskiego producenta jachtów. „Byli świetnie przygotowani” – chwali absolwentów egzaminator, Andrzej Rejniak.
07.07.2020

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.
07.07.2020

Jachtowy gigant rozwija branżę… lotniczą

Wielkim sukcesem zakończyły się starania przedsiębiorców ukierunkowane na stworzenie połączenia lotniczego pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą. „Nie byłem w domu już półtora roku, teraz będzie szybciej i łatwiej wyjechać na kilka dni do bliskich” – mówił w piątek jeden z pasażerów inauguracyjnego lotu do Lwowa.
07.07.2020

Maląg: szacujemy, że w czerwcu przybyło ok. 18 tys. osób bezrobotnych

Szacujemy, że w czerwcu przybędzie ok. 18 tys. osób bezrobotnych – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że według danych resortu w końcu tego roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa.
02.07.2020

Raport Ebury: Wieści z amerykańskiego rynku pracy skupią uwagę inwestorów

W najbliższych dniach w centrum uwagi inwestorów znajdzie się kumulacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Koniec kwartału, tradycyjnie, może charakteryzować się większą zmiennością na rynku.
29.06.2020

Poważne problemy na rynku pracy mogą się zacząć dopiero jesienią. W tym roku nie ma też co liczyć na wzrost płac

Według danych GUS bezrobocie rośnie wolno, ale prawdopodobnie przyspieszy pod koniec tego roku. – Stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 8–9 proc., a poziom jednocyfrowy będzie można uznać za sukces – prognozuje doradca Konfederacji Lewiatan, prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia, druga fala pandemii lub wzrost zachorowań na grypę jesienią może wywołać falę zwolnień grupowych, choć nie będzie ona duża. Jednak w tym roku nie należy spodziewać się ani wzrostu zatrudnienia, ani wzrostu płac. Po wygaśnięciu pandemi
29.06.2020

BIEC: stan zawieszenia na rynku pracy potrwa prawdopodobnie do końca wakacji

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w czerwcu o blisko 1 pkt po raz trzeci z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci prognozują, że stan zawieszenia na rynku pracy potrwa do końca wakacji.
29.06.2020

Pierwszy taki kryzys. Jak wyleczyć recesję związaną z koronawirusem?

Według prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, światowa recesja związana z koronawirusem będzie znacznie dotkliwsza niż przewidywano jeszcze w kwietniu (globalne PKB skurczy się w 2020 roku o ponad 5% a nie 3%, jak zakładano). Pandemia i związany z nią globalny lockdown mogą spowodować, że dane na koniec roku będą najgorsze od 80 lat.
26.06.2020

MFiPR: 2,36 mld zł w funduszy UE dla mikro, małych i średnich firm

Przeznaczyliśmy 2,36 mld zł w funduszy Unii Europejskiej dla mikro, małych i średnich firm na pokrycie części kosztów prowadzenia działalności albo wynagrodzeń pracowników - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
25.06.2020

Borys: Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, wzrost bezrobocia tymczasowy

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, na co wskazuje 6-procentowe bezrobocie w środku największej od blisko 100 lat recesji gospodarczej. Ale nawet ten wzrost bezrobocia będzie tymczasowy, uważa szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
25.06.2020

Maląg: Przekazano 100 mld zł na tarczę antykryzysową

Do poniedziałku zostało przekazanych 100 mld zł różnymi instrumentami i śmiało możemy powiedzieć, że w ten sposób zostało ochronionych około 5 mln miejsc pracy – powiedziała we wtorek w Zakopanem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
23.06.2020

Kryzys dobrze widoczny na polskim rynku pracy

Rejestrowane bezrobocie jest niskie, ale dane te nie odzwierciedlają wydarzeń ostatnich miesięcy: mnóstwo osób straciło źródło utrzymania, liczba ofert pracy na rynku zmalała i są one mniej atrakcyjne niż przed kryzysem - ocenił w poniedziałek Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
22.06.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

Rynek pracy nie sprzyja odbiciu konsumpcji do poziomu sprzed pandemii

Majowe dane dotyczące dynamiki zatrudnienia znalazły się znacząco poniżej konsensusu rynkowego. Zdaniem ekonomistów, w średnim terminie coraz wolniej będzie postępowało również tempo wzrostu płac, co rysuje niekorzystny obraz rynku pracy nie sprzyjający szybkiemu powrotowi konsumpcji do poziomów sprzed pandemii.
18.06.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Premier: nie byliśmy głusi na wezwania do ratowania miejsc pracy, uratowaliśmy je

Nie byliśmy głusi, nie byliśmy odporni na wezwania do ratowania miejsc pracy, my te miejsca pracy uratowaliśmy; w czasach rządu PO, w którym wiceministrem był kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, bezrobocie było powyżej 2 mln osób - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
17.06.2020

USA/Potężne spadki na Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się potężną wyprzedażą akcji, giełdy zanotowały najgorszy dzień od marca. Indeks Dow Jones stracił 6,90 proc., a S&P 500 5,89 proc. Rynki obawiają się drugiej fali pandemii koronawirusa, która może zatrzymać ożywienie gospodarki.
11.06.2020

Raport Ebury: Nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej wspierają ożywienie walut rynków wschodzących

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów aktywów ryzykownych. Utrzymujące się pozytywne nastroje związane są między innymi z – jak na obecną sytuację – dobrymi danymi gospodarczymi napływającymi praktycznie ze wszystkich stron
09.06.2020

Szef PFR: Ścieżka powrotu do ożywienia gospodarczego zajmie co najmniej dwa–trzy kwartały

Ścieżka powrotu do ożywienia gospodarczego będzie miała kształt litery U. To oznacza, że nie będzie bardzo szybka. Zajmie co najmniej dwa–trzy kwartały - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej".
09.06.2020

UW: w czasie epidemii liczba osób bez pracy w Polsce wzrosła do ok. 1,5 mln

W czasie epidemii liczba osób bez pracy wzrosła do ok. 1,5 mln, czyli o 60 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku - wynika z badania "Diagnoza plus " przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, ośrodka GRAPE oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
05.06.2020

Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w maju, podobnie jak przed miesiącem, znacząco wzrósł - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna - mówią eksperci.
29.05.2020

MR: dane o bezrobociu wskazują na niewielki wzrost na rynku pracy

Kwietniowe dane dotyczące bezrobocia nie oznaczają załamania na rynku pracy, a niewielki wzrost - wskazało Ministerstwo Rozwoju komentując dane GUS. Aktywność gospodarcza w kwietniu osiągnęła minimum, a dane wskazują na jej stopniowy wzrost - dodał resort.
26.05.2020

Ekspert: kwiecień zamroził rynek pracy, ale maj może przynieść odwilż

Kwiecień zamroził rynek pracy, ale maj może już przynieść odwilż - ocenił w komentarzu do danych GUS Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nastroje przedsiębiorstw są znacznie mniej radykalne niż jeszcze miesiąc temu - dodał.
20.05.2020

Towarzystwo Ekonomistów Polskich: Nadciąga fala bezrobocia

Dane dotyczące bezrobocia nie odzwierciedlają sytuacji na rynku pracy, bo pracownicy są jeszcze np. na wypowiedzeniach - zwraca uwagę Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP). Fala bezrobocia już wzrasta i jej efekty będzie widać w kolejnych miesiącach - dodaje.
12.05.2020

Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność: kilku pracowników lub cała firma

W ubiegłym roku odbierali statuetkę za wygraną w konkursie PIG w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”, dziś muszą podejmować trudne decyzje personalne. Jak tłumaczy Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający TTS, jednego z największych pracodawców w obszarze metropolitarnym Szczecina, każdy odpowiedzialny pracodawca musi rozważyć wszystkie opcje.
12.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.