• <

Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku

Strona główna Prawo, polityka Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku
Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

ew

03.12.2020 Źródło: PAP

Podczas wizyty w Brukseli spotkam się z sześcioma unijnymi komisarzami, z którymi będę rozmawiał o gospodarce, m.in. rozwoju nowoczesnych technologii; wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku - mówił PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin, który w czwartek rano uda się z jednodniową wizytą do Brukseli, spotka się z sześcioma komisarzami UE, w tym trzema wiceprzewodniczącymi Komisji Europejskiej: Margrethe Vestager, Valdisem Dombrovskisem oraz Maroszem Szefczoviczem.

Wicepremier w rozmowie z PAP zaznaczył, że jego czwartkowa wizyta ma na celu przede wszystkim poruszenie kwestii gospodarczych. "Będę z nimi rozmawiał o sprawach gospodarczych, m.in. relacjach Unia Europejska - Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska – Chiny, a także o nadchodzącym brexicie, który w szczególny sposób może dotknąć również polskich przedsiębiorców. Poruszę też temat dyskryminacji niektórych polskich branż, która jest związana z protekcjonistycznymi praktykami państw Zachodu. Mam tu na myśli m.in. przemysł meblowy czy problem pracowników delegowanych - zapowiedział Gowin.

Jak dodał, z komisarzem Szefczoviczem będzie rozmawiał o rozwoju nowoczesnych technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o obszar baterii elektrycznych. "Z kolei komisarz Nicolas Schmit, odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za rynek pracy będzie dla mnie partnerem do rozmowy o dyrektywie Parlamentu Europejskiego ws. wynagrodzeń minimalnych w Unii" - podkreślił.

Gowin dodał, że wśród jego rozmówców znajdzie się też francuski komisarz Thierry Breton odpowiedzialny za rynek wewnętrzny oraz komisarz odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że gospodarka europejska pod wpływem epidemii Covid-19 znalazła się w poważnym kryzysie. Konieczne jest przygotowanie planu odbudowy europejskiej gospodarki, skrócenia łańcucha dostaw, unowocześnienia wielu branż" - zwrócił uwagę Gowin.

"Moja wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku; temu, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać przez polskich przedsiębiorców te nowe wyzwania i nowe możliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o politykę przemysłową, bo tutaj Polska ma duży potencjał, gdyż w przeciwieństwie do wielu krajów Europy Zachodniej konsekwentnie stawialiśmy na rozwój polskiego przemysłu" - dodał wicepremier.

Gowin zaznaczył, że podczas spotkań w Brukseli zapewne pojawi się też wątek dyskusji i różnicy zdań pomiędzy Polską i Węgrami a Komisją Europejską w sprawie powiązania praworządności z przyszłym budżetem UE.

"Podejmę próbę przekonania naszych europejskich partnerów, że w interesie całej Unii Europejskiej leży wypracowanie kompromisowej formuły dotyczącej zasady praworządności. To co pod wpływem Parlamentu Europejskiego zaproponowała ostatnio prezydencja niemiecka niesie ryzyko, że te mgliste zapisy mogą być wykorzystywane do ograniczania dostępu poszczególnych państw do funduszy unijnych. Dzisiaj jest mowa o Węgrzech i Polsce, ale w przyszłości może to dotyczyć innych państw" - zauważył.

Na uwagę, że to nie unijni komisarze, ale prezydencja prowadzi negocjacje, Gowin odparł, że z całą pewnością przed przyszłotygodniowym szczytem UE, "konsultacje będą prowadzone bezustannie na linii państwa członkowskie - Rada Europejska - Komisja Europejska i Parlament Europejski".

Wicepremier pytany czy obecnie jesteśmy bliżej weta wobec budżetu czy kompromisu odparł, że dziś jest za wcześnie, aby wyrokować. "Stanowisko Polski i Węgier jest znane. Ono jest jednoznaczne, ale ono też daje cały czas szansę na wypracowanie dobrego porozumienia" - zaznaczył Gowin.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji dotyczących funduszu odbudowy. W listopadzie na posiedzeniu ambasadorów państw UE, Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności - rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W ubiegły piątek premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem aby omówić dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 55,53 $ baryłka  0,80% 08:56
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2362,75 $ uncja  -0,20% 08:54
 Platyna 1111,95 $ uncja  0,21% 08:56
 Srebro 25,62 $ uncja  0,27% 08:56
 Złoto 1853,15 $ uncja  -0,12% 08:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.