• <
nauta_2024

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny

AK

01.03.2022 19:22 Źródło: Marcos
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny

Partnerzy portalu

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Ideę wskrzeszenia tradycji stoczniowych w regionie słupskim chce wspólnie realizować pięć instytucji z Pomorza Środkowego. Dwie szkoły, dwa samorządy oraz firma Markos podpisały dziś (1.03) list intencyjny w tej sprawie. Podpisy pod dokumentem o współpracy złożyli prezes zarządu Markos Cezary Koseski, starosta słupski Paweł Lisowski, burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Najważniejszą osią podejmowanych przez strony działań będzie organizacja praktycznej nauki zawodu technik mechanik, technik programista i technik mechatronik w ramach kooperacji szkół z Markos sp. z o.o. Współpraca będzie uwzględniać również działania mające na celu promocję wspomnianych kierunków kształcenia wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych na terenie Miasta Ustka.

– Naszym nadrzędnym celem jest troska o rozwój zawodowy młodego pokolenia, wskrzeszenie potencjału stoczniowego środkowego wybrzeża oraz stymulacja rynku pracy, czego efektem ma być rozwój całego regionu – przyznaje starosta Paweł Lisowski.

W praktyce firma Markos, jeden z największych pracodawców w regionie słupskim, chce pomóc absolwentom wspomnianych szkół w wejściu na rynek pracy z odpowiednim doświadczeniem praktycznym, sama pozostając otwarta na ambitne młode osoby chcące rozwijać swoje umiejętności w zakładzie w Głobinie.

– Dynamiczny rozwój firmy Markos wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z branż, które są spójne z profilem nauczania obydwu szkół. Decyzja o nawiązaniu współpracy jest więc czymś absolutnie naturalnym. Chcemy zaoferować młodym ludziom praktyczne doskonalenie umiejętności pod okiem wysokiej klasy specjalistów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz parku maszynowego – podkreśla Cezary Koseski, prezes zarządu Markos Sp. z o.o.

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz ustecki Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych kształcą łącznie kilkuset uczniów. Choć od dawna obydwie placówki podejmują szereg działań mających wzbogacić ofertę edukacyjną o tak cenny w obecnych czasach aspekt praktyczny, to na działania realizowane wspólnie z jednym z największych pracodawców w regionie słupskim patrzą z dużą nadzieją.

– Związki Ustki z przemysłem stoczniowym to nie tylko piękny fragment historii nadmorskiego miasta, ale także tradycje, które wciąż bliskie są dużej części lokalnej społeczności. Liczymy, że sygnał o współpracy naszej szkoły z firmą związaną z branżą stoczniową na nowo wznieci zainteresowanie tą gałęzią przemysłu, tym bardziej w obliczu realizowanych na Bałtyku działań offshore – zauważa Katarzyna Ozimek, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

– Perspektywa pracy i warunki zatrudnienia to jedno, ale dostrzegamy także korzyść w innej sferze. Nasi uczniowie będą mogli doświadczyć pracy w firmie o zasięgu ogólnoświatowym, w której poziom organizacji i sposób funkcjonowania jest na bardzo wysokim poziomie – przyznaje Iwona Wojtkiewicz, dyrektor ZSA w Słupsku, największej szkoły średniej w powiecie.

Według założeń pierwsza grupa uczniów ma rozpocząć praktyczną naukę zawodu w Markos już w maju tego roku.

Praktykanci zasilą szeregi firmy  Markos liczącej obecnie ponad tysiąc pracowników, której zakład zajmuje obecnie powierzchnię ok. 10 ha.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.