• <

TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym [GALERIA, WIDEO]

gm

14.11.2022 06:55
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym [GALERIA, WIDEO]

Partnerzy portalu

TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym [GALERIA, WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
GospodarkaMorska.pl

Za nami dziewiąta edycja największych w Polsce targów o tematyce transportowej i logistycznej, obowiązkowych dla przedsiębiorstw związanych zawodowo z branżą TSL oraz produkcyjnych, sieci handlowych, importerów i eksporterów. Wydarzenie odbyło się w dwóch halach wystawienniczych EXPO XXI w Warszawie od 7 do 9 listopada.

Tegoroczne targi odbywały się w innej atmosferze niż poprzednia edycja, organizowana w cieniu pandemii COVID-19. W tym roku udostępniono większą powierzchnię, co pozwoliło przyjąć znaczną liczbę odwiedzających, jak i wystawców. Nie brakowało też nowości w postaci poszerzenia tematyki targów o nowe zagadnienia, jak choćby elektromobilność w branży TSL czy ekspozycje nowoczesnego sprzętu.

Wydarzeniu towarzyszyły również Targi Pracy TSL TransLogistica Jobs. Ideą przedsięwzięcia, którego była to IV edycja, jest zgromadzenie z jednej strony wiarygodnych pracodawców, oferujących nowe miejsca pracy i rozwój zawodowy, a z drugiej strony specjalistów i osób poszukujących pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego w tej branży, w tym absolwentów i studentów uczelni wyższych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Targi są również miejscem wymiany wiedzy i doświadczenia. Organizatorzy co roku proponują uczestnikom szereg spotkań w postaci paneli dyskusyjnych i debat.

Odbyła się też siódma edycja Plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL, którego ideą jest promowanie firm dbających o dobro swoich pracowników i rozwój miejsc pracy, zapewniających godne i przyjazne warunki zatrudnienia. Kapituła konkursu wyróżniła trzech laureatów spośród firm małych, średnich i dużych.

Nie zabrakło tez konferencji i paneli dyskusyjnych na tematy związane z aspektami branży transportowej oraz logistycznej. Wśród tematów prezentowanych w języku polskim i angielskim były dotyczące m.in. wykorzystywania nowych technologii, porad w sprawie określonych dziedzin prawnych i przepisów, czy też kwestii związanych z szeroko pojętym marketingiem i rozwijaniem biznesu.

Budowanie relacji w biznesie


Wśród blisko 300 wystawców reprezentujących branżę całego świata świecie nie zabrakło polskich reprezentantów, pokazujących oferty największych krajowych przedsiębiorstw związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów.

– Udział w tym wydarzeniu to już dla nas pewna tradycja i okazja, byśmy mogli pokazać jakie możliwości daje Port Gdynia wobec klientów zainteresowanym wysyłaniem i przyjmowaniem towarów z całego świata. Wpisujemy się także w system mający na celu zabezpieczenie dostaw węgla. Port Gdynia jest miejscem uniwersalnym i nasze nabrzeża, firmy i terminale są gotowe przestawić się na inne grupy ładunkowe po to by realizować cele w tej chwili najważniejsze, jak teraz zabezpieczenie potrzeb węglowych. Jeżeli chodzi o wyniki przeładunkowe na koniec roku będziemy mieć nowy rekord, wręcz dochodzimy do granic możliwości przeładunkowych. Dlatego stale rozwijamy się, choćby przez pogłębianie dna portu bądź budowę Portu Zewnętrznego, co pozwoli nam zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości – powiedział dyrektor ds. handlowych Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Maciej Krzesiński.

Na swoich stoiskach reprezentanci portów występowali w towarzystwie swoich partnerów zajmujących się obsługą ładunków oraz przeładunkami. W ten sposób podkreślali, że łączą ich wspólne cele związane z rozwojem efektywności branży i dążą do obopólnych korzyści.

– To najważniejsze wydarzenie logistyczno-transportowe w Polsce, gdzie my jako zarząd portu wystawiamy się, choć nie sami. Robimy to wspólnie z naszymi klientami prowadzącymi działalność gospodarczą. Naszym wspólnym celem jest poszukiwanie nowych obszarów aktywności. Dotyczy to zarówno zaplecza portowego w postaci przewoźników drogowych, kolejowych, spedytorów, ale także właściwego obszaru, gdzie mamy do czynienia z armatorami kontenerowymi, promowymi i przewożącymi inne ładunki trafiające do portu – zaznaczył manager klienta Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Michał Stupak.

Ważnym aspektem tegorocznych targów była współpraca międzynarodowa realizowana na całym świecie, czego dowodem był udział wystawców, gości i prelegentów zza granicy. W czasach wszechobecnej globalizacji dbanie o budowanie marki o zasięgu światowym jest kluczowe dla dużych przedsiębiorstw, szczególnie poruszających się w temacie handlu międzynarodowego. Wiedzą o tym władze portów, w których codziennie przyjmowane są kontenerowce, masowce i inne statki przywożące bądź przyjmujące ładunki przemierzające nieraz wiele państw.

– Istniejące od 2018 roku biuro Portu Gdańsk w Szanghaju służy jako platforma pomagająca w rozwoju biznesu w Chinach. Pomagamy również portowi w kształtowaniu wizerunku marki w tym państwie, a także poszukiwaniu klientów i partnerów biznesowych. Dzięki temu chińskie przedsiębiorstwa mogą lepiej poznać polski rynek. Z tego powodu dążymy do promowania Portu Gdańsk podczas podobnych konferencji i targów z branży portowej, spedycyjnej i logistycznej, które analogicznie odbywają się też w Chinach. Świadczymy także usługi konsultingowe, na przykład w zakresie sourcingu i statystyki danych, tworząc platformę relacji dla zarówno polskich jak i chińskich kontrahentów – omówiła przedstawicielka Portu Gdańsk w Chinach Brigitte Zhang.

Morze możliwości i nowe wyzwania


Podczas targów nie brakowało trudnych tematów związanych z zachodzącymi zmianami w biznesie transportowym i logistycznym. O tym, jak bardzo może zmienić się sytuacja, przekonali się wszyscy, którzy odczuli skutki pandemii koronawirusa, a obecnie też skutki agresji Rosji na Ukrainę. Uświadamia to, że sytuacja na światowych rynkach nigdy nie jest trwała i może ulegać zmianom nagle i w sposób trudny do przewidzenia. Dlatego przedsiębiorstwa stale muszą myśleć o swojej przyszłości i przygotować się na zachodzące zmiany.

– Wyjazd na targi był istotny, aby podtrzymywać dobre relacje z kontrahentami i móc pozyskać też nowych. To, że dzisiaj mamy odpowiednią ilość ładunków, która zabezpiecza nasze moce przeładunkowe, nie oznacza, że w przyszłości się to nie zmieni. Zatem już teraz dbamy o pozyskanie kolejnych klientów.  Warto nadmienić, że pomaga nam bycie firmą uniwersalną. Przeładowujemy ładunki masowe, które stanowią większość naszego portfolio przeładunkowego, ale też nie stronimy od ładunków drobnicowych – podkreślił dyrektor ds. Logistyki Bulk Cargo Port Szczecin Zbigniew Chachuła.

– Liczymy się z bardzo wieloma wyzwaniami. Panuje niestabilna sytuacja gospodarcza, trwa wojna na Ukrainie, a ponadto musimy się mierzyć ze zmiennością stawek frachtowych, drogowych, kursami walut oraz pozyskiwaniem wykwalifikowanej kadry. Rok 2023 może być okresem spowolnienia gospodarczego. Musimy być blisko naszego klienta, reagować na jego potrzeby i oczekiwania – zaznaczyła kierownik Działu Sprzedaży Terramar Spedycja Międzynarodowa Sp. z o.o. Dagmara Czapigo.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.