• <

Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim
Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

ew

07.07.2020 Źródło: TTS

Branża jachtowa wzbogaciła się o nowych specjalistów. Swoje pierwsze egzaminy zawodowe zdawali szkutnicy, którzy na co dzień zdobywali wiedzę u największego polskiego producenta jachtów. „Byli świetnie przygotowani” – chwali absolwentów egzaminator, Andrzej Rejniak.

Technologie Tworzyw Sztucznych (TTS) to jedyna firma w Polsce, która zajmuje się budową jachtów i jednocześnie pełni rolę ośrodka egzaminacyjnego dla uczniów ze szkół branżowych, którzy zdecydowali się podjąć naukę w zawodzie szkutnika. W miniony piątek czworo pierwszych zawodowców zdawało swoje egzaminy praktyczne.

- Było trochę stresu, ale egzamin nie należał do najtrudniejszych – mówi Kacper Kudej, jeden z uczniów. – Zadaniem podczas egzaminu buło zbudowanie elementu do cumowania jachtu i zamontowanie knagi – tłumaczy.

Alan Drzewiecki, który także podszedł do egzaminu, z zawodem szkutnika wiąże duże nadzieje i nie ukrywa, że chciałby pracować w TTS:

- Byliśmy tutaj doceniani i dzisiaj nie wyobrażam sobie innej pracy. Szkutnictwo jest dla mnie o tyle ciekawe, że sam myślę o tym, by kupić sobie jacht.
Andrzej Rejniak, który pełnił rolę egzaminatora powołanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu, chwali TTS za przygotowanie.

- To nie był trudy egzamin dla uczniów tak dobrze przygotowanych – tłumaczy. - Widać było, że przez trzy lata nauki mieli w TTS dobrą opiekę i wiele się nauczyli. Nie mam wątpliwości, że młodzież, która dziś zdawała swoje egzaminy, bez problemu wejdzie na rynek pracy, tym bardziej, że jest ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów – dodaje.

Egzaminy w szkolnictwie branżowym w zawodzie szkutnika odbyły się na Pomorzu Zachodnim po raz pierwszy od blisko 40 lat. Przez dekady nauka w tym zawodzie była niemożliwa. Dopiero kilka lat temu goleniowski TTS podjął działania na rzecz przywrócenia szkutnictwa na listę zawodów kształcenia branżowego. Dzięki temu zyskała oświata nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale w całej Polsce. W kilku miejscach w kraju rozpoczęto naukę w tym zawodzie, nauczać tego fachu można również w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.