• <
mewo_2022

Eksperci zalecają łączenie technologii CCS z projektami morskich farm wiatrowych

21.06.2022 18:11
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Eksperci zalecają łączenie technologii CCS z projektami morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

 Eksperci zalecają łączenie technologii CCS z projektami morskich farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fugro

Niderlandzka firma specjalizująca się w dziedzinie geodanych przyjrzała się możliwości rozwoju morskich farm wiatrowych i technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na tych samych obszarach morskich. Eksperci wskazują, że jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami. 

Ministerstwo gospodarki i polityki klimatycznej Niderlandów zleciło firmie Fugro ocenę, czy obszary Morza Północnego mogą być jednocześnie wykorzystywane do budowy morskich farm wiatrowych, a także technologii CCS. Fugro ustalił, że choć projekty MFW i CCS mogą współistnieć, istnieją kluczowe zalecenia, których należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji. 

Wyniki tego badania zostaną wykorzystane przez rząd w procesie legislacyjnym oraz w celu kierowania przyszłymi rozwiązaniami CCS i MFW rozwijanymi na tych samych obszarach.

Planując łączeniem MFW i CCS należy opracować geologiczny model 3D obszarów morskich. Rozwiązanie pomoże określić prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów bezpośrednio pod farmą wiatrową. Konieczna jest także instalacja systemu monitoringu sejsmicznego do kontrolowania drgań ziemi w czasie rzeczywistym. Kluczowe jest także bieżące monitorowanie gromadzonego CO2 w celu zrozumienia wpływu na podmorskie warstwy ziemi.

Morze Północne będzie odgrywać ważną rolę w transformacji energetycznej. CCS i offshore wind to kluczowe technologie dla Holandii, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne. Obecne ambicje holenderskiego rządu obejmują dwa projekty CCS (Porthos i Aramis) oraz 21 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2030 roku. 

Technologia CCS jest obecnie kosztowna, a najdroższym jej etapem jest proces separacji dwutlenku węgla (ok. 50 USD/t CO2). Wiąże się on ponadto ze znacznym obniżeniem sprawności już istniejących elektrowni. Technologie te więc projektowane są w połączeniu z najnowszymi elektrowniami, które są o wiele sprawniejszych od starszych jednostek. 

W Polsce także dostrzegany jest potencjał technologii CCS. LOTOS Petrobaltic wraz ze swoimi partnerami – Grupą LOTOS oraz Grupą Azoty – zaprezentowali 2 listopada 2021 roku zbiór rekomendacji co do zmian legislacyjnych mających umożliwić uruchomienie w Polsce wielkoskalowych, komercyjnych projektów CCS. Obecnie Lotos Petrobaltic pracuje nad projektem składowania dwutlenku węgla w podziemnych magazynach pod dnem Morza Bałtyckiego. Gaz miałby trafić do wyrobiska na złożu B3 w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.