• <
mewo_2022

Początek nowej ery obsługi MFW – Ørsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym

23.03.2022 20:40
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Początek nowej ery obsługi MFW – Ørsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym

Partnerzy portalu

Początek nowej ery obsługi MFW – Ørsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Stuart Bolton

Firma Ørsted, jako pierwsza w branży, bada możliwość wykorzystania kombinezonów odrzutowych przez ratowników do wsparcia personelu operacyjnego pracującego na morzu na największych na świecie morskich farmach wiatrowych.

Ørsted, lider w dziedzinie energii odnawialnej, nawiązał współpracę z Great North Air Ambulance Service (GNAAS) i Gravity Industries z Wielkiej Brytanii w celu przetestowania na lądzie możliwości wykorzystania ratowników medycznych w kombinezonach odrzutowych w sektorze energetyki wiatrowej.

W ramach stałego zaangażowania firmy Ørsted, w poszukiwanie nowych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa pracy, oraz usprawnienia operacji związanych z energią odnawialną, inicjatywa ta ma na celu poprawę sposobu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach na morzu.

– Ponieważ bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, chcemy zbadać możliwości udzielenia pomocy naszym kolegom w nagłych wypadkach – powiedział Peter Teglman Schiøler, Product Owner for O&M Logistics w Ørsted.

– Dzięki tym innowacyjnym możliwościom mamy nadzieję, że uda nam się włączyć do tego środowiska branżę morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki testom przeprowadzonym wspólnie z firmami Gravity i GNAAS chcemy przybliżyć technologię Jet Suit branży morskiej energetyki wiatrowej i umożliwić mieszkańcom ocenę wykorzystania tej technologii do udzielania pierwszej pomocy – dodał Teglman Schiøler.

Działania podjęte w kierunku usług paramedycznych z wykorzystaniem kombinezonu odrzutowego rozpoczęły się w lutym i mają na celu przeszkolenie doświadczonych ratowników medycznych z GNAAS, tak aby mogli korzystać z kombinezonu w celu dotarcia do pacjentów w Lake District. Na tym wczesnym etapie szkolenie umożliwiło już ratownikowi medycznemu z GNAAS odbycie pierwszego swobodnego lotu, bezpiecznie obsługując kombinezon odrzutowy bez asysty, a kolejni ratownicy medyczni wkrótce przejdą również ten krok.

Kolejny etap, który ma się rozpocząć latem, doprowadzi umiejętności pilotażu ratowników medycznych GNAAS do poziomu, na którym będzie można ocenić rzeczywiste doświadczenie operacyjne – a realna pomoc dotrze do Lake District za pośrednictwem ratowników medycznych w kombinezonach odrzutowych.

Gravity Industries będącym pionierem nowej ery lotów ludzkich - jest pierwszą organizacją tego typu, która projektuje, buduje i lata w pierwszym na świecie opatentowanym kombinezonie odrzutowym.

Latający serwisanci

Ta nowa technologia może przynieść znaczące korzyści, nie tylko w zakresie reagowania w sytuacjach awaryjnych w przemyśle wiatrowym, ale także w przyszłości będzie traktowana jako kolejny sposób przemieszczania się techników na i z konstrukcji morskich.

Od czasu ostatniej próby przeprowadzonej przez Gravity Industries i GNAAS w Lake District w 2020 roku, firma znacznie rozwinęła swoją pionierską działalność, dzięki ciągłemu doskonaleniu technologii kombinezonów odrzutowych. Obejmuje ona obecnie mocniejsze silniki turbinowe, które uruchamiają się szybciej i korzystają z zaawansowanego systemu sterowania CAN BUS. Kombinezon jest obecnie w pełni drukowany w technice 3D z polipropylenu, dzięki czemu powstał system o znacznie większych możliwościach, który umożliwił firmie wejście w bardziej wymagające środowiska pracy.

– Naszą siłą napędową do stworzenia kombinezonu była chęć zmierzenia się z czymś, co wydawało się niemożliwe, a teraz widzimy, że jest on wykorzystywany w obszarach mobilności sił specjalnych i pierwszej pomocy poszukiwawczo-ratowniczej, to bardzo ekscytujące. Cieszymy się, że możemy pracować w nowym sektorze i pomagać pracownikom pierwszej linii w obszarze czystej energii – powiedział Richard Browning, założyciel Gravity Industries.

Nowe ulepszenia kombinezonu odrzutowego powinny zaowocować zwiększoną manewrowością i szybszym uruchamianiem. W ramach tej koncepcji już stwierdzono i udowodniono ogromną oszczędność czasu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami dostępu – pieszo lub za pomocą helikoptera.

– Kombinezon odrzutowy wytwarza do 144 kg ciągu, stosunek siły ciągu do masy jest większy niż w jakimkolwiek znanym nam myśliwcu odrzutowym – dodał Browning.

Głównymi obszarami działań podejmowanych przez sanitariusza używającego kombinezonu odrzutowego byłaby segregacja na miejscu i pilne reagowanie na wypadek, które powinny radykalnie poprawić stabilność i przeżywalność pacjenta.

– Sądzimy, że Jet Suit paramedic przyspieszy reakcję w Lake District i pozwoli nam dotrzeć do większej liczby pacjentów w trudnodostępnych miejscach. Jednak aby mieć pewność, poddajemy go testom. Ostatnie próby w tym rejonie, które odbyły się na początku miesiąca, okazały się wielkim sukcesem i pokazały, jak daleko i jak szybko ratownik wyposażony w Jet Suit może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Dzięki firmie Ørsted to niesamowite marzenie może stać się rzeczywistością – skomentował Andy Mawson, dyrektor ds. operacyjnych w GNAAS.

Źródło:  Ørsted; GNAAS; Gravity Industries

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.