• <
nauta_2024

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu

ew

22.12.2020 10:55 Źródło: Akademia Morska w Szczecinie

Partnerzy portalu

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu  - GospodarkaMorska.pl
fot. Orsted

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Organizatorzy wierzyli w tę ideę, ale odzew ze strony uczestników przerósł oczekiwania: blisko 30 projektów, godziny pracy nad prezentacjami uczestników, zaangażowanie komisji w ich ocenę, a później – cykl spotkań online i prezentacji, które w efekcie – pozwoliły wyłonić finalistów oraz nagrodzonych.

W plebiscycie pojawiały się zarówno propozycje całkowicie nowych rozwiązań tych problemów, jak i wdrożenia technologii już istniejących, jednak wykorzystywanych marginalnie przez wysokie koszty.

Jakie propozycje ze strony uczestników okazały się przełomowe?

Wszystkie propozycje były innowacyjne, a te nagrodzone bez wątpienia cechowały się dużym rozmachem. Propozycja mobilnych farm wiatrowych zwycięzcy w kategorii uczniowskiej, która prezentowała całkowicie odmienne od aktualnego podejście do produkcji, magazynowania i wykorzystania energii z wiatru na morzu – była zdecydowanym faworytem wśród jury.

Bardzo ciekawa była także propozycja potraktowania farmy wiatrowej jako potencjalnej atrakcji architektonicznej, prezentująca rozmach właściwy znanym wszystkim dobrze niezwykłych budowli np. z Dubaju.

Zwycięzcy wśród studentów w sposób całkowicie innowacyjny spojrzeli na kwestie bilansowania produkcji z morskich farm wiatrowych. Komisja oceniła wysoko także koncepcje: alternatywnych rozwiązań okablowania farm, nowatorskiego magazynowania energii z farm wiatrowych typu offshore czy ulepszenia technologii wodorowej w kontekście morskich farm wiatrowych.

Autentyczny podziw wzbudził we mnie także Igor Sadowski, uczestnik młodszej kategorii aplikantów, dla którego zgłoszenie w tym konkursie to ewidentnie nie był jednorazowy projekt, lecz konsekwencja realizacji autentycznych zainteresowań, obejmujących wykonywanie działających prototypów – mówi Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – partnera konkursu, uczestniczka prac komisji konkursowej.

Prace, które ocenialiśmy prezentowały bardzo zaawansowany poziom – zapewnia prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS. – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem uczestników Konkursu, tym bardziej, że zadanie wydawało mi się dość trudne: wizjonerskie podejście do czegoś, co znamy tylko z teorii to duże wyzwanie – dodaje.

Różnice w punktacji między finalistami były naprawdę niewielkie, a walka zacięta. W drugim etapie wszystkie prace konkursowe były naprawdę innowacyjne. –Pomysły były inspirujące – podkreśla z entuzjazmem Rektor Bejger.

Zdarzyły się propozycje, które naprowadziły mnie: zaawansowanego już naukowca – na rodzaj rozwiązania, który można zastosować w aktualnych pracach – dodaje.

Branża energetyki wiatrowej to ciągła zmiana – dynamiczny rozwój technologii i jej postępy są coraz wyraźniej. Jest to wspólna cecha wszystkich technologii odnawialnych, ale aktualnie pozytywny trend stałego wzrostu efektywności urządzeń przy stałym spadku cen energii w nich produkowanej wydaje się być najbardziej widoczny w fotowoltaice i właśnie energetyce wiatrowej, także morskiej.

Przyłączenie instalacji wytwórczych na morzu do sieci oraz przesył i dystrybucja energii są w przypadku farm wiatrowych na morzu warunkiem niezbędnym.

Ich potencjał produkcyjny jest znaczący, dlatego wszystkie inicjatywy zmierzające do wspierania rozwoju tych farm poprzez ułatwienia procesów wyprowadzania energii, przyłączenia do sieci, dystrybucji, zarządzania popytem i podażą z produkcji, magazynowania, są na wagę złota – dodaje Magdalena Klera-Nowopolska.

Komisja Konkursowa obradowała w składzie:

Arkadiusz Tomczak – Akademia Morska w Szczecinie, Przewodniczący Komisji
Mariusz Sikora – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Magdalena Klera-Nowopolska – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Kacper Kostrzewa – Ocean Winds
Michał Śmigielski – Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
Karolina Jastrzębska - Windhunter Akademy Sp. z o.o
Joanna Rzepecka – Baltic Trade and Invest Sp. z o.o
Robert Grzegorowski – RWE Renewables
Paweł Przybylski – Siemens Gamesa Renewable Energy Sp. z o.o.
Konrad Janiak – Elektryka Morska
Krzysztof Mackojc – Fathom Group
Artur Bejger – Akademia Morska w Szczecinie

Nagrodzeni:

1. Mateusz Bensch – Częstochowa (Mobilne farmy wiatrowe)
2. Bartłomiej Jurczak - Gorzów Wlkp. (Zwiększenie wydajności morskiej turbiny wiatrowej)
3. Igor Sadowski – Słupsk (Rozwój morskiej energetyki wiatrowej połączony z rozwojem transportu morskiego)
Wśród uczniów z Województwa Zachodniopomorskiego (osoby nagrodzone przez Pomorze Zachodnie):
1. Karol Mehal – Kołobrzeg (VII cudów światowej energetyki wiatrowej)
2. Maria Orłowska - Szczecin (Farmy wiatrowe i ich rozwój – umieszczenie farm w miejscu mielizn)
3. Jakub Laska – Szczecin (Usprawnienie pomiarów magnetometrycznych dna morza dla potrzeb farm wiatrowych za pomocą holowanego pojazdu dennego)
Nagrodzeni wśród studentów i doktorantów:
1. Łukasz Kobos (Solving instability of power system caused by offshore wind farms)
2. Jakub Kutyła (HVDC as the driver for Offshore Wind Energy)
3. Teodor Sawicki (UWCAES as a better solution to creating a reliable electric generation).

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.