• <
BOTA_FILM_2021

SAR nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni

ew

16.12.2020 09:48 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie SAR nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni
 SAR nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni  - GospodarkaMorska.pl
fot. SAR

Wbrew zapowiedziom, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie zostanie włączona w struktury urzędów morskich. Idea ta była forsowana przez nieistniejące już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wbrew protestom samych ratowników, powstał nawet projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim w tej sprawie.

W połowie czerwca, informowaliśmy o przygotowanym przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej projekcie noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim. Według autorów, celem projektu miała być "optymalizacja pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych".

Jak wyjaśniano, w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (Służbie SAR) zatrudnionych jest około 280 osób, a włączenie jej w struktury urzędów morskich miało pozwolić jej skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń, podczas gdy obsługa administracyjna powierzona zostanie aparatowi administracyjnemu urzędów morskich, wzmocnionemu o pracowników Służby SAR.

Zdaniem autorów noweli, problemem związanym ze Służbą SAR jest także jej siedziba w Gdyni, gdyż mieści się ona w przedwojennym budynku, którego rozbudowa lub modernizacja nie jest możliwa, bo otaczają go sprywatyzowane tereny portowe. "W efekcie nie ma fizycznej możliwości umiejscowienia w budynku sprzętu i nowych technologii niezbędnych do funkcjonowania MRCK" - napisano.

By rozwiązać te problemy, planowano przejęcie mienia Skarbu Państwa pozostającego w dyspozycji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa przez Urząd Morski w Gdyni oraz Urząd Morski w Szczecinie, a także zmianę pracodawcy na te urzędy przy kontynuacji istniejących stosunków pracy.

Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło projekt po resorcie gospodarki morskiej, wycofuje się z tego pomysłu. Jak poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury: "Na wniosek ministra infrastruktury z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został wycofany projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw (UD93) zakładający włączenie Służby SAR do Urzędu Morskiego".

Powody tej decyzji nie zostały ujawnione.

Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.