• <
attis_konferecnja_2024

Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku

AK

27.05.2021 18:50 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Partnerzy portalu

Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym z inwestorów realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem Polenergią wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.

Equinor odpowiada za wybudowanie i funkcjonowanie portu serwisowego, który stanie się bazą dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez  joint venture  Equinor i Polenergii, a w przyszłości może wesprzeć również kolejne przedsięwzięcia.

Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych. MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II, o łącznym potencjale mocy zainstalowanej 1440 MW, otrzymały 4 maja tego roku decyzje Urzędu Regulacji Energetyki o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci.

Baza dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III w Łebie

– Wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, to istotny krok w realizacji naszych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ta długoterminowa inwestycja przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspieramy rozwój  lokalnych społeczności, a realizowane wspólnie z Polenergią projekty i nasza baza O&M oznaczają nowe miejsca pracy i nowe inwestycje dla Łeby i całego regionu. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do powstania nowego rozdziału w tradycji morskiej Łeby. Będziemy kontynuować dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w miarę rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Pięć programów flagowych

– Nasze morskie projekty traktujemy jako ważny element transformacji nie tylko energetycznej, ale i gospodarczej Polski i Europy. Chcemy, aby ich realizacja przyczyniła się nie tylko do redukcji szkodliwych zanieczyszczeń i dywersyfikacji źródeł energii, ale również do utworzenia miejsc pracy, modernizacji przedsiębiorstw, rozwoju innowacyjności i do zbudowania nowych przewag konkurencyjnych w polskim przemyśle. Dlatego wspólnie z naszym partnerem opracowaliśmy pięć programów flagowych wspierających rozwój polskiego przemysłu morskiej energetyki i teraz, budując łańcuch dostaw dla naszych projektów, będziemy je krok po kroku realizować. Pierwszym bardzo ważnym krokiem, jest właśnie wybór portu w Łebie dla bazy serwisowej projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – dodaje dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A.

Planowana baza serwisowa będzie służyć jako centrum logistyczne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a złożą się na nią biuro, budynki magazynowe i urządzenia transportowe. Bliska odległość z Łeby do lokalizacji farm przyczyni się do bezpieczeństwa operacji morskich i optymalizacji kosztów obsługi.

Szansa dla miasta i regionu

Inwestycja zlokalizowana w Łebie tworzy szanse dla rozwoju miasta i regionu oraz zwiększenia zatrudnienia. Miejsca pracy potrzebne do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. techniczne stanowiska utrzymania infrastruktury na morzu, a także zespoły pracowników biurowych wspierające obsługę projektów z lądu.

Projekty MFW Bałtyk należące do joint venture Equinor i Polenergii to jedne z największych inwestycji morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych w Polsce. Czysta energia generowana przez realizowane w pierwszej kolejności projekty MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II po ich uruchomieniu pozwoli zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych. Rozpoczęcie budowy infrastruktury dla morskich farm wiatrowych może zacząć się na początku 2024.

O projektach:

 MFW  Bałtyk  II i  MFW  Bałtyk  III  realizowane  są jako  50:50  joint  venture  Equinor i Polenergii, a ich łączny potencjał mocy zainstalowanej wynosi 1440 MW. Equinor jest operatorem projektów w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Powierzchnia obu farm - zgodnie z pozwoleniami  lokalizacyjnymi,  wynosi  ponad 241 km2. Odległość od brzegu w linii prostej wynosi od 22 do 37 km, a głębokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 metrów.

Projekt MFW Bałtyk I o łącznej mocy do 1560 MW jest rozwijany w dalszej kolejności zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Equinor - firma energetyczna zajmująca się pozyskiwaniem energii z ropy naftowej, gazu, wiatru i słońca. Grupa zasila ponad milion europejskich domów energią odnawialną pochodzącą z morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA i na Morzu Bałtyckim.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.