Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni i PGE w zakresie współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapowiedział budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia.
Witkowski zaznaczył, że projekt został zapisany w dzienniku ustaw i na jego realizację przeznaczone zostaną środki w wysokości 435 milionów euro.
– Port w Gdyni ma ku temu wszelkie powody i argumenty lokalizacyjne aby taką rolę spełniać – podkreślał wiceminister Grzegorz Witkowski. – Nie możemy dłużej czekać. Nie zapominajmy jednak o szeregu portów serwisowych, które będą musiały pojawić się w okolicy aby zaspokoić cały łańcuch dostaw, logistykę i serwis dla morskiej energetyki wiatrowej.
Przypomnijmy, że Port Gdynia od dawna zabiega o ulokowanie portu instalacyjnego właśnie w Gdyni. Rządowe deklaracje na ten temat pojawiały się już kilkukrotnie, jednak nie znalazły dotychczas potwierdzenia w ustawowych zapisach. Wiceminister podkreślił również, że list intencyjny pomiędzy PGE a Uniwersytetem Morskim w Gdyni to bardzo dobra wiadomość.
– Myślę, że to świetne wejście w drugie sto lat uniwersytetu, który ma świetną kadrę i zaplecze dydaktyczne. Przy nowych inwestycjach, jak Centrum Offshore, które zostanie wybudowane w Gdańsku, powstanie miejsce, w którym młodzi inżynierowie zdobędą wiedzę tak aby zapełnić lukę po inżynierach, którzy obecnie prowadzą tego typu inwestycje na zachodzie Europy – dodał.
Natomiast prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zapowiedział, że Gdynia ma potencjał żeby stać się doliną offshore.
Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce
Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW
Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej
Maritime Robotics i Ashtead Technology podpisują wieloletni kontrakt na dostawę bezzałogowych technologii USV
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej