• <
attis_konferecnja_2024

Konkurs NCBR. Blisko 126 mln zł na energetykę wiatrową na lądzie i na morzu

13.08.2021 05:40 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Konkurs NCBR. Blisko 126 mln zł na energetykę wiatrową na lądzie i na morzu

Partnerzy portalu

Konkurs NCBR. Blisko 126 mln zł na energetykę wiatrową na lądzie i na morzu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs "Nowe technologie w zakresie energii". Do wzięcia jest łącznie 377,7 mln zł na projekty z zakresu energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, technologii wodorowych, magazynów energii i mikrosieci energetycznych i cieplnych trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych. Branża offshore może liczyć na blisko 126 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 1 września do 30 listopada. 

– Wszyscy mamy świadomość, że okres do 2030 roku jest krytyczny dla podejmowania prac  badawczo-rozwojowych, które mogą wspierać innowacje technologiczne potrzebne do głębokich redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dlatego ogłaszając pierwszy konkurs w programie „Nowe technologie w zakresie energii”, stawiamy przed naszymi przedsiębiorcami i naukowcami ambitne zadanie, wpisujące się w strategiczne cele polskiej, a także europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej, najpełniej wyrażone w strategii Europejskiego Zielonego Ładu – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Chcemy wspierać nowatorskie rozwiązania w tak przyszłościowych obszarach, jak: energetyka wiatrowa, technologie wodorowe czy magazyny energii, w których zresztą mamy już spore doświadczenie eksperckie – dodaje.

Na wsparcie projektów w konkursie „Nowe technologie w zakresie energii I” NCBR przeznacza 377,7 mln zł. Kwota ta została podzielona pomiędzy trzy obszary tematyczne:

  • „Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu” – 125,9 mln zł
  • „Technologie wytwarzania i wykorzystania wodoru” – 141,2 mln zł
  • „Magazyny energii i mikrosieci energetyczne i cieplne” – 110,6 mln zł.

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie. Złóż wniosek, wygraj wsparcie

W obszarze tematycznym dotyczącym energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, organizatorzy wyodrębnili kilka obszarów. Wśród nich są: "Energetyka wiatrowa na lądzie", "Inteligentna farma wiatrowa", "Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych", "Morska energetyka wiatrowa" oraz "Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku".

Nabór wniosków rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 30 listopada 2021 roku, do godz. 16.00, w systemie LSI. Do konkursu mogą przystąpić konsorcja przemysłowo-naukowe, składające się maksymalnie z trzech podmiotów, w tym co najmniej jednego przedsiębiorstwa i co najmniej jednej jednostki naukowej. Liderami konsorcjów mogą być wyłącznie przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie można przeznaczyć na wykonanie studium wykonalności, realizację badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych.

Krok w stronę neutralności klimatycznej

Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii” wspiera osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne państwa i zwiększających konkurencyjność rodzimej gospodarki. W efekcie powinno się to przyczynić do zwiększenia się o 20-50 proc. – w stosunku do poziomu z roku 2020 – udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE) w krajowym ogólnym miksie energetycznym.

O konkursie czytaj więcej TUTAJ.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.