• <
mewo_2022

Dania. Orsted rozpoczyna produkcję zielonego wodoru

zk

18.05.2021 11:47 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Dania. Orsted rozpoczyna produkcję zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Dania. Orsted rozpoczyna produkcję zielonego wodoru  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Orsted

Firma Orsted z Kopenhagi rozpoczęła realizację swojego pierwszego projektu dotyczącego pozyskiwania odnawialnego wodoru. – Odnawialny wodór może stać się bastionem przemysłu dla kilku gałęzi europejskiej gospodarki –  uważa wiceprezes Orsted.

Inwestycja H2RES będzie miała moc 2 MW i zostanie zlokalizowana na terenie firmy Orsted przy Avedore Holme.

Na początku projektu zostanie określony sposób, w jaki można najlepiej połączyć wydajny elektrolizer ze zmiennym zasilaniem z morskiej energetyki wiatrowej, wykorzystując dwie turbiny Orsted o mocy 3,6 MW w Avedore Holme.

1000 kilogramów odnawialnego wodoru na dobę

Szacuje się, że zakład będzie produkował do około 1000 kilogramów odnawialnego wodoru na dobę. Będzie on wykorzystywany do napędzania bezemisyjnego transportu drogowego w obszarze Wielkiej Kopenhagi i Zelandii.

Oczekuje się, że w ramach projektu pierwszy wodór zostanie wyprodukowany pod koniec 2021 roku.

Inne firmy zaangażowane w projekt to: Everfuel Europe, NEL Hydrogen, Green Hydrogen Systems, DSV Panalpina, Hydrogen Denmark i Energinet Elsystemansvar.

Kamień węgielny wmurowany

Duński minister ds. klimatu, energii i użyteczności publicznej, Dan Jorgensen poprowadził ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod budowę.

– H2RES będzie pierwszym małym, ale bardzo ważnym krokiem w realizacji wielkich ambicji Orsted w zakresie odnawialnego wodoru, który szybko okazał się centralnym elementem zielonej transformacji europejskiej gospodarki do zerowych emisji do 2050 roku – oznajmił Anders Nordstrom, wiceprezes i szef ds. wodoru i PtX Ørsted.

– W firmie Orsted wierzymy, że odnawialny wodór może stać się bastionem przemysłu dla kilku gałęzi europejskiej gospodarki, w tym dla Danii. Co jednocześnie znacząco przyczyni się do obniżenia emisji, w sektorach transportu i przemysłu, w których trudno o redukcję – dodał.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.