• <
siemens_gamesa_2022

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

29.12.2021 08:24 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Partnerzy portalu

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru  - GospodarkaMorska.pl

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.

Grupa złożona z kilku największych europejskich graczy na rynku energetycznym zamierza zademonstrować wysoce wydajną i elastyczną produkcję zielonego wodoru na "bezprecedensową skalę" poprzez instalację i uruchomienie elektrolizera o mocy 100 MW w Portugalii.

W projekcie GreenH2Atlantic w Sines prowadzonym przez lokalnego lidera w dziedzinie energii odnawialnej EDPR uczestniczą również Vestas, Engie i Martifer, a także portugalska grupa naftowo-gazowa Galp. Celem projektu jest osiągnięcie wyrównanego kosztu wodoru na poziomie 2,87 euro/kg (3,24 USD/kg), co sprawi, że ekologiczny wodór będzie znacznie bardziej konkurencyjny na rynku niż dotychczas.

Projekt o wartości 76 mln euro ma na celu przekształcenie byłego zakładu produkcji węgla w "dolinę wodorową", będącą wizytówką odnawialnego H2, przy wsparciu w postaci dotacji w wysokości 30 mln euro w ramach unijnej inicjatywy "Horyzont 2020 - Zielony Ład".

Elektrolizer o mocy 100MW składający się z "innowacyjnych, skalowalnych i szybko rotujących modułów 8MW" zostanie dostarczony przez francuskiego specjalistę z zakresu technologii wodorowych - firmę McPhy. W ramach projektu planuje się przetestowanie zaawansowanego interfejsu bezpośrednio łączącego go z hybrydową elektrownią słoneczną i wiatrową, co w rezultacie pozwoli na odblokowanie szeregu korzyści w zakresie produktywności i wydajności, wspomaganych przez sztuczną inteligencję.

Partnerzy oznajmili, że mają nadzieję rozpocząć budowę w 2023 roku, a przewidywana eksploatacja rozpocznie się w 2025 roku, pod warunkiem uzyskania pozwolenia.

Oczekuje się, że zielony wodór stanie się jednym z filarów wzrostu gospodarczego, ponieważ jest to decydujący wektor energetyki w procesie dekarbonizacji dla głównych sektorów gospodarki. Projekt ten umożliwi przekształcenie byłej elektrowni węglowej w innowacyjny węzeł produkcji wodoru odnawialnego, zgodnie z europejskimi strategiami dekarbonizacji i transformacji energetycznej.

Wysoce wydajna produkcja zielonego wodoru na skalę przemysłową jest postrzegana jako kluczowa dla nadziei, że paliwo to będzie mogło konkurować z szarym wodorem wytwarzanym przy użyciu wysokoemisyjnych paliw kopalnych lub niebieskim H2 produkowanym przy użyciu gazu z wychwytem dwutlenku węgla.

W projekcie GreenH2Atlantic biorą udział przedstawiciele "pełnego łańcucha wartości, w tym europejskiej produkcji elektrolizerów, produkcji zielonego wodoru, odbiorców z przemysłu chemicznego i sieci gazu ziemnego, twórców układów energoelektronicznych, twórców systemów zarządzania energią AI, dostawców energii odnawialnej i bilansowania sieci elektrycznej".


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.