• <
siemens_gamesa_2022

Nova Innovation zwiększa tempo rozwoju energii pływów dzięki dotacji EIC w wysokości 2,5 mln euro

zk

24.12.2021 21:52 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nova Innovation zwiększa tempo rozwoju energii pływów dzięki dotacji EIC w wysokości 2,5 mln euro

Partnerzy portalu

Nova Innovation zwiększa tempo rozwoju energii pływów dzięki dotacji EIC w wysokości 2,5 mln euro - GospodarkaMorska.pl
Fot. novainnovation.com

Fundusz Akceleratorowy Europejskiej Rady Innowacji (EIC) sfinansuje projekt UpTEMPO (Upscaling Tidal Energy Manufacturing and Production Output) firmy Nova – dwuletnią kampanię mającą na celu zaprojektowanie, zbudowanie i zademonstrowanie ulepszonej wersji turbiny pływowej o mocy 100kW.

Zaawansowane urządzenie o mocy 200kW będzie wyposażone w system kontroli nachylenia łopat, zwiększający ilość generowanej mocy i energii, oraz bardziej kompaktowy korpus turbiny, który zmniejszy zarówno wagę, jak i koszt urządzenia.

– Energia pływów jest potrzebna dla naszego przyszłego miksu energii odnawialnej – jest czysta, niezawodna, przewidywalna i nie ma wizualnego wpływu na otaczające środowisko – powiedział Simon Forrest, dyrektor generalny Nova Innovation.

Łącznie, te innowacje obniżą koszt pozyskiwania energii z pływów o 30 proc., rozbijając cel Strategicznego Planu Technologii Energetycznych UE (SET) dotyczący kosztów energii pływów, który wynosi 150 euro/MWh do 2025 roku, twierdzi firma.

– Finansowanie EIC pomoże nam rozwinąć naszą wiodącą na świecie technologię energii pływów, która generuje energię do sieci od 2016 roku. Nasza obecna turbina pływowa M100-D, nazwana 'EUnice', dostarczyła wyjątkową wydajność od czasu wdrożenia na Szetlandach w 2020 roku – dodał dyrektor.

W 2016 roku Nova Innovation była pierwszą firmą, która z powodzeniem dostarczyła morską macierz turbin pływowych w Bluemull Sound na Szetlandach.

Wcześniej w grudniu firma zabezpieczyła również 800 000 funtów na projekt CREATE za pośrednictwem Energy Entrepreneurs Fund brytyjskiego rządu, wraz z 200 000 funtów na Nova's FLITE (Feasibility of Larantuka and Indonesian Tidal Energy) z Innovate UK otrzymanych pod koniec listopada.

– Projekt UpTEMPO będzie opierał się na tym sukcesie, obniżając koszty jeszcze bardziej dzięki innowacjom i korzyściom skali. Turbina zostanie zaprojektowana tak, aby spełnić potrzeby klientów użyteczności publicznej na naszych rynkach docelowych na całym świecie – podsumował Forrest.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.