• <

Wynik wyszukiwania - "eic" - Wiadomości

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Niemiecki armator zamówił kolejne dwa metanolowe kontenerowce

Elbdeich Reederei zamówił w Chinach dwa kolejne kontenerowce napędzane metanolem. Armator czeka już łącznie na cztery takie jednostki.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Tankowiec do transportu soku zyska żagle

Kolejnym statkiem handlowym, na którym zastosowanie znajdą specjalistyczne żagle, które będą wspomagać klasyczny napęd, będzie tankowiec do transportu soku owocowego Atlantic Orchard.
20.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Straż przybrzeżna Filipin usunęła "niebezpieczną" barierę rozmieszczoną przez Chiny na spornym terytorium

Filipińska straż przybrzeżna potwierdziła usunięcie rozmieszczonej przez chińskie służby 300-metrowej pływającej bariery na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, która "zagrażała bezpieczeństwu żywnościowemu" i "suwerenności" kraju – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Chińskie MSZ utrzymuje, że ich służby podjęły "niezbędne środki", aby odeprzeć filipiński statek.
25.09.2023

Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk

Chiny stworzyły na spornym Morzu Południowochińskim "pływającą barierę", która uniemożliwia filipińskim rybakom dostęp do łowisk, pozbawiając ich źródła utrzymania – oświadczył w niedzielę rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej komandor Jay Tarriela.
24.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Bota Green Offshore ma nowy statek CTV

Gdańska spółka Bota Green Offshore z sukcesem zakończyła proces przejęcia specjalistycznej jednostki typu CTV do obsługi morskich farm wiatrowych. Przejmowaną jednostką jest Wind Force III, która od teraz pływać będzie pod nazwą Bota Wind II.
20.09.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce odsłoniło szczątki żołnierzy II wojny światowej [WIDEO]

Niemieckie media podają, że gwałtowne obniżenie się poziomu wody w zbiorniku Kachowka w Ukrainie odsłoniło pozostałości po II wojnie światowej, w tym ludzkie szczątki.
12.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Nowy Jork zakwateruje uchodźców w terminalu pasażerskim

Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, oznajmił, że terminal pasażerski Brooklyn Cruise Terminal jest przekształcany w schronisko dla uchodźców z możliwością zakwaterowania 1000 osób.
23.01.2023

Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji, Chin i RPA

Republika Południowej Afryki, która nigdy nie potępiła Rosji za inwazję na Ukrainę, ogłosiła w czwartek przeprowadzenie między 17 a 27 lutego wspólnych ćwiczeń z flotą rosyjską i chińską u swoich wybrzeży.
20.01.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

Wypadek opuszczonego frachtowca zwrócił uwagę na brazylijskie cmentarzysko statków

Brazylijska zatoka, która niegdyś była domem dla rozległych lasów namorzynowych i schronieniem dla dziesiątków gatunków zwierząt morskich, dzisiaj jest wyjętym spod prawa cmentarzyskiem statków i tykającą bombą biologiczną.
01.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
26.09.2022

Czy to sztorm, czy tylko zwykłe falowanie? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 33-36/2022)

Za trendami na rynkach frachtowych i czarterowych podążają rynki tonażowe: kupna – sprzedaży jednostek używanych, zamówień na nowe budowy a także złomowań okrętowych. Aktywności jest ogólnie rzecz biorąc mniej, ale bywają tygodnie nieznacznych wzrostów. Armatorzy i inwestorzy żeglugowi starają się na bieżąco reagować na aktualną i przewidywaną sytuację, analizując zarówno podaż jak i popyt na różne klasy i typy jednostek pływających.
18.09.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może stracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
08.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Robert Gordon University (RGU), trzy nowe technologie niskoemisyjne mogą wygenerować 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Problemem może się okazać podatek od zysków nałożone na spółki energetyczne.
26.07.2022

Obajtek: zgody akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos na połączenie to historyczne decyzje

Zgody akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos na połączenie obu podmiotów to historyczne decyzje, które dobrze wróżą transformacji energetycznej i wzmacniają koncern - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
21.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Doradca szefa MSW: Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
02.07.2022

Czarter na czas – Inter-Club Agreement

Kl. 8 NYPE 93 form przewiduje w szczególności, iż „The Master shall perform the voyages with due dispatch and shall render all customary assistance with the Vessel’s crew. The Master (…) (although appointed by the Owners) shall be under the orders and directions of the Charters as regards employment and agency and The Charters shall perform all cargo handling, including but not limited to loading, stowing, trimming, lashing, securing, dunnaging, unleashing, discharging and tallying at their risk and expense, under the supervision
24.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata

22.04.2022

Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze

Firma MAN Energy Solutions poinformowała o pomyślnych testach wykorzystania syntetycznego gazu ziemnego (SNG) w żegludze komercyjnej.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Debata: Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży [WIDEO]

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Nova Innovation zwiększa tempo rozwoju energii pływów dzięki dotacji EIC w wysokości 2,5 mln euro

Fundusz Akceleratorowy Europejskiej Rady Innowacji (EIC) sfinansuje projekt UpTEMPO (Upscaling Tidal Energy Manufacturing and Production Output) firmy Nova – dwuletnią kampanię mającą na celu zaprojektowanie, zbudowanie i zademonstrowanie ulepszonej wersji turbiny pływowej o mocy 100kW.
24.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Will Smith, Kevin Durant i P. Diddy inwestują w elektryczne łodzie

Aktor i raper Will Smith, gwiazda NBA Kevin Durant i raper P. Diddy zainwestowali w firmę Arc Boat Co, budującą elektryczne łodzie wypoczynkowe.
08.12.2021

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

W dniach 3 i 4 listopada br. odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa. Tym razem odbyła się pod nazwą PostGradMarTec 2021 i była kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”.
22.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Otwarto największą w Europie elektrownię przybrzeżną

Nowa przybrzeżna elektrownia dedykowana wycieczkowcom została 10 maja otwarta w niemieckim Rostock-Warnemünde. Specjalnym gościem inauguracji był należący do AIDA Cruises statek AIDAsol.
12.05.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Chiny apelują do USA o zmniejszenie aktywności wojskowej na pobliskich morzach

W czwartek chińskie ministerstwo obrony wezwało Stany Zjednoczone do zmniejszenia obecności wojskowej, która według Pekinu stała się w tym roku bardziej aktywna w powietrzu i na morzach w pobliżu Chin.
30.04.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Branża morska może skorzystać z ponad 1 miliarda euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Start-upy branży morskiej mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro, podaje w swoim komunikacie Europejska platforma badawczo-innowacyjna dla przemysłu morskiego WATERBORNE.
13.04.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Historyczna mapa wojennego przejścia ORP „Orzeł" z Tallina do Rosyth współcześnie odtworzona w pracy inżynierskiej

Student czwartego roku studiów I stopnia na kierunku nawigacja w Akademii Marynarki Wojennej bosmanmat podchorąży Janusz ADRIANEK w ramach realizacji pracy inżynierskiej odtworzył historyczną mapę wojennego przejścia okrętu podwodnego ORP „Orzeł" z Tallina (Estonia) do Rosyth (Wielka Brytania). Praca pod tytułem „Projekt mapy nawigacyjnej przejścia okrętu podwodnego z Estonii do Wielkiej Brytanii" zawiera ręcznie wykonane dwie mapy na obszar Morza Bałtyckiego i cieśniny Sund. Wykonana i obroniona 4 lutego 2021 roku praca promuje
08.02.2021

Nowo odkryte antyczne wraki w greckich wodach

Wraki statków z greckiej epoki klasycznej i hellenistycznej zostały odkryte w wodach okalających Kassos.
21.01.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

Archeolodzy zachwyceni: topniejące lodowce odsłoniły unikalne artefakty

Na zboczu góry w Parku Narodowym Jotunheimen w Norwegii, po roztopieniu się lodowca, znaleziono prawie 70 strzał, butów, tkanin i kości jeleni.
01.12.2020

Sekretarz Generalny ONZ wzywa UE do większej redukcji emisji CO2

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał UE do podniesienia do co najmniej 55 proc. celu redukcji emisji CO2 na 2030 r. Unia może pokazać światu, jak zmierzać w kierunku neutralności klimatycznej - podkreślał.
19.11.2020

Gaz-System przeprowadzi nowe postępowanie ws. wyboru wykonawcy tłoczni Odolanów

Gaz-System przeprowadzi nowe postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy tłoczni Odolanów - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie. Dodała, że nie wpłynie to harmonogram realizacji tej inwestycji.
17.11.2020

Woda pitna prosto z oceanu? Niezwykły projekt polskiej badaczki [foto, wideo]

„Icemill – pure water for global sustainability” to koncepcja ogromnej instalacji, która pozyskiwałaby wodę pitną z oceanów, bazując na metodzie odsalania przez zamrażanie. Projekt Katarzyny Przybyły, doktorantki Politechniki Wrocławskiej, opiera się na zjawisku krystalizacji cząsteczek wody – temperatura zamarzania czystej wody jest bowiem wyższa niż roztworu wody morskiej.
13.11.2020

Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]

Po zakończeniu procesu rehabilitacji, który trwał lata, Pepe, Lupita i Juana przygotowują się do powrotu do domu. Te manaty obecnie mieszkają w Narodowym Akwarium na Dominikanie, gdzie wróciły do zdrowia po otrzymanych przez ludzi obrażeniach
09.11.2020

„Zachód jest oburzony”: Die Welt ocenił strategię Rosji w Arktyce

Państwa Zachodu są oburzone polityką Rosji wobec Północnej Drogi Morskiej, ale nic nie mogą z tym zrobić, pisze dziennikarz Felix Eick w artykule dla niemieckiej gazety Die Welt.
27.10.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

GAZ-SYSTEM wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce

Spółka zakończyła postępowania zakupowe na wybór wykonawców prac budowlanych na gazociągu Goleniów – Lwówek, gazociągu łączącym Niechorze-Płoty oraz tłoczni gazu Goleniów, Odolanów i Gustorzyn.
21.10.2020

Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski

Grono ekspertów zrzeszonych wokół Europejskiego Kongresu Finansowego przedstawiło największe wyzwania makroekonomiczne oraz prognozy dla Polski w oparciu o zaktualizowaną wersję V edycji badania Makroekonomicznych wyzwań i prognoz EKF.
19.10.2020

Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?

Jak wykorzystać doświadczenia mijającej perspektywy finansowej do tego, aby lepiej przygotować się na możliwości, jakie przyniosą nam kolejne lata? Czy trudny okres pandemii daje szansę na realizację innowacyjnych projektów i wypracowanie swojej przewagi konkurencyjnej? Skąd czerpać inspirację i motywację do działania? To tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas IV edycji konferencji z cyklu „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?
09.10.2020

W PE większość za podniesieniem celu redukcji emisji gazów do 60%

Większość w Parlamencie Europejskim chce podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 60 proc. - wynika z poprawek do prawa klimatycznego przyjętych przez europosłów. To więcej niż propozycja KE, która i tak jest mocno problematyczna dla Polski.
07.10.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

Coraz więcej migrantów próbuje dostać się do W. Brytanii przez kanał La Manche

Około pięćdziesięciu migrantów, w tym sześcioro dzieci, zostało uratowanych w środę podczas próby przepłynięcia kanału La Manche. W środę na plaży w Sangatte, w departamencie Pas-de-Calais, znaleziono ciało mężczyzny, który próbował nielegalnie sforsować Kanał i zginął podczas przeprawy.
20.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Sputnik Polska: „Nie ma odpowiedników”. Ruszyła budowa atomowego lodołamacza „Rosja”

W dalekowschodniej stoczni „Zwiezda” rozpoczęła się budowa najpotężniejszego na świecie atomowego lodołamacza „Rosja” projektu „Lider”, poinformował „Atomflot” (Rosatomflot jest częścią państwowej korporacji „Rosatom”).
06.07.2020

WWF: Lekarstwo gorsze niż choroba, czyli dlaczego zbiorniki zaporowe nie są dobrym narzędziem w walce z suszą [wideo]

Budowa zbiorników zaporowych na rzekach jest coraz częściej podawanym rozwiązaniem w ramach walki z suszą. Jest to jednak podejście błędne, gdyż woda w nich gromadzona nie może być skutecznie wykorzystana np. do celów rolniczych. Paradoksalnie, zbiorniki zaporowe powodują lokalnie susze. Wbrew głoszonej opinii, nie sprawdzają się również w przypadku powodzi.
06.07.2020

IMO, UNDP i sektor prywatny łączą siły w celu ochrony morskiej różnorodności biologicznej i ograniczenia emisji

W celu rozwiązania dwóch najbardziej palących problemów środowiskowych naszych czasów - inwazyjnych gatunków i emisji gazów cieplarnianych (GHG) - uruchomiono przełomowy globalny sojusz przemysłu (GIA).
09.06.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

Nowe nazwy lodołamaczy dla Szczecina wybrane!

Wybór nazw dla nowych lodołamaczy, które już jesienią 2020 zasilą flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie było łatwym zadaniem! W czasie trwającego miesiąc konkursu do Wód Polskich nadesłano blisko 400 zgłoszeń! Wiele z nich się nie kwalifikowało, nie brakowało także nazw bardzo oryginalnych. Ostatecznie komisja wybrała nazwy „Ocelot” i „Tarpan”. Wyróżnione zostały także propozycje „Gazela” i „Maskonur”. Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody.
25.02.2020

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” to wyjątkowy druk poświęcony codziennej pracy kobiet w zakładzie, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych. Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/. Mapa ukazała się w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
17.02.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

Port w Baku stanie się ważnym kanałem transportowym w relacji Europa-Azja

Protokół ustaleń podpisany w Federalnym Ministerstwie Transportu, Innowacji i Technologii Austrii ma na celu „wzmocnienie i rozszerzenie” ruchu towarowego z Europy do Azji Środkowej i Chin poprzez międzynarodowy szlak transportowy przez Morze Kaspijskie - czytamy w ogłoszeniu opublikowanym 26 listopada.
28.11.2019

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PSSE i Polskim Forum Technologii Morskich (wideo)

6 listopada miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Forum Technologii Morskich, a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ze strony Polskiego Forum Technologii Morskich porozumienie podpisał Prezes Zarządu pan Jerzy Czuczman, ze strony PSSE: pan Prezes Zarządu Przemysła Sztandera oraz pan Wiceprezes Zarządu Paweł Lulewicz.
06.11.2019

AIDA Cruises będzie testować ogniwa paliwowe na swoich wycieczkowcach

AIDA Cruises zadeklarowała udział w niemieckim projekcie badawczym, który ma na celu przetestować ogniwa paliwowe na statkach wycieczkowych. Projekt o nazwie Pa-X-ell2 jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.
13.10.2019

Toruń: Co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
18.09.2019

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Kuwejcie

Z Kuwejtem łączą nas silne, historyczne relacje. Jesteśmy świadomi roli, jaką Kuwejt odgrywa w regionie i na świecie. Wasz kraj cieszy się uznaniem za jego hojność i działalność humanitarną. Z dużym zadowoleniem obserwujemy stały rozwój kontaktów dwustronnych między naszymi państwami – podkreślił polski minister spraw zagranicznych podczas wczorajszych spotkań w Kuwejcie.
26.08.2019

W szpitalu w Archangielsku nie wiedziano, że ratuje się ofiary skażenia

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał w sobotę dziennik "Moscow Times".
17.08.2019

W Wiedniu nagrodzono najlepszych europejskich wynalazców, m.in. nowoczesne rozwiązanie dla branży morskiej

Twórca zasilającej smartfony i laptopy baterii litowo-jonowej czy autor nowatorskiej metody oceny ryzyka wystąpienia przerzutów nowotworu - to niektóre osoby wyróżnione Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2019 podczas ceremonii, która odbyła się w czwartek w Wiedniu.
20.06.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Mozambik: Liczba ofiar cyklonu Kenneth wzrosła do 38

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Kenneth, który w czwartek uderzył w północne wybrzeże Mozambiku, wzrosła do 38 - podały w poniedziałek tamtejsze służby ratunkowe. Niesienie pomocy poszkodowanym utrudniają powodzie i ulewne deszcze.
29.04.2019

UE: Jest porozumienie ws. limitów CO2 dla ciężarówek

Przedstawiciele państw członkowskich, KE i PE wypracowali porozumienie ws. przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla nowych ciężarówek. Zgodnie z nim producenci będą musieli ograniczyć emisje o 30 proc. do 2030 r.
20.02.2019

Fragment niemieckiego działa na bałtyckiej plaży (foto)

Niezwykłe odkrycie na plaży nad Morzem Bałtyckim. Pomiędzy Łukęcinem a Dziwnowem ostatni sztorm wyrzucił pokryte rdzą koło. Zdaniem historyków, pochodzi z niemieckiego samobieżnego działa polowego Wespe-Leichte Feldhaubitze 18/2 auf Fahrgestell Panzerkampfwagen II (Sf) SdKfz 124 z okresu II wojny światowej, bazowanego na podwoziu czołgu PzKpfw II ((Panzerkampfwagen II).
13.01.2019

PAIH uruchamia system oceny skuteczności zagranicznych biur handlowych

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zakończyła tworzenie siatki 70 zagranicznych placówek; przechodzimy do drugiego etapu - zaczynamy mierzyć jej skuteczność - powiedział we wtorek wiceprezes Agencji Wojciech Fedko. System oceny ma zacząć działać od II kw. 2019 r.
08.01.2019

Blisko 4,5 mld zł z UE na rozwój i budowę inwestycji kolejowych czy rozbudowę Portu Gdynia

Prawie 4,5 mld zł wynosi unijne wsparcie dla podpisanych w piątek projektów transportowych i infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o rozwój i budowę 59 dworców oraz modernizację linii kolejowych w Polsce, w tym magistrali kolejowej C-E 65, budowę drogi S7 i rozbudowę Portu Gdynia.
28.12.2018

Podwykonawcy Astaldi blokują tory

Opóźnienia w kursowaniu Pociągów Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Intercity. Wszystko przez protest podwykonawców firmy Astaldi. Domagają się pieniędzy, których nie dostali za wykonaną pracę. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów przewoźników.
06.12.2018

Chiny: Prezydent Xi zapowiada zwiększenie dostępu do rynku

Chiny będą obniżały cła i poszerzały dostęp do swojego rynku – zapewnił w poniedziałek prezydent ChRL Xi Jinping, otwierając pierwsze chińskie targi importowe (CIIE) w Szanghaju, oceniane jako odpowiedź Pekinu na rosnącą krytykę ze strony partnerów handlowych.
05.11.2018

Kolejne spotkanie w ramach Akademii Przemysłów Morskich

Już w najbliższą środę, 7 listopada 2018 r. o godz. 15:15 w sali 410 Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się drugie spotkanie w tym roku akademickim w ramach Akademii Przemysłów Morskich.
02.11.2018

USA i Chiny wprowadzają kolejne cła, zaostrzając wojnę handlową

Władze USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, na co Chiny odpowiedziały odwetowymi taryfami na amerykański eksport za 60 mld dolarów rocznie. Jest to kolejna eskalacja wojny celnej pomiędzy tymi krajami.
24.09.2018

Spektakularny chrzest pierwszego wycieczkowca z napędem LNG

W ostatni piątek, 31 sierpnia odbyła się ceremonia nadania imienia pierwszemu na świecie wycieczkowcowi napędzanemu LNG. Spektakularna ceremonia odbyła się w stoczni Meyer Werft w Papenburgu i według zapewnień armatora, wzięło w niej udział ponad 25 tysięcy widzów.
03.09.2018

Promocja oficerska Akademii Marynarki Wojennej

W sobotę, 1 września o godz. 09:00, odbędzie się promocja podchorążych najstarszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Ceremonia mianowania na pierwszy stopień oficerski tradycyjnie odbędzie się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Błażej Koreike. Aktu mianowania dokona szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.
28.08.2018

Samochodowiec, z którego pod koniec lipca do Bałtyku wyciekło ok. 14 tys. l ropy, przejdzie remont w polskiej stoczni

Makassar Highway, samochodowiec, który pod koniec lipca utknął na mieliźnie u wybrzeży Szwecji, przejdzie remont w polskiej stoczni. Jednostka jest obecnie holowana do Gdańska. W Gdańskiej Stoczni Remontowa ma pojawić się w czwartek rano.
15.08.2018

Panattoni Europe inwestuje w Trójmieście – Panattoni Park Gdańsk IV na finiszu

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, finiszuje z uruchomieniem czwartego centrum dystrybucyjnego w Trójmieście. Panattoni Park Gdańsk IV o docelowej powierzchni 41 500 m kw., znajduje się zaledwie 4 km od Portu Gdańskiego, głębokowodnego terminala kontenerowego DCT Gdańsk i już w sierpniu br. będą mogli wprowadzić się do niego pierwsi najemcy.
04.07.2018

Malta: Kapitan statku Lifeline usłyszał zarzuty

Claus-Peter Reisch, kapitan statku Lifeline, który zawinął na Maltę z imigrantami uratowanymi u wybrzeży Libii, stanął w poniedziałek przed maltańskim sądem. Zarzucono mu m.in. nielegalne wpłynięcie na wody maltańskie. Reich nie przyznał się do winy.
02.07.2018

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował w nową linię produkcyjną dla Ferrum

Dzięki wsparciu kapitałowemu PFR spółka Ferrum zrestrukturyzowała się i uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur niezbędnych do budowy wielkich rurociągów. Ma już potencjalnych kontrahentów.
27.06.2018

Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC

Amerykańskie Północno-wschodnie Rybołówstwo Kałamarnicy Długopłetwej (The U.S. Northeastern Longfin Inshore Squid) z gatunku Doryteuthis (Amerigo) pealeii na północno-zachodnim Atlantyku jest pierwszym na świecie rybołówstwem kałamarnicy, które otrzymało certyfikat MSC. Certyfikat MSC potwierdza, że rybołówstwo zarządzane jest w dobry dla środowiska, zrównoważony sposób. Przyznanie certyfikatu w maju br. przez niezależną jednostkę certyfikującą SCS Global Services poprzedził szczegółowy, trwający 11 miesięcy, proces oceny rybołów
22.06.2018

AIDA Cruises doda jeden wycieczkowiec do swojej floty

Niemiecka linia żeglugowa AIDA Cruises, należąca do Carnival Corporation, planuje w przyszłym roku powiększyć flotę o jeszcze jeden statek.
26.05.2018

B. minister finansów Austrii został doradcą Gazpromu ws. Nord Stream 2

Hans Joerg Schelling, były wieloletni minister finansów Austrii, został doradcą Gazpromu w projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2 - podaje w czwartek EUObserver, powołując się na austriacką gazetę "Oberoesterreichische Nachrichten".
29.03.2018

Przepłynie Lodową Milę w szczytnym celu

Pływał w lodowatych wodach Syberii, z sukcesami reprezentował Polskę w zawodach Pucharu Świata w kraju, Niemczech, Białorusi i Austrii. Teraz Piotr Biankowski po raz kolejny zmierzy się z ekstremalnymi, zimowymi warunkami. Wszystko w szczytnym celu – zbiórki funduszy na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda. O tym, jaką odległość pokona sportowiec, ostatecznie zadecyduje wsparcie, jakiego do 2 marca można udzielać na rzecz „Lodowej Mili".
01.03.2018

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta "Daru Młodzieży"

Piotr Kulczycki, właściciel i armator STS „Fryderyk Chopin”, twórca cyklu „Niebieska Szkoła”, został laureatem 7. edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży", na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.
26.01.2018

MSC Cruises odebrał nowoczesny wycieczkowiec. Będą kolejne (foto, wideo)

MSC Seaside już w rękach MSC Cruises. Armator odebrał nowoczesną jednostkę w środę we włoskiej stoczni Fincantieri w Monfalcone. Wycieczkowiec wejdzie do eksploatacji jeszcze w tym roku.
01.12.2017

Korzyści dla biznesu z udziału w projektach unijnych w ramach Strategii Bałtyckiej

Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” będące formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego i efektywnego rozwoju Województwa Pomorskiego oraz kreowania jego pozytywnego wizerunku zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, partner projektu Let’s Communicate! realizowanego w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 organizuje wraz z partnerami wydarzenie skierowane do przedsiębiorców z branży morskiej.
10.10.2017

Potrójne regaty w Świnoujściu zakończone

Świnoujście Sails Festival 2017 przeszło do historii. To było jedno z ważniejszych wydarzeń żeglarskich nie tylko w Polsce, ale także na Starym Kontynencie. Młodzieżowym Mistrzem Europy w Match Racingu została francuska załoga Robina Follina, a znakomity debiut zaliczyła załoga Macieja Sapiejki z Polski. Ponadto Andrzej Romanowski został Mistrzem Polski w klasie Finn, a kolejną rundę Pucharu Polski w Klasie Delphia24 wygrała załoga Piotra Kowalewskiego z Poznania.
23.08.2017

Polska będzie prowadzić poszukiwania geologiczne w strefie rytu śródatlantyckiego

W obszarze ryftu śródatlantyckiego, kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska. Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata. Do podziału zostało bardzo niewiele.
23.08.2017

70 lat Portowej Służby Ratowniczej w Szczecinie

Portowa Służba Ratownicza świętowała jubileusz 70-lecia. Z tej okazji 24 czerwca br. dla strażaków oraz pracowników ZMPSiŚ SA i ich rodzin odbył się piknik rodzinny. Rozegrano też mecz między strażakami i celnikami. Nie zabrakło również urodzinowego tortu.
26.06.2017

Warsztaty ICES dotyczące zintegrowanego podejścia do zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim w siedzibie MIR-PIB

W siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego – PIB w Gdyni w dniach 19-21.06.2017 r. przedstawiciele ICES dyskutowali na temat spójności doradztwa w zakresie ekosystemowego podejścia do zarządzania rybołówstwem. Inicjatywa WKDEICE (Workshop on DEveloping Integrated AdviCE for Baltic Sea ecosystem-based fisheries management) została podjęta z potrzeby bardziej kompleksowego doradztwa, które uwzględniałoby zarówno warunki środowiskowe, jak i socjoekonomiczne, korzystając z nowoczesnych modeli wielogatunkowych oraz ekosystemowego pode
21.06.2017

Przedstawiciele Europejskiej Platformy Innowacji w Zakresie Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie

7 czerwca na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie gościli przedstawiciele Europejskiej Platformy Innowacji w Zakresie Żeglugi Śródlądowej (ang. The European Inland Barging Innovation Platform - EIBIP), którzy z ramienia Dyrektoriatu Generalnego ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej (DG MOVE EU) koordynują prace związane z konsolidacją innowacyjnych centrów żeglugi śródlądowej na potrzeby rozwoju tego sektora w Europie.
20.06.2017

Kpt. Sodkiewicz odebrał nagrodę im. Wiktorowicza - za rejs na Arktykę

Kpt. Maciej Sodkiewicz odebrał w sobotę w Warszawie nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży". Został wyróżniony za rekordowy - wiodący najdalej na północ - rejs na Arktykę.
31.03.2017

Trendy na rynku energii według Bloomberga

Analitycy Bloomberga, największej agencji informacyjnej na świecie, wskazują na 10 najważniejszych – ich zdaniem – trendów w globalnym sektorze energetycznym na obecny rok. Potencjał uruchamianych w tym roku elektrowni wiatrowych na morzu ma wzrosnąć do 5 GW, podwajając się w stosunku do poziomu z roku 2016.
23.01.2017

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego

Teoria wad oświadczenia woli, mogącej skutkować uznaniem zawartej umowy (umowy frachtowej) za nieważną, możliwością odstąpienia od umowy, jej rozwiązaniem czy też możliwością wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym z tego tytułu – mając niezwykle istotne znaczenie praktyczne, została bardzo szczegółowo rozbudowana w systemie prawa angielskiego.
23.10.2016

Z Zaruskim na 40-lecie partnerstwa Gdańska i Bremy

W pierwszych dniach sierpnia odbędzie się Festiwal Muzyki Marynistycznej w Bremen- Vegesack, na który przybędą gwiazdy sceny Seamusic, aby wspólnie z licznymi gośćmi (ok. 120.000 osób) uczestniczyć w spektaklu open-air. W tym roku impreza ta „żegluje” pod polską banderą: „Dni Gdańska” to wyjątkowe muzyczne, kulturalne i kulinarne wrażenia z tego polskiego miasta nad morzem. Na wystawie bursztynowej w Starym Spichlerzu w Bremen-Vegesack będzie można podziwiać „Złoto Bałtyku "jakim zwany jest bursztyn.
01.08.2016

Thales z długoterminowym kontraktem wsparcia dla BSP Watchkeeper

Thales otrzymał od brytyjskiego Ministerstwa Obrony kontrakt o wartości 80 milionów funtów. W ramach umowy spółka dostarczy w dłuższym okresie usługę kompleksowego wsparcia dla sprawdzonych w boju bezzałogowców Watchkeeper.
30.06.2016

Chrzest kolejnego luksusowego liniowca. Tym razem w Hamburgu (wideo)

Wczoraj w Hamburgu podczas 827 rocznicy portu doszło do ochrzczenia najnowszego liniowca AIDA Cruises - AIDAprima. Już niedługo jednostka uda się w swój dziewczy, 7-dniowy rejs po miastach Zachodniej Europy.
08.05.2016

Języki obce nieobce marynarzom

Porozumiewanie się w języku angielskim jest czymś oczywistym dla osób pracujących na morzu. Znajomość tego języka jest weryfikowana w specjalnych testach i egzaminach Marlins, które organizuje ośrodek Akademii Morskiej w Szczecinie – Maritime English Center (MEC). Od pewnego czasu centrum współpracuje z Działem Szkoleniowym Polskiej Żeglugi Morskiej i agencjami crewingowymi w zakresie potwierdzania kompetencji językowych marynarzy.
14.12.2015

Olimpijczycy i mistrzowie świata na starcie BCT Gdynia Marathon 2015

Poznaliśmy listę startową najbardziej ekstremalnego maratonu pływackiego w Polsce. Wśród piętnastu śmiałków, którzy pod koniec sierpnia przepłyną ponad 20-kilometrową trasę z Helu do Gdyni są medaliści mistrzostw świata i uczestnicy Igrzysk Olimpijskich. Wciąż zgłaszać się można do wyścigu Open na trasie 2950 m.
21.07.2015

Praga oraz Wiedeń: 2 ważne spotkania w ciągu tygodnia

28 października br. w siedzibie Wirtschaftskammer Osterreich w Wiedniu odbyło się spotkanie firm reprezentujących austriacki sektor logistyki z grupą firm polskich branży transportowo-logistycznej.
31.10.2014

Terminal w Sines przyjął pierwszą dostawę gazu LNG

Terminal w Sines przyjął pierwszą dostawę gazu skroplonego (LNG) z Algierii. 73 tys. m sześc. surowca dostarczył do portugalskiego portu hiszpański tankowiec.
03.04.2013

Banki nie chcą kredytować armatorów

Przedstawiciele niemieckiego banku HSH Nordbank, największego dostarczyciela kredytów na budowę statków na świecie, przewidują, że kryzys na rynku żeglugowym skończy się nie prędzej niż w 2014 roku. Bankowcy spodziewają się, że z obecnymi bardzo niskimi stawkami frachtowymi będziemy mieli do czynienia jeszcze przez rok, lub półtora roku.
12.02.2013

Poprawa bezpieczeństwa na morzu i rozwój energetyki wiatrowej – nowe projekty na Akademii Morskiej w Szczecinie

Dzięki wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 na Akademii Morskiej w Szczecinie realizowane będą inwestycje umożliwiające prowadzenie badań w obszarze ryzyka eksploatacji statków - Centrum Naukowo-Badawcze Analizy Ryzyka Eksploatacji Statków oraz z zakresu energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii - Laboratorium Zielonej Energetyki.
05.09.2012

Wrak z Basenu Pólnocnego w Forcie Zachodnim

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Kocewicza i jego pracowników z Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW-Service ze Szczecina oraz dzięki pomocy Inżyniera Miasta Świnoujście, wydobyte w ubiegłym roku z dna Basenu Północnego dwa elementy wraku okrętu przetransportowane zostały do Muzeum Historii Twierdzy w Forcie Zachodnim.
30.07.2012

Rusza stała linia transportu intermodalnego z Turcją

Laude.pl., planuje do końca czerwca uruchomienie połączenia intermodalnego Odessa – Zamość. Partnerami w tym przedsięwzięciu są polskie, ukraińskie i tureckie firmy spedycyjne. Spedytorzy liczą, że z ich oferty skorzystają przede wszystkim importerzy elektroniki i przewozów ciężkich. COPERNICUS INTERMODAL to kolejowe połączenie intermodalne Zamość - Odessa nowym korytarzem transportowym pomiędzy Polską a Turcją, Gruzją, Iranem, Armenią.
14.03.2012

C-LIEGE – nowa mapa drogowa dla Szczecina

W Akademii Morskiej w Szczecinie rusza nowy projekt: C-LIEGE - Nowa „mapa drogowa” dla Szczecina umożliwiająca zarządzanie energooszczędnym miejskim transportem towarowym (UTF).
01.02.2012

Niemieckie żaglowce szkolne

Szkolenie narybku dla Marynarki Wojennej pod żaglami trwa w Niemczech od prawie 150 lat. Tak samo jest w niemieckiej flocie handlowej, która od dawna .....
04.03.2011

Targi rybne fish international 2010 w Bremie

fish international 2010 - 12. międzynarodowe targi branży rybnej i owoców morza z sekcjami specjalnymi Trading Market, Processing, Logistics i Point of Sale
21.02.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.