• <
gryfia_70lat

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

ew

17.02.2020 08:44 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy portalu

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej - GospodarkaMorska.pl

Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” to wyjątkowy druk poświęcony codziennej pracy kobiet w zakładzie, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych.  Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/. Mapa ukazała się w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

- Opowiadając o codzienności robotnic i inżynierek, pielęgniarek i pań zatrudnionych w administracji, wypełniamy lukę w opowiadaniu historii zakładów stoczniowych. Przedstawiamy trud pracy konstruktorek, sprzątaczek i lekarek, pokazujmy ich starania o lepsze warunki zatrudnienia. Informacje zebrałyśmy podczas wywiadów z pracownicami i pracownikami dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w trakcie kwerendy archiwalnej – mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.

Stocznia Gdańska była zakładem pracy, który odcisnął piętno na losach wielu osób, zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i prywatnym. Od 1947 r. do czasu ogłoszenia jej upadłości w 1996 r. ponad sto tysięcy kobiet i mężczyzn związało z nią swoje życie zawodowe, pracując przy produkcji statków jako suwnicowe, spawaczki i spawacze, operatorzy dźwigów, monterzy, technolożki i izolatorki.

– Ważnym osiągnięciem jest dla nas wydanie mapy w czterech wersjach językowych. Dzięki treściom przetłumaczonym na język angielski, rosyjski i ukraiński możemy przybliżyć historię kobiet w stoczni i strajków Sierpnia 80’ przybyłym z zagranicy mieszkańcom i turystom – dodaje Anna Urbańczyk.

Trasa wyznaczona na mapie pozwala na odnalezienie najważniejszych miejsc i doczytanie informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w pobliżu: Bramy nr 2, stołówki centralnej, sali BHP, Willi Dyrektora, Hali 42A, dźwigach, pochylniach, szatniach, przychodni, bufecie czy hali montażowej. Letnie, bezpłatne spacery po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką rozpoczną się w połowie czerwca.

- Zdjęcie, które znalazło się na okładce mapy, zobaczyłyśmy po raz pierwszy w 2013 roku. Michał Szlaga podesłał nam link do aukcji, na której do kupienia była odbitka. Na odwrocie była informacja, że to kobieta w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej wymieniająca się za pośrednictwem megafonu opiniami ze stoczniowymi oficjelami. Data: 22 sierpnia 1980. Nie zdążyłyśmy jej kupić, zaczęłyśmy za to opowiadać o niej, między innymi osobom, które też szukały zdjęć kobiet Solidarności. Przygotowując projekt muralu „Kobiety Wolności” dotarła do niego Anna Eichler z RedSheels i razem z Anią Urbanczyk z Instytutu Kultury Miejskiej udało się im uzyskać zgodę na publikację zdjęcia. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. To Ewa Ossowska. Pojawia się na wielu zdjęciach ze strajku, rzadko podpisana z imienia i nazwiska. Na tym najbardziej znanym stoi za plecami Lecha Wałęsy. Dlatego zależało nam na tym, żeby pokazać, że Ossowska także brała do ręki megafon i przemawiała – opowiada Anna Miler.

Pracownice Stoczni uczestniczyły także w wydarzeniach znaczących pod względem obywatelskim i politycznym. - Opowiadamy o uczestniczkach strajku w sierpniu 1980 r. – tych znanych i tych anonimowych. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Wspominamy także wcześniejsze wydarzenia z grudnia 1970 r. Razem z naszymi Bohaterkami zapraszamy w herstoryczną podróż po unikatowym, poprzemysłowym terenie dawnej Stoczni Gdańskiej – kończy Anna Urbańczyk z IKM.

Mapy można pobrać online ze strony: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/publikacje/

 
Autorki publikacji: Anna Miler, Magdalena Stormowska

Redakcja i korekta: Anna Mackiewicz, Anna Urbańczyk

Projekt graficzny: Julia Porańska (studio bo tak)

Koordynacja: Anna Urbańczyk

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej herstorię ze słuchowisk i książki – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.