• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Języki obce nieobce marynarzom

14.12.2015 06:10 Źródło: własne

Porozumiewanie się w języku angielskim jest czymś oczywistym dla osób pracujących na morzu. Znajomość tego języka jest weryfikowana w specjalnych testach i egzaminach Marlins, które organizuje ośrodek Akademii Morskiej w Szczecinie – Maritime English Center (MEC). Od pewnego czasu centrum współpracuje z Działem Szkoleniowym Polskiej Żeglugi Morskiej i agencjami crewingowymi w zakresie potwierdzania kompetencji językowych marynarzy.

Organizowane przez Maritime English Center kursy podnoszące praktyczne umiejętności marynarzy w posługiwaniu się językiem angielskim jako językiem zawodowym są zgodne z wymogami Konwencji STCW (międzynarodowa konwencja o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht). Test Marlins sprawdza umiejętności językowe marynarzy w mowie i piśmie języka angielskiego. Obecnie coraz więcej armatorów wymaga przedstawienia certyfikatu o zdaniu takiego egzaminu. Stąd też dla marynarzy konieczność przystąpienia do egzaminu, a czasem i wzięcia udziału w szkoleniu przygotowującym. Wykładowcy prowadzący zajęcia w MEC to pracownicy dydaktyczni Studium Nauki Języków Obcych AM w Szczecinie, specjalizujący się w rejestrze morskim języka angielskiego. W poprzednim roku akademickim udział w szkoleniach wzięło ok. 20 oficerów. To sporo, biorąc pod uwagę specyfikę pracy oficerów, ich rejsy, kontrakty i konieczność dopasowywania harmonogramów szkoleń i egzaminów do pobytu marynarzy na lądzie - „Nasze kursy cieszą się dużym zainteresowaniem, oferujemy kilka poziomów testów i modyfikujemy terminy w zależności od potrzeb” – mówi Magda Kosińska kierownik Studium Nauki Języków Obcych AM w Szczecinie – „Współpracujemy również z agencjami crewingowymi ze Szczecina, Gdyni, czy Hamburga. Przed egzaminem Marlins marynarze przechodzą indywidualne kursy językowe, trwające ok. 20 godzin. To pozwala profesjonalnie ocenić ich wiedzę w branżowym języku angielskim”. Do testów i certyfikatów (Marlins, TOEIC) coraz częściej przystępują również studenci AM w Szczecinie (MEC jest akredytowanym ośrodkiem certyfikującym w przypadku tych egzaminów). To egzaminy obowiązkowe w morskim środowisku pracy i biznesie, dlatego młodzi ludzie już zawczasu chcą zdobyć ten rodzaj kompetencji. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało ok. 100 studentów.

Ale uczelniane Studium Nauki Języków Obcych kładzie przede wszystkim duży nacisk na naukę języków obcych wśród studentów. Liczba godzin językowych jest dostosowana do programu studiów. Język angielski jest podstawą w branży morskiej, ale studenci kierunków niepływających (np. informatyka, czy geodezja i kartografia) mogą wybrać także język niemiecki. Natomiast studenci kierunków pływających mogą od 4. roku brać udział w dodatkowych zajęciach językowych – do wyboru mają szwedzki, norweski, hiszpański, rosyjski i niemiecki.

Od ubiegłego roku Studium i Dział ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje tzw. tandemy językowe. Spotkania rozpoczęliśmy od trenowania języka rosyjskiego i polskiego.

Studenci zagraniczni ćwiczą język polski, a Polacy – studenci kierunku Filologia Rosyjska - język rosyjski. Spotkania mają atrakcyjną formułę – nie jest to zwykła nauka od podstaw, w ławkach i przy tablicy. Chodzi o żywą spontaniczną rozmowę – wybrana tematyka konwersacji wiąże się z zainteresowaniami studentów. Kilkuosobowe grupy losują temat rozmowy (do wyboru z kilkunastu propozycji) i prowadzą konwersacje np. po polsku. Po pięciu minutach gong oznacza zmianę i rozmowa prowadzona jest w języku rosyjskim. Dla studentów to możliwość bezpłatnego ćwiczenia rozmów w języku obcym, z tzw. native speakerem – uczą się żywego języka, słownictwa, które faktycznie jest w obiegu, wyłapują jego niuanse. W naturalny sposób poznają inną kulturę i jej zwyczaje, zyskują nowych znajomych.

W nieco innej formule studenci ćwiczą język angielski w projekcie The United Nations of Szczecin - to cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, dla których język polski jest językiem obcym. Na spotkania ze studentami zapraszani są obcokrajowcy posługujący się językiem angielskim, ciekawe postaci, które mieszkają w Szczecinie. Rozmowy prowadzone są w języku angielskim, studenci ćwiczą zarówno „listening”, jak i „speaking”. Dodatkowo ideą projektu jest prezentowanie studentom ciekawych pasji, zainteresowań innego sposobu myślenia i patrzenia na świat, które reprezentują obcokrajowcy. Pierwszym zaproszonym gościem był Loren Ozanne z USA, od ok. 9 lat żyjący w Polsce. Oprócz nauczania jęz. angielskiego zajmuje się także koordynacją i organizacją spotkań biznesowych Polaków i Amerykanów. W swojej prezentacji poruszył temat budowania zespołów w dużych firmach w USA i współpracy w grupie. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 studentów ze wszystkich trzech wydziałów uczelni,  w ramach zajęć z języka angielskiego. Następne spotkanie już wkrótce.

 

 

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.