• <

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Kuwejcie

Strona główna Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Kuwejcie
Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Kuwejcie - GospodarkaMorska.pl

pc/MSZ

26.08.2019 Źródło: własne

Z Kuwejtem łączą nas silne, historyczne relacje. Jesteśmy świadomi roli, jaką Kuwejt odgrywa w regionie i na świecie. Wasz kraj cieszy się uznaniem za jego hojność i działalność humanitarną. Z dużym zadowoleniem obserwujemy stały rozwój kontaktów dwustronnych między naszymi państwami – podkreślił polski minister spraw zagranicznych podczas wczorajszych spotkań w Kuwejcie.

Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z następcą tronu - szejkiem Nawafem al-Ahmedem al-Jaberem al-Sabahem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Marzouqiem al-Ghanim oraz z wicepremierem i  ministrem spraw zagranicznych Kuwejtu, szejkiem Sabahem al-Khalidem al-Hamadem al-Sabahem.‎

Wszyscy rozmówcy ministra Jacka Caputowicza zgodnie podkreślali, że Kuwejtczycy pamiętają o wsparciu, jakiego Polska udzieliła temu krajowi podczas irackiej agresji na Kuwejt.

Minister Czaputowicz podkreślił, że Kuwejt był pierwszym państwem Zatoki Perskiej, z którym Polska nawiązała w 1963 r. relacje dyplomatyczne.  - Nasze stosunki polityczne pozbawione są sporów i nieporozumień, co stwarza doskonałe warunki do dalszego konstruktywnego i owocnego rozwoju naszych więzi – powiedział minister Czaputowicz.

‎Rozmowy poświęcone były poszerzaniu współpracy w zakresie wymiany handlowej i inwestycji, wojskowości, edukacji, ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki, jak również zacieśniania współpracy pomiędzy instytucjami badawczymi obu krajów. Polski minister wyraził nadzieję na zwiększenie wolumenu wymiany handlowej, a także zwiększenie wartości inwestycji kuwejckich w Polsce.   Przedstawił przy tym polskie programy krajowe zmierzające do rozwoju infrastruktury transportowej, w tym projekt budowy największego lotniska w Europie Środkowej i Wschodniej. Wyraził nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia zainteresują kuweickich przedsiębiorców i inwestorów. Minister Jacek Czaputowicz wyraził też nadzieję na dalsze zacieśnianie kontaktów parlamentarnych, które stanowią bardzo ważny element stosunków polsko-kuwejckich.

Spotkania w Kuwejcie dotyczyły też kwestii globalnych, w szczególności związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Bliskiego Wschodu, w tym w Syrii i Jemenie‎. Obie strony zwróciły uwagę na  owocną współpracę w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ‎. Rozmowy dotyczyły też dalszych działań w ramach procesu warszawskiego.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Warszawa postrzega Kuwejt jako jednego z najważniejszych partnerów w regionie Zatoki Perskiej i na Bliskim Wschodzie. ‎Wyraził uznanie dla roli Kuwejtu jako mediatora i stabilizatora w dążeniu do zachowania bezpieczeństwa w regionie.‎ – Doceniam mądrą i zrównoważoną politykę Państwa Kuwejt w odniesieniu do skomplikowanej sytuacji w regionie – podkreślił.


Podczas wizyty minister Czaputowicz złożył również wizytę w Ambasadzie RP, gdzie spotkał się z przedstawicielami miejscowej Polonii, w tym żołnierzami stacjonującymi w Ahmad al-Jaber Air Base.  - ‎Chodzi o to, by budować stosunki przyjaźni i wzajemnego zrozumienia. Państwo w tym pomagacie - powiedział minister.‎ Ponadto minister Jacek Czaputowicz wziął  udział w mszy celebrowanej przez Nuncjusza Apostolskiego w Kuwejcie - arcybiskupa Francisco Padillę.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.